Müdür yardımcısı derse girmiyor

Kodla Büyü
Maaş karşılığı zaten 15 saat.Ögretmen daha maaş karşılığını dolduramıyor.
İdarecinin derse girip girmediğini kontrol edeceğin kadar daha faydalı şeylerle uğraşmalısın.

Hocam sizin işiniz değil boşverin uğraşınca ne olacak okulun müdürü var sorumlu o

İdarecinin derse girip girmediğini kontrol edeceğin kadar daha faydalı şeylerle uğraşmalısın.
Müdür yardımcısı da maaş karşılığını doldurmuyor yalnız hocam. O da yönetmelik gereği 6 saat girmek zorunda. İkisi de dolduramiyorsa eğer dengeli şeklide ikisine de dersler dağıtılmalı.

Esasen yazılan bazı yorumları görünce insan üzülüyor, hem meslek adına hem de branş adına. Müdür yardımcısı derse girmeyecekse onun için seçmeli bir ders seçilip bir öğretmenin norm fazlası olmasının önüne geçilebilir -kul hakkı- ki okulda bunun benzer örnekleri oldu.

Öncelikle dersler programda kimin üzerinde ise o girmelidir. Sorunuzdan anladığım kadarıyla dersler müdür yardımcısının üzerinde değil. Okulunuzdaki 14 saat dersin 1 öğretmene verilmesi yanlış değil. Bu derslerin 6 saatini müdür yardımcısı alabilirdi, kalan öğretmenler de maaş karşılığını doldurmak üzere başka okullara görevlendirilebilirdi. Müdür yardımcısı benim branşımda bana ders kalmadı ben 6 saat girmeyeyim diyemez. Eğer diğer öğretmenler maaş karşılığı okutacakları derslerden farklı derslere girip ek ders alıyorsa ve müdür yardımcısı derse girmiyorsa bu uygulama yanlıştır. Bu durumda 6 saate müdür yardımcısı girmelidir(Sosyal etkinlik vb. dersleri kasdederek söylüyorum).

Sanırım burda yorum yazan bazı arkadaşlar idareci ve benzer şekilde derse girmiyorlar, yorumları o nedenle saldırganca. O idareci olup derse girmeyen arkadaşlar öğretmen 5 dakika derse geç kalsa hemen uyarıyorlardır.
Bir okul idarecisi kendi okulunda kendine girecek ders bulamıyorsa o idarede sorun vardır. 5 yıldır okulumda tek müdür yardımcısıyım, 6 saat ders her zaman aldım ve derslerimi mümkün olduğunca aksatmamak için çaba gösterdim ve nadiren iş yoğunluğundan geç gittiğim olmuştur. İşini ciddiye alıp düzgün yapan idareci ve öğretmenler olduğu gibi yapmayanlar da vardır.

Sanırım burda yorum yazan bazı arkadaşlar idareci ve benzer şekilde derse girmiyorlar, yorumları o nedenle saldırganca. O idareci olup derse girmeyen arkadaşlar öğretmen 5 dakika derse geç kalsa hemen uyarıyorlardır.
Böyle idarecilerin olduğu okullara bir bakın hocam eğitimin dip noktada olduğu okullardır genelde. Ben de idarecilik yapmış ve bırakmış bir ogretmen olarak yazık diyorum sadece. Kimse okulun sahibi değil. Müdür yardımcısı da öğretmenin amiri değil. Sadece çalışma arkadaşıdır. O da arkadaşlığı hak ediyorsa.

Hocam eğer kendi adıma yorumlarımda haddi aştıysam kusura bakmayın. Sadece kanun ve yönetmeliklerin izin verdiği ölçüde yorum yaptım. Bizim insanımız kendisine verilen hakkı limitine kadar kullanır bu bir gerçek. Hele ki kanun ve yönetmelik maddesi yoruma açıksa alttakinin vah haline. Kendi adıma da konuşacak olursam hiç yöneticilik sevdam ve çalışmam olmadı. Sadece sizin sorunuz olan bu durumun ısrarla bir şikayet mevzusu olamayacağını belirtmek istedim o kadar. ;)

Hocam eğer kendi adıma yorumlarımda haddi aştıysam kusura bakmayın. Sadece kanun ve yönetmeliklerin izin verdiği ölçüde yorum yaptım. Bizim insanımız kendisine verilen hakkı limitine kadar kullanır bu bir gerçek. Hele ki kanun ve yönetmelik maddesi yoruma açıksa alttakinin vah haline. Kendi adıma da konuşacak olursam hiç yöneticilik sevdam ve çalışmam olmadı. Sadece sizin sorunuz olan bu durumun ısrarla bir şikayet mevzusu olamayacağını belirtmek istedim o kadar. ;)
Lafım size değil hocam, olaya şöyle bakınca hak verirmisiniz bilmiyorum ama 14 saat derse ben gireceksem neden norm fazlası olayım? (Bölge normu 10 saat olan okula 1 norm verildi bu arada) Diğer müdür yardımcıları da derse girmiyor, yani maaş karşılığı girecekleri kadar ders varken. Biraz keyfi değil mi sizcede?

Ders var da biz mi girmedik hocam...
Aslında derse girme işi sadece biz öğretmenlere verilmeli. Resmi olarak o 6 saat şartı da kaldırılmalıdır. Çünkü biliyoruz ki idareci o 6 saatin hakkını öğretmen kadar vermiyor(ya da veremiyor). Çocuklara yazık oluyor...

Maaş karşılığı dersi yoksa almayabilir. Alırsa da doğrudan ek ders olur, maaş karşılığı sayılmaz.

"Aylık karşılığı ders görevi MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli; a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat, b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat, c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat, ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir."

Hocam yönetmeliği nasıl yorumluyorsunuz anlamadım. Gelen müdür yardımcısı bilişimciymiş, okulda alanında ders var mı var olay bitmiştir. Zaten o okulda alanı olmayan bir müdür yardımcısı okula nasıl gelebilir. Bu okulda yapılan diğer okullarda olduğu gibi büyük ihtimal bilişim dersi haricinde müdür yardımcısına 6 saat farklı bir ders verilmiştir. Böyle yapıldıysa sorun yok, ama müdür yardımcısı 6 saat bilişim dersi alıp, bu derslere alan öğretmenini sokuyorsa ve ona ayrıca ekders ödeniyorsa devlet zarara uğratılıyor demektir.

Hocam yönetmeliği nasıl yorumluyorsunuz anlamadım. Gelen müdür yardımcısı bilişimciymiş, okulda alanında ders var mı var olay bitmiştir. Zaten o okulda alanı olmayan bir müdür yardımcısı okula nasıl gelebilir. Bu okulda yapılan diğer okullarda olduğu gibi büyük ihtimal bilişim dersi haricinde müdür yardımcısına 6 saat farklı bir ders verilmiştir. Böyle yapıldıysa sorun yok, ama müdür yardımcısı 6 saat bilişim dersi alıp, bu derslere alan öğretmenini sokuyorsa ve ona ayrıca ekders ödeniyorsa devlet zarara uğratılıyor demektir.
Yönetmelik gayet açık. İdare yönetmelikteki bu açığı kullanmış zaten. Ayrıca topiği açan arkadaş "ders müdür yardımcısının üzerinde görünüyor ama derse bilişim öğretmeni giriyor" diye bir ifade kullanmamış.

Tabii ki de yok.

Şikayetin bir haklılığı varsa evet ama sizin durumunuzda haklılık yok. Nedenine gelince yönetmeliğe göre bu branştan bir öğretmenin okulunuza atanmasını engelleyen bir madde yok çünkü okulunuzda en az 6 saat ders olması onun müdür yardımcısı olarak atanmasına yeterlidir. Hali hazırda var olan 3 kişi arasında paylaşım yapılırken de önce normal öğretmenler maaş karşılıklarını doldurmak zorunda olduklarından 14 saatin tamamı 1 öğretmene verilir diğeri ise görevlendirme yoluyla görevlendirilir. İdareci ise maaş karşılığı fiili ders yükü kalmasa bile ek dersini tam olarak alır. Bu nedenle sizin okulunuzdaki durumda 15 saate kadar müdür yardımcısına ek ders verilmez. 15 saatten sonra ise kalan dersler toplamda 6 saate kadar müdür yardımcısına verilir. Misal Toplam ders saati 19 saat diyelim. Bir öğretmen görevlendirme gider. İkincisi 15 saat alır. Müdür yardımcısına da 4 saat kalır. Burada aklınıza şu soru gelebilir; "Neden kalan 4 saat öğretmene değil de müdür yardımcısına verilir?" Bu 4 saat eğer öğretmene verilirse bu öğretmen bu 4 saatten ek ders alır ancak müdür yardımcısına verilirse maaş karşılığı sayılacağından bu yol tercih edilir. Devleti zarara uğratmamak esastır. Aksi halde öğretmene bu 4 saatten dolayı zimmet çıkarılır ve bu ek dersler faiziyle geri alınır. Velhasıl okulunuzdaki ders saatine göre yapılan uygulama doğrudur.
Merhaba sayın hocam, bu mesajınızda
paylaşım yapılırken de önce normal öğretmenler maaş karşılıklarını doldurmak zorunda
demişsiniz acaba bununla alakalı bir yönetmelik ya da kanun maddesi var mı bilgi verebilir misiniz? Benzer bir durumla alakalı bilgi edinmeye çalışıyorum ancak tam bir sonuca varamadım.

Merhaba sayın hocam, bu mesajınızda

demişsiniz acaba bununla alakalı bir yönetmelik ya da kanun maddesi var mı bilgi verebilir misiniz? Benzer bir durumla alakalı bilgi edinmeye çalışıyorum ancak tam bir sonuca varamadım.
Hocam bu öncelik durumunu doğrudan düzenleyen bir yönetmelik maddesi, genelge, resmi yazı vs. yoktur ancak kamu yararı ve personel performansının daha etkin kullanılması amacıyla yönetmelik, genelge ya da resmi yazılara ters düşmemek kaydıyla gerekçeli olarak idari tasarruf ve takdir yapılabilmektedir.

Size tavsiyem eğer rahatsızlık derecesine varan bir durum varsa bu tarz durumlarda yazılı olarak bu durumun gerekçesi idareden isteyin. Gelecek cevaba göre dava yoluna gidebilirsiniz.

Bir okul idarecisi kendi okulunda kendine girecek ders bulamıyorsa o idarede sorun vardır. 5 yıldır okulumda tek müdür yardımcısıyım, 6 saat ders her zaman aldım ve derslerimi mümkün olduğunca aksatmamak için çaba gösterdim ve nadiren iş yoğunluğundan geç gittiğim olmuştur. İşini ciddiye alıp düzgün yapan idareci ve öğretmenler olduğu gibi yapmayanlar da vardır.
bir öğretmen idarecilik koltuğuna geçtiyse bence onun için ciddi olan idari görevleridir dersler boş geçmesin diye verilmiş gibidir.
hiç ders verilmezse daha iyi olur , çünkü düzenli girilemeyeceğinden aralarda gidilip gelineceğinden o dersten verim bekleyenin hayal dünyası baya geniştir.

Bizim okulda da 5ler ingilizce ağırlıklı programı görüyorlar. Ama bizim idarecilerimiz burdan olan kaybımızı seçmeli bilişim seçerek kapatıyorlar. Hem normda sıkıntı olmuyor hem de ders sayısında. Benim üzüldüğüm nokta branşı Bilişim teknolojileri olan bir müdür yardımcısı nasıl bu duruma el atmaz ve bir arkadaşımızın başka okula gitmesine göz yumar. Bu durumlar varken bizim başka düşman aramamıza gerek yok.

Her sene aynı sıkıntı. Norma düşecekmiyim, ek ders alabilecekmiyim, kaç saat ders verecekler vs... Aynı sorunları yaşıyorum. Mesleğimden, okulumdan soğudum. Bıkkınlık derecesine varan BT öğretmenlerinin bu sorununu inşallah yeni yönetim çözer. (Kimin geldiği önemli değil) Allah yardımcımız olsun.

Hocam ders sınavda çıkmadığı için çokta umurlarında olduğunu düşünmüyorum açıkcası çözüm zor gibi bizim bölümde

Arkadaşlar merhaba, okulda 2 bilişim teknolojileri öğretmeniyiz ve toplamda 14 saat ders var. Ayrıca branşı bilişim teknolojileri olan bir müdür yardımcısı atandı okula. 6 saat ders ona verildiği için 8 saat ders kalıyor. Birimiz norm fazlasıydık ve müdür yardımcısı gelince diğerimiz de norm fazlası olduk. Sorun şurda müdür yardımcısının derslerini de diğer arkadaşa verdiler 14 saat derse giriyor. Ben başka bir yerde görevliyim. Okul idaresinden hiç kimse derse girmiyor. İdareciler derse girmez diye bir madde mi var? Müdür yardımcısı hem ders saatlerimizi aldı hem de derse girmiyor. Şikayet edilebilir mi sizce?
Bu nasıl bir iş anlamadım. MD derlere girmiyor diyorsunuz, diğer arkadaş tüm derslere giriyor diyorsunuz. Yani programda müdür yardımcısında görünen derse diğer arkadaş mı giriyor? Öğretmen onu neden kabul ediyor. Kusura bakmayın ama o zaman sorun müdür yardımcısında değil diğer arkadaşta.

geçen yıl müdür yardımcısıydım. elimden geldiğince hiç dersimi kaçırmamaya çalıştım fakat yasa yönetmelik bir tarafa müdür yardımcılarının derse girmesi kadar saçma bir olay yok. girdiğim derslerde bazen dersi yarıda bırakıp çıkmak zorunda kaldım. acil yazı gelir, ilçeden gelirler, su borusu patlar, okulu basmaya veli gelir, çocuk düşüp bir yerini kırar, o olur bu olur sen verimli bir şekilde o dersi anlatamazsın.

idareci okulu sahiplenmeli ve her metrekaresine hakim olmalı. tüm önlemleri almalı, olaylar daha olmadan ön almalı benim anlayışıma göre. samimi bir şekilde söylüyorum idarecilik yaptığım yıl kadar hiçbir zaman yorulmadım. eve kendimi zor atıyordum. her idareci böyle değil biliyorum ama o başka bir vicdani sorun.
açıkçası idarecilik zaten yeterince yıpratıcı bir de ders yükü verilmemeli diye düşünüyorum...

tabii ki mevcut yasalar girmesini gerektiriyor, bu durumda her dersine aksatmadan girecek. bu da işin beğenmesem de gerçekçi kısmı...

Bizim okulda da 5ler ingilizce ağırlıklı programı görüyorlar. Ama bizim idarecilerimiz burdan olan kaybımızı seçmeli bilişim seçerek kapatıyorlar. Hem normda sıkıntı olmuyor hem de ders sayısında. Benim üzüldüğüm nokta branşı Bilişim teknolojileri olan bir müdür yardımcısı nasıl bu duruma el atmaz ve bir arkadaşımızın başka okula gitmesine göz yumar. Bu durumlar varken bizim başka düşman aramamıza gerek yok.
Hocam ön yargılı olmamak lazım, o iş öyle konuşulduğu gibi olmuyor. Seçilen her seçmeli ders diğer derslerin norm kadrolarını da etkileyebiliyor maalesef. Bir taraftan ders seçip birisi kurtaralım dersin diğer taraftan bir başkası norm fazlası olur başkasının hakkına giresin. Eğer bu mümkünse tabii neden yapılmasın ama genelde normlarda oynama oluyor. İdarecinin işini iyi bilmesi ve her açıdan (hem memur hem kamu yararı açısından) iyi niyetli olması gerekiyor.

Sınıf defterlerindeki derse giren kişinin imzası yeterlidir hocam. BT derslerinde md yardımcısının haftada 6 saatte imzası yoksa şikayet edebilirsiniz. Girmediği derslerden ücret ödemesi çıkar kendine. Ayrıca bir ceza alır. Ders defterlerinin fotoğraflarını almaya bakın. Bende idareciyim 6 saat derse giriyorum

Derse girmeyen müdür yardımcısını Cimer'e şikayet ettim.

SONUÇ ALAMADIM...

Geri