Müdür yardımcısı derse girmiyor

Kodla Büyü

gitarist6207

Site Gezgini
Arkadaşlar merhaba, okulda 2 bilişim teknolojileri öğretmeniyiz ve toplamda 14 saat ders var. Ayrıca branşı bilişim teknolojileri olan bir müdür yardımcısı atandı okula. 6 saat ders ona verildiği için 8 saat ders kalıyor. Birimiz norm fazlasıydık ve müdür yardımcısı gelince diğerimiz de norm fazlası olduk. Sorun şurda müdür yardımcısının derslerini de diğer arkadaşa verdiler 14 saat derse giriyor. Ben başka bir yerde görevliyim. Okul idaresinden hiç kimse derse girmiyor. İdareciler derse girmez diye bir madde mi var? Müdür yardımcısı hem ders saatlerimizi aldı hem de derse girmiyor. Şikayet edilebilir mi sizce?

Edilir. Nöbetçi olduğunuz günlerde derse girmediklerini tutanağa yazın. Nöbet defterine de yazın. Diğer nöbetçi öğretmenlerden de tutanak tutmalarını isteyin. (Büyük ihtimalle korkup yapmazlar ama olsun)
Sonra okula dilekçe yazın. Tutanakları ekleyin.

Bunları yaparken de haklıların ceza aldığı, suçluların ve haksızların rahatça gezdiği bir Türkiye'de yaşadığınız gerçeğini unutmayın.

Müdür yardımcısı derse girer hocam. Ancak şikayet etseniz de bir şey çıkmaz, ona bakarsanız müdürler de 2 saat derse girer deniyor ben gireni görmedim.

Elbette öyle bir madde yok. Müdür yardımcısını müdüre şikayet edebilirsiniz ondan da bir şey çıkmaz.

14 saat ders olan okula nasıl 2 kişi atanmayı basardnınız hocam
bu sorunun geleceğini biliyordum hocam, şöyle oldu okulumuzda 5.ve 6.sınıflarda 8şube 2şer saatten toplam 36 saat ders vardı. Daha sonra 5.sınıflarda ingilizce ağırlıklı proje okulu olduk. 5.sınıflarda 8 saat ingilizce. Öyle olunca bizim dersimizi de 5lerden kaldırdılar. Kaldı 16 saat. Sonra 6.sınıfları birleştirip 7 sınıfa düşürdüler şube sayısını. Kaldı 14.

bu sorunun geleceğini biliyordum hocam, şöyle oldu okulumuzda 5.ve 6.sınıflarda 8şube 2şer saatten toplam 36 saat ders vardı. Daha sonra 5.sınıflarda ingilizce ağırlıklı proje okulu olduk. 5.sınıflarda 8 saat ingilizce. Öyle olunca bizim dersimizi de 5lerden kaldırdılar. Kaldı 16 saat. Sonra 6.sınıfları birleştirip 7 sınıfa düşürdüler şube sayısını. Kaldı 14.
anladım hocam. boş gecen o derste ders defterine ne yazılıyor o çok onemli. O defteri kim dolduruyor. Özellikle o gün siz nöbetci iseniz kimseye sormadan deferi doldurun. baska bir okuldaysanız uzaktan bunu yapmakl zor ama. yine de defterde ne yazdıpı çok onemlii

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba, okulda 2 bilişim teknolojileri öğretmeniyiz ve toplamda 14 saat ders var. Ayrıca branşı bilişim teknolojileri olan bir müdür yardımcısı atandı okula. 6 saat ders ona verildiği için 8 saat ders kalıyor. Birimiz norm fazlasıydık ve müdür yardımcısı gelince diğerimiz de norm fazlası olduk. Sorun şurda müdür yardımcısının derslerini de diğer arkadaşa verdiler 14 saat derse giriyor. Ben başka bir yerde görevliyim. Okul idaresinden hiç kimse derse girmiyor. İdareciler derse girmez diye bir madde mi var? Müdür yardımcısı hem ders saatlerimizi aldı hem de derse girmiyor. Şikayet edilebilir mi sizce?
müdür yardımcısının derslerine niçin giriyorsunuz merak ettim. böyle bir zorunluluğunuz yok. Dersin normu kimin üzerine verildiyse sorumlu odur. Yerine girdiğiniz 6 saat dersten ekders alıyormusunuz? Alıyorsanız suça sizde dahil oluyorsunuz.

Bişey çıkmaz hocam boş uğraşma. Zaten senin şikayet eden bi tip olduğunu düşünüp göndermek için norm fazlası yapmışlar :) seni isteselerdi 7 ve 8 lerde seçmeli bilişim seçer yine tutarlardı. Kendine güzel bir okul bulup önüne bakmanı öneririm

Böyle durumlarda en temizi sınıf defterinde yazan öğretmenin değilde, başka öğretmenin derse girdiğinin bir veli tarafından cimere yazılmasıdır.

Son düzenleme:
İdareciler derse girmez diye bir madde mi var?
Tabii ki de yok.

Müdür yardımcısı hem ders saatlerimizi aldı hem de derse girmiyor. Şikayet edilebilir mi sizce?
Şikayetin bir haklılığı varsa evet ama sizin durumunuzda haklılık yok. Nedenine gelince yönetmeliğe göre bu branştan bir öğretmenin okulunuza atanmasını engelleyen bir madde yok çünkü okulunuzda en az 6 saat ders olması onun müdür yardımcısı olarak atanmasına yeterlidir. Hali hazırda var olan 3 kişi arasında paylaşım yapılırken de önce normal öğretmenler maaş karşılıklarını doldurmak zorunda olduklarından 14 saatin tamamı 1 öğretmene verilir diğeri ise görevlendirme yoluyla görevlendirilir. İdareci ise maaş karşılığı fiili ders yükü kalmasa bile ek dersini tam olarak alır. Bu nedenle sizin okulunuzdaki durumda 15 saate kadar müdür yardımcısına ek ders verilmez. 15 saatten sonra ise kalan dersler toplamda 6 saate kadar müdür yardımcısına verilir. Misal Toplam ders saati 19 saat diyelim. Bir öğretmen görevlendirme gider. İkincisi 15 saat alır. Müdür yardımcısına da 4 saat kalır. Burada aklınıza şu soru gelebilir; "Neden kalan 4 saat öğretmene değil de müdür yardımcısına verilir?" Bu 4 saat eğer öğretmene verilirse bu öğretmen bu 4 saatten ek ders alır ancak müdür yardımcısına verilirse maaş karşılığı sayılacağından bu yol tercih edilir. Devleti zarara uğratmamak esastır. Aksi halde öğretmene bu 4 saatten dolayı zimmet çıkarılır ve bu ek dersler faiziyle geri alınır. Velhasıl okulunuzdaki ders saatine göre yapılan uygulama doğrudur.

Son düzenleme:
Hocam 5lerde seçmeli bilişim açsınlar seneye eski ders saatinize kavuşursunuz, isterlerse ikinizi de tutarlar Hocam müdürle öncelikle güzellikle konuşun bence, baktınız yapmıyor o zaman kötü olma yoluna gidebilirsiniz bence, zaten gidecekseniz en azından haksızlık karşısında susmamış olursunuz, ha kalmak istiyorsanız da tüm yollar bitti mi ona bir bakın bence, mesela seçmelilerde çocuklar sizi seçmemiş mi yoksa seçmeliler zorunlu mu veriliyor burdan da birşey tutturabilirsiniz

Tabii ki de yok.

Hali hazırda var olan 3 kişi arasında paylaşım yapılırken de önce normal öğretmenler maaş karşılıklarını doldurmak zorunda olduklarından 14 saatin tamamı 1 öğretmene verilir diğeri ise görevlendirme yoluyla görevlendirilir.
Norm hesaplamalarında öncelik idarecilerindir sayın hocam. İlk önce idareciler branşı olan dersten müdür 2 yardımcıları 6 saat olmak üzere ders alırlar. Sonra kalan dersler öğretmenlere paylaştırılır. Yönetmelikte apacık yazar müdür yardımcısı 6 saat derse girmek zorundadır. Ha okullarda çoğu girmez ama yine de ders defterlerini kendi isimleri adına doldururlar.

Norm hesaplamalarında öncelik idarecilerindir sayın hocam. İlk önce idareciler branşı olan dersten müdür 2 yardımcıları 6 saat olmak üzere ders alırlar. Sonra kalan dersler öğretmenlere paylaştırılır. Yönetmelikte apacık yazar müdür yardımcısı 6 saat derse girmek zorundadır. Ha okullarda çoğu girmez ama yine de ders defterlerini kendi isimleri adına doldururlar.
Hocam norm hesaplamasının öyle olması kesin derse girmesi gerektiği anlamına gelmez. Maaş karşılığının altında kalsa bile ek dersini kesintisi olarak alır. Uygulamada devleti ve devletin işleyişini zarara uğratmamak esastır. O nedenle ders varsa girer, yoksa girmez. Ha uygulama da bölgede boşta ders yükü kalır, müdür yardımcısı 6 saatini alır, öğretmen arkadaş 8 saat alır ve sonra 21 saati tamamlamak üzere görevlendirilir o ayrı bir konu. Ama öğretmen arkadaş 8 saat derse girsin sonra elini kolunu sallayıp çıksın, müdür yardımcısı da hem 6 saat maaş karşılığını doldursun hem de kendi idarecilik mesaisini yapsın. Devlet aklıyla düşündüğünüzde sizce hangisi mantıklı. Boşta maaş karşılığını doldurmamış öğretmenin varken müdür yardımcısını daha verimsiz bir şekilde kullanmak mantığa, devletin işleyişine aykırıdır. Burada okul idarecileri kendi insiyatiflerini alır onu uygularlar. En nihayetinde yönetmeliklere aykırı bir durum olmadığı için şikayet konusu da edilemez kanaatindeyim. Edilse de verilecek cevap bellidir.

Müdür yardımcısı fiili olarak derse gir(e)mediğinde dersler boş mu kalıyor, yoksa sınıf boş kalmasın diye diğer arkadaş müdür yardımcısının derslerine de girmiş mi oluyor. öyleyse bu angarya olmuyor mu?

Müdür yardımcısı fiili olarak derse gir(e)mediğinde dersler boş mu kalıyor, yoksa sınıf boş kalmasın diye diğer arkadaş müdür yardımcısının derslerine de girmiş mi oluyor. öyleyse bu angarya olmuyor mu?
Niye angarya olsun ki hocam. İdareci 6 saat zorunlu derse girsin normal karşılayalım ama asıl işi derse girmek olan öğretmen maaş karşılığını dahi doldurmasın. Neden, çünkü angarya. Sonuçta bu öğretmende en az 15 saat derse girmek zorunda değil mi? Ayrıca okul müdürü şunu savunabilir, müdür yardımcısı öyle de böyle de ek dersini tam olarak aldığı için derslerini öğretmene verip onu daha verimli kullanmak istedim diyebilir. Sonuçta bunun için uygun ortam bu okulda mevcut. Meseleye illa ki herkes kendi yorumunu katacaktır ama bu tarz durumlarda son söz kanun ve yönetmelikler çerçevesinde idarecilerdedir. İş kuralına uygun görünüyor. Hatalı ve şikayet konusu olacak bir şey yok.

Niye angarya olsun ki hocam. İdareci 6 saat zorunlu derse girsin normal karşılayalım ama asıl işi derse girmek olan öğretmen maaş karşılığını dahi doldurmasın. Neden, çünkü angarya. Sonuçta bu öğretmende en az 15 saat derse girmek zorunda değil mi? Ayrıca okul müdürü şunu savunabilir, müdür yardımcısı öyle de böyle de ek dersini tam olarak aldığı için derslerini öğretmene verip onu daha verimli kullanmak istedim diyebilir. Sonuçta bunun için uygun ortam bu okulda mevcut. Meseleye illa ki herkes kendi yorumunu katacaktır ama bu tarz durumlarda son söz kanun ve yönetmelikler çerçevesinde idarecilerdedir. İş kuralına uygun görünüyor. Hatalı ve şikayet konusu olacak bir şey yok.
idarecimisiniz?

müdür yardımcısı derse girmemesi nedir neymiş Veli geliyormuş evrak işleri oluyormuş o saatte önceliği derstir , nöbetçi öğretmen tutanak tutabilir ama öncelikle müdür ile görüşebilir başıboş öğrenciler diğer sınıflarıda rahatsız eder

14 saat ders var ve hepsini diğer öğretmene verdiler diyorsunuz.(programında 8 saat des gözüküyor ama 14 e giiyor demiyosunuzdur heralde)
müdür yardımcısı muhtemelen kendini başka derse yazmıştır. maaş karşılığı kendine ders yazmak zorunda. kültür dersi olur sosyal etkinlik olur vs. (müdür yardımcıları 6 saat maaş karşılığı(zorunlu) ve 6 saat ekders alabilirler)

14 saat ders var ve hepsini diğer öğretmene verdiler diyorsunuz.(programında 8 saat des gözüküyor ama 14 e giiyor demiyosunuzdur heralde)
müdür yardımcısı muhtemelen kendini başka derse yazmıştır. maaş karşılığı kendine ders yazmak zorunda. kültür dersi olur sosyal etkinlik olur vs. (müdür yardımcıları 6 saat maaş karşılığı(zorunlu) ve 6 saat ekders alabilirler)

Maaş karşılığı dersi yoksa almayabilir. Alırsa da doğrudan ek ders olur, maaş karşılığı sayılmaz.

"Aylık karşılığı ders görevi MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli; a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat, b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat, c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat, ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir."

Maaş karşılığı dersi yoksa almayabilir. Alırsa da doğrudan ek ders olur, maaş karşılığı sayılmaz.

"Aylık karşılığı ders görevi MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli; a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat, b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat, c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat, ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir."

yukarıda konu olan ders yüküne göre öğretmenin 14 saate girip müdür yardımcısının hiç girmemesi de doğru olmaz bana göre. en azından 2-3 saatine müdür yardımcısı kalanına da öğretmenin girmesi mantıklı olur. devlet, idarecilerin derse girmesini öğretmenlikten kopmamaları için istiyor bana göre. nihayetinde onlar da öğretmen.

Okul yönetmeliklere göre yönetilmiyor mu? Yönetmelik ne derse müdür onu yapmalıdır.
Hatırlıyorum da pandemi döneminde canlı ders yapıyorduk, bakanlık kimin derse girip girmediğini anlık görebiliyordu. Bizim okulda müdür de dahil hiçbir idareci canlı ders yapmadı. Bakanlıktan uyarı bile gelmedi. MEB koca bir çiftlik, kural kaide yok. Hesabınızı kitabınızı ona göre yapın.

Geri