kurutmalı çamaşır makinası kullanan var mı ?

Kodla Büyü

adyghe_tha

Aktif Üye
arkadaşlar son günlerde evdeki gündem maddelerimizden en önemlisi.

aranızda kombo yani kurutmalı makina kullananların yorumlarına ihtiyacım var. marka önerilerine de elbette.

ikisini ayrı almak kolay ama birlikte olunca çok dikkat etmek gerekiyor.
bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi??

Ablam Bosh almıştı cok memnun, istediği ayarda kurtuyormuş, tamamen yada ütüye hazır bir sekilde çıkarıyormuş.

çok elektrik yakıyor mu? ve çamaşırlara zarar veriyor mu diye merak ediyorum ben de ..

kelebeketkisi' Alıntı:
Ablam Bosh almıştı cok memnun, istediği ayarda kurtuyormuş, tamamen yada ütüye hazır bir sekilde çıkarıyormuş.

ablanızın makinası kombo mu sadece kurutma makinası mıdır acaba?
kombo ise modelini öğrenebilir miyim???

kurutma makinalarında kurutulan çamaşır artıklarını pamukçuklarını toplayan bi filtre var.
ama kombo makinalarda gider olduğu için böyle bir filtre yok.
yaptığım araştırmalarda bazıları çamaşır yıkadıktan sonra o pamukçukların giderden tamamen gitmediği, bir sonraki yıkamada bütün çamaşırlara yapıştığında şikayet etmişler.

acaba ablanız böyle bir sorun yaşamış mı??

yıkama kurutma talimatlarına uygun davranılırsa küçülme olacağını zannetmiyorum.
bizde pek giysi etiketi okuma alışkanlığı olmadığı için hangisi makinada kurutulur, hangisi kuru temizleme olur pek dikkat etmiyoruz. bence küçülmeler bu nedenle olmuştur

adyghe_tha' Alıntı:
arkadaşlar son günlerde evdeki gündem maddelerimizden en önemlisi.

aranızda kombo yani kurutmalı makina kullananların yorumlarına ihtiyacım var. marka önerilerine de elbette.

ikisini ayrı almak kolay ama birlikte olunca çok dikkat etmek gerekiyor.
bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi??
..
hocam uzunca bir süredir bu konuda araştırma yapan biri olarak şunu söyleyeyim. Eğer yer imkanınız varsa AYRI AL.

2si1 arada makinelerde yıkama performansı A+++ a kadar giderken aynı makine kurutma yaparken B sınıfında kurutuyor. Bu da eğer kurutma makinesini çok kullanan biriyseniz 1 yıl bile geçmeden makine parası kadar fatura farkı ortaya çıkartabiliyor.

2si1 arada makineler kesinlikle kurutma makineleri kadar kurutma yapmıyor. (Farklı markaların ürün temsilcilerinin ortak sözü)

2 sini ayrı ayrı alırsanız üst üste koymanız için AYNI MARKA olma zorunluluğu var.

Sadece kurutma makinesi alırsanız BOSH ürünlerinde gider değil su haznesi olduğu için herhangi bir techizata gerek duymadan istediğiniz yerde çalıştırabilirsiniz.

BaRBaRYaN' Alıntı:
..
hocam uzunca bir süredir bu konuda araştırma yapan biri olarak şunu söyleyeyim. Eğer yer imkanınız varsa AYRI AL.

2si1 arada makinelerde yıkama performansı A+++ a kadar giderken aynı makine kurutma yaparken B sınıfında kurutuyor. Bu da eğer kurutma makinesini çok kullanan biriyseniz 1 yıl bile geçmeden makine parası kadar fatura farkı ortaya çıkartabiliyor.

2si1 arada makineler kesinlikle kurutma makineleri kadar kurutma yapmıyor. (Farklı markaların ürün temsilcilerinin ortak sözü)

2 sini ayrı ayrı alırsanız üst üste koymanız için AYNI MARKA olma zorunluluğu var.

Sadece kurutma makinesi alırsanız BOSH ürünlerinde gider değil su haznesi olduğu için herhangi bir techizata gerek duymadan istediğiniz yerde çalıştırabilirsiniz.

hocam bilgilendirme için teşekkür ederim. ayrı alma olanağım neredeyse yok gibi. yani açıkçası ikisini de banyoya üstüste koydurmak istesem banyoda epey bi tadilat gerekli. havlupan sökülecek, banyo dolabı, ayna derken zorlu iş.

2si1arada makinaların çoğunda kurutmanın B sınıfı olduğunu öğrendim ama bir çok insan elektrik faturasına yansımasının çok çok fazla olmadığını söyledi. yada belki ben buna inanmak istedim :)

adyghe_tha' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
..

hocam bilgilendirme için teşekkür ederim. ayrı alma olanağım neredeyse yok gibi. yani açıkçası ikisini de banyoya üstüste koydurmak istesem banyoda epey bi tadilat gerekli. havlupan sökülecek, banyo dolabı, ayna derken zorlu iş.

2si1arada makinaların çoğunda kurutmanın B sınıfı olduğunu öğrendim ama bir çok insan elektrik faturasına yansımasının çok çok fazla olmadığını söyledi. yada belki ben buna inanmak istedim :)
.
hocam faturayla ilgili şu anaktodu paylaşayım...
bir öğretmen arkadaş 2 ay önce kurutma makinesi almayı düşünüyordu. bosh un 2 ürünü arasında kararsız kalıyordu. iki model arasındaki tek fark enerji tüketimleri ve fiyatlarıydı. tamda sınav haftasında meslek lisesi TEO dersinde iş güç konularında çocuklara sınav sorusu olarak sordu :)
yanlış hatırlamıyorsam 200 - 250 lira gibi bir farkı BİZİM ARKADAŞIN EV ŞARTLARINDA 7. ayda eşitliyordu ve fiyatı pahalı enerji tüketimi düşün olanı aldı.

bu konuyu satıcıya da sorabilirsin iki ürün arasındaki farkın ne kadar edeceğini. yada basitçe kendinde hesaplayabilirsin ev kullanımın için
ayrı ayrı aldığınızda üst üste koydurmanıza gerek yok. yeni kurutma makineleri gider borusuz (su hazneli) olarak üretiliyor ve hazne doldukça elle manuel olarak boşaltıyorsunuz. bu yüzden her odada rahatça çalışabilir. 1 elektrik kablosu olması yeterli.

bir diğer konu da 2si1arada makinelerin yıkama ve kurutma ağırlıkları farklı. 7 / 4 - 8 / 6 - 9 / 6 gibi oranlar var hatırladığım ve en iyi oran 9 / 6 gibi orandı. bu demektir ki 9 kilo yıkayabilirsin ama 6 kilo kurutabilirsin. peki 3 kilo çamaşırı ne yapacaksın? tek çözümün makinen 9 kilo olsada kurutma sorunu yaşamamak için 6 kilo gibi çalıştırman. bu da her yıkamada ortalama 1 fazladan yıkama demek. tamam yeni makineler su tasarrufu sağlıyor ama bu seferde VAKİT ve ENERJİ israfı olacak çünkü ortalama 1 yıkama kurutması ile birlikte 3-4 saat arası sürüyor.
ama 2 ayrı makine alırsan 1i yıkarken diğeri kurutacaktır. ikisi aynı anda çalıştığı için yıkama süreniz yarı yarıya düşecektir

bosh ta yılbaşına kadar devam eden bir kampanya vardı (belki hala devam ediyordur) kurutma makineleri %40 indirimli olarak satılıyordu. bu şartlarda sorduğumda
3700 civarı bir fiyata - 9 kilo yıkama a+++ çamaşır - 8 kilo kurutma A sınıfından 2 kat tasarruflu . 2 makineyi alabiliyordum... en gelişmiş modelleriydi

hocam verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. gerçekten aydınlatıcı oldu.
en kısa sürede gidip ürünleri mağazada inceleyeceğim.

hocam öncelikle türkiye şartlarında neden kurutma makinesine ihtiyaç duydunuz onu merak ettim.kışın varsa kalorifer yazında balkonda ben çok rahat kurutuyorum.ama yaşadığınız şehri şartları bilmediğim için birşey diyemeyecğim.komşumda var kurutma makinesi arçelik .bütün giysileri küçüldü hiç kullanmıyor atıl duruyor.

bilgisayarmax' Alıntı:
hocam öncelikle türkiye şartlarında neden kurutma makinesine ihtiyaç duydunuz onu merak ettim.kışın varsa kalorifer yazında balkonda ben çok rahat kurutuyorum.ama yaşadığınız şehri şartları bilmediğim için birşey diyemeyecğim.komşumda var kurutma makinesi arçelik .bütün giysileri küçüldü hiç kullanmıyor atıl duruyor.
..
hocam nerde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama istanbul gibi evlerin kutu kutu olduğu büyük şehirlerde;
- balkona astığın çamaşırlar egzozdan doları giymeden kirleniyor
- eve kalorifer var içerde kuruturum desen, 2. 3. makineden sonra o kutunun içinde size yer kalmıyor :D

aydında yaşıyorum hocam.hak veriyorum size yaşadığınız yer önemli zaten ilk mesajımda da yazdım.

bilgisayarmax' Alıntı:

hocam istanbulda yaşıyorum. evim gerçek manada kutu gibi :D ve maalesef balkonum yok. ki olsa bile bizim sitede balkona çamaşır asmak yasak. evde kuruması uzun sürüyor, 1 oda sürekli dağınık çamaşırlar yüzünden. bir de evde kurutunca o çamaşır tozu evi ne hale getiriyor bir bilseniz.
bu nedenle almak istedik.
kurutma makinasını koyacak yer sıkıntı olacağı için kombo almak istedik ama BaRBaRYaN hocamın söylediklerini dikkate alınca vazgeçtim. ayrı olarak kurutma makinası alıcam

adyghe_tha' Alıntı:
:+1: :+1: :+1: durum aynen budur !
..
biz bi ara samsung un 12 - 14 kg olan modellerini düşünüyorduk ama daha sonra su tüketimi ve enerji sarfiyatlarını gördükten sonra vazgeçtik. şu an BOSH düşünüyoruz ama yaklaşık 2 - 3 aydır düşünüyoruz :D hep başka şey çıktı erteledik ama 2. döneme başlamadan büyük ihtimalle almış oluruz... alınca model hakkında size bilgi verebilirim.

adyghe_tha' Alıntı:
bilgisayarmax' Alıntı:

hocam istanbulda yaşıyorum. evim gerçek manada kutu gibi :D ve maalesef balkonum yok. ki olsa bile bizim sitede balkona çamaşır asmak yasak. evde kuruması uzun sürüyor, 1 oda sürekli dağınık çamaşırlar yüzünden. bir de evde kurutunca o çamaşır tozu evi ne hale getiriyor bir bilseniz.
kurutma makinasını koyacak yer sıkıntı olacağı için kombo almak istedik ama BaRBaRYaN hocamın söylediklerini dikkate alınca vazgeçtim. ayrı olarak kurutma makinası alıcam
hocam ne tarafındasın istanbulun. olmazsa birlikte gideriz almaya :) belki indirim bile alırız...

biz henüz 1 aydır düşünüyoruz. bakalım bizim düşünme sürecimiz ne kadar sürecek :)
hocam bahsettiğiniz çamaşır makinası sanırım. yanlış anlamadıysam kurutma makinası değil

BaRBaRYaN' Alıntı:
adyghe_tha' Alıntı:
bilgisayarmax' Alıntı:

hocam ne tarafındasın istanbulun. olmazsa birlikte gideriz almaya :) belki indirim bile alırız...

:puhaha: :puhaha: indirim olayı iyi fikirdi hocam. ben avrupa yakasındayım.
biz önce bi model tercihi yapalbilsek. bugüne kadar kombo makinalara baktık. tek kurutma bakmadık hiç. şimdi onları araştırmak lazım

hocam verdiğin linkleri inceledim ama bosh genel itibariyle şuan bütçemi aşıyor gibi
çünkü 1300tl süpürge için ayırdım. süpürgem bozuldu :( şuan aciliyet sırasında o var.

eğer biraz daha uygun fiyatlı bişey bulamazsam kurutma makinası almayı biraz erteleyeceğim gibi görünüyor :?

adyghe_tha' Alıntı:
hocam verdiğin linkleri inceledim ama bosh genel itibariyle şuan bütçemi aşıyor gibi
çünkü 1300tl süpürge için ayırdım. süpürgem bozuldu :( şuan aciliyet sırasında o var.

eğer biraz daha uygun fiyatlı bişey bulamazsam kurutma makinası almayı biraz erteleyeceğim gibi görünüyor :?
..
makine işine de el atayım derdim ama boşver :)
ben zamanında binlerce topic okudum. kadınlarkulübü, donanımhabe vs...
boyut sorunu yoksa onda da torbasız philips fantom öneririm...

adyghe_tha' Alıntı:
:) teşekkür ederim ama kullandığım modelin aynısından alıcam. kendi süpürenlerden. tembel işi :D
http://www.youtube.com/watch?v=8Jke6pUO0T0

imkanın ve ihtiyacın varsa ben de bunu tavisiye ederim :)
..
bu tarz bir süpürgeyi çok merak etmişimdir. hazır kullanan birini yakalamışken sorayım
.
1. süpürme performansı nasıl
2. emiş gücü neye eşdeğerdir sizce. normal makinelerle karşılaştırırsanız sevinirim.
3. farklı zeminlerde performansı nasıl
4. sensörler gerçekten odadaki engelleri (eşyaları) algılayabiliyormu
5. arada sırada sensörler sorun yaratıp engellere çarpıyorsa yada harici darbelere karşı dayanıklılığı nasıldır
6. temizliği nasıl / süpürdüğünü nerde biriktiriyor
7. hızını normal makinelerle kıyaslarsanız ortalama 20m2 bir salonu ne kadar sürede süpürür.
8. şarjı ne kadar sürüyor / tekrar şarjı ne kadar sürüyor.
9. duygusal anlamda götürüsü nedir?

BaRBaRYaN' Alıntı:
1. süpürme performansı nasıl
2. emiş gücü neye eşdeğerdir sizce. normal makinelerle karşılaştırırsanız sevinirim.
3. farklı zeminlerde performansı nasıl
4. sensörler gerçekten odadaki engelleri (eşyaları) algılayabiliyormu
5. arada sırada sensörler sorun yaratıp engellere çarpıyorsa yada harici darbelere karşı dayanıklılığı nasıldır
6. temizliği nasıl / süpürdüğünü nerde biriktiriyor
7. hızını normal makinelerle kıyaslarsanız ortalama 20m2 bir salonu ne kadar sürede süpürür.
8. şarjı ne kadar sürüyor / tekrar şarjı ne kadar sürüyor.
9. duygusal anlamda götürüsü nedir?

1. benim beklentim almadan önce yüksek değildi. ama alınca suya süpüren süpürgemi solladı diyebilirim
2.emiş gücü ortalama bir makinayla aynı. çünkü makinadan çıkan değer süpürge hortumunu yüzeye tam paralel tutup tutmamanıza bağlı olarak azalıyor. ama bu makina hortum vs olmadan direk yerde gittiği için tüm gücüyle çalışıyor.
3. parke, fayans üzerindeki sesi ve hızıyla halı üzerindeki elbette farklı ama çok başarılı. sadece sheggy denilen uzun tüylü halıları süpüremezsiniz. fırçasına dolanıp kalıyor :) ha bir de siyah halıları süpürmüyor. sanırım sensörler siyah kısmı boşluk olarak algılıyor, düşmemek için geri dönüyor :)
4. sensör sadece yükseklik algılıyor. merdivenden yada yüksek bir yerden düşmez. eşyalara çarparak yönünü buluyor. evde ilk çalıştırdığınızda daha çok çarpıyor ama zamanla mükemmel derecede olmasa da az çok ne tarafa gitmesi gerektiğini biliyor.çünkü zamanla evin haritasını çıkarıyor. bu özellik yeni modellerde daha ilerlemiş sanırım. denemedim
5. darbe sorunu hiç yok. çünkü ön tarafı darbe yumuşatmak için yaylı bir sisteme sahip. çarpınca ne çarptığı yere nede kendine bir zarar vermiyor.
6. robotun arka tarafı toz haznesi. çekip çıkarılıyor. içindeki tozu boşaltıp geri takıyorsunuz. o kadar
7. 20m2 bir odayı 10dk gibi bir sürede süpürür.
8. hocam bendeki model çok eski bir model. zaten sürekli şarj istasyonunda takılı durması gerekiyor. 2-3 saatte şarj oluyor, 1 saat kadar çalışıyor.
9. duygusal anlamda min 1200 max 2000 civarı şuanda.

son olarak şunu ekleyeyim. biz alırken aslında eskiden kullanılan gırgırın kendi kendine gideni zannetmiştik. çok haksızlık etmişiz.
altında birbirlerine doğru dönerek temizlik yapan 2 fırçanın dışında bir de yeri silerek giden plastik bir parça var. ne işe yarıyor ki diye soracak olursanız klasik süpürgelerden sonra halı dışında kalan zemini paspaslamak/silmek de gerekir. ama plastik parça buna gerek bırakmıyor. aslında o parça normal süpürgelerde de var ancak biz süpürme işlemini tek yönlü değil ileri-geri hareketlerle yaptığımız için minik tozlar aradan kaçabiliyor. robot süpürge sürekli ileri hareket ettiği için hiç toz bırakmadan geçiyor.
robot kızımız çalışırken 2 ayda 1 diğer süpürgeyi çalıştırırdık, şimdi haftada 1 o işkenceyi yaşıyoruz.
fiyatı biraz yüksek ama değer diye düşünüyorum.

bu arada biz ilk makinayı tesadüfen eminönünde bi yerde çok çok uygun fiyata bulmuştuk(200-250gibi birşeydi). denemek için almıştık. o bozuldu, şimdi orjinalini alıcaz inş

aklımda bulunsun. e-bay a falan bakayım. arkadaşlar amerikaya gidecek. orda ucuzsa getirteyim...

yurtdışında daha ucuz. sadece prize takılan kablo kısmı farklı geliyor, onu burdaki şebekeye uygun hale getirecek bir aparat alman gerek.
biz de başta öyle düşünmüştük ama bazı sitelerde de yurtdışından gelen modellerin yazılımını kilitledikleriyle ilgili bişeyler okumuştum. yani bir müddet sonra hiç bir neden yokken çalışmamaya başlıyormuş. :?
bu tip yorumlar türkiyede orjinal satış yapan firmanın satış-pazarlama yöntemi de olabilir elbette :)

adyghe_tha' Alıntı:
yurtdışında daha ucuz. sadece prize takılan kablo kısmı farklı geliyor, onu burdaki şebekeye uygun hale getirecek bir aparat alman gerek.
biz de başta öyle düşünmüştük ama bazı sitelerde de yurtdışından gelen modellerin yazılımını kilitledikleriyle ilgili bişeyler okumuştum. yani bir müddet sonra hiç bir neden yokken çalışmamaya başlıyormuş. :?
bu tip yorumlar türkiyede orjinal satış yapan firmanın satış-pazarlama yöntemi de olabilir elbette :)
..
http://www.ebay.com/itm/New-iRobot-Room ... 19d831fd34

hocam 600 dolar diyelim yuvarlak hesap. tr fiyatı nedir. 1500e kadar 2yıl garanti için normal kabul edilebilir...

hocam burdaki fiyatları 1200den başlıyo 2000 tlye kadar gidiyor. bu model yok sanırım türkiyede.
türkiyede satışı olan orjinal modelleri http://hepsirobot.com/ adresinde görebilirsin.
bir de bazı alışveriş sitelerinde reklam tanıtım amaçlı kendi sitelerindeki fiyatın altında veriyorlar.
mesela http://www.sanalpazar.com/Irobot-Roomba ... isp5549931
aynı model kendi sitelerinde 200tl fazla. üstelik taksit seçeneği olursa fiyat biraz artıyor.
biz telefonla arayıp sorduk, satıcı gerçekten onlarmış. o site için kampanyalı fiyat vermişler.

Geri