Maaş karşılığı dolmadan, 10'a 1 olan ek ders ve reh. ekders?

Kodla Büyü
tayinci42' Alıntı:
engingms' Alıntı:
Hazırlık ve planlama görevi

MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.

(5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.

sanırım daha açıklayıcı oldu . 1 saaaaaaattttttttt ek ders alır

kardeş hem yönetmelik maddesini yazmışsın hemde yanlış olarak 1 saat ek ders alır yazmışsın.. Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri olarakta 2 saat ek ders görevi sayılır diyor..

1+2=3 eder..

birde aynı yönetmeliğin üstlerinde ek ders'in tanı

mı var en başında onu oku.. :puhaha:

okuduğumuzuda yanlış anlıyoruz ..

3 saat alır ..
MADDE 25- (1) Bu Karar kapsamında ek ders ücreti ödenebilmesi için, ek ders görevinin fiilen yapılmış olması, ek ders görevinden sayılan veya ek ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller bakımından ise bu Kararda belirlenen koşulların oluşması şarttır. Ek ders ödemelerinden harcama yetkilisi, ödeme emri belgesini düzenleyen gerçekleştirme görevlisi ve bu Kararda belirtilen esas ve usuller çerçevesinde ek ders görevinin gerçekleştiğine ilişkin belgeyi düzenleyen ve onaylayan diğer gerçekleştirme görevlileri müteselsilen sorumludur.

(2) Yapılan inceleme sonucunda fiilen yapılmadan ve gerekli koşullar oluşmadan ödendiği anlaşılan ek ders ücretleri ilgililerden yasal faizi ile birlikte geri alınır.

Bundan dolayı 5 gün rapor alan öğretmene de 2 saat yazıyorsunuz sanırım.

Bundan dolayıda ödeme emrini dolmuyor ve yazmıyorum.

mkrkls' Alıntı:
mygold' Alıntı:
tamam sosyal etkinlik yani kulüp için dediğiniz doğru çünkü ders saatinde yapılmaz. ders dışı etkinliktir. ancak sınıf öğretmenliği(rehberlik) belli bir ders saatinde yapıldığı için o derse girerek alınır. ben de idarecilik yaptım. doğru uygulama bence böyle.

hocam bu işin sencesi bencesi olmaz doğru bir tanedir. oda 3 saat alır. idarecilik yapmışsın ama yanlış yapmışsın
ben fikrimi söyledim. böyle bir durumla karşılaşıp ücret kesmedim. yanlış yaptığıma nasıl kanaat getirdiniz anlamadım.

-Sadece sınıfı/kulübü olan öğretmen 1 hafta sınıfına rehberlik/kulüp çalışması yapar diğer hafta yapmazmı?

-2 veya 3 gün dersi olanlar boş günlerinde nasıl rehberlik/kulüp yapacak? (rapor alanla aynı durum)

Nasıl bir yönetmelikse hakikaten her yöne çekiliyor :shock:

şöyle birşey buldum . 18.07.2012 tarihli ama o tarihten sonra birşey değişti mi bilmiyorum.

şu adreste : http://www.matematikpiri.com/forumporta ... rular.html

102. Madde :
Kod:
102. 28 saat dersi ve bir sınıfın sınıf rehber öğretmenliği üzerinde olan bir branş öğretmeni pazartesi ve salı günleri 6 şar saat derse girdikten sonra çarşamba günü 5 günlük rapor alıyor. Bu okulun rehberlik dersi perşembe günü ise ( rehberlik dersini fiilen yapmamışsa) bu öğretmene öğrenci sosyal kişilik hizmetleri karşılığı 2 saat ders ücreti ödenir mi? 

MEB. Personel Genel Müdürlüğünün 28.01.2010 tarih ve 6210 sayılı Tokat Valiliğine verdiği cevabi yazısında aynen: “Örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin, bu görevlerine bağlı olarak haftanın bütün çalışma günlerinde okulda bulunmaları gerektiği gibi ayrıca bir koşul da getirilmediğinden,[b] hafta içinde belirli bir süre görevde bulunmaları halinde o hafta için 2 saat ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerekmektedir[/b].”denilerek ÖSKH olarak ödenen (2) saatlik ücretin sadece ‘Rehberlik/Sosyal Etkinlik’ dersine girmekle sınırlı olmadığı, öğretmenin haftalık çalışmasına karşılık ödendiği netlik kazanmış oldu.

aynı link 10. madde. ( Bu değişti mi bilmiyorum son durumu)
Kod:
 Öğretmenler öğleden sonra (13;37) hastaneye girip 15;45de hastaneden çıktıklarında o güne ait ücretleri kesilmemektedir. Bu konuda bakanlığımız ayda dört kez sevklerde ücret kesimine gitmemekteydi…………….Sevk sonrası gün göreve başladığımız halde ücret kesimine gidilmesinin başka yasal dayanağı var mıdır? 
MEB. Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 16’ncı maddesinin (b) bendinde yer alan “bir ayda dört günü geçmemek üzere ayakta görülen tedavi nedeniyle” ibaresinin madde metninden çıkarılmasıyla ilgili işlem Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’nca iptal edilmiştir. 
MEB. Personel Genel Müdürlüğü 09.10.2009 tarih ve 82018 sayılı yazısıyla duruma açıklık getirmiştir. Buna göre; 10.05.2008 tarihinden itibaren bir ayda dört günü geçmemek üzere ayakta görülen tedavi nedeniyle ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, [b]bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim görevi, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklardır.[/b] Yasal dayanak bu şekildedir.

Bunlara göre 2+1 = 3 saat

aynı yazılar şurada da var : http://www.memurlar.biz/haber/mebden-ce ... 81167.html

Kulüp rehberliğiniz varsa, okula tek bir gün dahi gitseniz 2 saatlik kulüp rehberliğinden ücretiniz verilmelidir. Ayrıca girdiğiniz 10 saat ders için de 1 saatlik planlama verilmelidir.
Yani toplamda 2 gün okula gelip, 10 saat ders yapan ve üzerinde kulüp rehberliği olan bir öğretmen 3 saat ek dersten yararlandırılmalıdır.

Tabi şu an BTR ye geçmiş bulunmaktayım. Benim asıl merak ettiğim konu BTR rehber öğretmenleri EGZERSİZ yapabiliyorlar mı ?
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

hakansia' Alıntı:
Önce şöyle bir yanlışlık var. rehberliğe girmemiş diye rehberlikten aldığı 2 saati her türlü alır. rehberliğin dersle alakası yoktur ve bağımsız olarak ödenir. yani öğretmen haftada da bir günde derse girerse rehberlik veya kulübü alır. hangi gün derse girdiği farketmez. nedeni şudur rehberlik ders gününe bakılmaksızzın her gün yapılan bir görevdir. veliye bugün rehberlik dersi yok yarın gel diyemzesin. 11 saat derse girmişse 2 reh+1 ona birden toplam 3 saat ek ders alır.

arkadaşın aynen dediği gibi oluyor benim müdür öyle yapıyor.

Arkadaşlar mesele doğru benim doğrumdur demek değildir . Bir fikir alışverişinde bulunmaktır. Eğer yanlış bir uygulamamız varsa bunu değiştirmektir. Yazının sadece Tokat Valiliğine yazılmış olması sebebiyle konudan haberdar olmamız mümkün değildir. Dolayısıyla az önce İlçe Milli Eğitim Müdürümüzle görüştüm, konuyla ilgili olarak İl Milli Eğitim ve Bakanlık yetkilileri ile yazılı ve sözlü olarak görüşeceğini iletti.

Ama insanların uygulamasıyla gülmek, görüş yazılarından sonra kararlarını değiştirenlerin başkalarının uygulamalarını eleştirmeleri doğru değildir. Öğretmene , diğer personellere, veliye, öğrenciye yardımcı olmak ve ve sorunlarında çözüm üretme sorumluğunda olan idareciler olmak gerek.

peki hocam bununla ilgili yönetmelik maddesi var mı.

yönetmeliği okudum üstte ;

Tanımlar

MADDE 4- (1) Bu Kararda geçen;

a) Alan: Öğretmenlerin mezun oldukları öğretim programına bağlı olarak atandıkları öğretmenlik dalını,

b) Aylık karşılığı ders görevi: Aylık karşılığında okutulmak zorunda olunan dersleri,

c) Bakan: Millî Eğitim Bakanını,

ç) Bakanlık: Millî Eğitim Bakanlığını,

d) Ders niteliğinde yönetim görevi: Bakanlık merkez ve taşra teşkilâtı ile Bakanlığa bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli personelin inceleme, araştırma, planlama, programlama, yönetim, denetim, eğitim ve öğretim hizmetlerinden ek ders görevi olarak kabul edilen etkinlikleri,

e) Ders yılı: Derslerin başladığı günden derslerin kesildiği güne kadar geçen ve iki dönemi kapsayan süreyi,

f) Ek ders görevi: Aylık karşılığı ders görevi dışında ek ders ücreti karşılığında okutulan dersleri,

.....

bu iki maddeden müdür yardımcısı verilmez diye anlam çıkarıyor ben ise verilebilir anlamını çıkarıyorum :)

Bu arada ayrıten ek ders dağıtım programı da hazırlıyorum buradan çıkan sonuca göre düzenlemeye gideceğim :)

Geri