Kodlama dersi

Kodla Büyü
atanamayan arkadaşlar için umut,,
bi de görseler bt öğretmeni olmanın saçmalığını,lüzümsuz iş yükünü,,önemsenmemeyi

pinaraytas' Alıntı:
bi de görseler bt öğretmeni olmanın saçmalığını,lüzümsuz iş yükünü,,önemsenmemeyi

işsizlikten iyidir..
biz hiç beklemeden atandık onları anlayamayız bence :)

Merkezi sınav endeksli sistemde 4 saat bilişim ???
1 saat kodlama + 1 saat bilişim (benim tahminim)
İnşallah daha fazla ders saati olur (temennim)

Bilişim kalkar,ortaokulda her kademeye kodlama koyarlar 2 saat. Tabi benimki en iyimser tahmin. 4 saat uçuk bir fikir.

Bence seçmeli olur ve tabi kimse seçmez. (temenni inşallah haberdeki gibi olur.)
Medya okur yazarlığı dersi gelecek dendiğinde ki yaygarayı hatırlıyorum da şimdi dersin adını anan yok.

bana oldukça ütopik geldi açıkcası
uzun zamandır bizim bölüm hocası selçuk özdemir şehir şehir kodlama derslerine gidiyordu 2. sınıflara falan
zaten gazi diye de yazıyor
bu işte onların parmağı var sanki
ama uzun hikaye
yıllardır bi fatih bile oturmadı gitti
ilkokullarda bt sınıfı yok
sınıflar kurulacak ve daha çok şey
ve muhakkak kaynak kitap olmalı klavuz olmadan nasıl olur bilmiyorum

Bakan istedikten sinra her ders gelir rahat olun. Her derste kalkabilir buna da hazır olun.

peki bu ders mayısta müfredata girse ildışı yada il içi tayinlerde normlar hesaplanırken kodlama dersi hesaba konur mu?

Çok geç bile kalındı.Elma-armut-kapı-sandalye ile 15 sene ingilizce öğret.Düğmeye bas şuraya tıkla sonra buna sağ tıkla.Biz bunla gelişemeyiz.

bu ders gelse gelse en iyi ihtimalle 2 zorunlu 2 seçmeli şeklinde gelir. bilişim dersi de iptal olur. ortaokullar ve liseler için teog ve öss'de çıkmayan hiç bir ders veli, idare ve öğrenci gözünde ders değildir ve hiç bir zaman da olmayacak. gerisi boş. bana kızabilirsiniz ama isterseniz derste c#'tan harikalar yaratın o ders sınavda çıkmadığı sürece gayretlerinizi çok az kişi görecektir.

Artık olmalı siber ordulara da ihtiyacımız var.Yeni bir haber.Siber Füzyon Merkezi’nde sadece siber güvenlik uzmanları değil, büyük veri, veri bilimi, istatistik, matematik, doğal dil işleme, görüntü ve ses işleme gibi farklı disiplinlerden uzmanlar da görev alacak. Her yönüyle ilk olacak bu merkez, siber saldırılara karşı Türkiye’nin önemli bir gücü olacak.Böyle bir yer kurulacakmış.

xtasy' Alıntı:
bu ders gelse gelse en iyi ihtimalle 2 zorunlu 2 seçmeli şeklinde gelir. bilişim dersi de iptal olur. ortaokullar ve liseler için teog ve öss'de çıkmayan hiç bir ders veli, idare ve öğrenci gözünde ders değildir ve hiç bir zaman da olmayacak. gerisi boş. bana kızabilirsiniz ama isterseniz derste c#'tan harikalar yaratın o ders sınavda çıkmadığı sürece gayretlerinizi çok az kişi görecektir.
Söylediklerinize katılmamak elde değil ayrıca herkesin ortak bir şekilde kullanabildiği düzgün bir ders kitabı filan olmaz bilişim dersleri gibi her ogretmenin kafasına göre mufredati uygulamaya çalıştığı bir sistem yaparlarsa dersin adını değiştirmekten başka birşey yapmış olmazlar . İşin birde teknik tarafı var ki bu konu çok daha mühim iki senedir bt sınıfı olmadan code org sitesinden ders islemeye çalışıyorum bir yerden sonra gerçekten çok zor olabiliyor inşallah bu konu her okula bt sınıfı bt öğretmeni projesi gibi fos çıkmaz

Çok eskiden bilgisayar kullanmadan ms-dos kitapları vardı.Şimdi basit algoritmadan başlanır.Bilgisayar dilleri tanıtılır.Bunun için basit alt matematik dersleri ardından kodlamaya geçilebilir.Eba üzerinden dersler yayınlanır öğrenciler evde bilgisayar tabletinden izler.Çok zor değil sadece zaman istiyor ama bu artık gerekli.

1- diyelim ki haberdeki gibi 4 saat kodlama dersi geldi.
2- Çoğu okulun BT sınıfı yok ve 4 saat ders demek bir okulda birden fazla BT öğretmeni demek.
3- BT sınıfı olsa bile ortaklaşa kullanım nasıl olacak?
4- Teorikte EVET kesinlikle algoritma mantığı küçük yaşlarda öğretilmeli fakat pratikte alt yapı var mı? Ya da yeterli mi?

Son olarak - Bakan aynı yaş grubuna topsuz basket atmayı öğretsin, bende bilgisayarsız programlamayı öğreteceğim!!!

ortaokullarda bit dersi de müfredat içine katılıp 4 saat olsa tadından yenmez..

lab yok diyen arkadaşlar haklısınız ama ders gelip de lab ihtiyacı doğmadan o lab.lar kurulmaz burası Türkiye..

neontester' Alıntı:
ortaokullarda bit dersi de müfredat içine katılıp 4 saat olsa tadından yenmez..

lab yok diyen arkadaşlar haklısınız ama ders gelip de lab ihtiyacı doğmadan o lab.lar kurulmaz burası Türkiye..

hocam Fatih Projesine bu kadar yatırım yapan devletin tekrar okullara BT sınıfı kurması baya uzak bir hayal.

Ders gelsin, sorun yok ama lab olmadan olmaz. devlet o kadar tahta tablet verdi diye düşünenler varsa sunu demek isterim ki, Çankaya'da bulunan okullara göre yada kağıt üzerinden yorum yapacaksan kusura bakma ama körsün. Gerçekler ortada, eğitim sistemi de ortada yeter ki samimi olup görmek istemek gerekir gerçekleri...

Bence çok iyi olur.
İlk orta ve lisede eğitiminin temelini atarak
üniversitede de devam edilerek çokta güzel işler çıkaranlar olacaktır 80 milyonluk ülkeden
çoğu kişi kendi isteğiyle yırtına yırtına bazı noktalara gelebiliyorlardı çoğununda haberi bile yoktu böyle bir işin varlığından tabikide herkes yapmayacak ama eskisinden çok daha fazla göreceğimiz kesin
tabi uygulanabilirse :)

zilal' Alıntı:
pinaraytas' Alıntı:

işsizlikten iyidir..
biz hiç beklemeden atandık onları anlayamayız bence :)

Aynen hocam, önce halimize şükredelim ve atanamayan arkadaşları da anlamaya çalışalım...

meb şuralarında ders saatlerinin azaltılacağı ilkokul 25 oo 30 olacağı konuşulurken bu konu ilginç oluyor. bilişim öğretmeni olarak çok umudum yok. inşallah olur da "öğretmen" oluruz

windogs_ikspi' Alıntı:
1- diyelim ki haberdeki gibi 4 saat kodlama dersi geldi.
2- Çoğu okulun BT sınıfı yok ve 4 saat ders demek bir okulda birden fazla BT öğretmeni demek.
3- BT sınıfı olsa bile ortaklaşa kullanım nasıl olacak?
4- Teorikte EVET kesinlikle algoritma mantığı küçük yaşlarda öğretilmeli fakat pratikte alt yapı var mı? Ya da yeterli mi?

Son olarak - Bakan aynı yaş grubuna topsuz basket atmayı öğretsin, bende bilgisayarsız programlamayı öğreteceğim!!!

Aynen hocam, biraz gerçekçi olmak ve hali hazırdaki durumu göz önünde bulundurmak gerek. Siz 4 saat kodlama dersini bırakın da yarın bilişim dersine gerek kalmadı dememeleri için dua edin... çok güzel (!) haberler bunlar...

Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerini senelerdir o kadar saçma sapan şeylerle uğraştırdılar ki...
Keşke bizim 5-10 sene önce verdiğimiz haykırışlarımızı daha önce duyabilselerdi,
Neyse geçti artık...

Eğitim uzun süreçli bir soluk.
Sonuçlarını 1 sene de göremezsin.
Şu an kodlama dersi gelsin , 10 sene sonra görürsün nerede olduğumuzu.

Umarım bu sene ders gelip seneye yapamadık olmuyor diye kaldırmazlar...
Umarım yine altyapısız , alın size kodlama dersi geldi , yapın birşeyler şeklinde gelmez.
Umarım alan değişikliği ile ihtiyaç olan Bilişim Öğretmeni yerine Sınıf Öğretmeni ile doldurmazlar...

Böyle geliyorsa gelmesin...

Sonuç olarak güzel bir gelişme bizim adımıza,
Bu ders ile farkındalıklar yaratılabilir,
Çünkü çocukların ilgisini çeken bir ders Bilişim Teknolojileri...

Geri