Hiç dersi olmayan branş öğretmeni okuldamı durmalı!

Kodla Büyü
Branş dersi öğretmenine KESİNLİKLE idari görev verilemez(Bu konuda alınmış idari mahkeme kararları var araştırırsanız bulabilirsiniz), dersi olmayan branş dersi öğretmeni KESİNLİKLE okulda durmak zorunda değildir. Sadece eğer varsa nöbet gününde gider nöbetini tutar. Olay helal haram yada vicdan meselesi değildir, olan derse girmiyorum demiyorsunuz sonuçta.

İdari görev var bekleyeceğiz diyen arkadaşlar, derse girenlere haftalık ders çizelgesi verilir. Sizin dediğinize göre de idari görevlendirme yazısının size tebliğ edilmesi gerekir. Devlette yazısız iş olmaz biliyorsunuz. Var mı dersi olmayan öğretmene idari görev tebliğ edebilmiş babayiğit müdür? Yada tam tersi dersi olmadığı günler okulda bulunmadığı için soruşturma geçirmiş birini gösterebilecek var mı? :) Sanırım yeterince açıklayıcı olmuştur.

8-5 okulda olacaksın diyen idareci varmış demek.. Haha:) öylesini bi temiz sopalarım da neyse konu o değil.. arkadaşlar yönetmeliğe göre dersi olmayan-norm fazlası öğretmene hani bir şekilde norm oluşuncaya ya da yeni görev yeri bulununcaya kadar görev verilemez.. idari görev adındaki uydurma tanım da dahil.. Hatta nöbet görevi dahi verilemez.. Nöbet görevi kurumda normu bulunun öğretmenler tarafından yürütülür çünkü.. Neyse benim de dersim yok ama 15 saat görev BTR görevi yapmayı kendim teklif ettim, evde oturup ücret almayı istemediğimden belki.. Yönetmelikler maddeler zaten verilmiş arkadaşlarca..

halk' Alıntı:
Arkadaşlar bu konuda kesin bir bilgi yok sanırım. Bu hafta maaş karşılığımı dolduramadığım için derslerin dışında gelmemiştim. Geleceksin diyorlar. Neye dayanarak söylüyorlar bunu?

kesin bilgi olmaz olur mu hocam, kesinlikle maaş karşılığını doldurmak için okulda beklenmez, buna dayanan bi yazı yok. sadece sınıf öğretmenleri bekler. onun dışında resmi yazıyı göstermelerini iste, göstermezler çünkü yok, eskiden bu şekilde bir madde varmş ama o madde kaldırıldı, 4-5 sene oldu. eski idarecilerin bunu bilmiyor, yenilere de yanlış öğretiyorlar. 5 saat dersin varsa, girer çıkarsın, ne zamansa nöbetini tutarsın, öyle 15 saat dolduracam filan diye boşuna okulda bekleme. bu konuda yeni yönetmeliği satır satır okudum yok böyle bi madde. varsa çıkarın görelim.

Peki idare 8-5 okulda durulacak diye bir görevlendirme çıkartırsa bu durumda ne diyorsunuz? Yönetmelik açık ==> İdarenin verdiği görevleri yapmak.

Kara Kule 61' Alıntı:
sabah 8 akşam 5 duran öğretmen varmı .Rehber bile 9-3 duruyor.Bu işle ilgili bakanlığın bence bir genelge yayınlaması gerekiyor.
Müdürler bilerek bir öğretmeni boş bırakıp joker öğretmen olarak kullanmak istiyor.Varmı böyle bir şey.
tayinci42 kardeş sizin yönetmelik konusunda bilginiz var.iki sorum olacak
1.Müdür ,öğretmene yazılı olarak 30 saat veya 8-5 okuldasın diyebilirmi
2.Verirse bu şikayet nereye yapılmalıdır.
Çünkü çoğu kişiye 15 saat idari görev adında görev veriliyor.

görevler belirli kanunlara dayanarak verilebilir. öğretmene verilecek görevler kanunla belirlidir. "idari görev" tanımı okul müdür ve müdür yardımcıları için geçerlidir. Öğretmenlere ek ders karşılığı idari görev verilemez. Böyle bir durumda bir üst amire şikayet edilir. Müdürünüzü ilçe milli eğitim müdürüne vereceğiniz dilekçe ile şikayet edebilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle müdürünüzün size yazılı görev vermesini talep edin. eğer yazılı sayısı işlenmiş mühürlenip ıslak imzalanmış bir görev vermiyorsa söz ile verdiği hiçbir görevi yapmayın. Size yazılı görev vermediği için resmiyette görev vermiş sayılmaz. Dersiniz yokken size okula gelip beklemenizi belirten bir yazılı görevlendirme sunduysa. Okulda beklemek gibi bir görevinizin olmadığından dolayı, kanunda idari görev tanımı olmadığından dolayı ilçe milli eğitim müdürüne, müdürünüzü görevi kötüye kullanarak kendi idari işlerini öğretmene yük olarak vermekle suçlayan bir şikayet dilekçesi vereceksiniz.

halk' Alıntı:
Peki idare 8-5 okulda durulacak diye bir görevlendirme çıkartırsa bu durumda ne diyorsunuz? Yönetmelik açık ==> İdarenin verdiği görevleri yapmak.

eğitimle ilgili görevler verilir. verilecek görev her ne olursa olsun mutlaka kanunların bir taraflarında bunun tanımı geçmek zorunda.

yoksa bu mantıkla okulun tuvaletlerini temizleme görevine bile hayır diyemezsiniz.

müdür müdür yardımcılarının yapacağı hiçbir iş öğretmene verilemez.

müdür ve müdür yardımcılarının görevlerini kanuda bulun.. bunları idareciler yapmak zorunda kendi görevlerini sizin üzerinize yıkamazlar. kendi görevlerini öğretmenin üstüne resmi bir görev olarak veremezler..

halk' Alıntı:

Hocam o ifade asli görevleriğ ile ilgili görevleri ifade eder, oda yanılmıyorsam idarenin değil ,müdürün verdiği görevlerdir.
Mevzuat okunurken gerekçeleri ve teammüller ile birlikte okunur.

Aynı soruyu ben size sorayım.
Peki idare 8-5 okulda durulacak ve tuvaletler yıkanacak, idare odaları temizlenecek , müdürün akşama kadar çayı kahvesi yapılacak....diye bir görevlendirme çıkartırsa bu durumda ne diyorsunuz? Yönetmelik açık ==> İdarenin verdiği görevleri yapmak.
Bu ibare (müdürün verdiği görevleri yapmak) yalnızca norm fazlası öğretmenler için değil tüm öğretmenler için olduğuna göre üstüne de derse gireceksiniz derse...
?

Arkadaşlar bu durumu dile getirdiğimde bana karşı söylenen en güçlü argümanları: Madem öyle, niçin seminer döneminde öğretmenler maaş karşılığını dolduramadıkları için okulda bekliyorlar" şeklinde.

Cevabı olan var mı?

idarenin verdiği görev tanımı o kadar ucu uçık bir ibareki. :x
btr göreevlendirmem çıkmadan önce banada ek ders felan almadan 5 e kadar okulda durmam gerektiğini sööylediler hatta bana cephe aldı idarem. neye dayanarak duracağımı söyediğimde müdür ben ne görev verirsem yapmak zorundasın, 5 e kadar dur dersem durmak zorundasın dedi. bende ben burdayken yardım isterseniz yaparım ama iş çıkacak diye 5 e kadar bekleyemem dedim ve yazılı belge istedim tabiki veremediler :)
yani idari görev diye bişi yok

halk' Alıntı:
onu çıkartırse ek ders vermek zorunda size. nasıl ek ders verdirecek. çıkartamaz öyle bir yazı. hatta hocam deyin 5 e kadar durmam gerektiğini belirten bi yazı çıkartın. o zaman büdürün fevri davrandığı ortaya çıkacaktır

antigen' Alıntı:
halk' Alıntı:
onu çıkartırse ek ders vermek zorunda size. nasıl ek ders verdirecek. çıkartamaz öyle bir yazı. hatta hocam deyin 5 e kadar durmam gerektiğini belirten bi yazı çıkartın. o zaman büdürün fevri davrandığı ortaya çıkacaktır

Normalde zaten görevin olduğu için çıkartmıyoruz diyorlar. Yani mesela bayrak törenine katılmak öğretmenin asli vazifesidir. Her bayrak töreni öncesi yazı çıkartma olmaz. Diyorlar ki aynı şekilde de maaş karşıllığını doldurmak için kuruma gelmek zaten asli vazifen o yüzden yazıya bile gerek yok.

o zaman hocam maaş karşılığı bir öğretmen ne kadar çalışır 15 saat. 7 saat dersiniz varsa 8 saat durursunuz. ve zamanları belli olur. normalde hiç dersi olmayanlar tanıdıklarım günde 3 saat duruyor. 9-12 yada 12-3 gibi.
ama ek ders vermeden 8-5 tutamaz hocam. 8-5 durmayın ve ilçeye bildirin. gidip bi şube müdürüne anlatın derdenizi dinlerler herhalde

halk' Alıntı:
antigen' Alıntı:
halk' Alıntı:

Normalde zaten görevin olduğu için çıkartmıyoruz diyorlar. Yani mesela bayrak törenine katılmak öğretmenin asli vazifesidir. Her bayrak töreni öncesi yazı çıkartma olmaz. Diyorlar ki aynı şekilde de maaş karşıllığını doldurmak için kuruma gelmek zaten asli vazifen o yüzden yazıya bile gerek yok.
Hocam demogoji yapıyorsunuz ; üstteki yazınızda aynı , ya şöyle olursa , ya böyle olursa özellikle size hitaben birçok arkadaş cevap yazdı , törenlere katılma şartları belli değil mi , ilk ders de dersi olanlarla son dersde dersi olanlar törene katılmıyor mu(pazartesi, cuma) diğer törenlere yani bayramlara zaten tüm öğretmenler katılıyor aksini idda eden olmadı.
Siz lütfen soru sormayı bırakın size sorulan soruları cevaplayın .
Önceki sorum tuvaletleri temizleme görevi verilirse yaparmısınız.?
Pazartesi ilk saat dersiniz yoksa törene geliyormusunuz?
Cuma günü son saat dersiniz yoksa giriyormusunuz.
Boş saatlerinize denk gelen satlerde başka branşın dersine girip ders işleyeceksiniz diye bir görev verilse yapacakmısınız.
Haftada 5 gün nöbet görevi verilirse tutacakmısınız?

yasalarda aksine bir hüküm bulunmadığı hallerde genel yasa hükümleri-
nin uygulanacağı hukuk prensiplerindendir;lehde olan uygulamalar geçerlidir.

halk' Alıntı:
antigen' Alıntı:
halk' Alıntı:

sen kimden yanasın hocam ya! müdürden yana mısın yoksa kendinden yana mı? her öğretmen bayrak töreninde bir fiil bulunuyor mu dersi olmayan pazartesi sabah cuma akşamı kalkıp evinden geliyor mu bayrak törenleri hafta başı ve sonu. tüm öğretmenler bir fiil sürekli okulunuzda katılıyor mu. yani bunu ben buraya cevap olarak yazmak zorunda mıyım. yani daha ne diyelim hocam basit şeyler soruyorsun inatla. biraz düşünsen cevapları basit aslında. öyle sorular soruyorsun ki müdürünüze fıtık oldum. ne sorunlu biriymiş.

Mrblar bende norm fazlasi anasifi ogretmeniyim 3 gune nobet koymuslar 3 gun geliorum okula ve okul tam gun sizce bu yasal mi dereim yok derslere girmiorum ama okul cok uzak 2 saat yol cekiorum lutfen cevap :(

xena61' Alıntı:
Mrblar bende norm fazlasi anasifi ogretmeniyim 3 gune nobet koymuslar 3 gun geliorum okula ve okul tam gun sizce bu yasal mi dereim yok derslere girmiorum ama okul cok uzak 2 saat yol cekiorum lutfen cevap :(

Başka öğretmenlere 3 gün nöbet verilmiş mi yoksa sadece size mi sadece sizeyse mobing dava sına kadar yolu var hocam

Norm fazlasiyim die sadece bana bi hoca dedi ole olur mu arastir sen istemedin norm fazlasi olmayi dedi bi de bos bos othruorum hep 3 gun tam gun okul 7 saatten 21 saat

xena61' Alıntı:
Norm fazlasiyim die sadece bana bi hoca dedi ole olur mu arastir sen istemedin norm fazlasi olmayi dedi bi de bos bos othruorum hep 3 gun tam gun okul 7 saatten 21 saat
ihtiyaç halinde maksimum hafta 2 gün nöbet yazılabilir.

diğer arkadaşın ise 15 ders saatini doldurduktan sonra ve nöbetçi olduğu gün dışında okulda kalması eğer Stajyer öğretmen ise doğrudur. Okul Müdürü tüm gün okulda tutabilir. Normal şartlarda zaten ki hiç yok bu durum, stajyer öğretmen derslere girmez rehber öğretmen eşliğinde derslere girer ve idare tarafından kurum işleyişi rehberlik şeklinde kendisi öğretilmek üzere idarecilerle birlikte gelir ve gider. asalete geçtikten sonra ise böyle bir durum yok.
norm fazlası olan öğretmen ise idarece görevlendirilemez böyle ir olay hiçbir zaman yoktu ve hala yok. müdür ek eleman sağlayarak işleri yürüttüğünden bu şekilde bir kanı var ama asıl sorumluluğu yukarda paylaşıldığı gibi üst makama norm fazlası öğretmeni bildirir.
siz norm fazlası olur ve başka yere gitmeye razı değilseniz müdürün dediklerini yapmaya mahkumsunuz ama aslında oda bir taraftan usule uymamakta ve idari olarak sorun oluşturur. orası sizi değil idareyi ilgilendiriyor ama. sizde bekletilmeden istediğiniz norm açığı olan bir okula geçebilirsiniz.
Bir husus daha var pek bilinmiyor ama, norm fazlası olduğunuz okuldan siz norm fazlası sebebiyle tayin edildikten sonra eski kurumunuzda sizin branşınızdan norm açıldığında beklemeksizin tayin dönemlerini okul ya da ilçe aracılığıyla eski kurumunuza dönmek istediğinizi bildirebilirsiniz ve hakkınız. O yüzden geri dönmek gibi bir düşüncesi olan öğretmenin sürekli kendi normunu takip etmesi gerekmektedir. Sözlü olarak söylenmeyebilir bu durumda bilgi edinme kapsamında norm açıldığını düşündüğünüz zaman norm varmı yokmuyu öğrenebilmeniz gerekir. Yer değiştirmelerde kaydırmalarda çokça kullanılan bir taktiktir. O yüzden belirtmek istedim. Ayrıca bir çok memur ve idari amir bu durumda sen boşuna uğraşma oraya başkası atandı diye söylemde bulunabilir bu sizi bağlamaz. Siz idareye dilekçenizi verin muhakkak.(insan gönderildiği okula ne kadar dönmek ister orasıda ayrı bir konu tabiki ama :D )

Ya ankaradayim ve neredeyse cogunluk norm fazlasi ve sadece bana 3 gun nobet diger hocalarin birer kez ve bazisina 2 haftada bir bence hic hos diil yani :( bi de okula zaten geliorum 21 saat oluo zaten yaptigim hic bi is de yok sizce nasil davranmaliyim

Sayın hocalarım biliyorsunuz bu perşembe İstiklal Marş'ımızın kabülü. Sorum şu; o gün dersi olmayan öğretmen törene katılmak zorunda mıdır? Saygılar.

şu idarelerin öğretmenleri düşürdükleri hallere bak...
e tabi kendileri gökten zembille indiler...

arkadaşlar benimde söyle bir sorum olacak, zümrem eş durumdan ayrıldı, yeni atamada olmadı henüz. Meslek lisesinde tek Bil.Tek. öğretmeniyim, 34 saat toplam bölüm dersim var, şeflik+koord. var. Okulumuzda maaş karşılığını dolduramayan Elektrik öğretmenlerine bendeki Temel Elektronik ve Teknik Resim derslerini idare vermeli mi? mecbur mu? Elektrik öğretmenlerinin almamak yada istememek gibi hakları var mı? teşekkürler

Kendi dersleri olmadığı için istemiyorlarsa idare o dersleri elektrikçilere veremez. Norm fazlası olsalar bile.

Fakat yeterli ders varsa başka okula gitmek yerine anlaşılıp paylaşabilirsiniz. Zaten şeflik ve koordinatörlükle doldurursunuz kalanı.

wntln' Alıntı:
arkadaşlar benimde söyle bir sorum olacak, zümrem eş durumdan ayrıldı, yeni atamada olmadı henüz. Meslek lisesinde tek Bil.Tek. öğretmeniyim, 34 saat toplam bölüm dersim var, şeflik+koord. var. Okulumuzda maaş karşılığını dolduramayan Elektrik öğretmenlerine bendeki Temel Elektronik ve Teknik Resim derslerini idare vermeli mi? mecbur mu? Elektrik öğretmenlerinin almamak yada istememek gibi hakları var mı? teşekkürler

Alan dışı ders isteğe bağlı. İstiyorum diye dilekçesini almadan veremezler.

Ancak senin bölümündeki koordinatörlük görevini zorunlu olarak verebilirler.

yani sen 34 saat derse girersin 10 saat de şeflik yaparsın.

diğer atölye ve labaratubvar öğretmenlerine bilgisayar bölümünün koordinatörlük görevi ve ek dersi dağıtılır. en yakın elektirik elektroniğe verilir bu görevler.

xena61' Alıntı:
Ya ankaradayim ve neredeyse cogunluk norm fazlasi ve sadece bana 3 gun nobet diger hocalarin birer kez ve bazisina 2 haftada bir bence hic hos diil yani :( bi de okula zaten geliorum 21 saat oluo zaten yaptigim hic bi is de yok sizce nasil davranmaliyim
Hocam idarenin size yaptığı şeyler keyfi. Bu işte mobing var sanki. Öyle 3 gün nöbet veremezsin. Nöbet ile ilgili bazı maddeler vardı. Yanlış haturlamıyorsam 1 gğnden fazla nöbet verilmez. Başkası 1 gün tutarken sizin 3 gğn nöbet tutmanız yasal olarak idarenin suçu. Bunu üst amire bildirirseniz iyi olur. Sizi 21 saat okulda tutma hakkı yok. Dersiniz olmadığı halde 21 saat kalıp ek ders alırsanız ucu size de dokunur. Böyle bir görevkendirme şekli yok. Dersin yoksa nöbet dışında okulda olmak zorunda değilsiniz. İdari görevlendirmede olmaz. Arkadaşların yazılarını okuyabilirsiniz. Memurlarnette bunların hepsi var. Maddeleri hatırlamıyorum ama bildiklerim. Sizin yapacağınız ilk iş , amirinizden bu görevle ilgili resmi yazı istemek. Yazıyı verirse bir üst amire vermezse 1 gün nöbet dışındakileri takmayın. Hiçbirşey yapanaz.

lion26' Alıntı:
xena61' Alıntı:
Hocam idarenin size yaptığı şeyler keyfi. Bu işte mobing var sanki. Öyle 3 gün nöbet veremezsin. Nöbet ile ilgili bazı maddeler vardı. Yanlış haturlamıyorsam 1 gğnden fazla nöbet verilmez. Başkası 1 gün tutarken sizin 3 gğn nöbet tutmanız yasal olarak idarenin suçu. Bunu üst amire bildirirseniz iyi olur. Sizi 21 saat okulda tutma hakkı yok. Dersiniz olmadığı halde 21 saat kalıp ek ders alırsanız ucu size de dokunur. Böyle bir görevkendirme şekli yok. Dersin yoksa nöbet dışında okulda olmak zorunda değilsiniz. İdari görevlendirmede olmaz. Arkadaşların yazılarını okuyabilirsiniz. Memurlarnette bunların hepsi var. Maddeleri hatırlamıyorum ama bildiklerim. Sizin yapacağınız ilk iş , amirinizden bu görevle ilgili resmi yazı istemek. Yazıyı verirse bir üst amire vermezse 1 gün nöbet dışındakileri takmayın. Hiçbirşey yapanaz.

2.5 sene olmuş o mesajı atalı, bilmem farkında mısın :mrgreen:

bilisim-tef' Alıntı:
Kendi dersleri olmadığı için istemiyorlarsa idare o dersleri elektrikçilere veremez. Norm fazlası olsalar bile.

Fakat yeterli ders varsa başka okula gitmek yerine anlaşılıp paylaşabilirsiniz. Zaten şeflik ve koordinatörlükle doldurursunuz kalanı.

teşekkürler, anlaşılan elektrik öğretmenlerini ikna etmek gerekecek :eek:

Geri