Kadrolu HEM Öğretmeni Ekders

Kodla Büyü

_MurAy_

Aktif Üye
Arkadaşlar Kadrolu Halk Eğitim Öğretmeniyim.Sanırım Müdür Yrd. haksızlık yapıyor ya da işi bilmiyor.
Benim sabahtan 20 saat bir guruba kursum var,akşam da 16 saatlik başka bir gruba.
Bana Müdür Yardımcısı 30 saat üzerinde ödeme yapıyor ve 18 saat ekders yazıyor.
Ancak,örneğin ortaokulda bir arkadaş 30 saat derse girse 20 saat ekders alıyor ki ben 36 saat giriyorum.
Bana bu ekders ödemesini resmi bir yazı ile açıklayabilecek arkadaş var mı?
Bence 36-15=21+3(her on saate 1 saatten)+2(rehberlik/kulüp çalışması)=26 saat ödemeli.
ama o 18 saat yazıyor.
Yeni tayinle geldim buraya net bilgi bulamadım şimdiden teşekkürler.

Hocam ortaokulda 30 saat derse giren bir öğretmen 18 saat ek ders alır... 30 saat üstünde girdiğiniz dersler için ödeme yapılmaz..

fakat şöyle de birşey var. 30 saatin üstü kurs olduğu için onu da h.e. kursu gösterilerek (ki zaten öyle) alabilmesi gerekmez mi? yani 18+6=24 şeklinde

s_handan' Alıntı:
Hocam ortaokulda 30 saat derse giren bir öğretmen 18 saat ek ders alır... 30 saat üstünde girdiğiniz dersler için ödeme yapılmaz..
20 saat ekders alır hocam.

Halk Eğitim Merkezlerinde Teknik Eğitim mezunları için 20 saat maaş karşılığı toplam 44 saat, Eğitim mezunları için ise 15 saat maaş karşılığı toplam 30 saat uygulaması yapılmaktadır. Üzerindeki 10 saat için yönetmeliğin kurum dışında görevlendirme maddesi geçerlidir ve iller farklı uygulamaktadır.

Çok Eğitim Fakültesi Mezunuyum (BÖTE) ben de eğer kulüp çalışması yoksa 18+6 ödemesi gerek diye biliyorum.
Bunun yazısı yok mu arkadaşlar ?

Ben HEM de iken (TEFliyim) 36 saat derse girince şöyle alıyordum.

36 + 3 = 39
39-20(maaş karşılığı) = 19 saat olur ek ders. Kulüp ve rehberlik yok.

halk' Alıntı:
Ben HEM de iken (TEFliyim) 36 saat derse girince şöyle alıyordum.

36 + 3 = 39
39-20(maaş karşılığı) = 19 saat olur ek ders. Kulüp ve rehberlik yok.
hocam bunun resmi yazısı var mı ?
o zaman bana 39-15 mi yazacak ?

hocam 20 saat normal kurs verirsin. Maaş karşılığı düşerek ek dersini ona göre alırsın. Ekstra olarak akşam kursu 16 verirsin. Onun ek dersi ayrı olur ve %25 (gece ek dersi) olarak alırsın.Etik olanı budur

eğer genel ders öğretmeni iseniz yani teknik öğretmen değilseniz:
20-15=5 saat gündüz ekders
16 saat gece ekders
36 saat girdiğiniz için de +3 saat gelir her 10'a +1 den
8 saat gündüz
16 saat gece TOPLAM 24 saat ekdersiniz olmalı
Rehberlik ve kulüp yok ki HEMde. Ekders yönetmeliği madde 6 nın 5. bendine bakın örgün eğitim kurumlarında var sosyal etkinlikler.
Ayrıca ekders yönetmeliğinde var hepsi.
http://ikgm.meb.gov.tr/tahakkuk/MEB%20Y ... %C4%B1.pdf

sarı_sarı' Alıntı:
16 saat gece ekders
8 saat gündüz
Rehberlik ve kulüp yok ki HEMde. Ekders yönetmeliği madde 6 nın 5. bendine bakın örgün eğitim kurumlarında var sosyal etkinlikler.

Bende BÖTE'liyim. Bana da 30 saatten fazla giremezsin denildi. Ayrıca kulüp çalışması yapıyoruz. Ama ek ders ödemiyorlar.

s_handan' Alıntı:

Hocam yanlışınız var....

Ortaokulda fiili olarak 30 saat derse giren öğretmen -kulübü veya sınıf rehber öğretmenliği varsa- 20 saat ek ders alır...

sarı_sarı' Alıntı:
16 saat gece ekders
8 saat gündüz
hocam yönetmeliğe göre ben en fazla 30 saat derse girebiliyorum ve 18 saat ekders alabiliyorum.
Siz 36 üzerinden hesaplama yapmışsınız?

ortaokulda "rehberi olduğu bir sınıfı varsa" 30 saat derse giren bir öğretmen 20 saat ekders alır hocam.
geçen yıl ben 20 saat ekders almıştım

ekders yönetmeliğinin 8 maddesini dikkatlice okuyun,
normal bir okulda bir öğretmen ders saatleri dışında 10 saate kadar kurs verebiliyor ve 28 saat ek ders alabiliyorsa hem çalışanı içinde bu geçerlidir. çünkü mevcut yönetmelik tüm örgün ve yaygın eğitim kurumlarını kapsamaktadır.
sizin için eğer 36 saat derse giriyorsanız;
ilk 30 saat için 18 saat ekders ücreti,
kalan 6 saat için ise 6 saat toplamda 24 saat ekders almalısınız.
bence ekders yönetmeliğinin bu maddesini gösterin, biraz yorum farkı olsada bence doğrusu budur.

onozkara' Alıntı:
normal bir okulda bir öğretmen ders saatleri dışında 10 saate kadar kurs verebiliyor ve 28 saat ek ders alabiliyorsa hem çalışanı içinde bu geçerlidir. çünkü mevcut yönetmelik tüm örgün ve yaygın eğitim kurumlarını kapsamaktadır.
bence ekders yönetmeliğinin bu maddesini gösterin, biraz yorum farkı olsada bence doğrusu budur.
Hocam 8. ve 9. maddeler ile en altta tablonun da altındaki notlar ile üstüne gidicem
çünkü kendine haftasonu içi 4 saat ekders yazıyor ve onu da 8. maddeye göre yazıyor :)

_MurAy_' Alıntı:
sarı_sarı' Alıntı:
16 saat gece ekders
8 saat gündüz
hocam yönetmeliğe göre ben en fazla 30 saat derse girebiliyorum ve 18 saat ekders alabiliyorum.

Hocam 36 saat derse girdiğinizi yazmışsınız, ki 40 saate kadar girme hakkınız var. Ben de HEM'de çalışıyorum ve 40 saat üzerinden ücret alıyorum.

_MurAy_' Alıntı:
onozkara' Alıntı:
Hocam 8. ve 9. maddeler ile en altta tablonun da altındaki notlar ile üstüne gidicem
çünkü kendine haftasonu içi 4 saat ekders yazıyor ve onu da 8. maddeye göre yazıyor :)

:+1:

marmarabote' Alıntı:
sarı_sarı' Alıntı:
16 saat gece ekders
8 saat gündüz

Bende BÖTE'liyim. Bana da 30 saatten fazla giremezsin denildi. Ayrıca kulüp çalışması yapıyoruz. Ama ek ders ödemiyorlar.

onlar http://www.turkegitimsen.org.tr/konsol/ ... izelge.pdf burdaki çizelgeye göre 18 saatten fazla alamazsın diyorlar amaaaaaaa

ek ders yönetmeliği MADDE 9 un b bendinin 1. fıkrasına bakarsanız +10 saat daha girme hakkınız var. Toplam 40 saat eder. http://ikgm.meb.gov.tr/tahakkuk/MEB%20Y ... %C4%B1.pdf
Toplamda 40 saat ders görevi alabilirsiniz!!!!

halk eğitimlerde sosyal etkinlik yok ek ders yönetmeliğinde +2 saat örgün eğitimler için demiş.

30 saat üzerinden ek ders alınıyor ama mesaiden sonra yapılırsa gece ücreti olarak alırsın
benim 25 saat sabah 15 saat akşam var
10 saat gece 18 saat gündüz ek dersi alıyorum

sarı_sarı' Alıntı:
_MurAy_' Alıntı:
sarı_sarı' Alıntı:
16 saat gece ekders
8 saat gündüz

Hocam 36 saat derse girdiğinizi yazmışsınız, ki 40 saate kadar girme hakkınız var. Ben de HEM'de çalışıyorum ve 40 saat üzerinden ücret alıyorum.
hocam siz nerde görev yapıyorsunuz emsal de göstereyim :)

izzetakgun' Alıntı:
30 saat üzerinden ek ders alınıyor ama mesaiden sonra yapılırsa gece ücreti olarak alırsın
benim 25 saat sabah 15 saat akşam var
10 saat gece 18 saat gündüz ek dersi alıyorum
Hocam sizi de emsal göstereyim,nerde görev yapıyorsunuz :)

BÖTE mezunu 30 saat TEF mezunu 40 saat ders alabiliyor diye biliyorum. Akşam kursu olduğu için mi ekstradan 30 saatin üstüne kurs açıyorsunuz anlamadım valla :?:
Kulüp olayında da madem ek ders alamıyoruz o zaman bizim idarenin kulüp evrağı istemesi de saçma...

hocam böte mezunu,ek olarak başka okullarda bile olsa,kendi okulunda tam ekders alsa bile
halk eğitim bünyesinde 10 saate kadar kurs açabilir.
Dolayısı ile halk eğitimin kadrolu öğretmeni de açabilir.

_MurAy_' Alıntı:
Arkadaşlar Kadrolu Halk Eğitim Öğretmeniyim.Sanırım Müdür Yrd. haksızlık yapıyor ya da işi bilmiyor.
Benim sabahtan 20 saat bir guruba kursum var,akşam da 16 saatlik başka bir gruba.
Bana Müdür Yardımcısı 30 saat üzerinde ödeme yapıyor ve 18 saat ekders yazıyor.
Ancak,örneğin ortaokulda bir arkadaş 30 saat derse girse 20 saat ekders alıyor ki ben 36 saat giriyorum.
Bana bu ekders ödemesini resmi bir yazı ile açıklayabilecek arkadaş var mı?
Bence 36-15=21+3(her on saate 1 saatten)+2(rehberlik/kulüp çalışması)=26 saat ödemeli.
ama o 18 saat yazıyor.
Yeni tayinle geldim buraya net bilgi bulamadım şimdiden teşekkürler.

Hocam arkadaşlar yazmış, size haksızlık yapılıyor. 6 saati daha almanız gerekiyor. Çünkü normal şartlarda 30+10 saat ibaresi var yani 40 saat derse girebilirsiniz dolayısıyla 15i maaş karşılığı gerisi ek ders olur. Ama mezuniyetiniz teknik eğitimse iş değişir, o zaman maaş karşışığı 20 saat oluyor.

Yönetmeliğe göre 30 saat derse giren öğretmen 15 saati maaş 15 saati ek ders ve 3 saatte hazırlık olarak toplam 18 saat ek ders verilir. madde 8 göre ihtiyaç varsa 10 saat daha ek ders verebilir.(kısacası 30 a 18 saat, 40 saate kadar derse giriyorsa 28 saat ek ders alabilir.)

bakınız ek ders yönetmeliği madde 8

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/23555_0.html

Kod:
Yetiştirme, Okuma-Yazma ve Uyum Kursları 

Madde 8- Bu Esaslarla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere; 

a) Ders yılı içinde; 

2) Tam gün, tam yıl eğitim yapılan meslekî ve teknik okul ve kurumlarda bu programlar için, 

görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, 
ek ders görevi verilebilir.

azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere ( demek 18 saati ücretini dolduran öğretmen demek)HEM lerdeki Bilgisayar kursları yetiştirme kursudur.
yetiştirme kurslarında
Tam gün, tam yıl eğitim yapılan meslekî ve teknik okul ve kurumlarda (HEM ler tam gün tam yıl dadır) bu programlar için (mesela bilgisayar kursu için),
görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.

Kısaca bu maddeye göre

branşı atölye, lâboratuvar ve kurs öğretmenliği olanlar (TEF mezunları) haftada ,
20 saat maaş karşılığı,
20 saat zorunlu ek ders,
4 saat isteğe bağlı ek ders,
3 saat ders dışı hazırlık ve planlama(10 saate 1 saatten)
+
yukarıda bahsedilen madde-8 e göre 10 saat daha ders görevi verilebilir.

toplamda maksimum maaş karşılığı hariç
20+4+3+10 = 37 saat ücret ödenebilir.

branşı Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri (BÖTE mezunları);
15 saat maaş karşılığı,
6 saat zorunlu ek ders,
9 saat isteğe bağlı ek ders,
3 saat ders dışı hazırlık ve planlama(10 saate 1 saatten)
+
yukarıda bahsedilen madde-8 e göre 10 saat daha ders görevi verilebilir.

toplamda maksimum maaş karşılığı hariç
6+9+3+10 = 28 saat ücret ödenebilir.

bu kadar basit bir hesabı yapamayan idarecilerle çalışmak gerçekten zor olsa gerek.
Allah yar ve yardımcınız olsun demek geldi içimden.

yalnız hocam "Yetiştirme, Okuma-Yazma ve Uyum Kursları" nda diyor.

Bilgisayar kursu bunlardan birine giriyor mu??

Geri