lastik almam gerekiyor

Kodla Büyü
share_ hocam verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum. benim lastikler fena değil aslında 1 sene daha idare eder diyorlar ama bir ustaya gösterecem değiştir derse ne yapalım değiştiririm. yokohama yı bir arkadaşta önermişti. siz nasıl bilirsiniz hocam yokohamayı?
bir de bir tanıdık starmaxx bayisi (petlas grubu) bana hankook diye bir marka öneriyor. duydunuz mu hiç? nasıldır?

@buyey
turanza er300 ile impetus 2 revonu aynı...
hankook pirelli petlas(göya yerli mali) markasından uzak durun

yokohama gerçekten hem kaliteli hem sessiz bir lastik. fiyat performans oranı yüksek, japon üretimi bir lastik. olumsuz hiçbir yorum okumadım. benim için de en önemli husus sessiz olması, bu konudada tatminkar olduğu söyleniyor. fiyat araştırması yaptım, 195 60 15 boyutta benim lastiklerim aa01 serisine peşin 125 dediler. ama 4 lastik peşin 400 e alınır sanırım. lastik boyutunuz küçük ise fiyat da düşer. ben kararımı verdim hocam yokohama alıcam. araştırın isterseniz sizde biraz...

hankook sadece adını duydum, ama iyi bir lastik olduğunu duymadım...arkadaşın dediği gibi pırelliden de kesin uzak durmak lazım...

bana göre lastikler;

michelin(ama yolunuz düzgün ise ve yanak oranı 60 ve yukarı ise), continental, yokohama şeklinde gidiyor....

lastik ebatları 175/65 R14 hocam. ebatların küçük olması biraz işime yarar galiba :)
şimdiye kadar en çok kafama yatan michelin energy saver idi ama kafam biraz daha karıştı diyebilirim.
fulda ecocontrol desem ne dersiniz?

hocam fulda yerli üretim bir lastik, kullanan çok görmedim, bundan dolayı yorum yapamıyorum. aslında kullanan vardır da genelde nette yorum yazanlardan galiba fulda kullanıcısı yok :). michelin kötü lastik değil ama belirttiğim gibi türkiye yollarına uygun değil. ıslak zemindede iyi olmadığı, bozuk yollarda balon yaptığını duydum. yollarınız bozuk ise ve illa da michelin diyorsanız michelin ayarında olan ama biraz daha sert olan aynı kalitede continental marka lastikleri öneririm. ama alman üretimi olmalı. michelin de ya fransız yada alman üretimi olmalı.

ben ise micheline o kadar para vermek istemediğim için ona yakın yokohama da karar kıldım...

teşekkürler hocam verdiğiniz bilgiler için. bir lastikçi ustamız var onun yanına bir gidelim bakalım. değiştir mi diyecek biraz daha kullan mı diyecek bilmiyorum :)

Toyo vario v1 4 mevsim lastiklerini kullanıyorum, japon markası, ne michelin ne lassa ne de diğerleri kullandığım en iyi lastik toyo tanesi 70 lira takma rot balan dahil.

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum adminim size ayrıca teşekkür ediyorum internetten de bakacağım önerdiğiniz lastiklere arkadaşımın dediği bayat lastik kavramını da anladım tarihinin yeni olmasına özen göstereceğim
bu arada lastiklerin ortalama ömrü ne kadar oluyor yani örneğin 50000 km de biter gibi bir durum var mı yollar düzeldi bunu göz önüne alarak soruyorum dağ da bayırda kullanmayacağım sonuçta

Buda patlamayan michelin lastikkkk

havasiz-lastik-michelin-tweel.jpg

:) keşke patlasa, çünkü önce jant ardından fren diski ve sonrasında aks,amortisör kırılır..

share_' Alıntı:
:) keşke patlasa, çünkü önce jant ardından fren diski ve sonrasında aks,amortisör kırılır..
Niye kine Heralde oto parçacısısısınız veya oto tamir servisi sahibisisisiniz

tenten' Alıntı:
share_' Alıntı:
Niye kine Heralde oto parçacısısısınız veya oto tamir servisi sahibisisisiniz

yani demek istediğim patlasa da keşke belirttiğim hasarlara sebep olmasa...bt öğretmeniyim bu arada

Lastiğe dikkatli bakacak olursanız esnek, dolayısıyla bir hasara nedne olmayacak şekilde darbeleri emiyor, herhangi bildiğimiz lastiklerin işlevini hakkıyla yerine getirmekle kalmıyor, bir japon harikası olarak patlamıyor, kırılmıyor,

arslan_1905' Alıntı:
bu arada lastiklerin ortalama ömrü ne kadar oluyor yani örneğin 50000 km de biter gibi bir durum var mı yollar düzeldi bunu göz önüne alarak soruyorum dağ da bayırda kullanmayacağım sonuçta

bunu bende merak ediyorum. aracımdaki lastik 35.500 kilometresinde ve 4 yılı geçmiş kullanım süresi.
bu konularda çok bilgi sahibi değilim. araç kullananlara soruyorum haliyle. kimi diyor ki 4 seneyi geçmişse ömrü bitmiştir, kimi yok öyle şey daha gider bu...
nedir bu lastik ömrününün hesaplanmasındaki kriterler?
(bu arada aracım dikkatli kullanılmış, lastikler hırpalanmamıştır :roll: )

her lastik için ömür farklıdır, yumuşak yapılı lastikler zamanla ekmekleşir, dağılır, ömür nispeten kısadır. sert hamurlu lastikler ise konforsuz olmalarına karşı daha uzun ömürlüdür. her lastiğin ömrü bundan dolayı farklıdır. ama genel olarak diş derinliği ölçülerek lastiğin ömrüne bakılıyor. bilinçli bir kullanıcı ise lastiğin kauçuk özelliğinin kaybolmasıyla lastiklerini değiştirir. km den bağımsız bir lastik 3-4 yılda bir değiştirilmelidir. arabanın yer ile irtibatını sağlayan tek parçası lastiklerdir, hayati önem taşırlar.

tam da bu konuya ilişkin bir sunu vardı elimde daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum ama....

Ekli dosyalar

• AracLastikGuvenligi.rar
    524.7 KB · Görüntüleme: 43
Arabamı aldığımda üzerinde Michelin Energy lastikler vardı. Çok memnundum. Geçen yılın başında yine aynılarından taktırdım. Çok memnunum. Arada bir bağa bahçeye de gittiğim oluyor. Bence yumuşak lastikler her yol koşulunda diğerlerinden daha avantajlıdır.

benim kadar bu konuya önemseyen hocalarım da var ne güzel hep beraber ortak bir konu için çözüm yolu arıyoruz çok sevdim :)

Lastik OKUR YAZARLIĞI için aşağıdaki resimde bir lastik üzerinde bulunan semboller verilmiş.

tires.jpg
lastik5.jpg

Burada bir lastik için kesit...

lastik_yapisi.jpg
lastik.gif

Geri