Kahramanmaraş Deprem

Kodla Büyü

DaMieN

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Sabah olan depremin üzerine şimdi yeni bir deprem daha olmuş 7,5. Bölgedeki herkesin Allah yardımcısı olsun :(

Çok geçmiş olsun ikinci depremi biz Amasya Gümüşhacıköy'den hissettik. Okullar tatil edildi. Akrabalar Samsun Çarşamba'dan bile hissedildiğini söylediler. Bölgedekilerin Allah yardımcısı olsun.

Kayserideyim Maraş ve diğer iller komşumuz 99 depreminde yaşadım ama böyle bir deprem görmedim. Benim hissettiğim merkez üssünde nekadar tahmin edemiyorum. Çaresiz kalıyorsunuz hava çok soğuk 5 bin üzerinde bina yıkık. Her binada 10 kişi olsa enkazda en az 50 bin kişi var

Allah yardımcıları olsun. Kış mevsiminin özellikle bu hafta etkisini artırması da durumu daha da ağırlaştırdı.. İnşallah en az can kaybıyla enkaz altındakiler kurtarılır.

Herkese çok geçmiş olsun demek istiyorum... fakat bu deprem çok su kaldırır...

5 sene çalıştım oturduğum mahalle sazibey Mahallesi'nde taş üstünde taş kalmamış 2019 yılında tayin olmuştum. orada yaşarken 3-5 kere depremi yaşamıştım çok şiddetli olmayan ama sarsan coook zor bir süreç çok üzgünüm Allah yardımcıları olsun herkesin

Salı günü Kahramanmaraş merkeze gittim. Önce yol üzerinde alırım düşüncesiyle hareket etmiştim ki Kırşehirden sonra yol üzerinde 5lt ve 1.5 su yoktu. Kayseri merkeze girip 4-5 markete girip ancak arabayı doldurdum. Iletişim kurarak ihtiyaca göre malzeme almaya çalıştım. Kayseri Kahramanmaraş arasında lpg yoktu. Benzin de bir kisminda kalmamış. Ben Kırıkkalede hem benzin hem lpg tam doldurmuştum. 30 litrede bidonlara tedbir amaçlı benzin aldım. Keşke birazda mazot alsaydım.. Akrabalara dağıttım. araç yakıtı sıkıntısı had safhada. Adaletsizlik olmasın diye 5-10 litrelik bidonlarda veriyorlar yada 300 tl sınır koymuşlar. Depomdaki yakıt git gel kurtardığı için ben sorun yaşamadım.

Ülke içinden ve avrupadan yardım için gelen vatandaşlarımız yol üzerindeki marketleri temizlemişler.
Bazı hayırseverlerde kamyonlarla buldukları tüm suları deprem bölgesine gönderdikleri için şu bulunmuyormuş.

Benim ve eşimin ailesinde sorun yok. Akrabalardan vefat edenler var.
Çarşı Merkez harap olmuş. Aklım almadı. Çok katlı binalar, alüvyonal toprak... Ailemin olduğu Mağralı mahallesinde birşey yok. 2-3 katlı, zemin taş... Yüzlerce 10 katlı bina yıkılmış. 1 yıllık inşaat halide olan da var, 30 yıllık da.

Elektrik su parça parça verilmeye başlandı ama çoğunda yok. Tedbir amaçlı parçalı veriliyor. Benim gördüğüm birçok yerde asfalttan şu fışkırıyor. Benim mahallede 1-2 Saat su ve elektrik geldi. Sonra gitti.
Türkcell ikinci günde geldi. En iyi çeken Türk telekomdu.
Televizyon kanalları ulaşın sorunlarından dolayı en merkezi yerleri gösterdiği için diş mahallelerdeki yıkımı gösteremiyorlar. (Doğukent, Afşin yeşil evler, Elbistan saraykent)
Yolda hem giderken hem gelirken yüzlerce iş makinası yardim aracı ve konteynır aracı gördüm. Kayseri Pınarbaşı ve Göksun arası devamlı buzlanma ve tipi var. Karayolları devamlı çalışıp yolları açık tutuyor. İnsanlar kaçıyor. Onlarca kilometrelik araç konvoyları oluşmuş. Kavşaklarda bir saate yakın vakit kaybettik. Görevli polisler canhıraş çalışıyor. Bir taftan kaçmaya çalışanlar, bir taraftan yardıma gelmeye çalışanlar 3-4 yol bileşimlerini kilitliyor. Önceliği yardıma gelenlere verecek şekilde yönlendirme yapılıyor.
Doğal olarak da bir düzensizlik var. Deprem bölgesinde görevli olanlarında evleri zarar görmüştür.
Sonradan farkedilecek en büyük sorun gönüllülerin araştırma yapmadan iş yapması. Örneğin aynı yere 2-3 kamyon ekmek gelirken bazı yerlere hiç uğramaması veya ana yollarda karşılıklı giden iş makinaları..

Bugün öğrendiğim kadarıyla yardımlar dağıtılmaya başlamış. En azında benim iletişimde olduklarımın mahallelerinde.

Il dışına giden, barınma merkezlerine geçenlerin evlerde güvenlik sorunu çıkma ihtimali yüksek.

Afşin ve Elbistan'da ufak kıyamet var diyorlar. Arkadaşların paylaştığı videolardan gördüğüm kadarıyla.. Yüzlerce ev... Sadece benim köyde (100-150 hane) 7-8 ev tümden yıkılmış. 15-20 tanesi ağır hasarlı. Not: telefondan aldığım bilgidir..

Dışarıdan yardım bahanesiyle gelen hırsızlar önemli bir risk oluşturabilir. Benzer örnekleri ne yazıkki önceki depremlerde televizyondan seyrettik.

Hava merkezde -2° olsada sert esen rüzgar insanın içine işliyor. Kat kat giyinmeye rağmen çok üşüdüm. 3 gün boyunca araba kalorileriyle yada sokakta yakılan ateşle ısınılmıyor. 1 gün kalmama rağmen içime işledi.. Bazı okulları toplanma merkezi yapmışlar. Daha sıcak. GÖKSUN Elbistan Afşin gece -15°

Şimdilik aklıma gelenler bunlar..

Son düzenleme:
Salı günü Kahramanmaraş merkeze gittim. Önce yol üzerinde alırım düşüncesiyle hareket etmiştim ki Kırşehirden sonra yol üzerinde 5lt ve 1.5 su yoktu. Kayseri merkeze girip 4-5 markete girip ancak arabayı doldurdum. Iletişim kurarak ihtiyaca göre malzeme almaya çalıştım. Kayseri Kahramanmaraş arasında lpg yoktu. Benzin de bir kisminda kalmamış. Ben Kırıkkalede hem benzin hem lpg tam doldurmuştum. 30 litrede bidonlara tedbir amaçlı benzin aldım. Keşke birazda mazot alsaydım.. Akrabalara dağıttım. araç yakıtı sıkıntısı had safhada. Adaletsizlik olmasın diye 5-10 litrelik bidonlarda veriyorlar yada 300 tl sınır koymuşlar. Depomdaki yakıt git gel kurtardığı için ben sorun yaşamadım.

Ülke içinden ve avrupadan yardım için gelen vatandaşlarımız yol üzerindeki marketleri temizlemişler.
Bazı hayırseverlerde kamyonlarla buldukları tüm suları deprem bölgesine gönderdikleri için şu bulunmuyormuş.

Benim ve eşimin ailesinde sorun yok. Akrabalardan vefat edenler var.
Çarşı Merkez harap olmuş. Aklım almadı. Çok katlı binalar, alüvyonal toprak... Ailemin olduğu Mağralı mahallesinde birşey yok. 2-3 katlı, zemin taş... Yüzlerce 10 katlı bina yıkılmış. 1 yıllık inşaat halide olan da var, 30 yıllık da.

Elektrik su parça parça verilmeye başlandı ama çoğunda yok. Tedbir amaçlı parçalı veriliyor. Benim gördüğüm birçok yerde asfalttan şu fışkırıyor. Benim mahallede 1-2 Saat su ve elektrik geldi. Sonra gitti.
Türkcell ikinci günde geldi. En iyi çeken Türk telekomdu.
Televizyon kanalları ulaşın sorunlarından dolayı en merkezi yerleri gösterdiği için diş mahallelerdeki yıkımı gösteremiyorlar. (Doğukent, Afşin yeşil evler, Elbistan saraykent)
Yolda hem giderken hem gelirken yüzlerce iş makinası yardim aracı ve konteynır aracı gördüm. Kayseri Pınarbaşı ve Göksun arası devamlı buzlanma ve tipi var. Karayolları devamlı çalışıp yolları açık tutuyor. İnsanlar kaçıyor. Onlarca kilometrelik araç konvoyları oluşmuş. Kavşaklarda bir saate yakın vakit kaybettik. Görevli polisler canhıraş çalışıyor. Bir taftan kaçmaya çalışanlar, bir taraftan yardıma gelmeye çalışanlar 3-4 yol bileşimlerini kilitliyor. Önceliği yardıma gelenlere verecek şekilde yönlendirme yapılıyor.
Doğal olarak da bir düzensizlik var. Deprem bölgesinde görevli olanlarında evleri zarar görmüştür.
Sonradan farkedilecek en büyük sorun gönüllülerin araştırma yapmadan iş yapması. Örneğin aynı yere 2-3 kamyon ekmek gelirken bazı yerlere hiç uğramaması veya ana yollarda karşılıklı giden iş makinaları..

Bugün öğrendiğim kadarıyla yardımlar dağıtılmaya başlamış. En azında benim iletişimde olduklarımın mahallelerinde.

Il dışına giden, barınma merkezlerine geçenlerin evlerde güvenlik sorunu çıkma ihtimali yüksek.

Afşin ve Elbistan'da ufak kıyamet var diyorlar. Arkadaşların paylaştığı videolardan gördüğüm kadarıyla.. Yüzlerce ev... Sadece benim köyde (100-150 hane) 7-8 ev tümden yıkılmış. 15-20 tanesi ağır hasarlı. Not: telefondan aldığım bilgidir..

Dışarıdan yardım bahanesiyle gelen hırsızlar önemli bir risk oluşturabilir. Benzer örnekleri ne yazıkki önceki depremlerde televizyondan seyrettik.

Hava merkezde -2° olsada sert esen rüzgar insanın içine işliyor. Kat kat giyinmeye rağmen çok üşüdüm. 3 gün boyunca araba kalorileriyle yada sokakta yakılan ateşle ısınılmıyor. 1 gün kalmama rağmen içime işledi.. Bazı okulları toplanma merkezi yapmışlar. Daha sıcak. GÖKSUN Elbistan Afşin gece -15°

Şimdilik aklıma gelenler bunlar..

Hocam yaşamakla dinlemek aynı şey değil ama, durumu anlamak adına paylaşımınız için teşekkür ederim.

Hepimiz elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim. Göçük altında kurtarılmayı bekleyenler umarım bir an önce kurtarılır ve sağlığına kavuşur. Allah herkesin yardımcısı olsun.

Arkadaşlar tüm deprem bölgesine çok geçmiş olsun.Rabbim başka acılar yaşatmasın. Bende depremde memleketim Kahramanmaraş Afşin ilçesindeydim ve 2 depremide ne yazikki yaşadık. Allah'ım kimseye göstermesin o anı ve sonraki süreci. Bu durumu anlatmanin imkanı yok. Bunların yanında benim atölye binamda ne yazikki yıkıldı. Afşin ve Elbistan'da depremin yikiciligi yanında birde soğuk hava (-16 derece) hayatı dahada zor duruma getiriyor. Rabbim hepimizin yardımcısı olsun.

Allah sabır versin zümremize ve milletimize, yerinde yaşayanların ve yakınlarını kaybedenlerin hissettikleri yanında zerrece önemi olamaz ama hepsine üzüntü ve çaresizliğimizi bildiriyoruz. İçimizden bir şeyler gitti, yaptığımız işten utanır olduk. Vefat eden kardeşlerimizin mekanı cennet olsun, kalanlara metanet dileriz.

Sanırım bizi anlatan bir söz.

😔

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-02-08-21-30-51-585-edit_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2023-02-08-21-30-51-585-edit_com.whatsapp.jpg
    145.1 KB · Görüntüleme: 303
Acımız büyük Allah rahmet eylesin.kalanlarada Allah sabır versin belki zamanı değil.fakat düşmanlarımızı bilmeliyiz.Rusya,ABD ve bir kaç liderin emelleri yüzünden çok canlar yitip gitti.once ırak,sonra Suriye sonra Lübnan sonra İran ve Türkiye.mezopotamya da büyük oyunlar dönüyor.turkiye halkı artık geleceğine yön vermeli.komsulariyla dost olup en eski yerleşim yeri bu cografyaya huzuru getirmeli.turkiye belki buraya huzuru getirebilir.turkiyeyi yonetecekler halkını ölüme götüren değil,halkını seven olmalı.oyleleri bu coğrafyada huzuru sağlayabilir.hedefte İran ve Türkiye var ve şuan öncü saldırılar var.benim teorim.okuyalim araştıralım geliştirelim yoksa bu aç gozlulerin kurbanı olacaz.deprem makinası vs rezonans deprem tetikleyici vs araştıralım.bu konuyu kapatmayalim.kim ne istiyor bu coğrafyadan.uyumayalim.bizi uyutuyorlar Instagram reel videolar saçma sapan tiktoklar ..

Bir yerde zulüm varken biz görmezden geldik.komsularimizda kan akarken çoluk çocuk ölürken kadınlara tecavüz edilirken biz ses çıkarmadık.halbuki komşularımız iyi durumdayken bizdede bolluk bereket vardı.kim ne istiyor bu coğrafyadan?ben olsam ABD Rusya Avrupa gibi ülkelerin kölesi olacağıma komşularımızin kölesi olurum barışı getririm.ancak böyle huzuru bulabiliriz.

Kutsal ahit sandığı tüm dinlerde önemli olan bir sandık.onu bulacak kişi dünyanın lideri olacak bir prestije ulaşacak.tapinak şövalyelerinden bahsedilir.onlar kutsal ahit sandığıni alıp gizledikleri ve tahminen Türkiye'de bir yerlerde sakladıklarini öne surenler var.cok büyük paralar gelecek ve özellikle Siyonistler Kudüs ve çevre illerde bu sandığı arıyor.tapinak sovalyeleri bu sandığı alıp götürüyor.indiana Jones ün bir filminde bile geçiyor.uzun zamandan beri araştırıyorum.okuyorum.yotube da bu konuları işleyenler cok.benimkisi bir teori tabi.her şey Allah'tan gelir.yani her şey levhi mahfuzda kayıtlı.emelleri olanlar deprem makinası yapmış olabilir ve amaçları yıkım yapıp yiktiklari bölgelerde rahatça arama yapmak.siyonistler bulmak için her şeyi mubah görüyor.Bazi okuduğum kaynaklarda bir mağaranın olduğu ve bir ucunun kahramanmarasta olduğu diğer ucu nerdeydi hatırlamıyorum ve bu şövalyelerin sandığı en son o mağarada sakladıkları anlatılıyordu.yahudiler, hristiyanlar müslümanlar arıyor.kisaca Türkiye en eski tarihin yaşandığı medeniyetlerin ortak noktasi olduğu için kötü insanların iştahını kapartiyor.vikipedi den bakabilirsiniz.
Kısaca tarihimizi arastiralim kim ne istiyor bu coğrafyadan amaçları ne ?öğrenin.tarihinden dolayı Türkiye ve çevresi tehlikede hep.

Son düzenleme:
Kahramanmaraş'a acil yardım edelim.Neden depremin merkezine yeterli sayıda kurtarma ekibi gitmiyor.Çok yavaş ilerliyor.Üst üste depremler yaşandı.
Tevekkül;gerekli önlemi alarak Allah'a güvenmektir.Fakat bizdeki anlayış tamimiyle Allah'a emanet bir anlayış var.Kim hatalıysa cezasını verelim.Allah rızkımıza kefildir.İstersen taşa tap.Allah herkese nimetini verirken bazıları ayrımcılık yapıyor.Allah onları affetmeyecek.İnsanı insan oldugu için kurtaralım.kurtarmalıyız.

Bazı akrabalarımı ve arkadaşlarımı aileleriyle beraber kaybettim. Allah çocuklarımı ve eşimi bana bağışladı. Her yıl deprem tatbikatı yapıyoruz ama aklımızda ne çök-kapan tutun kaldı ne de diğerleri. Deprem esnasında çocuklarla eşime sarıldım "korkmayın, kormayın, geçecek" diyerek sakinleştirmeye çalıştım. Ama geçmedi. Uzun sürünce dışarı kaçtık. Allah bir daha böyle bir acıyı yaşatmasın.
Yer Osmaniye

Bazı akrabalarımı ve arkadaşlarımı aileleriyle beraber kaybettim. Allah çocuklarımı ve eşimi bana bağışladı. Her yıl deprem tatbikatı yapıyoruz ama aklımızda ne çök-kapan tutun kaldı ne de diğerleri. Deprem esnasında çocuklarla eşime sarıldım "korkmayın, kormayın, geçecek" diyerek sakinleştirmeye çalıştım. Ama geçmedi. Uzun sürünce dışarı kaçtık. Allah bir daha böyle bir acıyı yaşatmasın.
Yer Osmaniye
Başınız sağ olsun ve geçmiş olsun hocam.. Çok zor bir durum. Allah tekrar yaşatmasın.

herkese geçmiş olsun; vefat edenlere ALLAH RAHMET EYLESİN; yakınlarının başı sağolsun ; ALLAH dayanma gücü versin...

gerçekten çok büyük bir facia-trajedi yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz; kaç gündür hiç bir şey yazasım-yapasım gelmiyor.

Bu durumda lütfen forumdaki arkadaşlar fikir verin ; İstanbul ve çevresindeki iller de neler yapabiliriz?

Misal oturduğım bina 2012 yapımı ve 12 katlı ; ama durumu nedir? sağlam mı ? içim içimi yiyor; ALLAH korusun olası deprem de ailece-2 çocuk ve eşimle kendimize mevzi olacak yeri bile belirledik..

telefonları her gece full şarj ile yanımıza almaya karar verdik.

Başka da yapabileceğimiz elimizden gelen bir şey yok ;olası bir yıkım da gördük ki kurtaracak ekipler de ya çok intikal edebiliyor yada hiç gelemiyor..

NE yapmalıyız ne yapalım lütfen fikir verin..

Bİnayı yapı denetimden geçirmeyi planlıyoruz ama o rapor yeterince güvenli midir ?

ne yazık ki ülkede herşeyin cılkı çıkmış; hiç bir kurumu -denetleme mekanizmasına güvenim de kalmadı.

herşey göstermelik yada para için yapılır duruma gelmiş.

yepyeni binalar da çöktü gitti.

anlamak zor ..

Bundan sonra çalışmamiz, politikamız ne olacak? Var olani guclendirip ölümlerin ve zararın önüne geçmek mi, yoksa yine afet sonrasına odaklanmak mi? 1 i hep salladık( burda vatandasin ve yerel yönetimlerin suçu daha büyük), 2 yi de zaten beceremiyoruz.

3 kat imar izninin olduğu yere sırf menfaat, daha fazla para kazanma, siyasi kaygı vb. daha birçok sebepten dolayı onay verirseniz, yapı denetimini düzgün yapmazsanız hangi belediye olursa olsun, hangi başkan, hangi şehir, hangi kişi olursa olsun sonuç felaket olacaktır. Bunu yaşadığımız bu son depremle gördük. Allah ölenlere rahmet eylesin. Yaralılara acil şifalar versin.. ve geride kalanlar.. İşte onlara da sabırlar versin.

herkese geçmiş olsun; vefat edenlere ALLAH RAHMET EYLESİN; yakınlarının başı sağolsun ; ALLAH dayanma gücü versin...

gerçekten çok büyük bir facia-trajedi yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz; kaç gündür hiç bir şey yazasım-yapasım gelmiyor.

Bu durumda lütfen forumdaki arkadaşlar fikir verin ; İstanbul ve çevresindeki iller de neler yapabiliriz?

Misal oturduğım bina 2012 yapımı ve 12 katlı ; ama durumu nedir? sağlam mı ? içim içimi yiyor; ALLAH korusun olası deprem de ailece-2 çocuk ve eşimle kendimize mevzi olacak yeri bile belirledik..

telefonları her gece full şarj ile yanımıza almaya karar verdik.

Başka da yapabileceğimiz elimizden gelen bir şey yok ;olası bir yıkım da gördük ki kurtaracak ekipler de ya çok intikal edebiliyor yada hiç gelemiyor..

NE yapmalıyız ne yapalım lütfen fikir verin..

Bİnayı yapı denetimden geçirmeyi planlıyoruz ama o rapor yeterince güvenli midir ?

ne yazık ki ülkede herşeyin cılkı çıkmış; hiç bir kurumu -denetleme mekanizmasına güvenim de kalmadı.

herşey göstermelik yada para için yapılır duruma gelmiş.

yepyeni binalar da çöktü gitti.

anlamak zor ..
Hocam, sen yine iyisin. Ben 1978 yapımı evde oturuyorum. Başka eve çıkacak veya alacak durumum da yok. Burda ölmeyi kabullendim ve rahatladım. Sen en azından ölmezsin, ama olası depremde evlerin çoğu hasar alacak...

Suçlu biziz... Bana 3 daire versin de kaç kat dikerse diksin... Diyen biz... 2 kat izni olacak yere 4 kat izni veren biz... Otopark izni alınan yerleri marketlere çeviren biz... Kaldırımlara elmaları, armutları, kasaları dizen biz...(işgaliye ücreti diye ücret var ülkede...) Belediyelerde 3-4 metreden su çıkan ovaları, yahut geçmişi bataklık olan arazileri imara açan biz... Liste uzar gider... Kimse kusura bakmasın, müteahhit diye işin içerisinden sıyrılmakta aynı .... nın farklı rengi... Şahıslar
yerine davranışa odaklanılmasını sağlayıp ta bataklığı kurutamadığımız sürece... 1 değil 30 müteahhit ömür boyu ceza alsa yine aynı senaryo dönüp dolaşıp karşımıza çıkacak...

Yer hatay/kırıkhan 4:17 deprem başlamış telefonla sallanan lambayı filan çekiyor... Allah'ım nereden geliyor akıllarına ele telefon alıp çekmek... 10-15 sn sonrası yani akıbetleri belirsiz... :(

Kurtarma ekibi birisini çıkarıyor. İçlerinden 4 ü kucaklıyorsa geri kalan herkesin elinde cep telefonu kamerası açık... Madem 4 kişi yeter diğerleri başka bir bölümde ufaktan çalışmaya başlasa olmaz mı? Hani zamanla yarışıyoruz...

Bütün sosyal medya şunu gören oldu mu? bunu gören oldu mu? ile kaynıyor. Yardım edilirken görünür olmak zorunlu mu kardeşim? Ya da olmalı mı? Yardım konvoyu gidiyor... Hemen hepsinde mutlaka birisi videoya alıyor. Abi görüntü çekmek yerine iki el daha fazla çalışsa olmaz mı?

Biz millet olarak bitmişiz de ağlayanımız yok...

Öncelikle tüm ülkeme geçmiş olsun diliyorum. Bölgeden gelenlerden bir fiil duyduklarım tv internetten gördüklerimizin katbe kat daha vahim bir durum olduğunu anlatıyor. Rabbim ölmüşlerimize rahmet eylesin yaralilarimiza da acil şifalar versin. Naçizane kıt aklımla bir şeyler yazmak istiyorum bundan sonrası için.
Bu saatten sonra

1. Ülke olarak bi kere deprem ülkesiyiz bunu beşiktekinden ayağı çukurda olana denk öğreteceğiz anlatacağız

2. Deprem tatbikatlari adam gibi ayda 1 defa yapılacak okulda kamu kurumlarında vs.

3. Her aileden 1 kişi mutlaka Deprem öncesi anında ve sonrasında yapılacaklar hakkında eğitilecek. Bu 1 kişi de ailesine anlatacak. Her ailenin bir de deprem çantası olacak

4. Her il bir başka ilin kardeş yardımcısı olacak. Misal Hatay da Deprem oldu. Antalya da bir yada birkaç ekip Hatay daki görevliler olmadan orayı organize edebilecek yönetebilecek derecede sahaya hakim olabilecek. Bunu büyük illerde ilçe ilçe de yapabilir. Misal ben İstanbul pendikteyim. Tuzla pendik kartal bölgesine bursadan 2 - 3 uzman ekip sorumlu olacak. Ve bu uzmanlar egitilerek nereye çadir kent kurulur, yardımlar nerede depolanır, sahra hastaneleri nerede olabilir hepsine hakim olacak.

5. Deprem yönetmeliği, bina denetimi, imar izni vs vs adam gibi denetlecek. Uymayanlara , izin verenlere caydırıcı cezalar uygulanacak. İdam da olabilir. Ki bence de olmalı (.idamliklara çapulcu yağmacı takımını da ekleyebiliriz)

6. Aslinda en önemlisi insan olmak lazım herseyden önce . İzin verirken bina yaparken yardım ederken INSAN gibi düşünmek INSAN gibi yapmak lazım. Bu insanı da adam gibi eğitmemiz lazım.

Daha çok şey var ama yazacak güç bulamıyorum. 6.gunde Bile hala canlar kurtuluyorken demek ki herkes deprem de ölmediğini görüyoruz. Hepsinin de ibretlik hikayeleri var. Tebdir bizden gerisi Allah'tandır...

Umarım bu sefer yaşanan acılar alınan dersler unutulmaz... Ve tez elden yarın daha büyük deprem olacakmış gibi bir çalışma planlama yapılır.

• Beğen
Tepkiler: vgm
Hocam, sen yine iyisin. Ben 1978 yapımı evde oturuyorum. Başka eve çıkacak veya alacak durumum da yok. Burda ölmeyi kabullendim ve rahatladım. Sen en azından ölmezsin, ama olası depremde evlerin çoğu hasar alacak...
Allah korusun hocam; kimin hangi evin yıkılacağını kimse şu anda bilemez, gördük yaşadık; en kalburüstü en pahalı apartmanlar çökerken; arada derede kimi eski yapılar ayakta kalmış.

Ama artık cidden bu yaşananlardan ders alınarak yatay mimariye geçilmeli. bir daha asla ama asla imar affı çıkmamalı hatta imkan varsa son çıkan iptal edilmeli.
Bizzat tanıdığım var 3 kat ruhsatlı apartmanı 5 kata çıkartıp imar affına başvurdular ve onayını aldılar.
ama o binanın statiği-taşıyabileceği yük ;deprem durumu vs..vs... umurunda değildi.yeter ki para gelsin.
ne yazık ki insanımız da vurdum duymaz; ve açgözlü ama sonuçları çok ağır oluyor.
bilemiyorum nasıl normale döneriz; ne hale geliriz...maddi manevi çok zor günler geçireceğiz öyle görünüyor.

Allah rahmet eylesin.Allah herkese sabır versin.Allah bizi korusun dindar gözüken munafıklardan...

Son düzenleme:
Geri