Lise BTY dersi 2023-2024 Zümre ve Yıllık Plan

Kodla Büyü
Hocalarım merhaba anadolu lisesi 12. sınıflar için bilişim teknolojileri ve yazılım dersi 1 saatlik yıllık planı olan varsa atabilir mi acaba. İlk defa anadolu lisesinde derse gireceğim bulamadım plan bir türlü

ayne
aynen hocam bana da 11 ve 12. sınıf lazım
hocam soınıf bazında yıllık plan hazırlamıyoruz
modül bazında hazırlıyoruz
bu yıl sadece programlamaya giriş ve algoritma hazırlanacak...
Bilgisayar Bilimi dersinin ilk dönem konularını ( etik,güvenlik,toplum hariç) yıllık plana koymamız gerekiyor

Hira_nur hocamın planının üzerine değiştirerek robotik seçen öğrencilere yönelik plan hazırladım. Bizim sosyal bilimler lisesinde zaten kur1 tamamlanmıştı geçen sene bu yıl farklı bir şey istedi 9lar. Dilerim işinize yarar.

Ekli dosyalar

• 9.sınıflar plan.rar
    59.6 KB · Görüntüleme: 92
BTY LİSE MODÜL SEÇİMİ

BTY dersi ile ilgili değişiklikler baya bir kafamızı karıştırdı. Tebliğler dergisinde dersin adı değişmiş ancak öğretim programı hala Bilgisayar Bilimi şeklinde.
Öncelikle programlamaya giriş ve algoritma modülünün alınması gerektiği yazıyor. 1 sene boyunca aynı modülün verilmesi gerektiği "..modüllerinden birini seçeler." ibaresinden çıkarılabilir mi? Kısaca çelişkiler ve tutarsızlıklar söz konusu sıralayalım;
1- BTY dersi zorunlu veya seçmeli olarak lise türüne göre 1-4 saat olarak seçilebiliyor.1 saat seçende 1 yıl boyunca programlamaya giriş ve algoritma anlatmış oalcak 4 saat seçende 1 yıl boyunca "programlamaya giriş ve algoritma" anlatmış olacak.
2- Tebliğler dergisi maddesi ""Öğrenciler "İnsan, Toplum ve Bilim" alanında yer alan diyor yani seçmeli ders olarak okutulacak olan BTY dersinden mi bahsediyor sadece yoksa zorunlu BTY için de geçerli mi?
3-BTY dersinin Öğretim programı henüz yok ve Bilgisayar Bilimi dersinin öğretim programını işaret ediyor. öğretim programına göre KU-ur-1 Kur-2 şeklinde devam etsek başımız ağrır mı?
4-Örneğin hazırlık olmayan Fen Lisesi'nde 9. sınıflarda 2 saat ders var. 1. dönem "programlamaya giriş ve algoritma" 2. dönem Programlama Dilleri(python) şeklinde planlanamaz mı?
5- Tebliğler dergisinde belirlenen bu modüllerin kazanımları ve kaç saat ayrılması gerektiği öğretim programı olmadığı için belli değil. Bu belirsizlikler içerisinde nasıl hareket edeceğiz?

Tebliğler dergisi maddesi: "Öğrenciler "İnsan, Toplum ve Bilim" alanında yer alan "Bilişim Teknolojileri ve Yazılım" dersinde oluşturulan modüllerden;programlamaya giriş ve algoritma, robotik kodlama, programlama dilleri, mobil uygulama geliştirme, yapay zekâ uygulamalarımodüllerinden birini seçerler.Programlama Dilleri modülünde; Java, C++, C#, Dart, PHP, JavaScript, Python dillerinden birisi seçilir.Programlamaya giriş ve algoritma modülü alınmadan; robotik kodlama, mobil uygulama geliştirme ve programlama dillerimodülleri seçilemez. Programlama dilleri modülü alınmadan yapay zeka uygulamaları modülü seçilemez."

program kasım sonunda yayınlandı. mufredat.meb.gov.tr de var. modüller haftada 2 saat ders işlenecek şekilde tanımlanmış. ben bulunduğum ildeki arkadaşlara whatsapp grubu üzerinden danıştım. onlar eski programı uygulama taraftarıydı. fakat forumda bazı başlıklarda konu tartışıldı. dys üzerinden gelen yazıda 2023-2024 itibariyle uygulayın diyor. aslında dönemi yarıladıktan sonra yeni program dayatması anlaşılır şey değil. benim öğrenci profili vasat olduğu için ve önceki seneye göre gruplar kalabalık olduğu için yeni programı uygulamaya karar verdim, çünkü ikinci dönem python anlatımında baya sıkıntı yaşayacağımı biliyorum. eski programdan farklı olarak sene başında bilişim teknolojileri içerikli kazanımlar-konular var, önce onları işleyim diye düşündüm. internetten sunu vb bulup işlemeye başladım. iki hafta bu sözel konuları işleyeceğim. sonra sınavlar başlıyor zaten. algoritma ve akış diyagramı konularında baya ilerlemiştim. sınavda bu sözel konulardan ve bir-iki algoritma, akış şeması sorarım. sınav sonrası algoritma, akış diyagramları konularıyla sene sonuna kadar devam ederim.

bana sorarsanız kimsenin gelipte neden yeni programı uygulamadın diye soracağını zannetmiyorum. programı, modülleri, saatleri inceleyin. bilgisayar, laboratuvar imkanları sıkıntılı ise belki yeni program sizin için daha uygun olur.

program kasım sonunda yayınlandı. mufredat.meb.gov.tr de var. modüller haftada 2 saat ders işlenecek şekilde tanımlanmış. ben bulunduğum ildeki arkadaşlara whatsapp grubu üzerinden danıştım. onlar eski programı uygulama taraftarıydı. fakat forumda bazı başlıklarda konu tartışıldı. dys üzerinden gelen yazıda 2023-2024 itibariyle uygulayın diyor. aslında dönemi yarıladıktan sonra yeni program dayatması anlaşılır şey değil. benim öğrenci profili vasat olduğu için ve önceki seneye göre gruplar kalabalık olduğu için yeni programı uygulamaya karar verdim, çünkü ikinci dönem python anlatımında baya sıkıntı yaşayacağımı biliyorum. eski programdan farklı olarak sene başında bilişim teknolojileri içerikli kazanımlar-konular var, önce onları işleyim diye düşündüm. internetten sunu vb bulup işlemeye başladım. iki hafta bu sözel konuları işleyeceğim. sonra sınavlar başlıyor zaten. algoritma ve akış diyagramı konularında baya ilerlemiştim. sınavda bu sözel konulardan ve bir-iki algoritma, akış şeması sorarım. sınav sonrası algoritma, akış diyagramları konularıyla sene sonuna kadar devam ederim.

bana sorarsanız kimsenin gelipte neden yeni programı uygulamadın diye soracağını zannetmiyorum. programı, modülleri, saatleri inceleyin. bilgisayar, laboratuvar imkanları sıkıntılı ise belki yeni program sizin için daha uygun olur.
Hazırladığınız planı paylaşabilir misiniz?

müfredatta konular belirtilmediği için sadece ünite başlıklarını yazdım.

Ekli dosyalar

• yeniplan.zip
    21.8 KB · Görüntüleme: 53
Bizde 9. sınıflarda 1 saat, 10. sınıflarda 2 saat seçildi.
Talim terbiyenin yazısına istinaden 9. sınıflarda ben de Programlamaya giriş ve Algoritma konusunu tüm yıl anlatacağım. 1 Ders saatinde anca bu anlatılır zaten.
10 sınıflarda ise bu yılkiler geçen yıl python gördükleri için bu yıl web tabanlı programlama konusunu anlatacağım. Bilgisayar Bilimi Kur 2 programındaki konuları işleyeceğim. HTML, CSS, JavaScript anlatacağım (PHP'yi eklemeyeceğim, öğrencilere ağır geliyor), yıl sonuna doğru da gayri resmi tinkercad göstereceğim (3D yazıcımız var).
Gelecek yıl 10. sınıflarda Python anlatır geçerim. Gelecek yıldan itibaren de öyle devam ederim.
robot programlamaya geçe bilirsin hocam, web tasarımının bir önemi kalmadı zaten.

Geri