Hangi Kitabı Okuyoruz?

Kodla Büyü
İyi Baba Olmanın Şifreleri - Zafer ÇETİN

Fazla kitap okumayı sevmem. Ancak şu anda okuduğum kitapta yazar sıcak ve samimi bir sohbet ortamında çok değer verdiği babası ile ilgili duygularını sade bir dille anlatmaktadır. Onun yaşamına kattığı değerleri anlatmaktadır. Okuyunca kendinizle ilgili bir çok şeyi yeniden gözden geçireceğinize eminim. Her baba adayının ve her babanın mutlaka okumasını tavsiye ederim.

http://www.iyibabaolmaninsifreleri.com

sehzade' Alıntı:
Merhaba Gülay Hocam. Çok kitap okuyordum evet, ancak son 2 yıldır yazar okumaya çalışıyorum. Hani demişler ya Cemil MERİÇ'e "Üstad kitap tavsiye eder misin diye, O da kitap okuma yazar oku demiş..."
Siyer kitaplarının birçoğunu boşuna okuduğumu İbrahim SARMIŞ ve Celaleddin VATANDAŞI okuyunca, sosyolojik kitapların birçoğunu boşuna okuduğumu Mustafa İSLAMOĞLU'nu ve Ömer Lütfi METE'yi okuyunca, yabancı kitapların (bazı yazarlar hariç, Grange, Werdon, Mauolouf, Mango, Eco, Grimwood...) birçoğunu boşuna okuduğumu Ahmet ÜMİT'i, Tarık BUĞRA'yı, M.N.SEPETÇİOĞLU'nu, Yaşar KEMAL'i.... (listeyi uzatmak mümkün) okuyunca anladım.

Siz hangi konuda tavsiye istiyorsunuz söyleyin naçizane tavsiyede bulunayım... Selametle kalın...

hocam öncelikle dikkate alıp cevap verdiğiniz için teşekür ederim.
kitap okumayı seviyorum ama bunun için çok fazla vakit ayıramıyorum. 3 yaşında bir oğlum var okuldan sonraki vaktimin çoğunu ona ayırmak zorunda kalıyorum. ben daha cok okulda boş vakitlerimde, serviste ve nadirende evde(oğlumun uyuduğu saatler) okumaya vakit ayırıyorum. Fazla vakit ayıramıyorum desemde bir kitabı ortalama 2-5 gün arasında bitiyorum.
tüm bunları söyledim çünkü kitabın türüne göre okuduğun ortam önemli. çok ağır ve çok sakin ortamlarda okunması gereken kitaplar beni zorlayabilir diye düşünüyorum.
ilgi alanıma gelince; daha çok besleyiciliği olan tarihi ve dini kitapları roman tarzında seviyorum diyebilirim. iskender pala, sinan yağmur, ahmet ümit, elif şafak, nazan bekiroğlu kitapları gibi
herzaman olmasada nadiren farklı kitaplarda okuyorum sarah jio, murat menteş, zülfü livaneli vs

şuan almayı düşündüğüm kitap listesi
1-dünyanın ilk günü-beyazıt akman
2-aklından bir sayı tut-j verdon
3-elif şafak - iskender
4-piruze ve incir ağacı-sinan akyüz
5-saatleri ayarlama enstitüsi- A.Hamdi tanpınar
6-devlet ana- kemal tahir

sevdiğim kitap türleriyle listeyi biraz anlamsız bulmuş olabilirsiniz yorumlara ve tavsiyelere göre seçtiğim kitaplar.
listeye ekleyebileceğim yada çıkarmam gereken kitaplar varmıdır sayın hocam
yazarların bazıları hakkında sadece netten araştırdığım kadar bilgim var, yeteri kadar fikrim yok
öncelikli okunması gereken kitaplar ve yazarlar sizce hangileridir?
şimdiden teşekür ediyorum.

gülayhoca' Alıntı:
sehzade' Alıntı:
Merhaba Gülay Hocam. Çok kitap okuyordum evet, ancak son 2 yıldır yazar okumaya çalışıyorum. Hani demişler ya Cemil MERİÇ'e "Üstad kitap tavsiye eder misin diye, O da kitap okuma yazar oku demiş..."
Siyer kitaplarının birçoğunu boşuna okuduğumu İbrahim SARMIŞ ve Celaleddin VATANDAŞI okuyunca, sosyolojik kitapların birçoğunu boşuna okuduğumu Mustafa İSLAMOĞLU'nu ve Ömer Lütfi METE'yi okuyunca, yabancı kitapların (bazı yazarlar hariç, Grange, Werdon, Mauolouf, Mango, Eco, Grimwood...) birçoğunu boşuna okuduğumu Ahmet ÜMİT'i, Tarık BUĞRA'yı, M.N.SEPETÇİOĞLU'nu, Yaşar KEMAL'i.... (listeyi uzatmak mümkün) okuyunca anladım.

Siz hangi konuda tavsiye istiyorsunuz söyleyin naçizane tavsiyede bulunayım... Selametle kalın...

hocam öncelikle dikkate alıp cevap verdiğiniz için teşekür ederim.
kitap okumayı seviyorum ama bunun için çok fazla vakit ayıramıyorum. 3 yaşında bir oğlum var okuldan sonraki vaktimin çoğunu ona ayırmak zorunda kalıyorum. ben daha cok okulda boş vakitlerimde, serviste ve nadirende evde(oğlumun uyuduğu saatler) okumaya vakit ayırıyorum. Fazla vakit ayıramıyorum desemde bir kitabı ortalama 2-5 gün arasında bitiyorum.
tüm bunları söyledim çünkü kitabın türüne göre okuduğun ortam önemli. çok ağır ve çok sakin ortamlarda okunması gereken kitaplar beni zorlayabilir diye düşünüyorum.
ilgi alanıma gelince; daha çok besleyiciliği olan tarihi ve dini kitapları roman tarzında seviyorum diyebilirim. iskender pala, sinan yağmur, ahmet ümit, elif şafak, nazan bekiroğlu kitapları gibi
herzaman olmasada nadiren farklı kitaplarda okuyorum sarah jio, murat menteş, zülfü livaneli vs

şuan almayı düşündüğüm kitap listesi
3-elif şafak - iskender

sevdiğim kitap türleriyle listeyi biraz anlamsız bulmuş olabilirsiniz yorumlara ve tavsiyelere göre seçtiğim kitaplar.
listeye ekleyebileceğim yada çıkarmam gereken kitaplar varmıdır sayın hocam
yazarların bazıları hakkında sadece netten araştırdığım kadar bilgim var, yeteri kadar fikrim yok
öncelikli okunması gereken kitaplar ve yazarlar sizce hangileridir?
şimdiden teşekür ediyorum.

Hocam Resullah'ın hayatını doğru kaynaktan öğrenmek isterseniz Celaleddin Vatandaş ve İbrahim Sarmış'ı öneririm. Servisle gidip geldiğinizi yazmışsınız. Serviste okumak için biraz daha hafif kitapların olması gerekir. Devlet Ana'yı yazdığınıza göre tarihe merakınız var demekki. Devlet Ana'yı okudum. Osman Bey'in beylik dönemi sancılarını anlatan ortanın üzerinde bir kitap.
Sayın hocam. Tarihe hele hele Türk tarihine merakınız varsa ve tarihi roman okuyarak öğrenme isterseniz, Rahmetli Mustafa Necati SEPETÇİOĞLU'nun 12 kitaplık Dünki Türkiye serisini mutlaka ama mutlaka okuyun derim. Aynı şeklide yazarın Çanakkale serisi vardır ki 10 yakın okuduğum çanakkalae kitapları arasında açık ara en iyisi bu üçlü seri.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Mustafa_Ne ... io%C4%9Flu
http://www.kitapyurdu.com/index.php?rou ... &limit=100

3-elif şafak - iskender
hocam listenizden sadece beyazıt akman'ı ve sinan akyüz'ü bilerek okumadım. Verdon'un bütün kitapları harikadır. Tam serviste, tenefüste, derste öğrencileri göreclendirdikten sonra okunacak kitaplardır. İskender Şafak'ın okuduğum ilk kitabı. Gayet başarılı buldum. Tanpınar'ı söylemeye bile hacet yok.

Benim bu listeye naçizane ekleyebileceğim kitaplar:
Grange - http://www.kitapyurdu.com/yazar/jean-ch ... 18124.html yazarın bütün kitaplarını okudum. Sisle Gelen Yolcu ve Leyleklerin Uçuşu birer başyapıt.

Ahmet Ümit - http://www.kitapyurdu.com/index.php?rou ... 8&limit=50 yazarın hemen bütün kitaplarını okudum. Sultanı Öldürmek ve Beyoğlu Rapsodisi başı çeker benim için.

Grimwood - http://www.kitapyurdu.com/yazar/ken-grimwood/55582.html çok sıradışı bir yazardır. Seveceğine eminim.

Fakir Baykurt - Eski köy hayatını (1950-80) merak ediyorsanız sanki türk filmi izliyormuş tadı verir. (Ancak bazı kitaplarında çok fazla komünizm propagandası vardır.) Kaplumbağalar ve Yılanların Öcü mutlaka okunmalı http://www.kitapyurdu.com/yazar/fakir-baykurt/4437.html

Nazan Bekiroğlu- Özellikle Nar Ağacı

İlle de Yaşar Kemal. Yazarım 30'a yakın kitabını okudum. İnce Memed ve Bu Diyar Baştanbaşa muhakkak okunmalı... http://www.kitapyurdu.com/index.php?rou ... 2&limit=50

Sayın Hocam inşallah yardımcı olmuşumdur.
Selametle kalın. Allah'a emanet olun...

çankkale de destan yazmış vatan evlatlarını anlamak ve anmak için,
Çanakkale Savaşları ve Gezi Rehberi/ Talha Uğurluel

Rahmet Yolları Kesti - Kemal Tahir

1937-38 yıllarında Sungurlu-Çorum'da geçen ağalık düzenini anlatan bir kitap. Daha önce yazarın Büyük Mal adlı kitabını okuduktan sonra da belirtmiştim. Çok fazla +18 anlatım var. Yazarın ya Çorum yöresine ve insanına kastı var ya da tüm olanları olanca çıplaklığıyla anlatmış. Tavsiye eder miyim? Eskilerin ahlak olarak bizden çok ama çok kötü olduğunu Kemal Tahir'den okumak isterseniz tavsiye ederim...

Engereğin Gözü - Zülfü LİVANELİ

Sultan İbrahim'in tahta çıkışını ve tahttan indirilişini zenci Habeş bir köle olan haremağası Süleyman'ın ağzından anlatan bir kitap. Bazı tarihi yanlış bilgiler var. Ancak çerezlik niyetine 2-3 saatte okunacak bir kitap.
Tavsiye eder miyim?
Üslubundan dolayı ve insanların iç dünyasını başka bir pencereden anlatmasından dolayı evet tavsiye ederim...

valinin dağıttığı kitabı :D ...adı da bir valinin duyarsızlıgı...5 metre yakınındaki ortaokula gidemeyen valinin hayatı hakkında...çok sıkıcıydı dogrusu :mrgreen:

aydınDr' Alıntı:
çankkale de destan yazmış vatan evlatlarını anlamak ve anmak için,
Çanakkale Savaşları ve Gezi Rehberi/ Talha Uğurluel
Mükemmel bir kitap.. Özellikle Çanakkaleye gidecekseniz mutlaka okuyup yanınızda götürmeniz gereken bir eser..

Ucurtma avcisi halit huseyin
Afgan asilli bir amerikali yazardan. Amerikan diyorum cunku zaman zaman bunu cok iyi hissettim. Yazarin afgan oldugunu dusunenler halt etmis /;

Ahmet Ümitin istanbul hatırasıından sonra diğer kitabı
sultanı öldürmek adlı kitabına başladım.
her iki kitapta işlenen cinayetlerin aydınlatılması için tarihi konu alıyor.
Kitaplar baştan sona okuyucuyu hem meraklandırıyor hemde tarihi bilgiler veriyor.
her iki kitabıda çok beğendiğimi söyleyebilirim,
yanlız sultanı öldürmek adlı kitaptaki karakterler kitabı çok daha eğlenceli hale getirmiş.
tarihi ve romanları sevenlere tavsiye edilir

gülayhoca' Alıntı:
Ahmet Ümitin istanbul hatırasıından sonra diğer kitabı
sultanı öldürmek adlı kitabına başladım.
her iki kitapta işlenen cinayetlerin aydınlatılması için tarihi konu alıyor.
Kitaplar baştan sona okuyucuyu hem meraklandırıyor hemde tarihi bilgiler veriyor.
her iki kitabıda çok beğendiğimi söyleyebilirim,
yanlız sultanı öldürmek adlı kitaptaki karakterler kitabı çok daha eğlenceli hale getirmiş.
tarihi ve romanları sevenlere tavsiye edilir

Yazarın en sevdiğim kitaplarından biridir. Müştak Serhazin'in hastalığına benzer bir olay başına gelen (farkı askeri-biyolojik deneye maruz kalması) Mathias Freire, Victor Janusz, Narcisse, Nono, François Kubiela (ki hepsi aynı kişidir ancak kahraman son kişiliği olan Mathias Freire'dan başkasını hatırlamamaktadır)'nın sürükleyici macerasını da okumanı tavsiye ederim...
2 sene önce 600 sayfalık kitabı köyde ramazan ayında 3 günde okumuştum...

Benim okuduğum kitap ise Kısa açıklamalı Kur'an-Kerim Meali - Mahmut KISA
Tefsirden aşağıda mealden yukarıda bir derleme olmuş. Tefsir okumadan önce okunması gerektiği düşüncesindeyim.

Rivayet Kültürü ve Olumsuz Kadın Algısı - İbrahim SARMIŞ

Yani başladım. Çok iyi gidiyor. Dinimize kadın ile ilgili sokulan ve hadis diye yutturulan safsataları Kur'an-ı Kerim'in eliyle bir bir yıkıyor...

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    46.5 KB · Görüntüleme: 540
Geri