Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Fatih projesinin maliyeti 30 milyar dolar

Konu, 'Fatih Projesi' kısmında acer50 tarafından paylaşıldı.

1. acer50

acer50 Süper Üye Süper Üye

2. Emsile

Emsile Seçkin Üye Seçkin Üye

Neden çöp olsun. Ben derslerimde kullanıyorum ve gayet iyi de yarar sağlıyor. Formatörlük yaptığım okullarda da öğretmenler gayet memnun,
    bir ekran ve internet alt yapısı olarak görürseniz evet çöp, ama amacına uygun bir şekilde kullanırsanız bulunmaz bir nimet

Unis bunu beğendi.
  3. zerdust

zerdust Site Gezgini

tabletleri de kullanabiliyor musun hocam, fiber de okula aylık ortalama 3000 tl fatura geldiğini biliyor musun? rakamın büyüklüğüne bakar mısın 30 milyar dolar

4. ctrl+alt+delete

ctrl+alt+delete Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

tabletler çöp.akıllı tahtalar iyi ama bir tahtanın maliyeti 15 bin diyorlar.her okula adam akıllı bir BT sınıfı her sınıfa bir laptop ve projeksiyon daha az maliyetle daha faydalı olacak bir uygulama olurdu

5. tugubu

tugubu Site Gezgini

bizim okulda da faz1 tahtalar takıldığından beri aktif şekilde derslerde kullanılıyor. Tabletler amacına ulaşmadı malesef ama tahtalar çok iyi.

6. ceky1

ceky1 Üye

çöp.

7. guner1453

guner1453 Seçkin Üye Seçkin Üye

Sabahın ilk dersinden önce toplanmaya başlayan öğrenciler, akıllı telefonlarını birer birer ortadan kaldırıyorlar. İlk ders matematik. Öğretmen akıllı tahtayı düğmesinden kapatarak karatahtaya tebeşirle düzgün daireler çizmeye başlıyor. Öğrenciler ise bir taraftan ellerindeki kağıtlarla karmaşık şekiller keserken, bir taraftan da eski moda plastik hesap makinelerini kullanarak denklem çözüyorlar. Bu öğrencilerin bir kısmı dünyanın en başarılı öğrencileri arasında. Burası Helsinki’de bir devlet okulu.

Devamı : http://www.egitimpedia.com/finlandiya-amerikanin-teknolojik-siniflarini-geride-birakti/

acer50 bunu beğendi.
  8. cihan_27

cihan_27 Seçkin Üye Seçkin Üye

tahtalar faydali cop diyen kullanmasin zorlamiyor kimse. tablet okullarin cogunda yok zaten. fiberden de memnunuz. Bt siniflari yenilenebilir oda olursa super olur.

9. sesumut

sesumut Süper Üye Süper Üye

Bende tahtaların işe yaradığını düşünenlerdenim. Ama fiber ve tablet konusunda aynı şeyi söyleyemem.

10. selocan32

selocan32 Seçkin Üye Seçkin Üye

Öğrenci tabletleri dışında her şey çoooook faydalı. Ne yani eğitime hiç harcama yapılmasın mı? Çöp kelimesini kınıyorum. Çocuklarımızın eğitimi için yapılan hiç bir harcama çöp değildir.

11. acer50

kimse akıllı tahtalar işe yaramıyor diyemez zaten, fotokopi makineleri de çok iyi oldu, tabi toner masrafı ayrı mesele. Ama tabletler, fiber çok kötü bence ve maliyet giderek artıyor, her ay 3000 liraya yakın internet faturası ödeniyor ve bu ilerleyen zamanda her okul için olacak, maliyeti artıracak. tabletler zaten tam çöp, 1,5 milyon tablet dağıtılmış, daha verimli kullanıyorum diyeni duymadım görmedim. o tabletler yerine okullara para gönderseler hiç olmazsa okula bi faydası olurdu, tablet maliyeti ortalama 350-400 liradır tahminim, sahibindende satıyordu faz2 öğrenciler 450-500 liraya, hatadan dönülmemesi de maliyeti artırıyor bence.
    takıllı tahtaya da gerek yoktu zaten, bir projekisyon ve laptopla iş çözülürdü, zaten çoğu okullar her sınıfa projeksiyonu yapmıştı bile, çok daha az maliyetle bu iş halledilirdi, daha da rahat kullanım sağlanırdı.

şu an o verimli dediğimiz faz 1 tahtaların garantisi bitmiş durumda okulumuzda arızalılar var ve yaptıramıyoruz, masrafı çok fazla tutuyor, faz 3 ihalesi yapılırken bular da tekrar garanti kapsamına sokulacakmış, dönem başından beri bekliyoruz, keşke bu kadar eğitimi düşünenler bu konuda da biraz daha hassas olsalarmış

12. bahar0147

bahar0147 Aktif Üye

Tahtalar iyi ancak tabletlere gerçekten yazık oldu:( gitti gidiyorda, hepsi burada da satılmalarınımı desek oyun amaçlı kullanılması mı desek ne bilim yazık olmuş

ÇetinÖğretmen bunu beğendi.
  13. aslan1917

aslan1917 Site Gezgini

Kimse bunların pedagojik ve bilimsel yanını tartışmıyor. Yıllardır Şuralar düzenleniyor hiç Fatih Projesinin bu şuralarda tartışıldığını duydunuz mu.Neden Bill Gates çocuğuna akıllı telefon kullandırmıyor, neden bu teknolojiyi üreten Çinliler kara tahta kullanıyor bunlar tartışılsın.Tahtalara gelince ben en az ayda 2 tahta arızası için servisi aramaktan bıktım . Umarım tahtalarda BT sınıfları gibi zamanla kaderine bırakılmaz yenileriyle değiştirilir.

14. zulfikar1985

zulfikar1985 Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Hocam, samimi olarak merak ettim. Rica ediyorum özellikle diğer branşlar için amacına uygun kullanım örnekleri paylaşabilir misiniz?

15. Emsile

Branşım Bilişim değil o sebeple dersimde çok da faydalı oluyor. Sosyal Bilgiler Öğretmeniyim, dersi görsel ve işitsel olarak zenginleştirip işlememi ve öğrencinin hem sıkılmadan dinlemesini hemde dersi sevmesini sağlayabiliyorum.
    Tablet kısmına birşey diyemem gereksiz bir yatırım olabilir, bizde tablet yok

16. acer50

fiber var mı hocam, ve bu yaptıklarınızı akıllı tahta yokken projeksiyondan yapamıyor muydunuz? 3 bin liraya projeksiyon ve laptop işi halledilebilirken 15 bin liralık tahta neden? fikrimi değiştiriyorum tahta da çöp. 30 milyar dolar ya, okulların fiziki durumları bu kadar kötüyken bu kadar masraf yazık

17. erkna

erkna Seçkin Üye Seçkin Üye

Tahta ve altyapı kurulumu dışındakiler belki çok yerini bulmadı ve maliyeti yüksek olabilir. Ama ET bence çok iyi bir nokta. Projeksiyon ve pc ile de olur daha ucuz diye düşünülebilir. Doğrudur. Ama projeksiyondaki çözünürlük ve renk kalitesi ile tahtanın arasında uçurum var. Renkler belli olsun diye kara kara perdelerle sınıfları uyunacak ortamlara çevirmek zorunda kalanlar vardı.
    Altyapı kuruluyor ve doğru dürüst bir ağ sisteminiz oluyor.
    Ama fiber tablet vb için çöp mü derseniz. Kesinlikle çöp

18. nosTRa

nosTRa Süper Üye Süper Üye

Tahtanın 15 bin TL ye mal olduğuna dair ihale vs kaydı var mı hocam rakam oldukça abartı geldi.

19. Emsile

Fiber var Hocam (50Mb) . Evet daha önce projeksiyon kullanıyordum, şu anki sistem kadar verimli olmuyordu. projeksiyon bir çok öğretmene zahmetli gelirken tahtalar daha kolay ve kullanışlı geliyor ve projeksiyone göre kullanım oranı daha yüksek.
    Devlet için maliyet ne kadar yüksekse alacağı vergide o kadar yüksek oluyor, sağ cepten al sol cebe koy meselesi

20. nosTRa

nosTRa Süper Üye Süper Üye

bu arada vestelin tahtaları gittigidiyor gibi sitelerde 6-7 bin lira devlete 15 bin maliyet mümkün görünmüyor bence

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal