Maaş karşılığı dolmadan, 10'a 1 olan ek ders ve reh. ekders?

Kodla Büyü

uysal_rockci

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar diyelim ki 20 saat + rehberlik ve kulüp şeklinde derse giren bir branş öğretmeni var.
normalde
20-15=5
10'a 1 ekdersten = 2
hazırlık planlama vs... = 2
toplam 9 saat ekders alıyor.

ama pzt, salı, çarşamba rapor almış (rehberlik çarş günü)
ve perşembe 6 saat + cuma 5 saat = toplam 11 saat derse girmiş.

o hafta md. yrd. hiç ek ders yazmadı bu arkadaşa
bende dedim ki hocam niye ek ders yazmıyorsun ki , planlama ve 10'a 1 den toplam 3 saat ekdersi haketmiş.
o da dedi hocam öyle şey mi olur 15 saat maaş karşılığını doldurmayan ek ders verilmiyor.

burada hafiften iddaalaştık :)

maaş karşılığını o hafta doldurmamış olsa bile planlama ve 10'a 1 den ek ders alınmıyor mu acaba ?
ben mi yanlış hatırlıyorum acaba :)

pazartesi 1 saat
salı 3 saat
çarşamba 5 saat + 1 rehberlik

şeklinde dersi varsa pazartesi gelmeyince 7 saat mi kesilir.
girdiği derslerin sayılarına bakılmaz mı ömer hocam.

Perşembe ve cuma 11 saat derse girmiş. Çarşamba rehberliğe girmemiş. 10 a 1 den sadece 1 saat ek ders alır. Alamaz derse ek ders onay çizelgesinde nasıl yaptığını sorun. Orada 15 saati doldurup doldurmadığına bakmaz. Aksini iddia eden olursa yanlıştır.

Sanki bir yazı vardı hazırlık planlama ile ilgili, o hafta okula 1 saat bile gelse hazırlık planlama ek dersini (2 saat) alır diye .
o sebeple ben onuda alır demiştim.

denemeuye' Alıntı:
Sanki bir yazı vardı hazırlık planlama ile ilgili, o hafta okula 1 saat bile gelse hazırlık planlama ek dersini (2 saat) alır diye .
o sebeple ben onuda alır demiştim.
Hayır hocam. Öyle bir yazı yok. 1 saat ek ders :idea:

verilmez doğru demiş müd. yardımcınız...
gelmediğin günlerde kaç saat dersin varsa toplam ders saatinden çıkarılır daha sonra ekders varsa yazılır..
20 saat derse giriyorsa gelmediği günlerde arkadaşınız sanırsam 9 saat girmemiş oluyor. kalan günlerde 11 saat derse girmiş.maaş karşılığından sonraki saatler ekders sayılır...
böyle biliyorum ben de.. :)

Önce şöyle bir yanlışlık var. rehberliğe girmemiş diye rehberlikten aldığı 2 saati her türlü alır. rehberliğin dersle alakası yoktur ve bağımsız olarak ödenir. yani öğretmen haftada da bir günde derse girerse rehberlik veya kulübü alır. hangi gün derse girdiği farketmez. nedeni şudur rehberlik ders gününe bakılmaksızzın her gün yapılan bir görevdir. veliye bugün rehberlik dersi yok yarın gel diyemzesin. 11 saat derse girmişse 2 reh+1 ona birden toplam 3 saat ek ders alır.

hocam öncelikle şu yanlışı düzeltelim.
planlama ve 10 a 1 den bir ekders ikisi ayrı şeyler değil.
10 saat derse 1 saat ek ders zaten öğretmenin derse hazırlık ve planlaması için verilen ekderstir.

eğer verimeyecek olurs 5. sınıflarda rehberlik yok. am asınıf şube rehber öğretmenleri 2 saat alıyorlar.

Sade 1 saat ek ders alır 10 A 1 den o kadar. Rehberlik alamaz çünkü rapor alınmış. maaş karşılığı dolsun yada dolmasın her on saate 1 saat ek ders yazılır. ben yazıyorum (okul müdürü olarak).

benim aklımda rehberlik , hazırlık planlama olarak kalmış.

o zaman 3 değil ama 1 saat ekders alır :)

Arkadaşlar tüm hafta boyunca değil sadece birkaç gün rapor aldığı için hazırlık planlama 1 saat, rehberlik 1 saat ve 10 'a 1 den 1 saat alarak toplam 3 saat ek ders alır.

denemeuye' Alıntı:
Arkadaşlar diyelim ki 20 saat + rehberlik ve kulüp şeklinde derse giren bir branş öğretmeni var.
normalde
20-15=5
10'a 1 ekdersten = 2

bende dedim ki hocam niye ek ders yazmıyorsun ki , planlama ve 10'a 1 den toplam 3 saat ekdersi haketmiş.
o da dedi hocam öyle şey mi olur 15 saat maaş karşılığını doldurmayan ek ders verilmiyor.

maaş karşılığını o hafta doldurmamış olsa bile planlama ve 10'a 1 den ek ders alınmıyor mu acaba ?

allınıyor hocam tamda sizin söylediğiniz gibi.. 3 saat ekders ücretini alması lazım.. ek ders yönetmeliğini okuyup ilgili maddeleride yazarak ek dersini istesin arkadaşınız.

Maaş karşılığı derse girmediğin sürece o haftanın ek dersi alınmaz. Alınır diyen arkadaşlar; 11 saat derse girmişse öğretmen ve ek ders alacak diyorsanız maaşını dolduramadığın saatlerini de maaşından düşürecek misiniz? Branş öğretmeni maaş karşılığı haftalık 15 saat derse girmek zorunda. 15 saat derse girerek maaşı hakediyor.

hocam ek dersler haftalık yapılır.arkadaşınızın haftalık ek dersi 9 saat
rapor alınca bu ekdersler gider hocam.(7-6-6 diye gider.)planlama veya rehberlik falan ayırma yok. haftalık bakılır.
yani ful ekders alsa dahi 3 gün rapor olunca tüm hafta ekders gider.

hocam 10 a 1'i de alır. rehberliği de alır. rehberliği haftanın 1 günü de gelseniz alabiliyorsunuz. meb in tokat valiliğine yazısı var orda yazıyor

Hazırlık ve planlama görevi

MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.

(5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.

sanırım daha açıklayıcı oldu . 1 saaaaaaattttttttt ek ders alır

Rehberlik ve kulüp çalışmaları dersten bağımsızdır. Öğretmen haftada birgün bile okula gelse o 2 saat ekdersi alır. 10'a 1 ekderslerinde verilmesi gerekir.
2+1 3 olur. Ama bu kadar farklı görüşün olması farklı uygulamanın yapılması da gerçekten ilginç bir durum. Aynı durumdaki bir öğretmenin idarecisi veriyorken diğerinin vermemesi haksızlıklara yol açıyor. Zaten MEB de her durum böyle açık değil. Yöneticinin insiyatifinde gibi.

engingms' Alıntı:
Hazırlık ve planlama görevi

MADDE 11- (1) Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.

(5) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir.

sanırım daha açıklayıcı oldu . 1 saaaaaaattttttttt ek ders alır

kardeş hem yönetmelik maddesini yazmışsın hemde yanlış olarak 1 saat ek ders alır yazmışsın.. Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri olarakta 2 saat ek ders görevi sayılır diyor..

1+2=3 eder..

birde aynı yönetmeliğin üstlerinde ek ders'in tanı

mı var en başında onu oku.. :puhaha:

okuduğumuzuda yanlış anlıyoruz ..

3 saat alır ..

omeryilmaz' Alıntı:
hocam ek dersler haftalık yapılır.arkadaşınızın haftalık ek dersi 9 saat
rapor alınca bu ekdersler gider hocam.(7-6-6 diye gider.)planlama veya rehberlik falan ayırma yok. haftalık bakılır.
yani ful ekders alsa dahi 3 gün rapor olunca tüm hafta ekders gider.

yanlış..

maaş karşılığına sayılmayan ve yapıldığı taktirde haftalık ders saati sayısına bakılmadan ek ders ödenen haller vardır.. 3 saat doğrudan ek ders olur..

..LysimakhoS..' Alıntı:
Maaş karşılığı derse girmediğin sürece o haftanın ek dersi alınmaz. Alınır diyen arkadaşlar; 11 saat derse girmişse öğretmen ve ek ders alacak diyorsanız maaşını dolduramadığın saatlerini de maaşından düşürecek misiniz? Branş öğretmeni maaş karşılığı haftalık 15 saat derse girmek zorunda. 15 saat derse girerek maaşı hakediyor.

yanlış. ek ders yönetmeliğini okuyun. insanları yanlış yönlendiriyorsunuz.

1 saat dersede girseniz hatta hiç derse girmesenizde maaşınızı hak ettiğiniz haller vardır..

birde maaş karşılığı sayılamayacak ek ücretler vardır.

hazırlık planlama ödeneği maaş karşılığı sayılmaz..

eğer sayılsaydı 14 saat derse giren bir öğretmen 10'a 1 alacağından 14+1=15 maaş karşılığımı tamaladım diyebilirdi. ancak böyle birşey yok..

hazırlık ve planlama ücreti ayrıca ödenen bir ücrettir.. maaş karşılığı olarak kabul edilmemektedir.

denemeuye' Alıntı:
normalde
20-15=5
10'a 1 ekdersten = 2

arkadaşlar rehberliği çarşamba günü ve o gün öğretmen raporlu nasıl olur da rehberlikten dolayı 2saat alır ki? rehberlik dersine girmemiş öğretmen. 11 saat derse girdiği için 10'a 1'den 1 saat ücret alır o hafta.

arkadaşlar ben 1 yıldır müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım. 11 saat derse giren öğretmene 1 saat hazırlık ve planlamadan, 2 saat rehberlik ve kişilik hizmetlerinden toplam 3 saat ek ders alır. Rehberlik ve kişilik hizmetleri girdiğin dersten değil, yaptığım rehberlik çalılşmalarından verilir. Ben öğretmenlerime böyle ek ders yazıyorum.

tamam sosyal etkinlik yani kulüp için dediğiniz doğru çünkü ders saatinde yapılmaz. ders dışı etkinliktir. ancak sınıf öğretmenliği(rehberlik) belli bir ders saatinde yapıldığı için o derse girerek alınır. ben de idarecilik yaptım. doğru uygulama bence böyle.

mygold' Alıntı:
tamam sosyal etkinlik yani kulüp için dediğiniz doğru çünkü ders saatinde yapılmaz. ders dışı etkinliktir. ancak sınıf öğretmenliği(rehberlik) belli bir ders saatinde yapıldığı için o derse girerek alınır. ben de idarecilik yaptım. doğru uygulama bence böyle.
meb in tokat valiliğine yazısı var hocam orda rehberlik ücreti ödenir diyor

mygold' Alıntı:

hocam bu işin sencesi bencesi olmaz doğru bir tanedir. oda 3 saat alır. idarecilik yapmışsın ama yanlış yapmışsın

Hep sıkıntı oluyor bu ekders saatleri, koca ülkede bir öğretmenin hesabını en az 15-20 farklı şekilde yapan idareciler bulmak hiç de zor değil. O kadar e sisteme geçtiler. E-ekders 'e de geçseler de kurtulsak. Kimbilir kaç kişi her ay fazla yada eksik alıyordur ekderslerini.

Geri