Faz-2 (Yeni imaj yayınlanmıştır)

Kodla Büyü
Hocam iyi akşamlar. Okulumuzdaki 10 tahtaya imajı attık, sorunsuz çalışıyor hepsi. 9 tanesine yazıcıları da tanıttık. Ancak bir tahtaya bağlı olan HP Laser MFP M125nw marka model yazıcı bir türlü cihaza bağlanmadı. (Daha önceki sayfalarda belirtilen yükleme adımlarını izledim. Pasif sürücüleri aygıt yöneticisinden kaldırdım.) Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-11-07 at 23.33.11.jpeg
    WhatsApp Image 2020-11-07 at 23.33.11.jpeg
    119.6 KB · Görüntüleme: 51
Hocam normalde mobil ağa bağlayıp yeniden başlatınca etkinleştirmesi lazımdı. Siz mobil ağa bağlayıp, ayarlar-etkinleştirme yolunu izleyerek "sorun gider" derseniz düzelecektir büyük ihtimalle.
hocam "windows cihazınızın donanımının değiştiğini bildirdi." şeklinde bi uyarı verip etkinleştirmeyi gerçekleştirmedi.

Hocam elinize sağlık. Windows 10 20H2 güncellemesinin olduğu imajınız var mı? Hazırlamayı düşünüyor musunuz?

Office etkinleştirme problemini çözmek için ekli dosyayı masaüstüne indirin ve rardan çıkartın. Sağ tık, yönetici olarak çalıştır deyin ve Product Activation Successful diyene kadar bekleyin.
Hocam merhaba dediğiniz gibi yaptım ( hem okul hem telefon internetinden ) ancak , 'KMS server failed , Your version is not supported. Install latest version bit.ly/aiomsp diyor linkte bir çok seçenek var. Ne yapmak gerekir. Bütün tahtalara Office tekrar kaldırıp yüklemek dışında daha kolay bir seçenek var mı?

Hocam, office etkinleştirme problemini çözdüm. Mobili bağlarken ethernet kablosunu çıkardım ve yönetici olarak çalıştırdım. Ben direkt çalıştırıyordum olmuyordu. Çok teşekkürler her şey için.

Hocam imajları Clonezilla alıyorum ben; imajları .iso olur. Acronis imajları .tib uzantılıdır. tib uzantılı dosyaların isoya dönüştürelemediğini biliyorum hocam. Siz de araştırın isterseniz.
Öncelikle emekleriniz için çok teşekkürler. Bir kaç sorum olacaktı.

Yaptıklarım: Bilişim atölyesindeki kasaya format attım, C,D,E diye bölümlendirdim. C ye Windows 10 kurdum, D ye de dosyalarımı attım ve en sonunda da Clonezilla ile tüm diskin yedeğini taşınabilir harddisk e yedek aldım. Yedek alma başarılı ancak yedek aldığım klasör 100 küsür GB yer kaplıyor. İşlem adımlarında internetteki clonezilla ile yedek alma adımlarını yani standart seçenekleri kullandım.

Soru 1 : Sizlerin iso değerleri 9 - 12 GB gibi oluyor. Benim yedek 100 GB. Teknik olarak ne yapmalıyım da imaj boyutu küçülsün?

Soru 2 : Aldığım imaj ISO değil, klasör şeklinde. Tekrar bir işlemden geçirip ISO olabiliyor galiba. Imajı direk ISO olarak kaydetme yöntemi var mıdır?

Soru 3 : Aldığım imajı ağdan tüm bilgisayarlara atmam için hangi yöntemi kullanmalıyım?

Hepinize teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Merhaba. Pc ye kurulur diye yazılmıştı ama kurduğumda bu hatayı verdi. Kablolu internetle de bağlandım sorunu çözemedim. Yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

• 16F0D3FB-7426-4B06-8B53-EC31E480B7A7.jpeg
    16F0D3FB-7426-4B06-8B53-EC31E480B7A7.jpeg
    89.1 KB · Görüntüleme: 48
Son düzenleme:
bu imajı indirip winsetupfrom usb ile boot oluşturdum bilgisayarda denemek istedim kapasite yetersiz dedi enaz 256 gb alan gerekli dedi.. benim ssd 128 gb .. acaba bir yerde hatamı yaptım ki ?

bu imajı indirip winsetupfrom usb ile boot oluşturdum bilgisayarda denemek istedim kapasite yetersiz dedi enaz 256 gb alan gerekli dedi.. benim ssd 128 gb .. acaba bir yerde hatamı yaptım ki ?
Hata yapmadınız hocam. İmaj için minumum 240 GB alan gerekli. Daha altı alan kurulumlarına izin vermiyor. Aceleniz yoksa 1 hafta içinde 120 GB ve üstü alan gereksinimi olan güncel bir imaj yayınlayacağım.

Hocam emeğinize sağlık öncelikle, ben faz1 ssd tahtaya yükledim ancak ekran siyah oluyor beyaz çizgi yanıp sönüyor bitince sorun neden kaynaklanabilir?

Hocam rufus da GPT den yazdırıp tahta açılışında F7 ye basarak boottan UEFİ SANDİSK den kurulumu yapsak yeterli mi ? Başka ayar var mı ?

3-Vestel kalibre ayarları içinde var değil mi ?

2- Eski bir bilgisayar a MBR den kurabilir miyiz?

Hocam rufus da GPT den yazdırıp tahta açılışında F7 ye basarak boottan UEFİ SANDİSK den kurulumu yapsak yeterli mi ? Başka ayar var mı ?

3-Vestel kalibre ayarları içinde var değil mi ?

2- Eski bir bilgisayar a MBR den kurabilir miyiz?

* Rufus ile yapacaksan:
GPT - UEFI - NTFS seçimi yapıp çıkacak uyarıda ISO modu ya da
GPT - UEFI - FAT32 seçimi yapıp çıkacak uyarıda DD modu seçmen lazım hocam.
* Son görselde yer aldığı gibi Optic Touch Device yazılımı ile kalibrasyon yapabilirsin. Ama varsayılan haliyle kalibreli gelir tahta.
* Bilgisayara kurmak için şu bağlantıdaki çalışmaları deneyebilirsin: https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/yeni-notebook-masaustu-imaj-iso-win10-subat2021.177185/

Yarın Faz-2 tahtalar için yeni imajın linklerini paylaşacağım.

hocam ben bu başlıktakini indirdim azönce yarın kurulum yapmayı düşünüyordum,yeni imajınızda neler değişecek?bunu kurmayıp yeni imajınızı mı kurmamı tavsiye edersiniz?
Daha düşük imaj boyutu, 02.03 tarihi itibarıyla tüm sistem ve program güncellemelerini almış, birkaç eklenip silinen program ve birkaç ayarlama yapılmış şekilde hocam. Şu an upload işlemi yapılıyor. Öğleden önce paylaşıma açmış olacağım.

Daha düşük imaj boyutu, 02.03 tarihi itibarıyla tüm sistem ve program güncellemelerini almış, birkaç eklenip silinen program ve birkaç ayarlama yapılmış şekilde hocam. Şu an upload işlemi yapılıyor. Öğleden önce paylaşıma açmış olacağım.
Teşekkürler hocam

hocam bu imajı kendi bilgisayarıma uygulasam olur mu? 240 ssd var. C bölümü 100 D bölümü 130gb şeklinde. Anladığım kadarı ile D deki verileri de siliyor değil mi? Yani biz partition seçmiyoruz, harddisk seçiyoruz, bölümlemesini kendisi mi yapıyor?

hocam bu imajı kendi bilgisayarıma uygulasam olur mu? 240 ssd var. C bölümü 100 D bölümü 130gb şeklinde. Anladığım kadarı ile D deki verileri de siliyor değil mi? Yani biz partition seçmiyoruz, harddisk seçiyoruz, bölümlemesini kendisi mi yapıyor?
Bilgisayarlar için oluşturduğum imajları deneyebilirsin hocam:
https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/yeni-notebook-masaustu-imaj-iso-win10-subat2021.177185/

D kısmı silinmesin istiyorsan çalışmaların imaj değil iso sürümlerini indirip kurman lazım.

Geri