Müdür yardımcısından mobbing

Kodla Büyü
Hocam doğru diyorsunuz da işimiz makama gelen insanların liyakatına kaldıysa bizim derdimiz hiçbir zaman bitmez. Idarecinin bize mobbing yapabilmesinin kaynağı btr denilen görevlendirme. Bu kalksın başvurmayalım diyoruz ama maddi ve norm sorunlarindan dolayı cogunluk yine basvuruyor. Bir turlu sonlandiramadik bu gorevlendirmeyi. Cunku en basta arkadaslarimiz karsi çıkıyor. Tek başına başvurmama bir sorunu cozmuyor bu sefer yine alakasiz görevlendirmelerle maas karsiligi tamamlandirmaya çalışıliyor. Biz bu btr'ye karsi net tavir koyamadığımız sürece idare tarafindan idarenin sekreteri muamrlesi gormeye devam edecegiz. Sonra buraya gelip birbirimize akıl verecegiz. Yok söyle yap ypk boyle yap. Btr olmasa diger öğretmenler gibi sadece derse girip ciksak; neyin mobbingini yapabilecek? Bizim kadar mobbing magduru olan ve bizim kadar örgütsüz olan bir brans var mi? Hep kendi yontemlerimizle başetmeye çalışıyoruz. 1 sene hickimse basvurmasa btr'ye, ya duzenleme gelir ya kaldirilir. Ek ders tamam da, gurur mu para mi?
btrlikten gelen ek ders kaybımı verecekseniz 2. dönem söz btr olmayacağım. ben gayet ciddiyim, karar verin aramızda sözleşme şartlarını konuşalım yasal olsun.

Bu arada eski mesajlarıma bakarak btrliği savunmadığımı, bulacağım ilk fırsatta meslek lisesine geçeceğimi hatırlatayım.

Ek ders tamam da, gurur mu para mi?
Gurur hocam.
Ben nasipse seneye bırakmayı düşünüyorum, şehrimde deprem sonrasında özlük haklarımıza taciz niteliğinde bazı görevlendirmeler oldu. Bunda idarenin bir kusuru, dahili yok. Herkes arkasını duvara dönerken Coronanın en deli zamanlarında, altında çalışmamamız gereken insanlara bağlı olarak, seyahat izinleri, deprem tespitleri gibi birtakım işlerin hepsi, zaten ekders alan formatörlere paslandı. Sendikaları devreye sokarak ve en çok görev alanı da 5 kez görev alarak süreci bin bir stresle bitirdik haftasonu dahil! Başlangıçta vicdanen şehrimize bir katkımız olsun diyerek aldığımız görevler bir çeşit sömürüye dönüp de arkası kesilmeyen bir hal almaya ve "Bu işi en layıkiyle yapabileceğini düşündüğümüz siz öğretmenlerimiz......." gibi artık bunaltılmış, hayatı aşırı taciz edilmiş ve hassas bir dönemde riske sokulmuş öğretmenlerin gazını almaya gelince yetkililere sert çıktık ve görev kabul etmedik. Ama geçirdiğimiz süreci ve yerelden genele ne olarak görüldüğümüzü de bir kez daha tasdikledik. Ortada sokaktan çevirdiğiniz çocuğun yapabileceği basitlikte bir iş tanımı ve zaten sahada olan bazı kurumların ve a.ad'ın çalışanları var; siz yazılım,ağ,programlama becerisi gerektirmeyen çok basit bir iş için sadece fare ile işaretlemeler yapılacak bir iş için dersinden aldığınız, öğrencilerinden ayırdığınız öğretmeni kullanıyorsunuz. Neyse...

Söylediklerinizin altını imzalıyorum. Bu Mobbing'in en büyük sebebi tabi ki malum görevlendirme; Fatih BTR. Neredeyse hiçbir branşın bu tür görevlendirmeleri olmaması ile birlikte(Kulüp, egzersiz saymıyorum tabi) bizim en güdük kalmış yönümüz; teknoloji cehaleti olduğundan ilk adres kendisine başvurulan, sömürülen de biz oluyoruz. Fikrim ve zikrim sizinle aynı yönde. Bir STK bünyesinde olmama rağmen örgütlenmeye bakış açımız özellikle mağdur edilen bir branşın temsilcisi olarak çok yerlerde hocam. Sendikalardan bir hayır görmediğimiz gibi branşımız özelindeki STK'ya da desteğimiz yok. BTR tartışması gibi zaman zaman bu sayfalarda örgütlü olmanın ne getireceğini tartışan arkadaşlarımız oluyor; bazen "Bir STK'ya katılırsam memuriyetime halel gelir mi?" sorularını duyunca la havle çekip uzaklaşıyorum oradan.

müdür pısırıkmış. ikinizi de yüzleştirecek ve suçlu olana gereğini yapacak. işyeri huzurunu bozmaya ne senin ne de müdür yardımcısının hakkı var. madem bişeye karışmayacak aman boşver diyecek gidip öğretmenlik yapsın. müdür niye olmuş?

2. dönem btr olmak istiyorsanız dilekçe verin kendisinin hiçbir hükmü yok..yapmadığınıza dair tutanak vs yok öle kafadan çalışmıyor vs diyemez...işinizi yapın işiniz olmayınıda yapmayın şikayet ediyorsa etsin şikayet asılsız çıkarsa sürerler o okuldan..sendikanızla görüşün tel kayıt vs alın sizde elinizde delil olsun okuldan izinsiz bir yere gittiğinde sizde ilçeye ile şikayet edin

Zaten ilçede mimli bir insan. Zaman zaman diğer bayan öğretmenlere de yapıyor bunu.
sizde bir kadınsınız anladığım kadarı ile..diğer öğretmenler ile birlikte dilekçe vermeyi düşünün bunlar modern çözümler..olmadı eşiniz vs erkek bir arkadaşınız daha modern bir görüşme yapabilir.

bence bu sorunun cinsiyetle bir alakası olduğunu düşünmüyorum. okulunuzdaki müdür yardımcısından ilçenizdeki şube müdürü hatta ildeki şube müdürününe kadar herkesin kafayı taktığı şey 18 saat. hiç dersiniz yoksa ya da maaş karşılığını dolduramayan biriyseniz, okulunuzdaki akıllı tahta sistemi tık demeden çalışıyorsa hiç müdahele alanı kalmıyorsa (yani boşta kalıp kendinizi geliştirmeye verdiyseniz) buna birde 2 saat kulüp 3 saatte nöbet ekleniyorsa o zaman çekeceğiniz var. :) her yerde aynı anladığım kadarıyla.

hocam görev tanımı belli yapılacak olan belli ikinci bir görev verilemez maddesi belli. türkiye'de sadece siz btr değilsiniz sadece siz 18 saat ek ders almıyorsunuz, siz gittiğinizde yerinize gelecek olan ek dersini müdür yardımcısına mı verecekmiş, aynı düzen gene devam edecek. bence il koordinatörünün fikrini alın. eğer aynı okula görevlendirme yapılacak başka öğretmen yoksa neden kaygılanıyorsunuz?

birde kendinize meşguliyet verecek bir alan belirleyin onunla meşgul olun, insan boşta olunca herşeyi kafaya takıyor, madem arkadaşın sorunları var kafaya takmaya değer mi? farzedelim bu arkadaş gitti peki bu tarz insanlar bitecek mi, hayır. farklı formatta ek dersi olmadığı için idarecilik yapan, mutsuzluğunu, kıskançlığını, olumsuzluğunu başkalarına yansıtan insanlar her yerde var. mesele bu tarz insanlara takılmadan gelişime devam edebilmek. bu rahatsızlığınız yüzünden çevrenizde sevdiklerinizde etkileniyordur, onları da düşünün.

eğitici videoları tavsiye ederim. btkakademi de harika videolar var. dikkat başka yere kayınca ilgilenmiyorsunuz bile. kurs sonu sertifika sınavları var sınava girince insan sanki tekrar üniversitedeymiş gibi oluyor.

sizin göreviniz fatih projesi kapsamında et yazıcı pc tablet ile ilgilenmek mesai saatlerine riayet etmek. onun dışındaki muamelelere karşı dilekçe hakkını kullan ve şikayet et. müdür birnşey yapmazsa silsileyi izle.

Aslında en büyük problemi bayan olmam. Okulda erkeklere bu tavırda davranamıyor. Ama genelde bayanlara böyle ezici tavırlarda sıkça bulunuyor.
Hocam böyle davrandığı bayan öğretmenler kendi aranızda konuşup planlı ama bağımsız olarak her biriniz ayrı ayrı dilekçe ile şikayet edin. Elinizde de konu ile ilgili kayıtlar olsun. Bakalım nasıl davranıyor. Baya cesaretli biri anlaşılan. Cahil cesareti bence. Bu durumda çok ciddi sıkıntı yaşar kendisi.

bunu toplanip bir temiz kümülatif olarak şamarlayacaksın bak bakalım nasıl oluyormuş mobbing :)

Hocam böyle davrandığı bayan öğretmenler kendi aranızda konuşup planlı ama bağımsız olarak her biriniz ayrı ayrı dilekçe ile şikayet edin. Elinizde de konu ile ilgili kayıtlar olsun. Bakalım nasıl davranıyor. Baya cesaretli biri anlaşılan. Cahil cesareti bence. Bu durumda çok ciddi sıkıntı yaşar kendisi.
cesareti nereden geliyordur biliyormusunu örneklerini çok gördüm il veya ilçede kafakola aldığı kendini kabul ettirdiği veya bir şekilde kendisine mahkum kalmış şube müdürlerinden dolayıdır ne kadar şikayet edilirse edilsin kollanacağını tecrübe etmiş olabilir işte bu noktada sizin önerinizde güzel bir çözüm.
Ama odasının kapısını içeriden kilitleyip olanları seyredebilirsiniz... koltuktan kalkıp lavaboya gitmek veya çay ikram vs getirmek için kapıya doğru yönelince ayağı masaya takıldı, derken yere düşüp kafasını masanın kenarına vurdu tam kalkacakken kafasını yine masaya çarptı o baş dönmesiyle hava almak için açık pencerenin kenarına gidecekken esen rüzgar pencereyi suratına çarpıp dişlerini döktü o acıyla kapıya doğru giderken sehpaya takıldı sehpanın kenarı tam mide ciğer arasına yumruk gibi çarptı o esnada nefesi kesilince ayağa kalkacaktı ki baş dönmesiyle sendelerken kafasını duvara sert biçimde çarptı sizde yardım çağırmak için odadan ayrıldınız.

Hocam bu tek başına benle ya da sizle olacak iş değil. Ayrıca niçin sizin ek dersinizi karşılayayım? Benim için mi bir şey yapıyorsunuz. Kalıcı çözüm için göze almamız gereken bir maddi kayıp bu. Şu enflasyon ortamında herkesin ek derse ihtiyacı var. Fakat oturduğumuz yerden hiçbir riski göze almadan, maddi kaybı göze almadan hiçbir şeyin düzelmeyeceği gün gibi açık. Armut pişsin ağzımıza düşsün istiyoruz, ben de istiyorum ama düşmüyor. Branşımızın onuru bizim tavrımıza bağlı. 1 yıl ek ders yatmamasina katlanamazsak öğretmenler icinde 2. sınıf vatandaş olmaya devam edeceğiz.
hocam çok doğru dediniz ama işin içinde para olduğu için bizim branştan da başka branşlardan da birlik beraberlik beklemeyin. Herkes o ek derse mahkum, öğretmenlikte 14. yılım btrlikte ise 3. yılım, daha önce meslek lisesinde çalıştım, 11 ay mdr yardımcılığı yaptım, askerlik dönüşü süreyi kaçırdığımdan başvuru yapamadım vs. Belki de az sürede btrlik yaptığım için ve şu anki okulumdan memnun olduğum için btrlik uygulama olarak beni zorlamıyor ama girebileceğim ders olsun 25 saat üstü bir dakika btrlik yapmam. kendi okulumda 10, komşu okulda 10 eder toplam 20 saat, ek ders çok düşer ve borcum var. O yüzden işin içine para giriyorsa o konuda birlik beraberlik beklemeyin. Ben geçen sene btrlerin idarecilerin bile dönüşümlü gittiği ortamda eba destek noktaları sebebi ile okula gitmesine kızarak, "projelere katılımı protesto edelim" dedim, öğretmen arkadaş yanlış anlayarak öğrencilerin ne suçu var diyor. Sen yine öğrenci ile çalışmanı yap, kursunu, egzersizini aç ama projelere bu sebeplerden ötürü katılma ve katılmama tepkini de söyle. Neyse konuyu fazla uzatmayım.

Yönetmelik falan da bilmiyor. Benim yerime diğer bt yi getirecekmiş. Yönetmelikten haberi de yok.
hocam eğer böyle bir niyeti varsa hiç acele etmeden o kişinin adını da öğrenip okulunuza yardımcıyı şikayet edin ve soruşturma açılmasını talep edin, aman suyuna gideyim falan derseniz ki şimdiye kadar ona öyle yapılmış sert kaya görmemiş, sizden sonrakilere hiç iyi yapmış olmazsınız.

bayanlar toplu olarak bize baskı kuruyor hakaret ediyor diye şikayetlerde bulunun o zaman görür o anyayı konyayı:) küçük bir yer olmalı orası şu an pek çok yerdeki idareci eğitim-birsen üyesi sizde sendika varmı bilmiyorum ama sizinde sendikanız eğitim-birsen ise bu iş kolay çözülür ama diğer sendikalar ilede görüşün..

Ben okul müdürü ve daha önce muhakkik olarak görev yapan birisi olarak şunları söyleyebilirim. Müdür yardımcısı sizi cimere veya ilçe milli eğitime şikayet edemez; sizi okul müdürüne şikayet edebilir. Sizinle ilgili kararı verecek olan okul müdürüdür. Eğer size mobbing uyguladığını düşünüyorsanız ve bunu ispat edebileceğinizi düşünüyorsanız siz onu okul müdürüne yazılı olarak şikayet edebilirsiniz. Elinizde kanıt varsa ve size şahitlik edecek birilerini bulabiliyorsanız şikayet edebilirsiniz. Siz şikayet ettiğiniz halde okul müdürünü gereğini yapmıyorsa ilçe milli eğitim müdürlüğüne şikayet edebilirsiniz. İkiniz de makam atlamadan şikayet yollarını kullanabilirsiniz.

Hocam doğru yazmışsınız ancak şikayetlerde silsile şartı aranmıyor. Direkt olarak CİMER'e yazabilir. CİMER de zaten ilgili makama iletiyor. Ben çok şikayet ettim BİMER'e. Hiç kimse sen makam atlamışsın demedi. Çünkü amirin ve amirinin amiri birbirini kayırabilir ya da birbirlerinin yanlışlarını görmezden gelebilir. Bu nedenle şikayetlerde silsile takibi aranmaz.[/

Sayın hocam sizin özelinizde bir şey söylemek istemiyorum ama hukuk kuralları herkesi bağlar. Sizin şikayetinizin içeriğini bilmiyorum. Bazı istisnalar var elbette ki. Ancak bizler devlet memuruyuz ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre işlem yapmak zorundayız. Son zamanlarda yapılan soruşturmaların çoğu mahkemelerden dönüyor. Mahkemeler davaları usul ve esas yönünden incelerler. Önce usule bakarlar. Yani yapılan şikayet doğru yapılmış mı yapılmamış mı. Eğer şikayet doğru yapılmamışsa esasa hiç bakmadan geri gönderirler. Soruşturmalarda da yöntem aynıdır. Bizim denetim sistemimiz bunlara pek dikkat etmiyor. Ben olması gerekeni yazdım. Yapılan doğru mu yanlış mı siz karar verebilirsiniz. Saygılarımla...

Geri