Fibabank kredi ne dersiniz?

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba arkadaşlar
Konutta diğer bankalar min. 1,13 iken fibabank 1,08 verdi. Masraflar totalde 50-100 fark ediyor. İki sorun var;
1) hayat sigortası yıllık 700 TL dediler. (Vakıf 10 yıllık 1350, halk 1650, finans 3500 demişti)
2) bulunduğum ilde tek şube var. Başka yok. Bankanin durumu biraz kafami karıştırdı. Yeni oluşundan mi ne bilmiyorum.
Aylık taksit 40 TL daha ucuz burada. 490 TL yıllık daha az ödemiş gözüküyorum. Ornegin vakıf sigorta yıllık 113 oluyor +490 fazla ödeme = 603 tl sigorta odemis gibi oluyorum
vakıfın ve fibanin aylık taklitleri eşit sigortada ise fibaya 70 TL fazla odemis oluyorum yıllık. Gerçi adamlar diyor her yıl anapara dustukce sigorta da düşer. Bilemedi şimdi.
Ne dersiniz? Bundan mi cekeyim yoksa vakıf halk gibi yerden mi?

Vakıftan çek hocam bence.. He fibada da kafanın karışmasına gerek yok, yeniyse yeni. Sonuçta o sana para vericek :) ama vakıf daha avantajlı gibi geldi bana sigortadan dolayı.

Bu arada bankadan actiginiz hesaba en az iki otomatik odeme vermezseniz aylik kulllanim bedeli diye para kesiliyor haberiniz olsun. Maas aldginiz bankayi da sorun. Hesapla falan ugrasmazsin

Arkadaş fetva vermiyor. Üzerine düşen görevi yapıyor uyarıyor hatırlatıyor. Allah haram kılmıştır faizi, peygamberimiz den hadislerle lanetlendiğini aktarıyor. Elhamdülillah müslümanız aklımız var neye inanacağız iman edeceğiz bellidir.
Ayrıca banka sana hayrına 100bincik borç veriyor değil mi?
Bunun adı faiz, o yüzden alanada verenede lanet olsun diyor Efendimiz.
Unutmayalım evi olanda olmayanda diğer tarafa göç ediyor vesselam.

3/ÂLİ İMRÂN-130: Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.) / Seyyid Kutub(3/ÂLİ İMRÂN-130: Ey müminler, sakın sürekli katlanan faizi yemeyiniz. Allah'tan korkunuz ki, kurtuluşa erebilesiniz.)

Bence bilmediğiniz bankaya güvenmeyin bir kredi kartı çıkartırlar kapatamazsınız. Bankacı bir tanıdık soruşturun bence biraz, eğer isterlerse 1-2 puan aşağı çekebiliyorlar.

cyln' Alıntı:
Uyarı ve hatırlatma için teşekkur ederım hocam
delikatliyam' Alıntı:
Faiz alan da verende lanetlenmiştir.
olanı söyleyince de millet hemen fetvaci oluyor buda yeni moda galiba niye zorunuza gidiyor anlamadim hale bak gorende adam kafasından uydurmus zannediyor. bilmeyen acsin hadisleri ogrensin yada diyanetin fetvaları var oradan baksin isteyen sanki söyleyen uydurmus gibi sacmalamasinlar.

Vakıf 1.12 ile cektim.
120.000-120 ay aylık 1823 tl
Dosya 600
Exper 550
Toplam 1150
10 yıllık Hayat sigortası 1337 (37 yaş)
Dask konut paketi 600-700

xxltc' Alıntı:
cyln' Alıntı:
delikatliyam' Alıntı:
olanı söyleyince de millet hemen fetvaci oluyor buda yeni moda galiba niye zorunuza gidiyor anlamadim hale bak gorende adam kafasından uydurmus zannediyor. bilmeyen acsin hadisleri ogrensin yada diyanetin fetvaları var oradan baksin isteyen sanki söyleyen uydurmus gibi sacmalamasinlar.

çok bilmişler toplanmışlar buraya
fetvalarını gördük diyanetin

http://t24.com.tr/haber/diyanetten-ense ... gil,323421

hadis nedir? doğruluklarını akıl süzgecinden geçiriyor musunuz

semihcom' Alıntı:
Din nasihattir, kendini akıllı zannedenler Allah, Peygamber aklını kabul etmiyorlar demektir, ne demek aklım bana yeter, Allah hidayet versin.

yani sorgulamak gerekiyor demek istedim
Din nasihattır diyorsan Allah benden alıp sana versin hidayet :)

volkankey' Alıntı:
xxltc' Alıntı:
cyln' Alıntı:
delikatliyam' Alıntı:

çok bilmişler toplanmışlar buraya
fetvalarını gördük diyanetin

http://t24.com.tr/haber/diyanetten-ense ... gil,323421

hadis nedir? doğruluklarını akıl süzgecinden geçiriyor musunuz

adam hakli beyler dagilin :) walla din üzerinden insanlari kandirmalari cok sacma geliyor artik.... calişmazsak kimse ekmek vermiyor

fibabanka güvenmeyin hocam sahsen ben vakifbanktan kredi cektim 5 yillik ödüyoruz bakalim...

delikatliyam' Alıntı:
Eyvallah hocam sen cenneti garantiledin bizi uyararak ama şu üslubun insanları aşağılaman kul hakkı oldugunu biliyorsundur. Yüce Allah'ın affetmedigi tek şeyide biliyorsundur.

"Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah’a kalmıştır. (Allah, onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalacaklardır. Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve eğer gerçekten iman etmiş kimselerseniz, faizden geriye kalanı bırakın.Eğer böyle yapmazsanız, Allah ve Resûlüyle savaşa girdiğinizi bilin. Eğer tövbe edecek olursanız, anaparalarınız sizindir. Böylece siz ne başkalarına haksızlık etmiş olursunuz, ne de başkaları size haksızlık etmiş olur."(Bakara suresi 275-278-279. Ayet-Diyanet İşleri Meali). Fetvacı diyen arkadaş bu fetva değil Kuran ayeti. Kuran ayetleri karşısında aklını kullanacak cesareti bulabiliyorsan seni tebrik ediyorum. Kredi çekecek arkadaşlar Allah aşkına bir daha düşünün ev almasanız büyük bir sıkıntıya düşermisiniz, aç-açıkta kalırmısınız ?. Çok fazla "akılcı" arkadaş dolaşıyor forumlarda bunlara itibar etmektense ve mahşerde zor duruma düşmektense bence bir daha düşün.

faiz almak-vermek haram,lanet nokta
Burada ne aşağılama,ne kandırma ne başka bir şey var nokta.
Nefsine yediremiyorsan soda iç hazmedersin belki

Dolaylı olarak hepimiz faizi yiyoruz.
Devletten her ay yaptığımız işe karşılık maaş alıyoruz.
Bu maaş ay boyunca devletin bankasında faiz olarak işliyor.Devlet "Aaa bu para gececinin, bu adam faiz yemez, onu ayrı bi köşeye koyalım" demez.
Ödeme emri çıkar bankada bekler 2 gün al sana faiz.
Devletin birikmiş faizleri ile maaşımız ödeniyor. Bence bu bu bile yanlış.
Alkol haram, alkolden alınan vergi helal. Üstelik bu verginin faizi ile maaşımız ödeniyor. Madem ince düşünüyorsunuz, bu nasıl açıklanır?

hasanbiltek' Alıntı:
faiz almak-vermek haram,lanet nokta
Burada ne aşağılama,ne kandırma ne başka bir şey var nokta.
Nefsine yediremiyorsan soda iç hazmedersin belki
Suan ?

gececi' Alıntı:
Dolaylı olarak hepimiz faizi yiyoruz.
Devletten her ay yaptığımız işe karşılık maaş alıyoruz.
Bu maaş ay boyunca devletin bankasında faiz olarak işliyor.Devlet "Aaa bu para gececinin, bu adam faiz yemez, onu ayrı bi köşeye koyalım" demez.
Ödeme emri çıkar bankada bekler 2 gün al sana faiz.
Devletin birikmiş faizleri ile maaşımız ödeniyor. Bence bu bu bile yanlış.
Alkol haram, alkolden alınan vergi helal. Üstelik bu verginin faizi ile maaşımız ödeniyor. Madem ince düşünüyorsunuz, bu nasıl açıklanır?
Hepsi doğru. Zararın neresinden dönersen kârdır. Dizine kadar bataklığa batmış olmakla, boğazına kadar batmış olmak aynı şey olmasa gerek.

ares0106' Alıntı:
"Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah’a kalmıştır. (Allah, onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalacaklardır. Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve eğer gerçekten iman etmiş kimselerseniz, faizden geriye kalanı bırakın.Eğer böyle yapmazsanız, Allah ve Resûlüyle savaşa girdiğinizi bilin. Eğer tövbe edecek olursanız, anaparalarınız sizindir. Böylece siz ne başkalarına haksızlık etmiş olursunuz, ne de başkaları size haksızlık etmiş olur."(Bakara suresi 275-278-279. Ayet-Diyanet İşleri Meali). Fetvacı diyen arkadaş bu fetva değil Kuran ayeti. Kuran ayetleri karşısında aklını kullanacak cesareti bulabiliyorsan seni tebrik ediyorum. Kredi çekecek arkadaşlar Allah aşkına bir daha düşünün ev almasanız büyük bir sıkıntıya düşermisiniz, aç-açıkta kalırmısınız ?. Çok fazla "akılcı" arkadaş dolaşıyor forumlarda bunlara itibar etmektense ve mahşerde zor duruma düşmektense bence bir daha düşün.

İşid der ki, bu kişi faiz alıp yiyor, tevbe etmiyor ayete göre bu şahıs Allah ve resulüyle savaşa girmiş sayılır tiz kafası kesile :)

[/quote]

İşid der ki, bu kişi faiz alıp yiyor, tevbe etmiyor ayete göre bu şahıs Allah ve resulüyle savaşa girmiş sayılır tiz kafası kesile :)[/quote]
Sen git kendi İslami kurallarını İşid ile belirle.

computing' Alıntı:
ares0106' Alıntı:

İşid der ki, bu kişi faiz alıp yiyor, tevbe etmiyor ayete göre bu şahıs Allah ve resulüyle savaşa girmiş sayılır tiz kafası kesile :)

+1

ares0106' Alıntı:

ayette lanetlenmekle ilgili bir şey göremedim ben
kaldı ki ayette faiz yemekten bahsediliyor
faiz ödeyince faizi yiyen banka oluyor bırakın banka düşünsün

Adam bi fikir almak istemiş arkasından neler konuşulmuş. Arkadaş da bence biliyordur faiz ile ilgili anlattıklarınızı. Ancak anadan babadan parası olmayanın bankadan kredi çekmeden ev sahibi olması çooook zordur. Olayı uzatmanın anlamı olmadığını düşünüyorum.

Geri