Fatih Projesi 100 saatlik kurslara emanet :(

Kodla Büyü
bilişim rehberliği görevi BT öğretmeni dışındakilere verilmemelidir. Benim matematik ve ingilizce çok iyi o zaman beni de ingilizce veya matematik öğretmeni olarak görevlendirsinler olmaz öyle şey değil mi, herkes kendi branşına kendi işinin başına.

Çağrı1' Alıntı:
joomlacı çok kalabalık ağzın biz işin yükünü çektik yıllarca siz yokken şimdi de bir çoğumuz kullanılıp atıldı buradan ahkam kesersiniz sadece :verymad:
arkadaşım ben bir bilgisayar öğretmeniyim ve yıllardır da formatörlüktü btrydi herşeyi yaptım ve haala yapıyorum.
bana söyler misin hangi branşta böyle saçma sapan bir kursla biliişm teknolojileri öğretmeni gibi görevlendirme yapılıyo.
açsınlar o zaman tüm branşlar için bu şekilde kurslar.
100 değil 500 saat kurs alalım matematiğe geçelim mesela.
isteyen istediği branşa geçsin. var mı böyle birşey.
ya da git bilgisayar öğretmenliği oku mezun ol ben de saygı duyayım.

Bakınız size 180 saat kurs almış bi bedenci arkadaşımızı anlatayım. Elinde kapı gibi belgesi var ben de başvurdum hacı dedi. Btr oldu bu sene başında. Sınıfı berbat durumda tabii. Benden yardım istedi. Gittik fiziksel olarak düzenlemede sıkıntı yok kasa kaldır indir, allahtan usb girişi, vga girişi biliyordu takabildi ki zaten göz var nizam var girişler az buçuk ne nereye giriyo kestirebiliyosum eşşek değilsen. Format cdsini verdim bakıyor. Sonuçta cd bu cd roma girecek 180 saat kursa gerek yok onu biliyor. Ondan sonrasını bilmiyor. Bilmiyor 180 saatte bari formatı anlatın bu adama embesiller. Neyse formatı attık çat pat anladı. Driver kurulacak dedim yüzüme baktı. İlk kez duymuş. 180 saatte onu bile göstermemişler. 180 saati veren takız ek ders kasmış bunlar da çay sigara yapmış belli. Neyse onu da gösterdim. Programlar yüklenecek dedim mesela office. Nasıl yükleniyo dedi. Dahasını anlatamıyorum. Şimdi bu hiçbişey bilmeden belgeyle formatör olan farklı branştan biri. Bi de bi iki format atmış bunları bilen ve kendini bizden bile bilgili sanan farklı branşlar var burda. Bakın kardeşim bunları bilmek veya bilmemek önemli değil. Bu dediğim işler ne senin ne benim işim. Eğitimde bilgisayar ve bilgisayarlı eğitim konusuna gelirsek o benim işim. Btr eğer bir teknik eleman olayı, format olayı değil de bilgisayar ve öğretim teknolojisi olayı ise o bizim işimiz. O yüzden şu 180lik ve şimdi 100lük olacaklara sesleniyorum. İşin çakallığındasınız!!!

Teknik fakulte mezunu bir bilisim teknolojileri ogretmeni olarak bransdaslarimi kizdirmaz isem soylemek istedigim bir sey var. Zamaninda fakultede (uyduruk bir unv.de de degil hani ilk siralara oynar) mezun olmak uzereyken format atmayi, ofis programi kullanmayi, uyduruk bir programlama projesini kendi basina yapmayi basaramayan pek cok sinif arkadasimin mezun oldugunu gordum malesef.
Malesef ki kimimiz haspelkader bilisimci olmusuz, tipki diger branslarda oldugu gibi. Bu isi gercekten yapabilecek, pratik zekali cozum odakli insan sayisinin son derece az oldugunu dusunuyorum. Eger iki beceriksizden birisi bu isi yapacaksa en azindan 4 sene okula gidip gelen yapsin, belki 1-2 cumle kalmistir aklinin bir kenarinda.

uzun lafin kisasi, bizimkisi zor bir brans. her gun yeni bir sey cikiyor. bir yaptiginda calisan ikincide bin turlu hata verebiliyor. tum bunlarin karsisinda ders anlatmakta, rehberlik etmekte bana kalirsa saglam yetenek gerektiriyor.

olayı bu kadar abartmaya gerek yok......... fatih projesi altyapı ve donanımıyla ilgili bilgiler bırakın 100 saati 50 saatte bile öğrenilir....Burda önemli olan görevlendirme değil kadroyla girebilecek derslerin olması.Yani okullarda bilgisayarla ilgili derslerin artırılması.

ilon' Alıntı:
olayı bu kadar abartmaya gerek yok......... fatih projesi altyapı ve donanımıyla ilgili bilgiler bırakın 100 saati 50 saatte bile öğrenilir....Burda önemli olan görevlendirme değil kadroyla girebilecek derslerin olması.Yani okullarda bilgisayarla ilgili derslerin artırılması.
Yani hocam diyorsun ki tahtayı aç ebaya gir proje amacına ulaştı. öylemi ?

ilon' Alıntı:
Hala kursla öğrenilir diyosun hocam. Biz diyoruz ki, ne öğrendiyse herkes fakültede öğrendi ve üstüne ne elzemse o alana atandı. Onun haricinde üstüne elzem olmayan başka işlere bakması saçmalıktır. Bu iş bizim işimizdir demiyoruz bak bu noktaya dikkatini çekiyorum. Ben herkesin alanında derse girmesinden yanayım. Benim dersim her kademede zorunlu olsa, ben gidip bu kursu almam, bu işi de yapmam. Görevlendirme istemem. Hiçbir arkadaşımız istemez. Kaldı ki bu işin eğitimi almış bir branş bu olaya sıcak bakmıyosa diğer branşların hiç haddine bile değildir. Keşke komple kaldırılsa. Yemin ediyorum gocunmam niye kaldırıldı da demem.

pisagorean' Alıntı:
ilon' Alıntı:
Hala kursla öğrenilir diyosun hocam. Biz diyoruz ki, ne öğrendiyse herkes fakültede öğrendi ve üstüne ne elzemse o alana atandı. Onun haricinde üstüne elzem olmayan başka işlere bakması saçmalıktır. Bu iş bizim işimizdir demiyoruz bak bu noktaya dikkatini çekiyorum. Ben herkesin alanında derse girmesinden yanayım. Benim dersim her kademede zorunlu olsa, ben gidip bu kursu almam, bu işi de yapmam. Görevlendirme istemem. Hiçbir arkadaşımız istemez. Kaldı ki bu işin eğitimi almış bir branş bu olaya sıcak bakmıyosa diğer branşların hiç haddine bile değildir. Keşke komple kaldırılsa. Yemin ediyorum gocunmam niye kaldırıldı da demem.
Hocam 2 saat nöbet ücreti için bile nöbet tutmak isteyen arkadaşlarımız var..

Guzelgunler' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
ilon' Alıntı:
İçimizde o tür arkadaşlar var hocam ama genelimiz bu görevlendirmeden rahatsızız. Diğer branşlar memnun ve bizden çok sarılıyor bu işe. Bizden bu işe sarılan arkadaşlara bir nebze yine hak veririm. Almak isteyenler olacaktır ve hakkıdır da. Sonuçta bu işten anlar. Diğer branşların ne haddi ve ne de hakkı.

Bu proje reklam ve oy projesiydi yapıldı bitti. Sizin kadar emin olun kafa yormuyor bu koltuktakiler. Sağdan soldan 100 180 saatlik salak saçma kurslarla günü kurtarıyorlar.

Devletin malı deniz nasılsa ye babam ye. Ulan hangi ülkede vardır böyle uyduruk kurslarla adam yetiştirmek ve görev vermek.

antiak' Alıntı:
Bu proje reklam ve oy projesiydi yapıldı bitti. Sizin kadar emin olun kafa yormuyor bu koltuktakiler. Sağdan soldan 100 180 saatlik salak saçma kurslarla günü kurtarıyorlar.

Devletin malı deniz nasılsa ye babam ye. Ulan hangi ülkede vardır böyle uyduruk kurslarla adam yetiştirmek ve görev vermek.
100 saatlik hizmetiçi eğitim ki o da uzaktan eğitim zaten. Şu an istatistiklere baktım patlamış durumda başvuru sayısı. Biz bırakalaım bu işi mantar gibi geride buna talip olacak adam çok hocalarım. Benim bu projeyle ilgili hiçbir heyecanım kalmadı. Tahtalar yakında error vermeye başlar. Çek sürgüsünü kilidi vur. Beyaz tahtaya devam. İşte Fatih projesinin geleceği budur.

tüyü bitmemiş yetimin hakkı yeniyor . yazık. yeğitekde izliyor sadece. tek yaptıkları her bir maddesinde tehdit içeren bir yazı yayınlamak. o yazıyı yazana sormak lazım bunları aslında

pisagorean' Alıntı:
Guzelgunler' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
ilon' Alıntı:
İçimizde o tür arkadaşlar var hocam ama genelimiz bu görevlendirmeden rahatsızız. Diğer branşlar memnun ve bizden çok sarılıyor bu işe. Bizden bu işe sarılan arkadaşlara bir nebze yine hak veririm. Almak isteyenler olacaktır ve hakkıdır da. Sonuçta bu işten anlar. Diğer branşların ne haddi ve ne de hakkı.

kendi açımdan söyleyeyim, hiç dersim yok. maaş karşılığını tamamlayamıyorum ve okadar uzak ve küçük bir ilçedeyim ki abuk subuk bir yere şutlansam eşimin yüzünü baya bir zor görürüm sanırım. Birde bunlar yetmiyormuş gibi doğu görevi saçmalığı var... Bütün bu sebeplerden dolayı btr olmak zorundayım.

pisagorean' Alıntı:
antiak' Alıntı:

100 saatlik hizmetiçi eğitim ki o da uzaktan eğitim zaten. Şu an istatistiklere baktım patlamış durumda başvuru sayısı. Biz bırakalaım bu işi mantar gibi geride buna talip olacak adam çok hocalarım. Benim bu projeyle ilgili hiçbir heyecanım kalmadı. Tahtalar yakında error vermeye başlar. Çek sürgüsünü kilidi vur. Beyaz tahtaya devam. İşte Fatih projesinin geleceği budur.
uzaktan eğitim değil hocam...Ben karışmıyorum ama şu var ki Burada il fomatörü arkadaşlar bizzat veriyor eğitimleri

Suicide' Alıntı:
Teknik fakulte mezunu bir bilisim teknolojileri ogretmeni olarak bransdaslarimi kizdirmaz isem soylemek istedigim bir sey var. Zamaninda fakultede (uyduruk bir unv.de de degil hani ilk siralara oynar) mezun olmak uzereyken format atmayi, ofis programi kullanmayi, uyduruk bir programlama projesini kendi basina yapmayi basaramayan pek cok sinif arkadasimin mezun oldugunu gordum malesef.
Malesef ki kimimiz haspelkader bilisimci olmusuz, tipki diger branslarda oldugu gibi. Bu isi gercekten yapabilecek, pratik zekali cozum odakli insan sayisinin son derece az oldugunu dusunuyorum. Eger iki beceriksizden birisi bu isi yapacaksa en azindan 4 sene okula gidip gelen yapsin, belki 1-2 cumle kalmistir aklinin bir kenarinda.

uzun lafin kisasi, bizimkisi zor bir brans. her gun yeni bir sey cikiyor. bir yaptiginda calisan ikincide bin turlu hata verebiliyor. tum bunlarin karsisinda ders anlatmakta, rehberlik etmekte bana kalirsa saglam yetenek gerektiriyor.
Hocam sizin yazdıklarınızın benzerini yazdım, sizin ekip kavga etmek için hazır kıta bekliyor. Fatih projesi ana gündeminiz olmamalı. Neredeyse iptal drumuna gelmiş derslerinizin yeniden okullarda okutulması için mücadele verilmeli. Fatih projesi ile ilgili olarak btr görevini yapan bayan arkadaşımız var. ayda yılda bir çökmüş bir akıllı tahta ve servise gönderilmesi gereken tabletlerdan başka iş yaptığını gören yok. İdare memur olarak kullanıyor. Tabiki öncelik bilgisayar öğretmenlerinde. Ancak bilgisayar öğretmenlerinin mücadele biçimi yanlış. Bu nedenle bilgisayar öğretmeni arkadaşlar bir türlü haklarını alamıyorlar. Forumda başkaları ile kavga etmek yerine ilgili mercilerde hakklarını arasınlar daha çok faydalı olur diye düşünüyorum. Hepimiz destek olalım

Eskiden is biraz teknik servisdi hatta tamamen oleydi ozaman bile farkli branslara siddetle karsi ciktigim gibi su anda degisen f btr ile artik ogrenci ve ogretmen veli odakli rehberlik hizmetine dondu olay buradan rehberlik edecegimiz ve hapacagimiz is cok daha ciddi boyuta ulasti bu boyleyken farkli branstaki arkadaslar sizin yaptiginz bu saatten sonra artik bt ogretmenlerinin direk hakkina girmektir yaptiginiz farkli kurslarla farkli brans ogretmenleri olanlardan farksiz olacaktir

tehdit eder gibi maddeler koyarak sözde öğretmenlere etkileşimli tahtaları kullandıracaklar.tehdit ederek kendilerine göre çalışmayan btr leri çalıştıracaklar. düşünceleri bu. tez zamanda o koltuklardan şutlanmanız umuduyla...

seyyyyyah28' Alıntı:
O kadar yatırım yapıldı. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan vergilerle etkileşimli tahtalar kuruldu. Kurulmaya da devam ediyor. Peki bundan sonraki süreç ne olacak. Hepsi meçhul. 100 saatlik kurslarla bu proje yürür mü. Aklıma Ömer DİNÇER geldi. Herkes bilgisayar kullanmasını biliyor derse ne gerek var demişti. Gelişmiş ülkeler daha da gelişirken biz maalesef geriliyoruz. İşi ehline yaptırmıyorlar. Daha çok günü kurtarma politikası izliyor Yeğitek. Üzülüyorum üç - beş yıl sonra etkileşimli tahtalar sadece beyaz tahta görevi görecek diye. Mevcut durumun oluşmasında kötü anlamda emeği olanlar bir an önce farkına varırlar bu durumun da hem tahtalar hemde BT öğretmenleri gereken değeri görür diyorum.
slm hocam öncelikle genel manada söylediklerine katılıyorum.diğer arkadaşların yazdıklarını da okudum. proje biraz ağır ve hesapsız plansız gitti.tabletler bir işe yaramıyor şu anda . tahtalar da sadece kitap açmak için kullanılıyor.btr görevlendirmeye karşıyım ben de norm olmalı. ben ihl meslek dersleri öğretmeniyim. 2007 -20012 arası 5 yıl bt formatorluk yaptım. o zamanlar et ler tabletler yoktu. bt sınıfları vardı. bu yıl tekrar müdürün isteğiyle btr oldum. sor bakalım niye oldum (şener şen in repliği)
başlıkta demişsin ya fatih projesi 100 saatlik kurslara kaldı diye. bizim okul büyük 3 bina 52 tahta var. I. dönem btr aradık bulamadık kimse kabul etmiyor.ortalıkta btr olacak bilişim öğretmeni yok. btr kursları bundan dolayı ihtiyaca binaen açılıyor.
eğer derdin diğer branşların btr olması ise birincisi bilişim öğretmeni istekli olursa branş dışı btr olamıyor.yani ekmeğinizi elinizden almıyoruz alamıyoruz.II. si bazı branş dışı btr ler bilişim öğretmenlerine taş çıkartır. örnek.Bizim okula bayan bir bilişm öğretmeni btr olarak görevlendirildi. Çoğu şeyi bana soruyordu.Ben yardımcı oluyordum. tekrar söylüyorum genel konularda hem fikirim sizinle. aksaklıklar plansız projeler vs vs. o kadar yatırım atıl kaldı. et ler ve tabletler malesef işe yaramıyor. her okula bir btr verilmeli (norm) artı diğer özlük hakları kısıtlanmamalı. (dyk belletmenlik nöbet kurs) döküman yazılım materyal hazıranmalı ve aktif olarak kullanılmalı.

Az kaldı,

Önce yazılım dersini zorunlu yapacaklar, öğretmen ihtiyacı doğacak..

Meslek liselerinde bilişim alanlarının kontenjanlarını önce %50 azaltacaklar,
Ordan bir norm fazlalığı çıkacak,
Norm fazlalarını normal ilkokul ortaokul liselere gönderecekler.
24 saat ders çakacaklar, üzerine de resen BT rehberliği çakacaklar..

Gün gelecek, meslek liselerinde bilişim alanı diye bir alan kalmayacak..

100 saatlik kursa katılan bilgisayar öğretmeni olmuyor niye yanlış yorumluyorsunuz. Ayrıca Bilgisayar öğretmeni olmak demek Fatih projesinin tüm içeriklerine be bileşenlerine hakim olmak anlamına gelmiyor. Ben olayı kişiselleştirmek istemiyorum ama Bilgisayar öğretmeni olduğu halde EBA sistemini tanımayan ders içeriklerini bilmeyen Tableti henüz eline almayan BT öğretmeni varken olayı bu kadar ürkütücü hale getirmenin anlamı yok.
BT Formatörünün görevi format atmak, elinde tornavida ile bilgisayar tamir etmek değil diye bas bas bağıran değerli öğretmenlerimiz olayı nerelere çekiyorlar.

ferahta' Alıntı:
100 saatlik kursa katılan bilgisayar öğretmeni olmuyor niye yanlış yorumluyorsunuz. Ayrıca Bilgisayar öğretmeni olmak demek Fatih projesinin tüm içeriklerine be bileşenlerine hakim olmak anlamına gelmiyor. Ben olayı kişiselleştirmek istemiyorum ama Bilgisayar öğretmeni olduğu halde EBA sistemini tanımayan ders içeriklerini bilmeyen Tableti henüz eline almayan BT öğretmeni varken olayı bu kadar ürkütücü hale getirmenin anlamı yok.
BT Formatörünün görevi format atmak, elinde tornavida ile bilgisayar tamir etmek değil diye bas bas bağıran değerli öğretmenlerimiz olayı nerelere çekiyorlar.

bana 100 saatlik kurs ver okul pskolojik danışmanı olup rehber öğretmen olarak görevlendir
çocuklara - afedersiniz bence - "çalışın" , " arkadaşlarınla empati kur" - "evladım aslıda sen çok naziksin bence kibar davranmalısın" laflarını 9-3 arası yapıp ooooh evime gideyim
dur dur yada göz doktoruna 100 saatlik kurs ver onu cildiyede polikinliğe yazalım
yok ya sağlık bakanlığı yapmaz.
tarım terimlerini anlatan 100 saatlik kurs ver tarım bakanlığına uzaman yardımcısı olayım devlet ihalesi takip edip 7bin maaş alayım.

yada bana biraz değer ver çaışma şartlarımı belirle - diğer meslektaşlarımın beni personel değil öğretmen olarak görmesini sağla bir haftada 3 okulun tahtasına bakayım...

kişisel alma hocam. benim matematikçinin kursunda ekdersinde gözüm yoksa sair branşlar işimden uzak dursun.
vesselam

bizim okulda halen 80 öncesi kara tahtalar var ben bu tartışmaları görünce çok üzülüyorum, keşke bizde de akıllı tahta olsa da onun yazılımlal sorunları ile uğraşsak şu an tebeşirlerle yahut ışıkta parlayan tahtalarla uğraşıyoruz okulda 1 tane projeksiyon ile 1+1 hoparlö var, sınıf sınıf geziyor

Geri