MEB harici switch leri engelliyor

Kodla Büyü
Fatih Projesi Çağrı Merkezini (444 7 555) arayıp bizim bt sınıfımızda net yok switch olduğundan dolayı, bt sınıfının switchi ... nolu porta bağlı bu port için blokeyi kaldırır mısınız dedim ve bizim okulda sorun çözüldü.

miraz' Alıntı:
Bizde de aynı sorun vardı. BT sınıfında sadece bir bilgisayar bağlantı alabiliyordu, diğerlerinde internet yoktu. Arıza kaydı ile Yegitek'i aramayla çok vakit kaybetmiştim. Sorunun muhatabı erişim bölümü imiş.
Çözümü çok basit oldu. MEB erişim bölümüne durumu anlatan bir mail gönderdim. Birkaç saat sonra blokeyi kaldırdılar. Bir uçtan sadece bir PC ye internet erişimi sınırı olmasından kaynaklanıyor sorun .
Fakat mail adresini tam hatırlamıyorum. Okula geçince bakayım. Aynı sorun ise hiç uğraşmayın.

erisim@eba.gov.tr

Aynı gün içinde problemi düzeltmişlerdi.

Arkadaşlar olayın çözümü altyapı firmasında. uçları onlara söylüyorsunuz ulaşıp onu karşıdan açıyorlar uç tanımlıyorlar ve böylece aktif oluyor. Bu arada mac adreslerini eşitleyince de sorun olmuyor haberiniz olsun. Ama bu kalıcı bir çözüm olarak düşünülemez. En iyisi firmayı arayıp uçları akıllı uç olarak tanımlatmak. Sizden istenen hangi switchin hangi portu olduğu bilgisi.

Suicide' Alıntı:
gelelim cozume;
1) switche baglibutun makinelerin mac adresini ayni olacak sekilde ayarlayin. Boylece her bilgisayar ayni ipyi alacak ve sistemde tek gibi gozukerek internete girecek

MAC adresini nasıl değiştiriyorsunuz!? Nasıl IP numaraları aynı oluyor? Anlamadım hocam. Nasıl yaptınız bunu.

mevzuat' Alıntı:
Suicide' Alıntı:
gelelim cozume;
1) switche baglibutun makinelerin mac adresini ayni olacak sekilde ayarlayin. Boylece her bilgisayar ayni ipyi alacak ve sistemde tek gibi gozukerek internete girecek

MAC adresini nasıl değiştiriyorsunuz!? Nasıl IP numaraları aynı oluyor? Anlamadım hocam. Nasıl yaptınız bunu.

aygıt yöneticisinde ağ kartını bulup sağ tik özellikler diyin. gelişmiş sekmesinde Ağ adresini seçip değer kısmına istediğiniz maç adresini girebilirsiniz. mac adresi aaynı olan pclere direkt olarak aynı ip yi veriyor meb in akıllı switchleri.

erdembgo' Alıntı:
Fatih Projesi Çağrı Merkezini (444 7 555) arayıp bizim bt sınıfımızda net yok switch olduğundan dolayı, bt sınıfının switchi ... nolu porta bağlı bu port için blokeyi kaldırır mısınız dedim ve bizim okulda sorun çözüldü.

Selam hocam bu 444 7 555 ile nasıl diyalog kuruyorsunuz ses kaydı bıraktım ben okul kodu ile sorunumu söyledim sonra kapattım ne arayan var ne soran ; )

sayın hocalarım
bildiğim kadarıyla projede BT sınıfı olarak belirtilmiş odalara gelen swichlerin çoklu olması gerekir. Fakat altyapıyı kuran firma bağlantıları yanlış yapmış. Kablo tipi de Mavi olması gerekiyormuş BT lere giden uçların.
Biz port listesinden çoklu ayarlanan swichleri bulduk. BT lere giden uçları onlarla değiştirdik. Sorun çözüldü. Eğer çoklu ayarlanan swichleri bulamadıysanız ya da ayarı yapılmamışsa altyapı firmasını arayın (kabinette telefonu var) uzaktan düzeltiyorlar...

dekoderman' Alıntı:
sayın hocalarım
bildiğim kadarıyla projede BT sınıfı olarak belirtilmiş odalara gelen swichlerin çoklu olması gerekir. Fakat altyapıyı kuran firma bağlantıları yanlış yapmış. Kablo tipi de Mavi olması gerekiyormuş BT lere giden uçların.
Biz port listesinden çoklu ayarlanan swichleri bulduk. BT lere giden uçları onlarla değiştirdik. Sorun çözüldü. Eğer çoklu ayarlanan swichleri bulamadıysanız ya da ayarı yapılmamışsa altyapı firmasını arayın (kabinette telefonu var) uzaktan düzeltiyorlar...

bizde bahsettiğiniz gibi bir mavi kablo var aslında o nereye gidiyor ona bir bakayım, BTlabına gelen kablo beyaz renkli ve 33 nolu porta takılmış onu değiştirirsem sanırım çözülebilir problem ama idare için yine arıza kaydı oluşturmak gerekebilir..

Bir tane tahtada ethernet takılı olmasına rağmen kablo bağlı değil diyor. Bu problem için de altyapıyı yapan firmayı mı aramak lazım yoksa 444 7 555 mi?

miraz' Alıntı:
miraz' Alıntı:
Bizde de aynı sorun vardı. BT sınıfında sadece bir bilgisayar bağlantı alabiliyordu, diğerlerinde internet yoktu. Arıza kaydı ile Yegitek'i aramayla çok vakit kaybetmiştim. Sorunun muhatabı erişim bölümü imiş.
Çözümü çok basit oldu. MEB erişim bölümüne durumu anlatan bir mail gönderdim. Birkaç saat sonra blokeyi kaldırdılar. Bir uçtan sadece bir PC ye internet erişimi sınırı olmasından kaynaklanıyor sorun .
Fakat mail adresini tam hatırlamıyorum. Okula geçince bakayım. Aynı sorun ise hiç uğraşmayın.

erisim@eba.gov.tr

Aynı gün içinde problemi düzeltmişlerdi.

Aynı sorun bizde de vardı. 2 defa çağrı merkezini arayıp durumu bildirmeme rağmen tarafımıza geri dönüş yapılmadı. 10 gündür bağlantıyı bekliyorduk. Okulun tüm bilgisayarlarını fibere bağlamıştım sadece lab kalmıştı. Burada da ADSL üzerinden devam ediyorduk. Dün öğleden sonra okulun mail hesabından erisim@eba.gov.tr'ye durumu anlatan bir mail attım, kendi cep numaramı da alta yazmıştım. 5 dakika içerisinde Ankara'dan arandım. Çok ilgili ve anlayışlı bir bayan yardımcı oldu. Yalnız kabinetteki dosyada laba gelen ucun 47 nolu port olduğu yazıyordu. Meğer adamlar yanlış bağlamış 22 nolu portmuş. Önce labdaki ADSL bağlantısnı kesip bir PC'yi fibere bağlayıp MAC adresini arkadaşa verdim, port numarasını buldu. Sonra o ucu labdaki switch'e bağladım. Şu an bir sıkıntı yok.

Benim sorun biraz farklı. Switchten bilgisayarlar internete bağlanıyor ama 15 tanesi.. 3 tane pc bağlanmıyor. Acaba pc kısıtlaması mı var, çünkü daha önce bu pcler internete giriyordu

Bu sorunu Laboratuvardaki Etkileşimli tahtaya gelen kırmızı ağ kablosunu laboratuvardaki switche yönlendirerek çözdüm. Ek aparatı ile kabloyu switch e kadar uzattım. Bu sayede tüm bilgisayarlar internete erişebiliyor. Demek ki tahtalara gelen kablo vasıtası ile interneti çoğaltabiliyoruz :D
Kaç gündür yok köprü yok router düşünmediğim şey kalmamıştı. Port açtırana kadar işinize yarayabilir.

bizim de bağlantı bu sıralar gelmek üzere peki switch değil de access point deneyen oldu mu aynı problem yaşanıyor mu?

Parhelion' Alıntı:
panacea' Alıntı:
Parhelion' Alıntı:
bizim de bağlantı bu sıralar gelmek üzere peki switch değil de access point deneyen oldu mu aynı problem yaşanıyor mu?

Access point de aynı sıkıntı mevcut
teşekkürler hocam biz lablar dahil tamamen kablosuz kullanıyoruz işimiz var o zaman :-1:

sunucu bir bilgisayar olusturup ap i bu bilgisayar uzerinden internete cikartin. meb aginin icinde kendi istediginiz gibi yonetebileceginiz yeni bir aginiz olur. konunun onceki sayfalarinda cesitli cozumler var.

evet o da bir çözüm fakat ona ayırabilecek boşta bilgisayarımız yok hocam en sağlamı yine fatih ağına direk dahil olabilmek sanırım.

peki laboratuvarlarda tahtanın yanındakiler haricinde karşı duvara ikişer tane daha port bırakmışlar bunlar da engelli mi? sadece laboratuvarlarda var bu ek portlar bu yüzden switch amaçlı bırakılmıştır diye düşünüyordum ben

Arkadaşlar kesin çözüm mevcuttur. Okulumuzda deneme yanılma yöntemiyle tespit ettik sorunsuz kullanıyoruz. DNS değişikliği ile çözülüyor. Bilgilerinize...

bilisimweb' Alıntı:
Arkadaşlar kesin çözüm mevcuttur. Okulumuzda deneme yanılma yöntemiyle tespit ettik sorunsuz kullanıyoruz. DNS değişikliği ile çözülüyor. Bilgilerinize...

hocam hangi dns leri girdiniz özelden paylaşabilirmisiniz

Meb fatih ağını harici olarak dağıtmak istiyorsanız bir bilgisayara 2 ethernet bağlayın ve okul ip yapısından farklı olarak bir ağ ile nat yapın. Bu durumda kablolu veya kablosuz dağıtmanız mümkün.

Geri