Hiç dersi olmayan branş öğretmeni okuldamı durmalı!

Kodla Büyü

Kara Kule 61

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar hiç dersi olmayan bir branş öğretmeni okulda durması zorunlumu.15 saat maaş karşılığı derse girer.bu 15 saati nasıl doldurur.
Nöbetçi değilsek öğretmeni gelmeyen derslere idare bizim girmemiz için zorlayabilirmi.
Bu sorunları olan birçok arkadaş var.
Mevzuat bilgisi olan arkadaşlar cevap verirseler sevinirim.

eski okulda bir bayan arkadaş vardı haftada belirlenen saatlerde 15 saat oturup gidiyordu.
o gün gelmeyen öğretmen varsa oda okuldaysa o derse giriyordu. diğer öğretmenler gibi 1 gün nöbet tutuyordu.
mevzuat bilgim yok.

bende aynı durumda sayılırım. 8 saat ders var. 7 saati bir şekilde halledeceğiz hocam dediler. hangi günler gelcem müdürüm dediğimde daha ayarlamadım dedi bekliyoruz bakalım

Boş derslere sınıf öğretmenleri (o an dersine branş öğretmeni girip boş olanlar) görevlendiriliyor bizim okulda. Branş öğretmeni boş durduğunda ek ders almadığı için zorunlu değildir. Ama sınıf öğretmeni boşken bile ek ders aldığı için o zorunludur.

Nöbetçi iken de zorunlu olacağını sanmıyorum.

Kara Kule 61' Alıntı:
Hep merak etmişimdir hiç dersi olmayan branş öğretmeni okula gitmezse ne olur.
..
Maaş karşılığını doldurmayan öğretmene doldurana kadar idari görev verilir. Öğretmen bu süreleri okulda geçirmek zorundadır.

Maaş karşılığı verilen idari görevlerde DERS GÖREVİNDEN sayılır. bu sürelerde okulda bulunmazsanız derse girmemiş öğretmen gibi işlem görürsünüz.

Arkadaslar 4+4+4 le 8 saat secmeli ders secilebiliyor bu hepinizin malumu. Bu sekiz saatten BT öğretmenine hic ders düşmüyor mu? Gecen sene 6 saat dersim vardi bu sene 5 lere BT ve Yazilim seçildi 16 saat dersim var. Hatta Tek-Taasimi da verelim mi dediler ben de olur dedim. Toplamda 28 saat dersim oldu.

BaRBaRYaN' Alıntı:
Kara Kule 61' Alıntı:
..
Maaş karşılığını doldurmayan öğretmene doldurana kadar idari görev verilir. Öğretmen bu süreleri okulda geçirmek zorundadır.

Maaş karşılığı verilen idari görevlerde DERS GÖREVİNDEN sayılır. bu sürelerde okulda bulunmazsanız derse girmemiş öğretmen gibi işlem görürsünüz.
Bu dedikleriniz hangi yönetmelik veya genelge de yazıyor ; yazabilirmisiniz acaba ?

melih444' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
Kara Kule 61' Alıntı:
..

Bu dedikleriniz hangi yönetmelik veya genelge de yazıyor ; yazabilirmisiniz acaba ?
...
pardon hocam yönetmelik değişmiş. daha kötü olmuş buyrun son hali
..
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR
Kadrosunun bulunduğu okul ve kurum dışında görevlendirilme

MADDE 20 - (1) Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları müdürleri; kendi okul ve kurumlarında görevli öğretmenlere alanlarındaki dersler ile ilgili öğretmenin girebileceği diğer alanlardaki dersleri dengeli olarak dağıttıktan sonra, aylık karşılığı ders saatini dolduramayanlar ile dağıtılamayan alan derslerini en geç 15 gün içinde millî eğitim müdürlüğüne, (büyükşehir belediyesi bulunan merkezlerde il millî eğitim müdürlüğüne) yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür.

(2) Millî eğitim müdürleri; aylık ve zorunlu ek ders görevi saatlerini kendi okul ve kurumunda dolduramayan öğretmenleri, öncelikle isteklilerden, istekli bulunmaması durumunda ise hizmet puanı en az olandan başlamak suretiyle görev yerlerinin bulunduğu veya ikamet ettikleri belediye sınırları (büyükşehirlerde büyükşehir belediyesi) içinde kalmak kaydıyla öncelikle alanlarında veya ilgili öğretmenin girebileceği diğer alanlarda öğretmen ihtiyacı bulunan diğer okul ve kurumlarda görevlendirmek ve bu görevlendirmenin yerine getirilip getirilmediğini izlemek zorundadır.

Sn hocam MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR

(Yukarıdaki ifadeler Barbaryan nikli sn üyeye aittir.)

(Aşağıdaki ifade bana aittir yani Maaş karşılığını doldurmayan öğretmene idari görev verilemeyeceğini ifade ediyor)

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR
Konuyla ilgili değil yani öğretmene maaş karşılığı idari görev verilir i açıklamıyor ; maaş karşılığını dolduramayan öğretmenlerin,norm fazlası öğretmenlerin veya resen görevlendirmelerle ilgili kararların birçoğunu çeşitli konular altında forumda yazdım ancak ders verilememiş ,eğitim bölgelerinde de ihtiyaç duyulmayan öğretmenle ilgili durumu açıklamıyor.

Lütfen ifadeleri tam olarak okuyalım .

Kara Kule 61' Alıntı:
Arkadaşlar hiç dersi olmayan bir branş öğretmeni okulda durması zorunlumu.15 saat maaş karşılığı derse girer.bu 15 saati nasıl doldurur.
Nöbetçi değilsek öğretmeni gelmeyen derslere idare bizim girmemiz için zorlayabilirmi.

yok değildir. nöbetçi iseniz okulda durursunuz. değilseniz dersinizde yoksa evinize gidersiniz elbet. :)

alan dışı dersleri isteğiniz dışında zorla veremezler. maaş karşılığınız dolmasa dahi veremezler.

bakınız ek ders yönetmeliği "istekleri ve ihtiyaç halinde"

yani örneğin size hiç ders seçmediler ders saatiniz sıfır. okulda 1 gün nöbetçi olarak gelirsiniz. başka birde kulüp ve ya sınıf rehberliği verirler liselerde başka bir iş yok.

ay sonu maaş alırsınız.

ilde diğer okullarda alanınızda ihtiyaç varsa diğer okullarda ders görevi verebilirler. 21 saate kadar mecburi. eğer ders varsa.. sadece alanınızda..

melih444' Alıntı:
Sn hocam MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR

Konuyla ilgili değil yani öğretmene maaş karşılığı idari görev verilir i açıklamıyor ; maaş karşılığını dolduramayan öğretmenlerin,norm fazlası öğretmenlerin veya resen görevlendirmelerle ilgili kararların birçoğunu çeşitli konular altında forumda yazdım ancak ders verilememiş ,eğitim bölgelerinde de ihtiyaç duyulmayan öğretmenle ilgili durumu açıklamıyor.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html

şu dediklerini özellikle idari görevle ilgili olan kısmı bir gösteriver öğretmenim.

BaRBaRYaN' Alıntı:
melih444' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
Kara Kule 61' Alıntı:
..

...
pardon hocam yönetmelik değişmiş. daha kötü olmuş buyrun son hali
..

MADDE 20 - (1) Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları müdürleri; kendi okul ve kurumlarında görevli öğretmenlere alanlarındaki dersler ile ilgili öğretmenin girebileceği diğer alanlardaki dersleri dengeli olarak dağıttıktan sonra, aylık karşılığı ders saatini dolduramayanlar ile dağıtılamayan alan derslerini en geç 15 gün içinde millî eğitim müdürlüğüne, (büyükşehir belediyesi bulunan merkezlerde il millî eğitim müdürlüğüne) yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür.

(2) Millî eğitim müdürleri; aylık ve zorunlu ek ders görevi saatlerini kendi okul ve kurumunda dolduramayan öğretmenleri, öncelikle isteklilerden, istekli bulunmaması durumunda ise hizmet puanı en az olandan başlamak suretiyle görev yerlerinin bulunduğu veya ikamet ettikleri belediye sınırları (büyükşehirlerde büyükşehir belediyesi) içinde kalmak kaydıyla öncelikle alanlarında veya ilgili öğretmenin girebileceği diğer alanlarda öğretmen ihtiyacı bulunan diğer okul ve kurumlarda görevlendirmek ve bu görevlendirmenin yerine getirilip getirilmediğini izlemek zorundadır.

hocam öğretmenin girebileceği alan deniliyor. bu da talim terbiyenin 80 sayılı kararına göre belirlenir. sizi örneğin tutup beden müzik dersine isteğiniz dışında görevlendiremezler.

bilgisayar dersi varsa zorla görev verirler 21 saate kadar.

idari görev diye birşey de yoktur..

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html

Alanların tespiti

MADDE 24- (1) Hangi okul mezunlarının, hangi derece ve türdeki okul ve kurumlarda hangi dersleri alanları içinde okutabilecekleri Talim ve Terbiye Kurulunca belirlenir.

(3) Aynı belediye sınırları içinde alanlarında veya ilgili öğretmenin girebileceği diğer alanlarda aylık karşılığı ders ve ek ders görevi saatlerini dolduramayan öğretmen varken bu dersler 9 uncu maddede sayılanlara verilemez.

öğretmenin girebileceği alan işte talim terbiyenin 80 sayılı kararına dayanır.
madde 9 uygulanmaz diyor.. yani ücretli öğretmenlik %90 bitmiştir sayılır.

Ders ücreti karşılığında görevlendirme

MADDE 9- (1) Öğretmen sayısının yetersiz olması hâlinde;

a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;

1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmî görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim okulu 6, 7 ve 8 inci sınıflarında, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,

2) Resmî görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate,

kadar ek ders görevi verilebilir.

b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;

1) Resmî görevi bulunanlara haftada 10 saate,

2) Resmî görevi bulunmayanlara haftada 40 saate,

kadar okul öncesi, meslekî ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir.

Teşekkürler tayinci bu maddleri okumuştumda bulamıyordum internette aradım yine bu siteye düştüm :D

0 saat dersim var, yani yok, müdür bugün "norm fazlasısın 5 gün gündüz kalman gerekiyor." dediyani 30 saate denk geliyor, şimdi 15 saat mi durmam gerek 30 saat mi?

Kara Kule 61' Alıntı:

hiç dersiniz yoksa okulda durma zorunluluğunuz yoktur.
idari görev diye bir görevlendirme yoktur
isteğiniz dışında alan dışı ders alma zorunluluğunuz yoktur, (maaş karşılığını dolduramasanız dahi bu böyle)
nöbetçi olmadığınız gün boş olan alan dışı derse girmeniz için sizi; değil dengesiz bir idareci, dünya üzerindeki hiçbir insan oğlu hukuk kuralları içerisinde zorlayamaz..

bilgisayarbilisim33' Alıntı:
0 saat dersim var, yani yok, müdür bugün "norm fazlasısın 5 gün gündüz kalman gerekiyor." dediyani 30 saate denk geliyor, şimdi 15 saat mi durmam gerek 30 saat mi?
"hadi orden üleynnn.." deseydin.. :)

durmayın hocam.. sadece bu okulda durma görevini size yazılı bir görev olarak vermesini isteyin.. yazıyı alıoncada doğruca il milli eğitim müdürlüğüne şikayet dilekçesiyle başvurun.. :)

hiç dersiniz yoksa okulda durma zorunluluğunuz yoktur. varsa ne amaçla..
idari görev diye bir görevlendirme yoktur.. varsa hangi yönetmelikte..
isteğiniz dışında alan dışı ders alma zorunluluğunuz yoktur, (maaş karşılığını dolduramasanız dahi bu böyle)
nöbetçi olmadığınız gün boş olan alan dışı derse girmeniz için sizi; değil dengesiz bir idareci, dünya üzerindeki hiçbir insan oğlu hukuk kuralları içerisinde zorlayamaz..

aynı durumdayım hiç dersim yok idare kütüphane görevi vermekten bahsetti. daha ortada görev yok. nöbet yazmamışlar gelir gidersin haftada 15 saat dediler ama boş gün olmazmış her gün gidecekmişim (!). şimdi ne yapmak gerekiyor zaten çok da aram olmayan idareyle ipleri tamamen koparıp yukarda hocamın yazdığı bilgileri gösterip ben gelmiyorum mu demeli, yoksa 5 gün 3 er saat okulda mı bulunmalı... kafam karışık....

arkadaşlar bu durumda olanlara maaş karşılığı idari görevlendirme diyerek yutturmaya çalışacaklar, sizi okula getirmeye zorlayacaklar, hatta şunu söyleyeyim size verecekleri program resmi olmayacak, ne sayı ne de konu olacak, evrak defterine işlenmeyecek. Gelmezseniz soruşturma bile açamazlar, kendi başları yanar. Nöbet, ders yada toplantı dışında gelmek zorunda değilsiniz, bu duruma düşürenler utansın.

şimdi kesin çıkan sonuç şu mu yani ==

hiç dersimiz olmazsa,,norm fazlası olsak bile,okula gitme zorunluluğumuz yok...

bende bugün müdürle konuşayım dedim. haftanın 5 günü gelip boş bekliyorum bari sabahları geç geleyim dedim adam coştu yok 8 saat okulda durmam gerekiyomuşta sabah 8 akşam 5 çalışmam gerekiyomuşta sen buna şükret felan dedi. 2 gün daha beklerim formatörlük çıkmazsa milli eğitime geçerim diye düşünüyorum.
ama bir yazılı belge olsa çekip eve gelmekne güzel kapak olurdu. o zaman 8 den 5 e kadar çalışanın kim olduğunu göstermek isterdim.

sabah 8 akşam 5 duran öğretmen varmı .Rehber bile 9-3 duruyor.Bu işle ilgili bakanlığın bence bir genelge yayınlaması gerekiyor.
Müdürler bilerek bir öğretmeni boş bırakıp joker öğretmen olarak kullanmak istiyor.Varmı böyle bir şey.
tayinci42 kardeş sizin yönetmelik konusunda bilginiz var.iki sorum olacak
1.Müdür ,öğretmene yazılı olarak 30 saat veya 8-5 okuldasın diyebilirmi
2.Verirse bu şikayet nereye yapılmalıdır.
Çünkü çoğu kişiye 15 saat idari görev adında görev veriliyor.

Arkadaşlar bu konuda kesin bir bilgi yok sanırım. Bu hafta maaş karşılığımı dolduramadığım için derslerin dışında gelmemiştim. Geleceksin diyorlar. Neye dayanarak söylüyorlar bunu?

Ben şunu anlayamadım bir öğretmen doğumdan sonra 6 ay ücretli izin kullandığında aldığı para haram oluyorda hiç dersi olmayan bir öğretmen okula hiç gitmediğinde helal paramı kazanmış oluyor. Herkes elini vicdanına koymalı eğer içinize siniyor ise gitmeyin. Ama benim eskiden çalıştığım okulda 3 tane sınıf okutmayan sınıf öğretmeni vardı. Haftanın 3 günü okula gelip eğer boş ders varsa giriyorlardı.

Geri