Fibabank kredi ne dersiniz?

Kodla Büyü
bu yorumları yapan arkadaş maaşını bankadan alıyorsa sisteme girmiş demektir, o da lanetlenmiş. senin paranı o banka millete faizle veriyor. bunu bile bile bankadan alıyorsan kabullenmişsin demektir. (başka bir şansım yok, mecburum vs işe yaramaz bu konuda. bankadan maaş alınmayan bir işte de gayet rahat çalışabilir insan. ticaret yapar en azından)

faizsiz bankacılık adında faizin daniskasını alanlar ve o bankalarla çalışanlar da lanetlenmiş. (ayrıca bu adamlar banka faizi almak için dini de kullandıkları için bence durumları çok çok daha vahim)

Namaz kılmamak mı faiz yemek mi daha günah??? Bunun cevabını bilenlerin boşuna böyle tartışmalara gitmesi saçma. İnternette araştırın sayın hocam başını sokacağın 1 ev için sıkıntı olmaz diyenler de var. Ki bence en mantıklısı alacağın borç parayı öderken yıllık enflasyon oranını geçmemesidir geçerse işte o faiz olur. Yoksa kardeşim bana 100bin borç verdi 5 yıl sonra ben ona 100 bin verirsem ona zulm ederim, enflasyona göre arttırıp borcumu ödemem lazım.

semihcom' Alıntı:
hâla zorluyorlar, banka sana zaten promosyon veriyor karşılığında, ayrıca sen ayın 15. den itibaren sorumlusun, o gün parayı dinen cevaz verilmiş finans kurumlarına aktarabilirsin (kuveyturk, türkiye finans vb.) Cidden yazıklar olsun, adam faizi savunacağım diye yapmadığı kepazelik kalmıyor.
Konuyu açan hocam başka başlıklar altında kendine uygun cevaplar arıyor buluyor. Bu başlıkta konu epeyce kaydı.
Sizin bahsettiğiniz şu finans kurumları kim cevaz vermiş neye göre vs. Biliyorsan bir açıkla lütfen.
Bana göre onlarda faiz işinde. Katılım bankasıymış. Yatırdığın para nedense hiç zarara uğramıyor. Yada orası aracılığıyla alınan ev için ödenen tutar diğer bankalarla kafa kafaya.
Ha bunlar diyorki bizimkisi ticaret. Evi biz alıp müşteriye satıyoruz. 5 yıl sonra evin değeri o fiyat vs. Bana göre bu faize takla attırmaktan öteye gitmiyor. Banka = faiz okadar.

Bu arada o 5 yıl sonraki evin değerini hesaplarken diğer bankaların kullandığı faiz oranını kullanıyor ne hikmetse

Faizle ilgili aklını kullanan ve dinimizle dalga gecen insanlar için
A'RAF Suresi 179. ayet meali,
"Ve andolsun ki; cehennemi, insanların ve cinlerin çoğuna hazırladık (yarattık). Onların kalpleri vardır, onunla fıkıh (idrak) etmezler. Onların gözleri vardır, onunla görmezler. Onların kulakları vardır, onunla işitmezler. Onlar hayvanlar gibidir. Hatta daha çok dalâlettedirler. İşte onlar, onlar gâfillerdir."

Faizle ilgili ayeti kerimeler

Kuranda faiz ile alakali tahmini 7 ayet geçiyor
2:275 - Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.

2:276 - Allah faizi mahveder, oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez.

2:278 - Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.

2:279 - Eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve Resulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tevbe ederseniz, sermayeleriniz sizindir. Haksızlık etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.

3:130 - Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.

4:161 - Yahudilerin zulmetmeleri ve birçok kimseleri Allah yolundan alıkoymaları, yasaklandıkları halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle daha önce kendilerine helâl kılınan temiz şeyleri haram kıldık. Onlardan kâfir olanlara can yakıcı bir azap hazırladık.

30:39 - İnsanların malları içinde artsın diye verdiğiniz faiz, Allah yanında artmaz. Allah'ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekata gelince, işte onlar, malları kat kat artmış olanlardır.

"Onların gözleri vardır, onunla görmezler. Onların kulakları vardır, onunla işitmezler. " Allah cc buyuruyır yukarıda ki ayeti kerimeleri okuyamayan ve duymayan yalan yobazları için

Âyetlerin hepsi faiz yemekle ilgili faizi yiyen banka. Sonuç; bu konuya bu dini yorumları yazarak neyi kanıtlamaya çalışıyorsunuz. Adam bir şey sormuş verilen cevaplara bak.
Beyin bedava!

kendi adıma konuşayım, söylediklerimi o kadar çarpıtmış ki bazı arkadaşlar, ben sanki faizi savunmuşum gibi göstermişler.
sizin o katılım bankası safsalatalarınız ancak sizi kandırır, Allah'ı kandıramaz. Ev alıyormuş da bana satıyormuş da bilmem ne. 100.000 liralık evi satın alıp bana 100.000'e verse ya o zaman, neden 140.000 oluyor? Bu faiz değilse nedir?
faiz haramdır ama faize asla bulaşmak istemeyen babayiğit varsa herhangi bir bankayla asla işi olmaz. benden bu kadar...

volkankey' Alıntı:
Âyetlerin hepsi faiz yemekle ilgili faizi yiyen banka. Sonuç; bu konuya bu dini yorumları yazarak neyi kanıtlamaya çalışıyorsunuz. Adam bir şey sormuş verilen cevaplara bak.
Beyin bedava!

Hocam sende faizin parasını yiyorsun ya nasıl bir mantık bu ? emri bil maruf nehyi anil münker diye bir şey var biliyormusun ? Yobazlar ne okuduğunu anlıyor nede anlatılanı anlıyor. Allah ıslah etsin seni kardeş senin gibi düşünenleri inşallah gazabıyla değilde lütfuyla mağfiretiyle islah eder.

volkankey' Alıntı:
Beyin bedava!

1. video
https://www.youtube.com/watch?v=jfEEar5lPzI;

2. video
https://www.youtube.com/watch?v=xhl2LvH4ae8
3. video
https://www.youtube.com/watch?v=1abIKjW_a7I

Beyin bedava ama beyni olanlara et parçası olanlara değil.

İzle de hakikati öğren kardeşim öğren anla dinle duyyyy ey müslüman...

Faizi savunan insan Allah'ın ayetleriyle savaşıyor demektir. Tövbe edin kardeşler hemde nasuh tövbesi.

Yobazın önde gideni belli
Kuranda bahsedilen faiz istemek,
yani adama borç verdin 10 TL
15 TL istemek
yani bunu yemek
adam 10 lira alıp 15 lira geri ödeyecekse faizi yiyen bankadır.
Her şeyi de biliyormuş gibi konuşanlar yok mu. Ama hala kendi aklını kullanmıyorsun bak.

Senin gibi fikir marazına düşmüş zavallılara dua etmekten başka caremiz yok ne yazık ki . Allah cc ayetlwriyle savaşma verende alanda aynı. Sana Hadis okuyacagım onuda anlamayacaksın gözün var görmüyor kulak var duymuyor beyin var ama anlamıyor .

delikatliyam' Alıntı:
Senin gibi fikir marazına düşmüş zavallılara dua etmekten başka caremiz yok ne yazık ki . Allah cc ayetlwriyle savaşma verende alanda aynı. Sana Hadis okuyacagım onuda anlamayacaksın gözün var görmüyor kulak var duymuyor beyin var ama anlamıyor .
dinci geçinip başkasına hakaret etmekten geri durmuyorsun.
Yobaz ve cahillik tam da bu oluyor.

zamanın birinde faiz haramdır,kredi ile ev araba alınmaz diyenlerin şu an en az 1-2 kredi ödemesi var.
bu delikanlı da kesin kar payı diye malum bankalardan FAİZ alıyordur.
devletin bile maaşları kredili mevduat hesabından ödediği bir düzende fetvacıların artması ne kadar doğal acaba(?)

delikatliyam' Alıntı:
Faiz alan da verende lanetlenmiştir.

Arkadaşın sorusu ülkenin yıllardır çektiği sığ beyinler yüzünden güme gitmiş.

FORUMDAKİ ARKADAŞLARA BİR TAVSİYE:

Forumda kendini dini otorite sanıp fetva verenleri yok sayalım. Yazdıklarına cevap bile vermeyelim

yok olup gitsinler ....bitmediler bi...

Dünyanın başına bela olan bu beyinleri(?) forumun başına bari bela etmeyelim.
bunlar yüzünden forumda ne bilimsel paylaşım var ne de insani normlarda tartışma var.
saygılar

alitevetoglu34' Alıntı:
Arkadaşın sorusu ülkenin yıllardır çektiği sığ beyinler yüzünden güme gitmiş.

FORUMDAKİ ARKADAŞLARA BİR TAVSİYE:

Forumda kendini dini otorite sanıp fetva verenleri yok sayalım. Yazdıklarına cevap bile vermeyelim

yok olup gitsinler ....bitmediler bi...

Dünyanın başına bela olan bu beyinleri(?) forumun başına bari bela etmeyelim.
bunlar yüzünden forumda ne bilimsel paylaşım var ne de insani normlarda tartışma var.
saygılar

haklısın hocam da cevap yazmazsak kendini bir şey sanacak ne yapayım
kaldı ki adam hakaret ediyor ben faiz yemem haram diyor
faiz haram, kul hakkı sevap mı ona göre acep

Faiz haramdır. Bunun başka açıklaması yoktur. Kimse de faiz ödemeye meraklı değildir. Başımızda olan DİNDAR hükümet buna bir çare bulsun da millet faizsiz devlete borçlansın. Ama bizim hükümet daha çok kredi çekilsin diye uğraşıyor.

Parayı veren banka faizini yiyen yine banka. Parayı çeken nasıl faiz yemiş oluyor birisi mantıklı bir şekilde bunu açıklasın.

Birde 1 2 salak haşa Allahı kandırıyor sanki güya faizle para çekmiyormuşta banka ona ev veriyormuş oda evin parasını ay ay ödüyormuş. Ulan sanki faizle iş yapmadığını söyleyen banka senden fazlasıyla para almıyor mu?
Şu dönem müslümanları fırıldaklığı bıraksında İslamiyetin içine etmesin

Faizin haram olduğu bi kesin de şu dinci bankaların ayak oyunlarına bakınca inanın gidip faizle çalışan bankadan çekiyorum genelde. O din tüccarı katılım bankalarına gidiyorum adamlar normal bankanın aynısını hatta fazlasını çıkarıyor. Neymiş efendim biz senin yerine alıyoruz. Sana para vermemiş oluyoruz. Sen bize evin parasını ödüyosun, bu da ticaret oluyo, kitaba uygun oluyo. Ulan hırsız! Kimi kandırıyosun! Faizine dosya masrafın kadar normal banka gibi geçiriyosun ondan sonra ben faizle çalışmıyorum! Kulları buna ikna ettin diyelim, Allahu Teala görüyor ordaki cambazlığı!

faizin haram olduğu(almanın da vermenin de) ayetlerle ve hadislerle sabittir. ayetlerden ve hadislerden başka bir sonuç çıkmaz. çıkarmak isteyen kendisini kandırmış olur. kişinin kendi iradesi ile faize bulaşırsa bu onu günahkar yapar. arkadaş ta evet alıyorum ama günah olduğunu biliyorum diyor. bazıları ise hayır günah değil diyor, aklım bana yeter ve benim aklıma göre günah değil diyor. tehlikeli olan budur ve bu Allah'a şirk koşmaktır. biraz daha dikkatli olmakta fayda var bence. bu düşüncemi söylediğim kişi katılım bankalarını savunduğum çıkarımı yapmış ancak onların sistemini bilmiyorum ama gördüğüm kadarıyla faizden farklı bir işlem yapmıyorlar.

Arkadaşlar forum yok o dinsiz yok o şarlatan demeye kadar gitmiş. Ben şunu anlamıyorum Kişi hangi faiz daha uygun olduğunu sormuş diğeri haram olduğunu söylemiş dini bir uyarıyı bu kadar eleştirmeye gerek yok bence.
Bu ülkede insanlar buradaki birtakım kişiler yüzünden hep kutuplaşmış. Farzı misal türbanlılar dindar türbansızlar ise dini zayıf, chp liler dinsiz refahcılar dindar gibi algılandı. Kimse kimsein dinine saygı göstermiyor dindar olduğunu düşünen birisi dinsiz olduğunu düşündüğü kişinin kuyusunu kazdığı veya tam tersi bir durum olduğu için ülke ilerlemiyor. Bazı kesim İslam gelişmeyi engelliyor ülke gelişmedi diyor. İslam dininin ilk kelimesi oku ve bir çok hadis ve tavsiyelerde ilimden bahsediliyor.

Cami gitmek isteyen camiye gitsin kiliseye gitmek isteyen kiliseye gitsin. Ama lütfen kimsenin inancı ile laf ebeliği yapmayın. Sizin çok övdüğünüz avupalı insanları örnek olarak dine saygı gösteriniz.

delikatliyam' Alıntı:
Faiz alan da verende lanetlenmiştir.
Hele bak hele bak araba alırken neredeydin. Bana 30 bin borç vereydin. Arkadaş ev alıyor ona da borç ver. Sizin gibiler lafta var, 5 bin borç ver dediğimizde bankadan al dersiniz. İki yüzlüsünüz bari susun!

faiz konusu inananlar için bir gerçek olarak karşımızda duruyor sana göresi bana göresi yok. haa isteyen bu yola girer isteyen girmez bu kimseyi ırgalamaz. bunu insanlara hatırlatmak temiz kalple amenna anlarım daaaaaa..
vay efendim katılım bankaları, fetva almış bankalar lafları araya sokuşturuldumuuuu basıyorum kalayı dayanamayıp.
E Allah affetsin artık beni de bu gibiler yüzünden ettiğim sözlerden ötürü. Din simsarları sizi

Umarım öğretmen değilsinizdir. İllegal yazılımlar kullanıp ona buna haram diyenlerdensiniz sanırım. Site sahibi veya yöneticilerinin bu fetvacılara karşı yaptırımı yoksa onlar da aynı görüşte büyük ihtimal.

Geri