Müdür yardımcısından mobbing

Kodla Büyü
Müdür yardımcısı 3 haftadır sürekli mobbing uygulamaya başladı. Hiçbir bahanesi olmadığı halde cimere şikayet etmekle tehdit etti. Tabiki şikayet edemedi. Şu anda da 2. dönem bt rehberliği görevlendirmesine devam etmem halinde ilçe meme şikayet edecekmiş. Beni hiç çalışmamakla suçluyor( Kendi işim olan ve olmayan herşeyi de yapmama rağmen). Ben bu kişiyi nasıl şikayet edebilirim? Bana yol göstermek isteyen arkadaşlara şimdiden teşekkürler
size verdiği emirleri yazılı olarak isteyin baktınız vermiyor telefonla sizi arayarak söylemesini siteyin sesini kaydettiğinizi söyleyin.
daha da olmadı her size saçma sapan emir verdiğinde bir kaç samimi arkadaşınızla yanına gidip verdiği emiri tekrar etmesini nasıl ne zaman yapmanızı istediğini tekrar sorun size daha detaylı anlatacaktır arkadaşlarınızda öğrenmiş olur.
baktınız daha terbiyesizlik yapıyor dışarıda bu işler için adam kiralanıyor bacaklarını kırdırın.:D

Senden yapmanı istediği şeyleri yazılı iste. Yazılı verirse bunların arasında senin işin olmayan şeyleri yapma hocam. Yaptığın şeylerin de raporunu tut müdüre sun imzalattır. Bu raporlar içinde atıyorum bir hoca sana flash diskini getirdi buna virüs bulaşmış diye onun bile raporunu tut. Bu gibi işleri yaptığın öğretmene de imzalattır. Raporların imzalı birer kopyası da sende dursun. Bir ara yapmıştım ben bunu. Her cuma günü müdüre bir ton kağıt imzalattiriyordum. Sonunda anlayıp tamam hocam anladım ben derdini dedi. O gundennsonra idarenin tutumu da değişmişti bana karşı. Mevzu da böylelikle kapanmıştı.

Örnek:
Btr eğitim teknolojileri ve teknik destek talep formu
Destek talebinde bulunan öğretmen:
Destek talep tarihi / saati:
Destek talep konusu:
Destek talebine karşılık yapılan işlem:
Destek talebinde bulunan öğretmen in imzası
Btr imzası
Okul müdürünün imzası.

Yapılan işlem haricinde geri kalan kisimlari öğretmene doldurabilirsiniz. Eğlenceli oluyor :)
bir zamanlar asalak bir müdür ve müdür yardımcısıyla çalışıyordum aynısını bende yapmıştım.

tekrar hatırlatıyorum arkadaşlar hiç bir mdr yrd yazılı olarak öğretmenden bişey isteyemez. geçerliliği yoktur. sadece müdür yazılı emir verebilir. zaten bu güne kadar size tebliği edilen yazılarda hatırlayın müdür imzası vardır. (ders prog. nöbet v.b. her şeyde müdür imzası.) mdr ydr nın yok öyle bir yetkisi. sadece müdüre vekalet ederken imzalayabilir o zaman da müdür adına imzalamış olur. onun dışında yok öyle bir yetkisi. mdr ydr öğretmenlere ne yazılı ne sözlü emir veremez, görev veremez. hepsini müdür verir kanun yönetmelik çerçevesinde.

Gözlem formu şu öğretmen akıllı tahtayı kullandı diye tek tek yazacakmışım. Az önce de dyk kurs deneme sınavı yazacakmışım onu öğrendim. Formatörümüz yazsın demiş 200 soruyu. Benim haberim yok bana söylemiyor.
anladığım kadarıyla size bu şekilde asalak parazit gibi askıntılık eden bir şahsiyet kafadan sorun dooğğru bakırköylük olmuş fazla ciddiye almayın en kısa zamanda bunu en etkili bir yüksek makamdan çok sağlam bir şekiled tehdit ile ayağını denk alması için arattırın bakın 180 derece değişmese gelin buraya yazın.bu tip insanlar altındaki koltuğun gitmesinden çok korkarlar çünkü karakterleri şerefleri haysiyetleri olmadığı için makamı esas işi gören personelleri ezmek için kullanırlar. elinden geliyorsa kapıyı kapat dişlerini dök şahitsiz şekilde....

Aslında en büyük problemi bayan olmam. Okulda erkeklere bu tavırda davranamıyor. Ama genelde bayanlara böyle ezici tavırlarda sıkça bulunuyor.

Hocam memura aynısını söyledim. Yine de haber göndermeye devam ediyor. Bir de sinirimi bozmak için Cimere nasıl şikayet edebilirim demiş benim için

@neferaty yazdıklarınızı ve arkadaşların cevaplarını okudum. Asıl sorun müdür yardımcısı vatandaşın size yürümesini çekirdek çıtlatıp komik video seyreden insan gibi davranan müdürünüzde... Müdürünüz masaya yumruğunu vuracak ve diyecek ki burada patron benim.. Herkes haddini bilsin diyecek..
Öyle "sen takılma hocam, boş ver hocam görmezden" gibi ifadeler devlet dilinde yoktur.. Olamaz da..
Yine diyorum bu işin sorumlusu da çözümü de okul müdürüdür...

Md yrd. Amir degildir haddini bilsin müdür varken. Ayrica sikayet edebilir sorun yok ama şikayet yada bir sorun varsa müdür sorusturma acar, cimere sikayet etme demek yapmam gereken görevi yapmadim demektir.

Ya arkadas sende memurla haber yolla, bir sey istiyorsa müdüre soylesin amir bey istesin benden de memura, ne bilem sizde gıcık edebilirsin. Yanindan gecerken bacak bacak uzerine atip asagi kaykilip video izle ve gül... Yazili konusun arkadasla. Muduru muatap alin hocam.

Müdür yardımcısı elbette öğretmenin amiri değildir ama bu öğretmenden sözlü olarak bir şey isteyemez anlamına gelmez. Eğer böyle düşünen arkadaş varsa hiç idarecinin yanında bulunmamış demektir. Müdür her şeyle uğraşamaz, bazı şeyleri yardımcısından isteyebilir. Anladığım kadarıyla sizin mdr yardımcınız "ben sabahtan akşama kadar buradayım, btr ise ders bitince çıkıyor, neredeyse aynı ek dersi alıyoruz, kendimi değişik hissediyorum" diye düşünüyor olabilir. Müdürünüz, yardımcısı, bir tane sözüne kıymet verdiğiniz öğretmenle beraber oturup durumu konuşun. Yoksa iş başka mevzulara gidecek, gereksiz yere uğraşacaksınız. Bayan olmanız size daha rahat mobbing yapılacağı anlamına gelmez, ama müdür yardımcınız da bayansa o okulda bir dakika durmayın derim ya da o en fazla 8 sene orada kalır, 8 sene artık süresi ne kadar kaldıysa o kadar size sabırlar dilerim.

Müdür yardımcısı 3 haftadır sürekli mobbing uygulamaya başladı. Hiçbir bahanesi olmadığı halde cimere şikayet etmekle tehdit etti. Tabiki şikayet edemedi. Şu anda da 2. dönem bt rehberliği görevlendirmesine devam etmem halinde ilçe meme şikayet edecekmiş. Beni hiç çalışmamakla suçluyor( Kendi işim olan ve olmayan herşeyi de yapmama rağmen). Ben bu kişiyi nasıl şikayet edebilirim? Bana yol göstermek isteyen arkadaşlara şimdiden teşekkürler
Hocam BTR aylık raporları var her ay doldur onu okula ver ilçeye göndersinler ondan sonra böyle şeyler diyemezler

Önemsemeyin, kaale almayın, yok sayın, görmezden gelin. Memurla falan haber yollayınca da önemsemeyin: "Tamam tamam, hadi git" deyin. Patinaj yapınca, boş verecektir.

en güzel yöntem görmezden gelmek. isteklerini de memurla yazılı olarak istediğinizi söyleyin. görev dahilindekileri yapın diğerlerini yapmayın.

Müdürün haberi var ve benim tarafımda. Hiç umursama diyor. Ama hiçbir şey yapmamak da benim çok sinirlerimi bozuyor. Çünkü sürekli birşeyler yapıp sinirlerimi bozmaya çalışıyor.

Hocam açığınızı bulup belgelendirebileceği, resmiyete dökebileceği ilk durumda sizi affetmez!

Siz de neden yapabileceklerim varken daha ileri gitmedim, daha üst makamlara gitmedim diye dövünür durursunuz!

Müdür yardımcısı kadar MÜDÜR'ün de ciddi sorumsuzluğu var. İdarecilerin bazılarının takındığı kimseyi uyarmayalım, kimseyle kötü olmayalım tavrını hiç sevmiyorum. Müdür buradaki haksızlığa müdahale etmeyecekse neden o makamda? Arkadaşların da dediği gibi yazacağım evrakların kayıt numaralarını alır, varsa şahit de göstererek şikayetlerimi yapardım. İftira ciddi bir suç sayın hocam. Üçünüzün de bulunduğu bir toplantıyı Müdür ile organize edip sıkıntısını ve neyi bekleyip de neyi bulamadığını, hangi hizmeti aksattığınızı sayıp dökmesini istemek ile başlayabilirsiniz. Tatlı dilden ziyade biraz mahçupiyet yaşaması lazım. O da artık idare önünde ya da daha üst makamlar, teftiş ekipleri karşısında olur; bilemem. Sizin yaptığınız hizmetleri okul arkadaşlarınız görmüyor mu? Çalışıyorsanız şahitleriniz zaten hazır... Lütfen tepkisiz kalmayın !

Son düzenleme:
Okul arkadaşlarım yaptıklarımı fazlasıyla görüyorlar. Aynı okulda 8 yıldır bt rehberliği yapıyorum. Ben de müdürden 3 lü toplantı istedim. Bugün tekrar söyleyeceğim.

Kendisinin açıkları var aslında. Mesela birkaç hafya önce müdüre bile söylemeden 25-30 öğretmen adı yazıp toplantı yaptı. Sendikası olmayan öğretmenleri sendikaya sokma toplantısıymış. Öğretmenlere toplantıda söylediği söz şu: “Sendikanız olursa idare size bağıramaz”

Yakın zamanda bu konu ile ilgili içerik bulamamıştım. İyi denk geldi. Demek ki müdür yardımcısının mobbing uyguladığı tek BTR öğretmeni ben değilmişim.
Hocam benzer sorunlarla çoğumuz karşılaşabiliyoruz. Yukarıda bazı arkadaşların yazdığı gibi göreviniz dışı işler için yazı istemek, tarafınıza yapılan ve şikayet edebileceğiniz konuları kayıt altına almak bence de en mantıklısı. Ben de bu yolu izliyorum. Okul müdürünün benden istediklerini yaptığım bir konuda müdür yardımcısının tuzağına düştüm. Kendisinden benden istediği ek görev için görevlendirme yazısı istedim ve "Tamam, yazacağım" demesine rağmen yazmadı. 2 hafta sonra muhakkik gelince durumdan haberim oldu. Bana verilen görevi yapmadığımla ilgili hakkımda soruşturma açmışlar. Savunmamı verdim. Hatta benimle ilgili tutanak tutulmuş benim haberim yok. Resmi olarak halen haberim yok. Kendi kendine tutanak yazıp öğretmenlere imzalatmış müdür yardımcısı. Müdür bu olayların neresinde soruşturmadan sonra konuşup öğreneceğim. Öğretmenini bir kere bile çağırıp konuşmadan soruşturma açmak ne kadar etik göreceğiz. Bu arada müdürle hiçbir problemim yok. Yakın zamanda sonucu öğreneceğim. Ardından benim de mobbing dilekçem hazır tabi ki. Bana verilen haksız görevler, ek işler vb. hepsini yazı ile istediğim için hepsi kayıt altında. Bu arada konu biraz üslup biraz iletişim becerisi olan herkesin çözebileceği bir konu. Ancak iş bu noktaya kadar geldi. Sonucu öğrendikten sonra ben de hakkımı arayacağım.

Yazı ile istedikleri görevi yapmadığınız için mi soruşturma açıldı. Tam anlamadım. Peki verilen yazı bt rehberliği kapsamında yapmanız gereken birşey miydi?

Yazı ile tebliğ etmedikleri göreve hele de sizin işiniz değilse nasıl soruşturma açıyorlar. Böyle birşey oluyorsa bana da açar

Hocam aslında öğretmenler tutanağı imzalamıyorum diyemez. İmzalamak zorundalar. Burada yanlış olan olaylardan benim haberimin olmaması. Okul idaresinin öğretmeni uyarması, bilgilendirmesi gerekir. Ancak kendi kendine tuttuğu tutanağın da bir hükmü olmaz. Benim anlatmaya çalıştığım kendinizi ezdirmeyin konuyu sendikanızla, il ya da ilçedeki müdürünüzle de paylaşın. Benim anlattığım olayların öncesi de var ancak ben aram iyi de olsa kötü de olsa her zaman yazı ile hareket ediyorum. Kimsenin keyfi isteklerini yapmak gibi bir görevim yok. Bunun zorluklarını da yaşıyorum ama zamanla herkes benim kimsenin şahsi işini yapmak zorunda olduğumu anlıyor sonunda ben rahat ediyorum.

...Demek ki müdür yardımcısının mobbing uyguladığı tek BTR öğretmeni ben değilmişim...

Kıymetli hocam aslına bakarsanız bir tek sizin olmamanızdan ziyade üstü örtülü ya da açık; bir şekilde mobbing uygulanan çok ciddi bir kitleyiz. Fırat Üniversitesinde 2011 yılında yapılan Uluslararası BÖTE Sempozyumu için sol tarafta avatarımda gördüğünüz topluluğun desteği, Ankara Üniversitesinden aynı branşın temsilcisi olduğumuz sayın Dilek Doğan hocamız ve elbette BBNET'ten duyurusunu yapmamız sonrası iştirak eden 311 eğitimcinin katılımıyla binlerce sorunun paylaşıldığı bir Akademik çalışma yapıldı: Özet bir ifadeyle "BT Öğretmenlerine nasıl Mobbing yapılıyor?"

Araştırmanın, durumu en vahim şekliyle açıklayan 5 ve 6.sayfasını okumanızı rica ediyorum, bağlantısı aşağıda lütfen bir şekilde bu pdf'yi indirip okuyun:

Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin iş ortamında psikolojik yıldırmaya (mobbing) ilişkin algı ve görüşleri
https://www.academia.edu/21378139/Bilişim_teknolojileri_öğretmenlerinin_iş_ortamında_psikolojik_yıldırmaya_mobbing_ilişkin_algı_ve_görüşleri

Hem araştırmadaki dikkat çekici noktalardan birisi hem de "vicdan nerede!!!" dedirten özet cümle şudur: "...en çarpıcı örneği hiç kuşkusuz 7 aylık hamile olmasına karşın bilgisayarları taşımak zorunda kaldığını belirten BT öğretmenidir". Anket sonuçlarını düzenleyip yetkililere sunarken de gerçekten verilen bilgiler bizi dehşete düşürmüştü. Okula kayan LED pano hazırlamasını isteyen idareci mi dersiniz, okulda konuşulmayan tek branşın BT branşı olması mı...

Bir branşın temsilcisinin aşağı yukarı ne iş ile iştigal ettiğini bilmeyen, temel insani hassasiyetlere sahip olmayan, en başta liyakate ve LİDERLİK vasfına sahip olmayan insanlar makama geldiği sürece sıkıntılarımız son bulmayacak. Ancak bu sıkıntıların bizde psikolojik bir tahribat yaratmaması için biraz karşılık vermek lazım.

Emin olun mağdurlar olarak sayımız az değil !

Geri