Lise BTY dersi 2023-2024 Zümre ve Yıllık Plan

Kodla Büyü
Hocam ben fen lisesine son dakikada görevlendirildim ve hiçbir bilgim yok. Hep ortaokulda görev aldım. Hazırlık ve 10. sınıflara ders vereceğim ancak ne anlatmalıyım, bir kitap veriliyor mu ?

Bakanlık tarafından yayınlanan çerçeve planlara uygun ve 9. Sınıflar için 1 saatlik "programlamaya giriş ve algoritma" konularını içeren program hazırladım. İnceleyip eksiklikleri kontrol edebiliriz.

Ekli dosyalar

• 9. Sınıflar BTY.rar
    33.5 KB · Görüntüleme: 443
Elinize sağlık hocam teşekkür ederiz. Sınav haftaları çok güzel olmuş. Ancak kazanım yazılmamış. Eğer ki dersiniz sınav saatine denk gelmiyorsa sınıf defterine kazanım yazılması lazım.

Son düzenleme:
Fen lisesinde çalışan arkadaşlar için soruyorum. Siz nasıl yapacaksınız. Fen Lisesi için 9. ve 10. sınıflarda 2 saat zorunlu olduğundan 9. Sınıflarda “Programlamaya Giriş ve Algoritma” modülüne ek “Programlama Dili” modülünü seçebilir miyiz? Önceki senelerde olduğu gibi birinci dönem birini diğer dönemde programlama modülünü anlatırım diye düşünüyorum. 10.sınıflar da tek modül Robotik Kodlama seçmeyi düşünüyorum. Sizce uygun olur mu. Aslında önceki senelere göre bir fark yok ama dersin adı değişmiş olacak kur-1 ve kur-2 yerinde modül gelmiş olacak. Öğretim programı da belli olmayınca modül içeriklerinde farklılık olur mu bilmiyorum.

Fen lisesinde çalışan arkadaşlar için soruyorum. Siz nasıl yapacaksınız. Fen Lisesi için 9. ve 10. sınıflarda 2 saat zorunlu olduğundan 9. Sınıflarda “Programlamaya Giriş ve Algoritma” modülüne ek “Programlama Dili” modülünü seçebilir miyiz? Önceki senelerde olduğu gibi birinci dönem birini diğer dönemde programlama modülünü anlatırım diye düşünüyorum. 10.sınıflar da tek modül Robotik Kodlama seçmeyi düşünüyorum. Sizce uygun olur mu. Aslında önceki senelere göre bir fark yok ama dersin adı değişmiş olacak kur-1 ve kur-2 yerinde modül gelmiş olacak. Öğretim programı da belli olmayınca modül içeriklerinde farklılık olur mu bilmiyorum.
algoritma modülünü anlatmadan programlama modülü verilemez. her modül de 1 yıl boyunca anlatılacak.

algoritma modülünü anlatmadan programlama modülü verilemez. her modül de 1 yıl boyunca anlatılacak.
Cevabınız için teşekkürler hocam. İlk dönem algoritma 2. dönem programlama anlatırım diye düşünmüştüm. Ama dediğinize göre her modül 1 yıl anlatılacaksa bu şekilde yapamam.

Peki hocam bu bir yıl boyunca anlatılacak olmasına bir yerde değinilmiş mi? Tebliğler dergisine felan özellikle baktım ama göremedim. En azında zümre de karar alırken atıfta bulunayım.

Cevabınız için teşekkürler hocam. İlk dönem algoritma 2. dönem programlama anlatırım diye düşünmüştüm. Ama dediğinize göre her modül 1 yıl anlatılacaksa bu şekilde yapamam.

Peki hocam bu bir yıl boyunca anlatılacak olmasına bir yerde değinilmiş mi? Tebliğler dergisine felan özellikle baktım ama göremedim. En azında zümre de karar alırken atıfta bulunayım.
hocam ben de bu soruya cevap arıyorum.

Buna değinilmesine gerek yok hocam. Cunku eğitim öğretim yılında okutulacak dersler ve saatleri demek zaten 1 yıl okutulacak demek. 2023-2024 eğitim öğretim yılı ifadesi zaten Eylül haziran demek

Teşekkürler hocam cevabınız için.

Tebliğler dergisinde varmış aslında dikkatimden kaçmış.

Öğrenciler "İnsan, Toplum ve Bilim" alanında yer alan "Bilişim Teknolojileri ve Yazılım" dersinde oluşturulan modüllerden; programlamaya giriş ve algoritma, robotik kodlama, programlama dilleri, mobil uygulama geliştirme, yapay zekâ uygulamaları modüllerinden birini seçerler.

“Birini seçerler” demesi ders kaç saat olursa olsun içeriği bir modül seçilerek oluşturulacak. Bu seneki 9. sınıflar için haftada 2 saat Programlamaya Giriş ve Algoritma modülü anlatılacak.

Peki geçen seneki 9.sınıflara yani bu sene 10.sınıflara kur-1 kapsamında algoritma ve Python anlatıldı. Acaba bunlara robotik kodlama modülü seçilebilir mi? Yoksa “Programlamaya giriş ve algoritma modülü alınmadan; robotik kodlama, mobil uygulama geliştirme ve programlama dilleri modülleri seçilemez.” ifadesinden dolayı seçemeyecek miyiz? Sonuçta içerik olarak benzer hatta aynı ama resmiyette Programlamaya giriş ve algoritma modülünü almamış olacaklar.

fen lisesinde bilişim dersi insan toplum ve bilim alanında yer almıyor. ortak zorunlu dersler arasında yer alıyor. orada bir sıkıntı var gibi.bakanlık o kısmı yazmamış.sadece seçmeli olan okullar için bir açıklama olmuş sanki. ortak zorunlu olan kısımla ilgili bir açıklama yok.ben ikinci dönem fen lisesinde python anlatmayı düşünüyorum eskisi gibi.

Sosyal Bilimler Lisesinde Hazırlık sınıflarına programlamaya giriş ve algoritma, 9.sınıflara Python anlatacağım. Malumunuz dersler 1 saate düştü. Python yıllık plan hazırladım. Umarım işinize yarar.

Ekli dosyalar

• 2023-2024-Yıllık Plan Python.rar
    74.9 KB · Görüntüleme: 243

Normal Anadolu liseleri icin bu yil 9.siniflara, gecen yilki kitabin programlama diline kadar olan kismi yani 1. Donemki kismi verilmeli zaten ders 1 saat. Ben bu yıl 2.dnm pyhton anlatirim denemez bence. Siz gidip baska hoca gelse 10.siniflara pyhton anlatmasi gerekirken zaten anlatildigi için o ne anlatacak, herkes kendi kafasına göre takılırsa boyle de bir sorun olur. Bu yil 9lara sadece algoritma anlatilacaksa ben 1.dnm flowturk ya da flowchart gibi programlarla algoritmayi olusturmayi anlatiyordum(mantigini anlama acisinda faydali oluyor bu programlar) bunu 1 yila yaymam gerekir. Etik konulari yine dahil sanirim kitap degismedigine göre. Etik konusunu da cok onemli gordugumden odev vs yaptiriyordum onlari daha genis tutabilirim zira trafikte giderken bile yasanan saygisizliklarin etik ihlalinden kaynaklandigini dusunuyorum. Icerik anlaminda fikir olsun diye yazdim.
Bu son dakika degisiklikleri herkesi sıkıntıya sokacagi belli. 9larla ders saatimiz yariya indi, 10.siniflara da idare benim dersimi secerse diger ogretmenlerin de zorda kalacagini soyluyor. Bu yili kurtarsak seneye norm fazlasi olma durumum var ama zaten herkes fazla. O nasil olacak hic bilmiyorum. Emeklilik yilim gelse diye iple cekiyorum resmen.. Bilgisayarlarim zaten cok eski ama bir sekilde idare ediyoruz. Yukarida lab.i kapandigini yazmis hocam neyseki henuz oyle bir girisim olmadi ama o da olabilir zamanla. Son dakika degisiklikleri bezdiriyo...

Ekli dosyalar

• 2023-ortaog-dersler.pdf
    2.7 MB · Görüntüleme: 197
  • Screenshot_20230909_094736_Samsung Notes.jpg
    Screenshot_20230909_094736_Samsung Notes.jpg
    116.1 KB · Görüntüleme: 106
10.sınıf için Python programlama dili yıllık planı varsa paylaşırsanız sevinirim.

1694259301429.png

1694259345619.png

Çelişkilerle dolu değişiklikler. Bence değişen hiçbir şey yok. Eskisi gibi kur 1, kur 2 devam. Sadece dersin ismi değişmiş.

Son düzenleme:
fen lisesinde bilişim dersi insan toplum ve bilim alanında yer almıyor. ortak zorunlu dersler arasında yer alıyor. orada bir sıkıntı var gibi.bakanlık o kısmı yazmamış.sadece seçmeli olan okullar için bir açıklama olmuş sanki. ortak zorunlu olan kısımla ilgili bir açıklama yok.ben ikinci dönem fen lisesinde python anlatmayı düşünüyorum eskisi gibi.
Hocam ben de Fen Lisesi'ndeyim ve ilk defa çalışacağım. Anlaşılan zorunlu ders listesinde olduğu için değişen şey sadece dersin ismi. Yıllık plan ve sene başı zümreyi buldunuz mu?

Teşekkürler hocam. Plan güzel olmuş. Emeğinize sağlık. Ders esnasında kullanacağınız kaynağı da paylaşır mısınız?

ben yener hocamın belgeleri üzerinde böyle bir çalışma yaptım. zümre maddelerini kısalttım. kullanmak isteyen olursa diye yüklüyorum. Teşekkürler hocam işimizi baya kolaylaştırdınız

Ekli dosyalar

• belge.rar
    64.6 KB · Görüntüleme: 350
Kıymetli hocalarım ufak bir sorum olacak. BTY dersini 11 ve 12.sınıflarda 1 ve 2 saatlik olacak şekilde seçtik. Bunlarda kaynak olarak bilgisayar bilimi kaynaklarını kullanmak mı daha iyi olur yoksa başka bir öneriniz olur mu? Ders planları olarak da önerileriniz olursa bekliyorum :)

Hocalarım geçen yıl 9.sınıfta Bilgisayar Bilimi Kur1 alan öğrencilere bu yıl 10. sınıfta 2 saat Proje tasarımı ve Uygulamaları dersi seçildi ve bana verildi. Dersin bir öğretim programı yok. İçerik olarak en yakın https://ogmmateryal.eba.gov.tr/kitap/tasarim-odakli-dusunme/index.html bunu buldum ama bilgisayar öğretmeni olarak içerik tavsiyesi verirmisiniz. Başka branşlara da verilebiliyor bu ders ama ben hala ne yapacağıma karar vermiş değilim. Bilgisayar dersliğimde bilgisayarlarım eski, görsel çalışma yapmamız çok zor oluyor. Bilgisayar kullanarak içeriği zenginleştireyim diye düşünüyorum ama sizden de fikir rica ediyorum.

Geri