Helal mi, Haram mı ?

Kodla Büyü

mesut_steel

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Durum şu arkadaşlar;

Bankada bir miktar paramız var, ve eşim şöyle bir teklifle geldi. "Paramız bankada boş duracağına, vadeliye yatıralım, ve ordan gelen mebla ile de ihtiyacı olan öğrencilere burs bağlayalım" dedi. İkilemde kaldım.

Birincisi faiz haram, o işe girmeyelim diyorum, ama ikincisi de her ay 3 tane durumu kötü olan öğrenciye aylık 100'er lira verme hayali gayet hoş geliyor, ihtiyaç giderir diyorum..

Sizce ne yapmalı ?? :?:

Cehennemin yarısını fetva verenler dolduracak diye duymuştum. Bundan dolayı fetva vermem kesinlikle. Aynı durumda ben kalmış olsaydım:
Niyet hayır, akıbet hayır.
Faizle kendime bir çıkar sağlama hedefim var mı? Hayır.
Yaradılanı yaradandan ötürü seviyor muyum? Evet.
Öyleyse paramı vadeliye yatırıp oradan gelecekle de bir ihtiyaç sahibine yardımcı olmamda bir sakınca olmayacaktır, Allah niyetimi biliyor.
Tamamiyle kendi içsel konuşmamdır, yatır veya yatırma diye tavsiyede bulunmuyorum =)

Mesut şöyle bir durum da var;
Milli piyango gibi şans oyunları ile elde edilen kazanç haram biliyorsun. Burdan kazanacağın parayla hastane, cami, hayrat bile yaptıramıyorsun. Sanki söylediğin şey aynı kategoriye giriyor gibi anladım ben.
Ama tavsiyem katılım bankaları yatırımını ticarette kullanıp sana kar payı veriyorlar öyle bir şey denenebilir.

yap arkadaşım boşver. ister kendi parandan ver, ister faize koy faizdeki parasını ver, sonuçta muhtaç insanlara yardım edeceksin. katılım bankası da aynı şeyin laciverti başka birşey değil. benim yazdıklarıma boş yere cevap da yazmayın. saygılar sevgiler.

hangi devirde ,bu neyin kafası ?
bu cümle de çok fırtına çıkartır ama,
haram diye kar-zarar ortaklığını diyenlerden malum yeri seçenler meslekten atıldı,
bu gün satranç konusunda konuşan bir zibidi sayesinde twitter da üst sıraları zorluyor,
geçen yılın son cuması yayınlanan diyanet fetvası,yeni yılın ilk günü olanlar,
hocam yaradan akıl fikir vermiş,kullan diye,niye başkalarını dinliyorsun.

Düncemde yanılıyor olabilirim.
Banka zaten o paradan gelir elde ediyordur bir şekilde. Bankaya kalacağına öğrenciye ver.

kendini fazla zorlama malının zekatını ver yeter.....
fantaziye gerek yok
paranın çokluğuda yokluğuda ayrı bir dert mevla her şeyi kararında versin....

bu işin öylesi böylesi yok hocam.ayet gayet açık diyor ki :
(Bakara-278)’’ Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.’’
AYET: (Bakara-279)’’ Eğer böyle yapmazsanız, Allah ve Resûlüyle savaşa girdiğinizi bilin. Eğer tövbe edecek olursanız, anaparalarınız sizindir. Böylece siz ne başkalarına haksızlık etmiş olursunuz, ne de başkaları size haksızlık etmiş olur.’’

((( ….. HARAM OLAN KAZANCIN HAYRI OLMAZ ….. )))

SORU ... : Hocam faizden alınan parayla Hacc yapılır mı ? ... Ve ya haram bir parayla yapılan sadaka veya herhangi bir hayır kabul edilir mi ? ...

CEVAP ... : Değerli kardeşim sanırım son zamanlarda elde ettiğimiz kazançlar o kadar kirlendi ki, bu tip sorular çoğalmaya başladı. Üzgünüm ama, haramın hayrı olmaz. Yani kazancımız eğer haram sa - ki bu faiz olur veya başka herhangi gayri şer'i bir kazanç olur farletmez - bununla yapılacak olan zekat, sadaka, hacc, kurban veya herhangi bir hayır asla kabul görmez.

{ … Ebu Hureyre r.a den Rasulullah s.a.v şöyle buyurdu : Herkim helal kazancından bir hurma değerinde bir sadaka verirse - ki Allah helal maldan verilen sadakadan başka hiçbir sadakayı kabul etmez - Allah bu sadakayı sağ eliyle kabul eder. Sonra onu dağ gibi olana kadar - sizin birinizin sütten kesilmiş tayını büyüttüğü gibi - sadaka sahibi için büyütür. }

Buhari 1410-Ter : 3.C.1337.S - Müslim : 3.C.1014/63 - Nesei : 5157 – Tirmizi : 661 - İbni Mace : 1842 - İbni Huzeyme : 2425 - İbni Hibban : 3316 - Bezzar : 931- el-Keşf Beğavi : 1632 - Ahmed : 2/538

{ … İbni Ömer r.a dedi ki : “..... Ben Rasulullah s.a.v’i işittim : Abdestsiz hiçbir namaz’dan ve hiyanetle elde edilmiş hiçbir maldan da sadaka kabul olunmaz …… buyuruyordu. }

Müslim 224 Ebu Avane 1/234 Tirmizi 1 İbni Mace 272 İbni Ebi Şeybe 1/14/1 Tayalisi 1874 Ahmed 4969 Albani 120-el-İrva

{ … Ebu Hureyre r.a den Rasulullah s.a.v şöyle buyurdu : Ey insanlar Allah temiz’dir ve temiz olandan başkasını da kabul etmez……………… ”

Müslim : 3.C.1015/65

“ … Allah Rasulü s.a.v şöyle buyurdu : “ ……….. Allah katındaki hayırlara, ancak Allah’a itaatle ulaşılır. “

Heysemi M.Zevaid : 4 / 72 – 6293.n – Taberani Kebir : 7694.N – İbni Hibban

“ … İbni mes’ud radyallahu anh’dan. Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem buyurdular ki : Nefsim elinde olana yemin ederim ki, kalbi ve dili müslüman olmadıkça, bir kul müslüman olamaz. Komşusu kötülüklerinden emin olmadıkça, kişi tam mümin olamaz !" " Ey Allah’ın Rasûlü, kişinin kötülükleri nedir ? " Şöyle buyurdu : " Eziyet ve zulüm etmesidir. Haramdan kazandığı parayı nafaka verse, asla bereketi olmaz. Ondan sadaka olarak verirse, kesinlikle kabul olunmaz. Geride bırakırsa, onu ateşe daha da yaklaştırır. Çünkü Allah, kötüyü kötü ile silmez, kötüyü iyilik ile siler. Çünkü, pis olan pisi silmez. “

Ahmed :

Konu ile alakası yok ama katılım bankası muhabbeti çok saçma geliyor bana. Ticarette kullanip kar verme olayına bence sizde inanmıyorsun Hz. Sadece kendinizi kandırıp içinizi rahatlatiyorsunuz. Yada bu bankaların böyle bir iddiası olduğu için vebalı onlara yükleyip içinizi rahatlatiyorsunuz. Ayrıca diğer bankalarda ticaret yapmıyor mu. Aldığı paralarla İddaa mı oynuyorlar. Bilmiyorum ama ben kandırmaca olduğunu düşünüyorum.

etab5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

abtani' Alıntı:
haram diye kar-zarar ortaklığını diyenlerden malum yeri seçenler meslekten atıldı,
bu gün satranç konusunda konuşan bir zibidi sayesinde twitter da üst sıraları zorluyor,

TAVLA VE SATRANCIN HARAMLILIĞI

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ

1 - Süleyman ibni Büreyde'den, oda babasın'dan Nebi s.a.v şöyle buyurdu : " Tavla oynayan kişi sanki elini domuz eti ve kanıyla boyamış gibidir."

Müslim : 2260,4/1770 İbni Mace : Edep : 43, 3763, 2/1238 Ahmed 23040, 9/16

2 - Ebu Musa el-Eşarî radiyallahu anh'dan Rasulullah s.a.v şöyle buyurdu : " Kim, zarla oynarsa şüphesiz Allah'a ve Resulüne İsyan etmiş Olur."

Ebu Davud, Edep : 64, 4938, 2/702 îbni Mace, Edep: 43, 3762,2/1237 Ahmed 19538,7/130, Hakim 160,1/114 İbni Hibban : 5842,7/545

3 - Musa ibni Abdirrahman radiyallahu anh'dan Rasulullah s.a.v şöyle buyurmuştur : " Tavla oynayıp da sonra kalkıp namaz kılanın hâli, irin ve domuz kanı ile abdest alıp da kalkıp kılan gibidir."

Ahmed : 23199, 9/ 50, Ebu Yala : 1104,2/355, Beyhakî, Sünen-i Kübra, 20953,10/36

4 - Yahya ibni Ebî Kesir radiyallahu anh'dan rivayet edildiğine göre, Bir kere Rasulullah s.a.v tavla oynayan bir cemaata rastladığında şöyle buyurduler : " Boş yere Eğlenen kalpler, çalışan eller ve boş konuşan diller."

Beyhakî, Sünen-i Kübra, 20963, 10/365

5 - Ebu Musa el Eşari radiyallahu anh'dan Rasulullah s.a.v şöyle buyurmuştur : " O haksız yere nasip çıkaran yazılı zarlardan sakının, çünkü onlar ( la oynamak ) kumardandır ( bir rivayette de acem kumarıdır )."

İbni Ebî Hatim, 6745, 4/1196 Ahmed 4263, 2/156 Beyhakî, Şuabu'l-İman : 6501, 5/238, Sünen-i Kübra, 20954, 10/364, İbni Ebid Dünya, Mevsû 'a, Zemmü 'l-Melâhî, 1/81

6 - Ebu Hureyre radiyallahu anh'dan Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur : " Fal okları, satranç, tavla ve benzeri eğlence aletleriyle oynayanlara rastlarsanız onlara selâm vermeyin, size selâm verirlerse de selâmlarını almayın, çünkü onlar toplanıp bu oyunların başına üşüştüklerinde, şeytan ordularıyla onlara gelir, tâki onlar oyuna devam edip dağılırken bir leşin başına üşüşüp de ondan yiyen, karınları doyduktan sonra dağılan köpekler gibi ayrılırlar."

Deylemî, el Firdevs, 1045,1/269 İbni Hacer-i Heytemî, Ez Zevacir,2/401,445

7 - Vasile ibnil Eska' radiyallahu anh'dan Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur : " Allah’u tealâ'nın bir levhası vardır ki, hergün ona üçyüz altmış kere nazar ederek onunla kullarına rahmet eder, satranç oynayanların ise bu rahmetten nasibi yoktur."

Kenzu 'l-Ummal, 40657,15/218

8 - Enes radiyallahu anh'dan Rasulullah s.a.v şöyle buyurmuştur : " İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki satranç oynayacaklardır, o oyunu ancak her cebbar ( zorba ) kişi oynar, zorbalarsa ateştedir. O oyunda büyüklere hürmet edilmez, küçüklere acınmaz, dünyadan sebep birbirini öldürürler, dilleri arap dili kalpleri ise acem kalbidir. Maruf tanımazlar, kötü gidişi de reddetmezler, onların arasında iyi insanlar küçümsenir, işte onlar Allah'ın yaratıklarının en şerlileridir. Kıyamet günü Allah-u tealâ onlara nazar etmez."

Ali el Muttaki, Kenzü'l-Ummal ,40652, 15/217 Deylemî, Müsned-i Firdevs, 8676,5/440

9 - İbni Abbas radiyallahu anh'dan Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur : Dikkat ! “ Vallahi senin şahını öldürdüm “ diyen şah ashabı şüphesiz ki cehennemdedir.

Deylemî, Firdevs, 488,1/138, Ali el Muttaki, Kenzu'l-Ummal, No/40654, 25/218

10 - Habbe ibni Müslim radiyallahu anh'dan Rasulullah sallallahu aleyhi ve selem : Satranç oynayan mel'undur, o oyunu seyreden de hınzır eti yiyen gibidir, buyurmuştur.

Kenzu'l Ummal 40636,15/215 Deylemî Firdevs 6391,4/126, Feyzü'l-Kadir, 8209,6/7

11 - Zebîd İbni Salt radiyallahu anh, Osman İbni Affan radiyallahu anh’ın minber üzerinde şöyle dediğini işitmiştir : " Ey insanlar tavla denen kumardan sakının ! Çünkü bana anlatıldığına göre içinizden bir takım insanların evlerinde bu alet bulunmaktaymış, artık kimin evinde varsa, onu yaksın veya kırsın."

12 - Osman radiyallahu anh bir kere de minber üzerinde şöyle buyurmuştur : " Ey insanlar! Ben sizinle bu tavla hakkında konuşmuştum, fakat yine sizin o aleti evlerinizden çıkarttığınızı zannetmiyorum, Vallahi bir odun demeti toplatıp ta evlerinde tavla bulunanlara gönderip ocaklarını başlarına yakmayı kastettim."

Beyhakî, Sünen-i Kübra, 20956,10/364

13 - Aişe radiyallahu anh kendisine ait olan evde oturan bir hane halkının yanlarında bir tavla bulunduğunu işitince onlara : " Eğer onu çıkartmazsanız ben elbette sizi evimden çıkartacağım." diye haber yollamıştır.

Beyhakî, Sünen-i Kübra, 20960,10/365

14 - Abdullah ibni Amr radiyallahu anh şöyle buyurmuştur : " Tavla ile kumar oynayan, domuz eti yemiş gibidir, kumar olmaksızın oynayan ise domuz yağı İle yağlanmış gibidir."

Beyhakî, Sünen-i Kübra, 20961,10/365

15 - Bir kere Ali r.a satranç oynayan bir kavme rastladığında onlara : " Oynadığınız bu heykeller nedir ? Sizin birinizin bir ateş közünü sönünceye kadar tutması bu heykellere tutmasından onun için daha hayırlıdır. Vallahi siz bu oyunlar için yaratılmadınız, vallahi âdet olacağından korkmasaydım bunu suratınıza vururdum." buyurdu.

Beyhaki, Sünen-i Kübra, 20930,32,10/358

16 - Ali radiyallahu anh şöyle buyurmuştur : " Satranç oynayan, insanların en yalancısıdır, onlardan biri öldürmediği hâlde “ Öldürdüm “ der."

Beyhakî, Sünen-i Kübra, 20931,10/358

17 - İbni Şihab Rahimehullah'a satranç sorulduğunda : " O batıldandır, Allah ise batılı sevmez " diye cevap verdi.

Beyhakî, Sünen, 20939,10/359

18 - Yezid ibni Şüreyh eş Şamî r.a dan rivayet edilen : " Üç şey meysirdendir, bunlar da kumar, zar atmak ve güvercine ıslık çalmak."

Ebu Davud, Merasil, 518 .350

bankadan aldığınız faizi çocuklara verebilirsiniz fakat hayra geçmez hocam, ve siz de o parayı yemediğiniz için sizin için de bi sıkıntı olmaz, en azından çocukların işi görülür ama hayır, sevap beklemeyin

rsto2105 in mesajinda belirtilen "haram kazancin hayri olmaz" mantigi dogru olsa bile sonucta o cocuklarin karni doyacak, ayagi ayakkabi gorecekse varsin hayri olmayiversin. her seyi sevap kazanmak icin yapmak zorunda degilsiniz.

haramla sevap kazanılmaz.Ayrıca o çocukların boğazından da haram geçmesine sebep olacağınız için vebali olur.Fakir bir kimseye hayır olsun diye domuz eti yedirirmisiniz?Biz yemiyoruz ama siz fakirsiniz siz yiyebilirsiniz demek gibi birşey.

parasını hiç bir şey yapmayanlar,parasının alım gücünü %20-%30 düşürdüler,bu ulama takımı dolarlarını bozdurdu,euro yaptı. :( :( :(

bende şöyle bir yazı buldum.. şimdi ne olacak ??

Soru: Bir kitapta okuduğuma göre "Banka hesaplarında istenmeden oluşan faiz, fakirlere verilmelidir" yazıyordu. Bir takvim sayfasında ise kişinin kendisine haram olduğu için yemediğini başkalarına yedirmesinin daha büyük günah olduğu yazıyordu. Hesabımızda biriken faiz paralarını ifade edildiği gibi kullanmak caiz midir, değil midir, bu paraları ne yapmalıyız?
Cevap:
Faiz parasından hiçbir şekilde istifade edilmesi caiz değildir. Bunun ihtiyacı olanlara verilmesi uygun olur. Çünkü o para, sahibi bilinmeyen mal hükmünde olur. Zira banka o parayı geri alamaz. Faiz de haramdır, tek yol onu muhtaçlara vermektir.

İslam hukukunda haramlar ikiye ayrılır.

Birine haram li aynihî denir ki bu, “kendi yapısında haramlık olan şey” demektir. Domuz eti, şarap ve ölü hayvan eti böyledir. Bir Müslüman bunları tüketemeyeceği gibi bir başkasına da veremez.

Diğerine haram li gayrihî denir ki bu da “kendisinde haramlık olmayan; ama kazanma şekli haram olan şey” demektir. Faizden kazanılan para böyledir. O para ile, alın teri silinerek kazanılan para arasındaki tek fark; onu kazanma şeklidir. Bu da sadece kazanan kişiyi ilgilendirir.

Bakara sûresinin 278. ayeti, tahakkuk eden faizin alınmamasını emreder. Ancak halihazırdaki bankalar alınmayan faizleri kendi hesaplarına iade edemezler. Onları ayrı bir hesapta biriktirerek başka yerlere aktarırlar. Bu sebeple banka faizleri, sahibi bilinmeyen mal hükmüne girer. Bu durumda o paranın bankadan alınıp maddi açıdan zor durumda olanlara verilmesi caiz olur. Verirken de bunun faiz parası olduğunu söylemek gerekmez. Çünkü alan kişi, onun faiz parası olduğunu bilirse bundan rahatsızlık duyabilir. Ayrıca bu parayı veren kişinin faiz aldığının bilinmesi de iyi olmaz. Zira günahları açıklamak değil; örtmek gerekir.

KAYNAK: Yahya Şenol, “Bize Soruyorlar”, Kitap ve Hikmet Dergisi, Nisan-Haziran 2016, Sayı: 13, s. 105.

@ rsto2105;
böyle düşünüyorsan,birimiz bu forumda fazlayız.Bu devirde,bilgisayar bilişim forumun da ....
Sözün bittiği yer sanırım böyle bir şey olmalı ...

abtani' Alıntı:
@ rsto2105;
böyle düşünüyorsan,birimiz bu forumda fazlayız.Bu devirde,bilgisayar bilişim forumun da ....
Sözün bittiği yer sanırım böyle bir şey olmalı ...
farklı düşüncelere tahammül edemiyorsan bu foruma fazlasın dostum

ismailt' Alıntı:
haramla sevap kazanılmaz.Ayrıca o çocukların boğazından da haram geçmesine sebep olacağınız için vebali olur.Fakir bir kimseye hayır olsun diye domuz eti yedirirmisiniz?Biz yemiyoruz ama siz fakirsiniz siz yiyebilirsiniz demek gibi birşey.

cok anlamsiz bir benzetme, ozaman siz maasta almayin zira o maadin icinde de faiz var. devlet bu parayi nerelerden buluyor saniyorsunuz? vergisini odeyemeyen adamin, cezasini geciktiren surucunun vs. vs.odedigi milyarlarca lira faiz var o butcenin icinde. butun dunya ekonomisi faizle donuyorken ben faize bulasmiyorum demek sacmalik.

kanka katılım bankasına koy:) şahsen ben öyle yapıyorum. şahsen benim Kuveyttürk te hesabım var, kar zarara ortağım her ay kar miktarı az da olsa değişiyor zarar etmedi büyük müessese olduğu için edersede razıyım :roll:
bazıları bunada faiz diyor sen onlara bakma kanki:) ,buyur cübbeli hocamızın bu konuya yaklaşımı

https://www.youtube.com/watch?v=8ACIyCaRxNs

Valla ben son paylaştığım yazıdaki alıntıdan sonra netleştim sayılır, sevap bekleme diyor, ama ihtiyacı olana verebilirsin caizdir diyor, bu yolda ilerleyeceğim nasipse..

Kısacası içime sinmese de bana "PEKİ HANIM" dedirteceksiniz :alkis: :+1:

kar payı lı bankaya koy, kar payını hem sen ye hem bana yolla hem ihtiyacı olanlara kanka:)

fuhustan tutuklanmis adami kilavuz yapmislar :D
o da kalkmis satranc haram demis, kafalar cok guzel. 5 sise buyuk icilse ulasilmayacak seviyede...

Suicide' Alıntı:
fuhustan tutuklanmis adami kilavuz yapmislar :D
o da kalkmis satranc haram demis, kafalar cok guzel. 5 sise buyuk icilse ulasilmayacak seviyede...
5 yıl önceki söylediklerini adama kapak yapmışlar zaten...

Adamın fuhuştan tutuklanması olayı bana inandırıcı gelmedi orası ayrı bir hikaye ama satranç ve diğer konularda yaptığı açıklamalara inananları gördükçe açıkçası ülkeye olan umudum gittikçe azalıyor.

abtani' Alıntı:
:alkis:

Hocam açta diyanetin fetva hattına sor bence. Maşallah herkes fetva verir olmuş güzel ülkemde. Vebali de diyanete atarsın al sana kurtuluş reçetesi...Bence pis(necis) su ile abdest almaya benzer bende bişey demiş olayım..

sidikli suyla abdest olmaz. Faizlede Hayır olmaz. Şeytan sağ taraftan yanaşmış. Kesinlikle haram.

Geri