Kahramanmaraş Deprem

Kodla Büyü
Salı günü Kahramanmaraş merkeze gittim. Önce yol üzerinde alırım düşüncesiyle hareket etmiştim ki Kırşehirden sonra yol üzerinde 5lt ve 1.5 su yoktu. Kayseri merkeze girip 4-5 markete girip ancak arabayı doldurdum. Iletişim kurarak ihtiyaca göre malzeme almaya çalıştım. Kayseri Kahramanmaraş arasında lpg yoktu. Benzin de bir kisminda kalmamış. Ben Kırıkkalede hem benzin hem lpg tam doldurmuştum. 30 litrede bidonlara tedbir amaçlı benzin aldım. Keşke birazda mazot alsaydım.. Akrabalara dağıttım. araç yakıtı sıkıntısı had safhada. Adaletsizlik olmasın diye 5-10 litrelik bidonlarda veriyorlar yada 300 tl sınır koymuşlar. Depomdaki yakıt git gel kurtardığı için ben sorun yaşamadım.

Ülke içinden ve avrupadan yardım için gelen vatandaşlarımız yol üzerindeki marketleri temizlemişler.
Bazı hayırseverlerde kamyonlarla buldukları tüm suları deprem bölgesine gönderdikleri için şu bulunmuyormuş.

Benim ve eşimin ailesinde sorun yok. Akrabalardan vefat edenler var.
Çarşı Merkez harap olmuş. Aklım almadı. Çok katlı binalar, alüvyonal toprak... Ailemin olduğu Mağralı mahallesinde birşey yok. 2-3 katlı, zemin taş... Yüzlerce 10 katlı bina yıkılmış. 1 yıllık inşaat halide olan da var, 30 yıllık da.

Elektrik su parça parça verilmeye başlandı ama çoğunda yok. Tedbir amaçlı parçalı veriliyor. Benim gördüğüm birçok yerde asfalttan şu fışkırıyor. Benim mahallede 1-2 Saat su ve elektrik geldi. Sonra gitti.
Türkcell ikinci günde geldi. En iyi çeken Türk telekomdu.
Televizyon kanalları ulaşın sorunlarından dolayı en merkezi yerleri gösterdiği için diş mahallelerdeki yıkımı gösteremiyorlar. (Doğukent, Afşin yeşil evler, Elbistan saraykent)
Yolda hem giderken hem gelirken yüzlerce iş makinası yardim aracı ve konteynır aracı gördüm. Kayseri Pınarbaşı ve Göksun arası devamlı buzlanma ve tipi var. Karayolları devamlı çalışıp yolları açık tutuyor. İnsanlar kaçıyor. Onlarca kilometrelik araç konvoyları oluşmuş. Kavşaklarda bir saate yakın vakit kaybettik. Görevli polisler canhıraş çalışıyor. Bir taftan kaçmaya çalışanlar, bir taraftan yardıma gelmeye çalışanlar 3-4 yol bileşimlerini kilitliyor. Önceliği yardıma gelenlere verecek şekilde yönlendirme yapılıyor.
Doğal olarak da bir düzensizlik var. Deprem bölgesinde görevli olanlarında evleri zarar görmüştür.
Sonradan farkedilecek en büyük sorun gönüllülerin araştırma yapmadan iş yapması. Örneğin aynı yere 2-3 kamyon ekmek gelirken bazı yerlere hiç uğramaması veya ana yollarda karşılıklı giden iş makinaları..

Bugün öğrendiğim kadarıyla yardımlar dağıtılmaya başlamış. En azında benim iletişimde olduklarımın mahallelerinde.

Il dışına giden, barınma merkezlerine geçenlerin evlerde güvenlik sorunu çıkma ihtimali yüksek.

Afşin ve Elbistan'da ufak kıyamet var diyorlar. Arkadaşların paylaştığı videolardan gördüğüm kadarıyla.. Yüzlerce ev... Sadece benim köyde (100-150 hane) 7-8 ev tümden yıkılmış. 15-20 tanesi ağır hasarlı. Not: telefondan aldığım bilgidir..

Dışarıdan yardım bahanesiyle gelen hırsızlar önemli bir risk oluşturabilir. Benzer örnekleri ne yazıkki önceki depremlerde televizyondan seyrettik.

Hava merkezde -2° olsada sert esen rüzgar insanın içine işliyor. Kat kat giyinmeye rağmen çok üşüdüm. 3 gün boyunca araba kalorileriyle yada sokakta yakılan ateşle ısınılmıyor. 1 gün kalmama rağmen içime işledi.. Bazı okulları toplanma merkezi yapmışlar. Daha sıcak. GÖKSUN Elbistan Afşin gece -15°

Şimdilik aklıma gelenler bunlar..
Sayın Hocam çok geçmiş olsun.

Bazı akrabalarımı ve arkadaşlarımı aileleriyle beraber kaybettim. Allah çocuklarımı ve eşimi bana bağışladı. Her yıl deprem tatbikatı yapıyoruz ama aklımızda ne çök-kapan tutun kaldı ne de diğerleri. Deprem esnasında çocuklarla eşime sarıldım "korkmayın, kormayın, geçecek" diyerek sakinleştirmeye çalıştım. Ama geçmedi. Uzun sürünce dışarı kaçtık. Allah bir daha böyle bir acıyı yaşatmasın.
Yer Osmaniye
Başınız sağ olsun Hocam. Allah mekanlarını cennet eylesin. Allah, sizlere ve ailenize hayırlı ömürler nasip etsin.

Antakya dan geliyorum afad da epey zaman geçirdim, rezilliğin dibinin dibinin dibi yaşandı daha hala hükümete laf etmek vatan hainliğiymiş itibar itibar tasarruf olmaz Allah cezasını versin itibarının insanın ne önemi var dün hala hiç dokunulmamış enkazlar vardı birçok binaya doğru düzgün arama kurtarma bile yapılmadı, ilk hafta sonunda yabancı arama kurtarmacıları gönderme derdine düştü sevgili hükümetiniz gerek yokmuş arama kurtarmayı bitirmişler tv de gördüğünüz birkaç enkaz hariç birşey yapılmadı rezillik rezillik ne kadar küfür ettim ne küfürler ne küfürler hele bu sıcacık yatağında reyiz reyiz diye inleyen adilere hainlere siz de yaşayın lan enkaz altında kalın günlerce bekleyin kimse gelmesin kurtarmaya orda geberin gidin
Barış Bakanlığı savaşla, Doğruluk Bakanlığı
yalanla, Sevgi Bakanlığı işkence ve zulümle, Bolluk Bakanlığı
herkesi aç bırakmakla uğraşır. Bu çelişkiler bir kaza sonucu
değildir, ne de basit bir ikiyüzlülüktür. Bunlar bilinçli olarak
çiftdüşün'ün uygulanmasıdır. Gerçekte iktidar, ancak
karşıtların uzlaştırılması yoluyla sonsuza dek elde tutulabilir.
Eski dönemin başka türlü yıkılması olanaksızdır.

sorular
1. depremler haarp ile oluşturulduysa çok daha büyük yıkıma sebep olacak marmarada neden yapılmadı?
2. 2. depremin zamanlamasını planlayan 3. yü neden yapmasın? silahta kurşun mu bitti
3. Ve 4. Oldu.Acikcasi insan artık paranoya oluyor.bende artık Haarp'a inanmiyorum.araştırılsın diyorum.dogu güneydoğu kaynar kazan gibi...Bu faylar bu seneyi mi bekledi?yüz yerde deprem oluyor belki 20 ilde binalar bu depremler yüzünden zarar gördü.bu coğrafya dinsiz ahlaksız bir coğrafya değil.yapay şeyler oluyor bilmiyorum araştırılması gerekiyor ilmimiz yetmiyor demek ki.daha fazla veriye ihtiyaç var.yeralti suyu neden yeryüzüne doğru hareket ediyor?depremlerin yeraltı suyuyla ilgisi var mı?1-2 dakika aralıklarla birkaç yerde deprem olması?yeraltı suyu mu ısınıyor?veya çalkalanıyor mu?çok derinlerde atom bombası etkisi oluşturulabilir mi? yağmur bombalari yer küreye etkisi var mı?kuyruklu yıldız nasıl etki bıraktı?seçimlerin ertelenmesi kime yarar?bu depremlerin çoğu fay kırığı ile alakası var mı?irdelemek gerek önce depreme önlemler alarak tabi.

Son düzenleme:
Mahmut Özer : Adana’da eğitim öğretime başlama tarihini 13 Mart'a erteledik.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman'da eğitim ve öğretime 1 günlük ara verildi.

1. Deprem : 06.02.2023 - 04:17 - 7.7 Yamaçoba - Şehitkamil - Gaziantep
2. Deprem : 06.02.2023 - 04:28 - 6.6 Belpınar - Nurdağı - Gaziantep
3. Deprem : 06.02.2023 - 13:24 - 7.6 Ekinözü - Kahramanmaraş

Kandilli kayıtlarıdır.

Anlatılmaz yaşanır.Video kayıtlarına bakın, yer yukarı aşağı doğrultuda şiddetli 20 saniye sallandiginda hele apartmanlarda kolon kırılmasından bina çöküyor kurtulman imkansız.11 şehirde, sonra tüm ülkenin her yerinin 2 sene boyunca sallanması normal bir doğa olayı değil.

Bu depremle ilgili okulda öğrencilerimize izletebileceğimiz hazırlanmış bir video var mı arkadaşlar? Varsa paylaşır mısınız?

Genelde Japonya videolarını izletin.Öğrencilerin tedbirlerini, insanların sakinliğini, binaların sağlamlığını görsünler.

deprem tatbikatı ve eğitim hikaye. bina sağlam olacak insanlar uyanamdan öldüler...

çocuklara depremle ilgili verilmesi gereken eğitim videosu linke mevcut, açın izlesinler.

Depreme Adıyaman merkezde 9 katlı bir binanın 6.katında yakalandım. Yaşananların gerçekten bir tarifi ne yazık ki yok, yaşayan biliyor, yaşamayan anlamıyor. Deprem öldürmüyor, ihmaller öldürüyor. Müteahhit eli ile yapılan hiç bir yapı kesinlikle su yüzü görmüyor ihmalleride söylemiyorum. Bir kaç kendi evini yapanların yapıları duruyor. Gerisi ya yıkıldı yada ağır hasar aldı. Kendi ilimizde doğru dürüst yapı kalmadı. Hemen hemen hepsi yıkıldı. Şehirde devasa alanlar açıldı.
Depremden sonra 3 gün boyunca aç susuz yaşadıktan sonra 3.günün sonunda biraz gıda bulabildik. Elektrik yok, su yok, soğuk -12 derece. Sığındığım yerde yakacak odun, kömür yoktu, sonrasında yardım sever insanların gönderdikleri ürünlere ulaşabildik. Telefon hatları yoktu, benzin yoktu, mazot yoktu işletmeler kapalı, petrol ofisleri yakıt satmıyordu çok sonra açılan bazı istasyonlar belirli saatlerde 200 tl yakıt veriyordu. Onun için sıraya girmeniz gerekiyordu.
Gece yarısı uykuda yakalandığımız için üst başımız yoktu giydiklerimiz pijama tarzı ince olan kıyafetlerdi. Binamızı enkazların üzerinden atlayarak terk ettik. Dışarıya çıktığımızda yıkıntıları görünce depremin şiddetini daha da hissettik. Onlara göre bizler yine çok şanslıydık.
1.Günde zar zor cesaretimi toplayıp eve girmeye karar verdim. Çocuklar daha fazla üşümesin diye onlara ve kendime kıyafet alacaktım. Merdivenlerden enkazların üzerinden atlayarak tam daireme ulaştığımda 2.deprem oldu. 2.Depremede yine dairemde yakalandım. Ev diye birşey kalmamıştı, sanki salıncakta sallanıyor gibiydim. (Evin o durumunu sizlere tarif edemem.) Depremin geçmesini bekledim fakat 2.depremde çok uzun sürünce deprem olurken koşarak binayı terk ettim. Aşağı indiğimde beni aşağıda bekleyen ailem ve komşularım ağlamaktan helak olmuşlardı. Binanın ucunun nerede ise yere değdiğinden bahsediyorlardı. Sonrasında binayı incelediğimizde tüm kirişlerimizin kırıldığını 6-7 kolunun patladığını gördük.
Depremden sonra 4 ay boyunca elektriksiz zor koşullarda yaşamımızı sürdürmeye çalıştık. Eve girdiğimde 2.deprem olduğundan kıyafet alamamıştım. Uzun bir süre insanların yine göndermiş olduğu 2.el kıyafetlerle idare ettik. Buradan bir kez daha o insanlara çok ama çok teşekkür ederim.
Yaşağımız bir çok şey oldu ama ben özet geçtim.
Peki ben bunları neden sizinle paylaştım.
İnsanların ihmallerine göz yummayın, kendi çapınızda kendi önlemlerinizi alın. Mümkün ise güvenli evlere taşının, evlerinize ve müteahhitlerinize güvenmeyin. Depremden önce kendi evimi (6 yıllıktı) 50 tane mühendise inceletseydimde bana çok güvenli diyeceklerine eminim. Sizede diyebilirler ama perde duvarlarınıza bakın, kolonlarınızı inceleyin evinizin altında dükkan varsa kolon kesmediklerinden ve taşıyıcı sistemlere zarar vermediklerinden emin olun. Ben küçük bir şehirde yaşamama rağmen en ufak bir panik anında tüm cadde ve sokaklar kilitleniyor, kimse bir yere hareket edemiyor. Büyük şehirleri düşünemiyorum. Mümkünse yeşil alanı bol olan yerlerde yaşamaya çalışın çünkü bu gibi durumlarda ayakta durabileceğiniz güvenli alanlar bulmakta oldukça güç.
Bu gibi durumlarda güvendiğiniz yerler olacaktır ama güvenmeyin kimse sizi arayıp sormacak, ihtiyaçlarınızı karşılamayacak kendinizi çok yalnız ve sahipsiz hissedeceksiniz. Sizi arayan sadece eşiniz dostunuz olacak. Kurum olarakta kimseden birşey beklemeyin, tüm kurumlar felç olacak. Şimdi gittiğim her şehirde her evde yapıların durumunu düşünüyorum insanlar için üzülüyorum ama durumu onlara anlatamıyorum.
Bu arada beni o zor zamanlarda arayıp evine davet eden arkadaşları hiç unutmayacağım. Gerçekte yüz yüze hiç görmediğim ama sadece ismini bildiğim arkadaşlar bile aradı davet etti bunun için çok teşekkür ederim.
Deprem felaketi üzerinden tam 1 yıl geçti ama ben hala doğru dürüst geceleri uyuyamıyorum. Bu felaketi yaşayan herkes ne yazıkki benim gibi. Umarım bu son felat olur başka felaketler yaşanmaz ama ülke gerçekleride başka bir şey söylüyor.

Öldüren deprem değil zaten apartman.Coğrafyadan okuduğunuz yerin altındaki horst ve graben kırıkları yüzyıllardır vardı.Hareket ediyorlardı zaten.Ama bunda 11 şehrin aynı anda tetiklenmesi anormaldir.Ben Düzce depreminin olacağını 1 hafta önceden bildim çünkü gece 03'te yatıyordum geceleri lojman titriyordu, gündüz okulda sırtımı duvara dayardım sallantılar vardı kimse bunu hissetmedi.Akşam 19:30'da aniden yukarı aşağı doğrultuda vurdu.O zaman çok yüksek kat bile yoktu yıktı geçti.Ben merkeze 1 saat uzaklıkta köyde idim kurtuldum.Lojmanda ve köyde ışıklar kesildi.Komple su kesildi, derelerdeki sular komple yok oldu.Sadece 1 metreden yerini bildiğim kapının kolunu bulamadım dışarı çıktım köy evleri halı gibi silkelendi sabaha kadar en az 500 sarsıntı oldu.
20 sene sonra bu depreme 13.katta yakalandık ailece.Risk alıp annemi ve babamı asansöre bindirip saniyeler içinde aşağı indirip arabaya bindik ve 30 km ötedeki tek katlı köyümüzde kaldık.Akrabam jeoloji mühendisi ve maden şirketi var.20 sene önce bana dedi apartman alma müstakil ev al burası düz tarım ovası, buraya dikmişler 13-16 katlı apartmanları diye uyarmıştı.Fay haritalarında kırıkların doğu-batı mı kuzey-güney mi doğrultuda frekans dalgası yaratacağını biliyorlar ama bu doğrultuya göre bina yapılmıyor.

Depremdeki ilk gürültü kırılma gürültüsüdür.Sonra şok dalgası geliyor deprem bitse bile binayı sallamaya devam ediyor.Kolonlardan 2 tanesi kırıldığında deprem dursa bile insan, eşya, bina ağırlığına dayanamayan apartman dizlerinin üstüne çöküyor.Şu an İstanbul için en az 500 katrilyon para gerekiyor.
Gölcük-Düzce-Erzincan-Kahramanmaraş depremlerini yaşamış biri olarak kesinlikle dpğal afet olduğuna inanmıyorum.Birisi yerkabuğumuzla oynadı.
Düzce depremi 1 gecede oldu, 1 hafta sarsıntılar devam etti, sonra normal hayata geçildi, hatta ben prebarikten çıkıp orta hasarlı bir apartmanda oturdum.Gece yinme artçı salladığında hiç korkmadım.
Geçti gitti ama bunda ülke kompla sallanıyor.Halen uygulamayı silmedim takip ediyorum.Halen uzmanlar bitti dese de Yeşilyurt, Göksun halen devam ediyor.Bingöl ve Tunceli bizi yine sallayacak.
Ayrıca afetleri yönetemiyoruz.Deprem ilk olduğunda 3 şey lazımdır çadır, ekmek,su.

Son düzenleme:
Öldüren deprem değil zaten apartman.Coğrafyadan okuduğunuz yerin altındaki horst ve graben kırıkları yüzyıllardır vardı.Hareket ediyorlardı zaten.Ama bunda 11 şehrin aynı anda tetiklenmesi anormaldir.Ben Düzce depreminin olacağını 1 hafta önceden bildim çünkü gece 03'te yatıyordum geceleri lojman titriyordu, gündüz okulda sırtımı duvara dayardım sallantılar vardı kimse bunu hissetmedi.Akşam 19:30'da aniden yukarı aşağı doğrultuda vurdu.O zaman çok yüksek kat bile yoktu yıktı geçti.Ben merkeze 1 saat uzaklıkta köyde idim kurtuldum.Lojmanda ve köyde ışıklar kesildi.Komple su kesildi, derelerdeki sular komple yok oldu.Sadece 1 metreden yerini bildiğim kapının kolunu bulamadım dışarı çıktım köy evleri halı gibi silkelendi sabaha kadar en az 500 sarsıntı oldu.
20 sene sonra bu depreme 13.katta yakalandık ailece.Risk alıp annemi ve babamı asansöre bindirip saniyeler içinde aşağı indirip arabaya bindik ve 30 km ötedeki tek katlı köyümüzde kaldık.Akrabam jeoloji mühendisi ve maden şirketi var.20 sene önce bana dedi apartman alma müstakil ev al burası düz tarım ovası, buraya dikmişler 13-16 katlı apartmanları diye uyarmıştı.Fay haritalarında kırıkların doğu-batı mı kuzey-güney mi doğrultuda frekans dalgası yaratacağını biliyorlar ama bu doğrultuya göre bina yapılmıyor.

Depremdeki ilk gürültü kırılma gürültüsüdür.Sonra şok dalgası geliyor deprem bitse bile binayı sallamaya devam ediyor.Kolonlardan 2 tanesi kırıldığında deprem dursa bile insan, eşya, bina ağırlığına dayanamayan apartman dizlerinin üstüne çöküyor.Şu an İstanbul için en az 500 katrilyon para gerekiyor.
Gölcük-Düzce-Erzincan-Kahramanmaraş depremlerini yaşamış biri olarak kesinlikle dpğal afet olduğuna inanmıyorum.Birisi yerkabuğumuzla oynadı.
Düzce depremi 1 gecede oldu, 1 hafta sarsıntılar devam etti, sonra normal hayata geçildi, hatta ben prebarikten çıkıp orta hasarlı bir apartmanda oturdum.Gece yinme artçı salladığında hiç korkmadım.
Geçti gitti ama bunda ülke kompla sallanıyor.Halen uygulamayı silmedim takip ediyorum.Halen uzmanlar bitti dese de Yeşilyurt, Göksun halen devam ediyor.Bingöl ve Tunceli bizi yine sallayacak.
Ayrıca afetleri yönetemiyoruz.Deprem ilk olduğunda 3 şey lazımdır çadır, ekmek,su.
Aslında herşeyi biliyorlar sorumluluk almamak için oralı olmuyorlar. Bu yaşanan senaryolar tekrar etmeye devam edecek bu sebeple herkes dikkatli olmalı.

Şu anda az hasarlı bir binada oturuyorum.Kendi evim 2 kat mağaza ile birlikte 15 kat 8.kattayım.Sığınaktan başlayarak yukarı doğru yapıldı ama halen 4 şiddetinde olursa sallanıyor.Halen geceleri 02'de yatıyorum.4 üstü olursa 1 hafta köye gidiyorum tek katlı eve. Adam 2 sene önce Maraş Andırın dedi kimse dinlemedi.Artık 3 tarafı deniz, 4 mevsimli güzel ülke deyince korkuyorum.
Çök kapan tutun, sakin ol bunlar boş laflar.Seni apartmanın KOLONLARI korur.10dk içinde çökmez ise HAYATIN KURTULUR.

Şu anda az hasarlı bir binada oturuyorum.Kendi evim 2 kat mağaza ile birlikte 15 kat 8.kattayım.Sığınaktan başlayarak yukarı doğru yapıldı ama halen 4 şiddetinde olursa sallanıyor.Halen geceleri 02'de yatıyorum.4 üstü olursa 1 hafta köye gidiyorum tek katlı eve. Adam 2 sene önce Maraş Andırın dedi kimse dinlemedi.Artık 3 tarafı deniz, 4 mevsimli güzel ülke deyince korkuyorum.
Şuan hangi ildesiniz hocam. Sizin binanız çok tehlikeli mümkün ise tüm bina sakinleri konuşun boşaltın.

Maraş.Hadi boşalttık nereye gideceğiz.Düzce depreminde de prefabrikte yaşadım.Tek katlı evler pahalı, kiralar pahalı.Dedemin 36 senelik tek katlı evi sağlam hergün 60 km yapmam lazım.Ben satışa çıkardım zaten, emeklilik için de bankaya birikim yapmıştım bu sene ayrılacağım buradan.Şu an çevremizdeki tüm iller adana, sivas, kayseri,mersin hepsi risk altında.Ankaraya 41 işaretleyip gideceğim.

Maraş.Hadi boşalttık nereye gideceğiz.Düzce depreminde de prefabrikte yaşadım.Tek katlı evler pahalı, kiralar pahalı.Dedemin 36 senelik tek katlı evi sağlam hergün 60 km yapmam lazım.Ben satışa çıkardım zaten, emeklilik için de bankaya birikim yapmıştım bu sene ayrılacağım buradan.Şu an çevremizdeki tüm iller adana, sivas, kayseri,mersin hepsi risk altında.Ankaraya 41 işaretleyip gideceğim.
Zaten çaresizlik insanı buna zorluyor. Bende mecburen bir yer kiraladım 5 katlı bir binanın giriş katı, bu ev az hasarlı ama korkuyoruz. Yerinde dönüşüm için süreci ben yönetiyorum mümkün oldukça yeni bir yer yapıp geçmek istiyorum. En erken 1.5 yılda yeni bir yere geçebiliriz.

Son düzenleme:
Bizim bina deprem sabahı tahliye edildi.Yönetici ve görevli sağolsun sürekli binayı kontrol ettiler.Hırsızlar çoğalmıştı çünkü.Biz 4 ay girmedik zaten.İnsanlar da köylerine başka şehirlere gitmişlerdi.Yıkılan, çatlayan yerler sıfırdan yapıldı bina boyandı.2 defa uzmanları çağırdık gelin tüm sistemleri kontrol edin diye gözle kontol yapıldı sağlamdır raporu verildi.Bizim apartmanda kiralar 4 bin iken şimdi 15 bin oldu.Bırakıp gidemedim.Çaresizlik içindeyiz.Satsan satılmıyor, yüksek kiraya oturan yok.Binadakilere kolonları sardıralım dedim yok, üniversiteye test yaptıralım dedim yok herkes evsiz kalırım diye korkuyor.

Bizim bina deprem sabahı tahliye edildi.Yönetici ve görevli sağolsun sürekli binayı kontrol ettiler.Hırsızlar çoğalmıştı çünkü.Biz 4 ay girmedik zaten.İnsanlar da köylerine başka şehirlere gitmişlerdi.Yıkılan, çatlayan yerler sıfırdan yapıldı bina boyandı.2 defa uzmanları çağırdık gelin tüm sistemleri kontrol edin diye gözle kontol yapıldı sağlamdır raporu verildi.Bizim apartmanda kiralar 4 bin iken şimdi 15 bin oldu.Bırakıp gidemedim.Çaresizlik içindeyiz.Satsan satılmıyor, yüksek kiraya oturan yok.Binadakilere kolonları sardıralım dedim yok, üniversiteye test yaptıralım dedim yok herkes evsiz kalırım diye korkuyor.
Gerçekten artık ne diyeceğimi bilemiyorum. Bile bile ölümü bekliyoruz işte.

Aynı anda 11 ilde oldu sonra denizler ve tüm ülke 1 senedir sallanıyor bunlar doğal afet değil.Ülkenin her tarafında kazı yapan tüm şirketleri tek tek gezip kontrol edeceksin.Mesken ruhsatı almak zorlaşmalı.Kolon bina güçlendirme için 300 bin lira masraf çıkıyor bu firmalara bir el atılmalı.

Geri