Hoşgeldin Windows 10!

Kodla Büyü
sıfırdan kurulum maptım, (önceden lisansım yok) etkinleştirme için bir çözümü olan var mı?

Önce 8.1 den güncelleme yaptım sanki tam performansı anlamama engel olur düşüncesi ile sıfırdan yeniden yükleme yaptım. Performans fark etti diyebilirim. Güncelleme yapıp etkinleştirme yaptığım için temiz kurulumda etkinleştirme sorunu olmadı.

Nasıl birşey yapmışlar diye bakalım dedik. Ön planda süslemeler ve mobil ortama geçiş işlemleri var ama arka planda çok haltlar karıştırdıklarına eminim.

Edge hızlı geldi gözüme. Başlat menüsünü geri getirmişler ve metro ekranı masaüstü ortamından uzaklaştırmışlar. Benim gibi dokunmatik ekran laptop kullananlar için Tablet modu koymuşlar.

Onun dışında benim açımdan bildiğin windows. esnemez, değişmez arka planda yaptıklarından hiç bahsetmez...

Kullanan arkadaşlara başarılar. :) Bu arada tüm etkileşimli tahtalarda imajlar windows 10 a güncellenecek. kaçmaya çalışmayın :)))

hasari' Alıntı:
2 Gündür kullanıyorum ben çok beğendiğimi söyleyebilirim. Biraz daha hızlandırılmış bir sistem. Diğer işletim sistemlerine alıştığımızdan biraz farklı geliyor ama alışırız.
Dip Not: HDD bölüm tablosu MBR olanlar CD den kuramayabilirler GPT ve UEFI bölüm düzeni olması gerektiği şeklinde uyarı veriyor. Bölüm tablonuz böyle ise sorun yok kuracaktır eğer MBR ise kurmuyor bu aşamada tüm diskin silinmesi gerekiyor. Diskiniz boş ve lazım olan dosya yoksa tüm bölümler silinip kurulabilir fakat önemli bilgileriniz varsa Rufus yardımıyla USB belleğe yükleyip oradan kurulum yaparsanız MBR disklere sorunsuz kuruluyor bilginize.
bu dediğiniz da sanırım aynı anda hem linüx hemde windows 10 kuramayacağımız anlamına mı geliyor.
daha önce UEFI Bölümünde hem linüx hemde windows 8 kuramamıştım.

birde yükseltme yaptığımda normal bir şekilde bitirdi. ama masaüstü gelince 10 sn geçmeden mavi ekran hatası verdi.

Ekli dosyalar

• windows10_yükseltme_hata.jpg
    windows10_yükseltme_hata.jpg
    26.8 KB · Görüntüleme: 633
Hanımlar, beyler Windows 10 'dan sesleniyorum. Yeni işletim sistemini merak edip kurayım dedim. Daha bugün kurduğum için çok fazla ayrıntıya giremeyeceğim ama gözlemlerim:
Öncelikle sistemim 2009 yılında aldığım intel core2 duo P serisinden işlemci, 4 GB ddr3 ram ve sonradan taktığım SSD diskten oluşuyor.
Kasma-akıcı çalışma açısından windows 7 den kötü değil ama yeni kurduğum için sonradan yavaşlar mı bilemiyorum.
Her windows sürümünde olduğu gibi hala driver tanımama sorunu var. Zira ATI hd4650 ekran kartımı bile tanımadı, dahili kamera parmak izi okuyucu, sd kart okuyucu vb.
Sık kullandığımız ayarlar ve özellikler dolambaçlı bazı yolları izlemeden açılamıyor.
Gelişmiş bir arama sistemi var. Bunu beğendim.
Bazı ayarlar için kısayolların bulunduğu hızlı işlem merkezi yapmışlar bu da fena değil...
Başlat menüsü ve metro arayüzü birleşmiş bu da güzel duruyor.
Çoklu masaüstü özelliği gelmiş; yıllar önce bazı Linux dağıtımlarında bulunan hoş bi özellik daha yeni eklenmiş...
Yeni tarayıcısı Edge fena durmuyor, Chrome'dan baya esinlenilmiş...
Kurmak istediğim yazılımlardan hiçbirinde şimdilik sorun çıkarmadı ama daha hepsini kuramadım. İnşaallah diğerlerinde de sorun çıkarmaz.
Şimdilik aklıma başka bir şey gelmiyor. İlgilenenler varsa sorularınızı buradan sorabilirsiniz. Eğer fazla kıllandırmazsa bu işletim sistemini kullanmaya devam edeceğim.
Saygılar, hürmetler :)

Facebook taki durum güncellememi buraya da kopyaladım.

ozgur24' Alıntı:
barissakallioglu' Alıntı:
benim bilgisayarımda 2gb ram var, ayrıca 512mb ekran kartım ve intel çift çekirdekli işlemcim var. windows xp sistem yüklü. acaba windows 10 a geçiş yapsam performansım düşer mi. Bilgisayar windows 7 ile gelmişti, formatlayıp xp kurdum o yaklaşık 5 yıldır performansından memnunum. Yorumlarınızı bekliyorum.

hocam kurmayin bilgisayariniz kasar acmaz diye diye düsünüyorum bir cin atasözü derki calişiyorsa elleme :) :++: :D

Ben en azından 1-2 ay bekleme tarafrrıyım. Çalışan sistemelere asla dokunmamak gibi bir huyum var. Sadece meraktan kuracağım.
Geç kurmamın en önemli sebebi ise hatalar , eksikler, açıklar vs halledilsin, ondan sonra bakarız..

Arkadaşlardan soranlara, bilgisayarınız çalışıyorsa şimdilik elleşmeyin diyorum.

alpi' Alıntı:
Bunu iso dan kurunca nasıl etkinlestirecegiz. ..

Ben bilgisayarımı aldığım zaman üzerinde gelen windows 7 nin lisansını kabul edip etkinleştirdi otomatik olarak. Sizde varsa sizde kullanın yoksa internette loader aramanız gerekecek.

Diz üstünde ekran / uyku ayarlarında sıkıntı yaşayan var mı ?
Ekrana 5 dkya , uykuyu 30 dk ya ayarlıyorum ama 5. dk da tüm sistemi uykuya alıyor.

Nvidia 740m ekran kartı sorun çıkartıyor.

Linux ile birlikte efi bios sorun çıkarmadı

ARKADAŞLAR WINDOWS 8.1'DEN WINDOWS 10'A YÜKSELTME YAPARKEN KURULUM EKRANI DAHA %0 İKEN AŞAĞIDAKİ İLETİYİ ALIYORUM VE KURULUM PENCERESİ KAPANIYOR. BÖYLE BİRŞEY YAŞAYANINIZ VARMI? TEŞEKKÜRLER..

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    10.4 KB · Görüntüleme: 621
insider programına üye olarak teknik sürümü çıktığı andan itibaren kullanıyorum, şu an tatilde olmasam hemen son sürümünü yükleyip kullanmaya devam ederim. Eve döndüğümde ilk işim son sürümü yüklemek olacak. geçmek isteyenler düşünmeden geçsinler derim. bir çok yenilik bulunuyor. tabi bazı eski moda şeylerden ( denetim masası gibi ) halen vazgeçemeseler de yinede win7 den sonra en çok sevdiğim işletim sistemi.

kargasa1982' Alıntı:
insider programına üye olarak teknik sürümü çıktığı andan itibaren kullanıyorum, şu an tatilde olmasam hemen son sürümünü yükleyip kullanmaya devam ederim. Eve döndüğümde ilk işim son sürümü yüklemek olacak. geçmek isteyenler düşünmeden geçsinler derim. bir çok yenilik bulunuyor. tabi bazı eski moda şeylerden ( denetim masası gibi ) halen vazgeçemeseler de yinede win7 den sonra en çok sevdiğim işletim sistemi.

denetim masası neden eski moda olsun hocam anlatır mısınız biraz merak ettim

Deneyimlerim:
Windows 95'ten beri Microsoft işletim sistemlerinin tamamını kullanmış birisi olarak, Windows 10'un, Windows 8'den daha hızlı olduğunu söyleyebilirim.

Bilgisayarım Samsung N150 Netbook. N570 Atom işlemciye sahip ve 2 GB Ram takılı. Sadece 120 GB Kingson SSD ile üzerindeki diski değiştirdim ve Windows 7 Starter orjinal işletim sistemini yükledim. Windows 10'a yükseltme yaptım. 32 bit Windows 10 işletim sistemini 1 gün kullandım. (Windows 7 Starter 32 bit olduğundan 32 bit Windows 10'a kendisi yükseltti.) Daha sonra 64 bit işletim sistemini orjinal iso dosyasını Microsoft'tan indirip yükledim. Herhangi bir lisans anahtarı girmeden kendisi otomatik olarak etkinleştirme yaptı. Sanırım etkinleştirmeyi donanım özelliklerine göre kendisi yapıyor.
Şuanda hız konusunda bilgisayarım beni bile şaşırttı.
Herhangi bir sorun görünmüyor.

Olmazsa olmaz yüklü programlarım(netbook bilgisayarım için):
Visual Studio 2013 Community Edition (2015'i çıkmış, update edeceğim.)
MS Office 2010 Pro. Plus (Orjinaldir.)
EagleGet
CCleaner Portable
Notepad +
Q-Dir
Comodo Chromodo
PDF-XChange PDF Viewer
PSPP (SPSS Açık KAynak Alternatifi)
Ufak tefek diğerleri....

Bu arada VS gayet hızlı çalışıyor.Merak edenler için söyleyeyim.

Re: Ynt: Hoşgeldin Windows 10!

Benim elimde de n150 var.
Lakin ekran kartı olmayan, atom işlemcili bir sistem için, fazla detay programlar yüklü değilmi?
Sanırım beklentileriniz fazla yüksek olmalı ki birde ssd takmışsınız. Gerçi ssd epey rahatlatır ama atom işlemci ve grafik kartı yok, sizdede program çok.Kastıra kastıra kullandırtır vede bıktırtır.Bir excel belgesi yada 3 - 4 web sayfası bile kastırırken, ne bileyim ben, o programların açılışı ve atom işlemcide çalışması..
Neyse denemedim ama siz bilirsiniz.

GezginN61' Alıntı:
Diz üstünde ekran / uyku ayarlarında sıkıntı yaşayan var mı ?
Ekrana 5 dkya , uykuyu 30 dk ya ayarlıyorum ama 5. dk da tüm sistemi uykuya alıyor.

Aynı sıkıntı bende de var ayrıca uykuda durmuyor, bir süre sonra kendi uyanıyor durup dururken...

COBOL' Alıntı:
Benim elimde de n150 var.
Lakin ekran kartı olmayan, atom işlemcili bir sistem için, fazla detay programlar yüklü değilmi?
Sanırım beklentileriniz fazla yüksek olmalı ki birde ssd takmışsınız. Gerçi ssd epey rahatlatır ama atom işlemci ve grafik kartı yok, sizdede program çok.Kastıra kastıra kullandırtır vede bıktırtır.Bir excel belgesi yada 3 - 4 web sayfası bile kastırırken, ne bileyim ben, o programların açılışı ve atom işlemcide çalışması..
Neyse denemedim ama siz bilirsiniz.

Hocam, bilgisayarım ilk açılışta ortalama 14-16 saniyede masaüstünü görüyor.
SSD takmadan önce 24-26 sn arasındaydı bu süre...
Bu bilgisayarda VS ile çok kapsamlı projeler bile geliştirdim. Herhangi bir performans sıkıntısıyla da karşılaşmadım açıkçası.
Chromodo ile 10-15 sayfa açıyorum ve hiç kasılmıyor. Hatta Excel, Word ile çalışırken de birşey olmuyor. Gayet seri bence... Önerdiğiniz bir benchmark yazılımı varsa değerlere bakabilirim.

Chromodo yu yeni duydum.Denemeye değermi acaba? Merak ettim.
Bir yıl önce N150 üzerinde win8 64 bit denediğimi hatırlıyorum.
Bataryayı çıkartıp sistemi kapatmadan anında enerjisiz bırakıyorum.
2 gün sonra açtığımda, bios bile görülmeden direkt, oturum açılıyor ve üzerinde açık bıraktığım program, web sayfası vs. ne varsa aynen duruyor. Açılış Süresini ölçmedim ama 10 sn tutmazdı.Düşünün bir, pencereler ve programlar bile açık. Manyak bişi.
Ama şimdi orjinaline döndüm çünkü biosa bile erişemiyordum.
Neme lazım, sağlamcı olmak gerek.

COBOL' Alıntı:
Seninki alışkanlık hocam, bunlar ihtiyarlık alameti.
Açılış hızı ve nette gezinti ilk rastlayacağın üstün özellikler.En yakın win versiyonu 10 a katlar.
2 ay kullan, dönmezsin geriye

Windows 10 özel bilgilerinizi ele geçirmek için üretilmiş...

coolbilgisayarci' Alıntı:
COBOL' Alıntı:
Seninki alışkanlık hocam, bunlar ihtiyarlık alameti.
Açılış hızı ve nette gezinti ilk rastlayacağın üstün özellikler.En yakın win versiyonu 10 a katlar.
2 ay kullan, dönmezsin geriye

Windows 10 özel bilgilerinizi ele geçirmek için üretilmiş...
Bilinmedik özel bilgimiz kaldımı? diye aslında ben merak ediyorum.
Yani bu konuda gerçekten ciddiyim.Nasılsa yeni gençlik, ileri Amerikan kültürü olduğuna göre, bizleri çözümlemekte sıkıntı çekmezler.

3 gün kullandım. sistemim ssd diskli 8gb ramli i7 işlemcili bir notebook. açıkçası kendi sistemimde windows 7 den daha yavaş çalıştı. tamam açılış hızlı ama program açma vs daha yavaş geldi bana. bir de ekran çözünürlükleri ile ilgili sıkıntı yaşadığım için windows 7 ye geri döndüm. Dünya varmış. şimdilik gidebildiği yere kadar windows 7 ye devam

COBOL' Alıntı:
2 gün sonra açtığımda, bios bile görülmeden direkt, oturum açılıyor ve üzerinde açık bıraktığım program, web sayfası vs. ne varsa aynen duruyor. Açılış Süresini ölçmedim ama 10 sn tutmazdı.Düşünün bir, pencereler ve programlar bile açık. Manyak bişi.

Chromodo, Comodo firmasının Chromium tabanlı web tarayıcısı. Chrome gibi izlemek vs. amaçlı meraklı Google kodlarından arındırılmış bir tarayıcı. Tavsiye ederim, çünkü Chrome'dan daha hızlı ve güvenli. Ne de olsa Türk firma tarafından yapılmış :)
N150 ile ilgili yazdıklarınız çok şaşırttı beni. Pili çıkardığınızda şarj bağlı olmuyor mu? Cevabınız hayır ise, "yok artık" derim gerçekten...
Şu anda netbook bilgisayarınızda hangi OS yüklü acaba?

mtprogrammer' Alıntı:
COBOL' Alıntı:

Chromodo, Comodo firmasının Chromium tabanlı web tarayıcısı. Chrome gibi izlemek vs. amaçlı meraklı Google kodlarından arındırılmış bir tarayıcı. Tavsiye ederim, çünkü Chrome'dan daha hızlı ve güvenli. Ne de olsa Türk firma tarafından yapılmış :)
N150 ile ilgili yazdıklarınız çok şaşırttı beni. Pili çıkardığınızda şarj bağlı olmuyor mu? Cevabınız hayır ise, "yok artık" derim gerçekten...
Win 8- 64 bit yüklü iken
2 gün elektrik şarj pil vs enerji yok
evet ve 2 gün sonra pili elektriğini tak 10 sn de açıyordum. Açık bıraktığım Web siteleri açık belgeler hepsi sanki birşey olmamış gibi masaüstünde beni bekliyordu.Bu defalarca oluyordu.Normal kapatsamda aynı açılış hızı.
Açıkçası hardiskin arızalanacağından vs korktum.

Evet şimdi
Win7 32 bit home basic, yani orjinali yüklü.

COBOL' Alıntı:
mtprogrammer' Alıntı:
COBOL' Alıntı:

Win 8- 64 bit yüklü iken
2 gün elektrik şarj pil vs enerji yok
evet ve 2 gün sonra pili elektriğini tak 10 sn de açıyordum. Açık bıraktığım Web siteleri açık belgeler hepsi sanki birşey olmamış gibi masaüstünde beni bekliyordu.Bu defalarca oluyordu.Normal kapatsamda aynı açılış hızı.
Açıkçası hardiskin arızalanacağından vs korktum.

Evet şimdi
Win7 32 bit home basic, yani orjinali yüklü.

Çoook enteresan :) Acaba tekrar win 8 64 bit yüklense aynısı olur mu? Merak işte :D

yükseltme yaptım kaspersky internet security kurulamıyor

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    20.3 KB · Görüntüleme: 788
Bence hız olarak önceki sürümlerden daha hızlı ancak şuan için oyunlarda problem var ekran kartım nvidia 660m windows 8.1 de tüm oyunları gayet rahat oynarken 10 da iki oyun kurdum ikisini de açmadı, bende 8.1 e dönüş yaptım (ark survival evolved ve pes 15) bir de anti virüs konusunda problem var kaspersky ve norton şuan için windows 10 da çalışmıyor.

Geri