Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

MEB harici switch leri engelliyor

Konu, 'Fatih Projesi | Görev, Teknik Sorunlar ve Çözümler' kısmında acer50 tarafından paylaşıldı.

1. acer50

acer50 Süper Üye Süper Üye

Dünden beri okulda garip sorun vardı, bt sınıfında ve okulun bazı odalarındaki bilgisayarlardan bazıları internete girmiyordu. Arıza kaydını oluşturdum, BT sınıfından bilgisayarların bazılarının internete girmediğini söyledim, mac adreslerini verdim. Daha sonra beni aradılar, dedikleri şu oldu, bakanlık sistem odası dışındaki switch lerin kullanımı engelliyormuş, yani benim bt sınıfındaki switch in dağıtım yapması engelleniyor, BT sınıfında sadece 1 bilgisayar internete çıkıyor. Aynı şekilde switch kullandığım bütün odalarda, sadece tek pc internete girebiliyor. Böyle saçmalık mı olur, ben 16 bilgisayara nasıl internet vereceğim, EBA, araştırma vs vs derken, kadın arıza kaydı oluşturacağım, BT sınıfındaki bütün pc ler için sistem odasından ayrı ayrı kablo gelecek dedi, bulunduğum ildeki başka arkadaşları aradım, onlar da aynı sorunu yaşıyorlarmış, şimdilik durumun çözümünü de bulamadık.

2. ylmz

ylmz Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

hocam fiberden önceki normal okul internet hattını bağlayın madem böyle bir saçmalık yapılmış

3. aak

aak Süper Üye Süper Üye

Hocam bizde de durum aynı. Bt lab çalışmıyor. Öğretmenler odasına internet data girişine pc masası uzak diye (çünkü taşınma ihtimali yok masa dolaplarla bitişik.) masaüstü yerine laptop aldık kablo kalabalığı olmasın diye ap ile kablosuz baglaniyorduk o da gitti. Okulda sadece idarede internet kaldı. Ne yapacağız bilmiyoruz yani. İyice içinden çıkılmaz hal aldı durum

4. madlion

madlion Seçkin Üye Seçkin Üye

Sayın hocam BT Sınıfındaki çıkışları İl Koordinatörünüze bildirin, Ağ Alt Yapısını yapan firma uzaktan cihazları konfigüre ederek o uçların BT için açılmasını sağlıyor. Aslında bu iş yapılırken İdarenin BT sınıfını ayrıca belirtmesi gerekiyor. Aynı sorun bende de vardı ve bu şekilde halledildi. Yani o sınıfıa bilgisayar sayısı kadar kablo çekilmesi olayı yok. Kalın yazıyla ifade ettim çünkü yavaş yavaş burada hep bu sorun yazılacaktır.

5. madlion

madlion Seçkin Üye Seçkin Üye

Sistem her uç çıkışından sadece bir cihazın internet erişimine izin veriyor o da ilk yanıt veren oluyor genelde. Access point, Router, Switch, Hub vb. cihazların kullanımını bloke etmektedir. Öğretmenler odası sorunu bizde de var artık geldiklerinde kesin kabule çıkışların hepsini aynı yere taşımalarını isteyeceğiz.(Öğretmen odasına verilen çıkış sayısı 4 idi, 1 fotokopi 3 pc yapacağız artık.)

6. acer50

acer50 Süper Üye Süper Üye

Öğretmenler odası, rehberlik odası, idari odalar bunlarda da switch var, sorun buralarda da var. Ben ağ altyapısı yapan firma yetkilisi ile görüştüğümde bana yapacak bişeyinin olmadığını tamamen bakanlığın emrinde olduğunu söyledi, bana sınıfa 20 uç gidecek derlerse onu yaparım, elimden bişey gelmez diyor.

7. scarkci

scarkci Aktif Üye

bizim okulda akıllı tahtaların internet erişimi yok, acaba yanlışlıkla akıllı tahtaların dağıtıcısını mı engellediler

8. N3CAT1

N3CAT1 Site Gezgini

f@tih ağı çalışmıyor. ap kurduk bilsem sınavları için. şimdi bu da çalışmazsa işimiz var demektir.

9. elrond

elrond Hiperaktif Üye Hiperaktif

ALLAHTAN FİBER YOK...ama gelirse takip..işe yarar başlık. teşekkürler

10. Suicide

Suicide Seçkin Üye Seçkin Üye

bugune kadar switch kullaniyordum bende, bugun farkettim ki internet yok bazi cihazlarda...
    arizayi aradim switch yasak dediler...
    gelelim cozume;
    1) eger ag kurmayacak sadece internet kullanacaksaniz switche baglibutun makinelerin mac adresini ayni olacak sekilde ayarlayin. Boylece her bilgisayar ayni ipyi alacak ve sistemde tek gibi gozukerek internete girecek (garip ama gercek) yalniz ag, dosya paylasimi calismiyor dogal olarak.

2) benim gibi ag kurmaniz gerekiyorsa duvardan gelen kabloyu 2 ethernet karti olan bir bilgisayara baglayin ve o bilg. internete ciksin. daha sonra 2. ethernet kartina switch i baglayin ve diger bilgisayarlarida switche baglayin.
    birde duvardan gelen kablonun bagli oldugu ag bagdastiricisina sag tiklayip ozellikler dedikten sonra paylasim sekmesinden paylasimi acarsaniz her pc rahatca internete girer, dosya paylasimi da calisir.
    denemedim ama bu yontemle wireless olarakta dagitilabilir belkide internet.

Bakanligada selam olsun, her seyin bir cozumu vardir..

ek: ikinci yontemde dogal olarak internete bagladigimiz asil makina kapaninca digerlerinin internetide gider.

11. uysal_rockci

uysal_rockci Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

2. Yöntem mantikli ve guzelmis.
    Bu makineyi sistem odasindaki switch lerden once koysak switcler tahtalara , bt sinifina ve digerlerine interneti dagitir mi acaba.

12. hemenyardim

hemenyardim Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam bakanlık BT sınıflarına internet kablosu çekerken 1 tane fazladan uplink portundan özel bir kablo çekti. Bu kabloyu BT deki bilgisayarlara internet dağıtan switch kutusunun hemen altına kadar getirdi. Uplink ten geldiği için bu kablo switch e takıldığında tüm bilgisayarlara internet dağıtabilirsiniz.

13. mse

mse Süper Üye Süper Üye

Ap henüz yok bizde.... sarı kablolara ek attım, herkes takır takır giriyor sıkıntı yok bizde..
    Arkadaş hem bizim dediğiniz gibi olsaydı proje de laba üç uç der miydi, hem de biri switchin altına

14. mse

mse Süper Üye Süper Üye

İplik de değil bizimki....
    arkadaşların yaptığı yanlış:
    Modemi beyaz kabloların takıldığı cihazdaki uplinke vermek.... modemi beyazların girdiği birine tak yeter.

15. mse

mse Süper Üye Süper Üye

Ben de bugün projedeki gibi eski haline getirip kitabına uydurayım bakalım ne oluyor.

16. mse

mse Süper Üye Süper Üye

Yav ya da olmadı modemlerde bir kaç port yok mu... swicin altındaki uca modelden direkt verin, ben okulda kendi kurduğMuz aplere direkt verdim.

17. Suicide

Suicide Seçkin Üye Seçkin Üye

onlarin switchini kullanmak mantikli olmayabilir cunku siradan degil programlanabilir switchleri var. switchlerinden once kendi "dagitici" bilgisayarimizi koyarsak cihaza ulasamayacaklari icin bir sorun oldugunu anlarlar. soyle olabilir, sistem odasina bilg. koyulur, kabindeki switchden istenilen odaya gidecek olan kablo bu bilgisayara takilip net paylastirilir daha sonra 2. ethernet kartindan cikan "switchlenebilir" internet odaya giden kablo ile odaya gonderilir orada da istenildigi gibi kullanilir.
    Birkac farkli odada bu sekilde kullanmak icin 2. ethernetin cikisina kendi switchimizi takip farkli odalara gonderebiliriz.

18. trilaylayloom

trilaylayloom Aktif Üye

Maalesef bizde de bilgisayar sınıfında internet dağıtımı yapılamıyor. Meb Fatih Ağı Hattı 444 75 55 ından söylenene göre il koordinatörü aranmalı ve açılması istenmeliymiş.

19. savas3457

savas3457 Seçkin Üye Seçkin Üye

teşekkürler hocam oldu.ikinci yöntemle bütün makinelere internet bağlantısını sağladık.

20. webcevap

webcevap Seçkin Üye Seçkin Üye

Bu yasağın neden yapıldığını mantıkını biri açıklayabilir mi?

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal