EXCEL Yardım

Kodla Büyü

cronos23

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Değerli hocalarım, elimizde bulunan excel dosyasında hücrelerde farklı değerler var ve bu değerler ardışık değil; şöyleki değerler A1,C1,E1,G1... gibi arada birer boş hücre olacak şekilde devam ediyor. Ben bu hücrelerden en küçük 2. değeri buldurmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim. Şimdiden çok teşekküler.

=KÜÇÜK(A:G;EĞERSAY(A:G;MİN(A:G))+1)

A ile G sütunları arasındaki 0dan sonra( boş hücre var dedgnz için onları 0 sayar) en küçük 2.degeri bulur hocam. Doğru anladıysam.

=KÜÇÜK(1:1;EĞERSAY(1:1;MİN(1:1))+1)
=KÜÇÜK((1:1);2) Tekrar eden veriler yoksa bu formül de aynı işi görür.

Son düzenleme:
https://resmim.net/i/excell.5Oeuo
excell.5Oeuo

Hocam ekli resimde gösterdiğim işaretli yerlerdeki en küçük 2. değeri buldurmak istiyorum.

=KÜÇÜK((D5;G5;J5;M5;S5;V5);EĞERSAY(5:5;MİN(5:5))+1)
=KÜÇÜK((D5;G5;J5;M5;S5;V5);2) Tekrar eden veriler yoksa bu formül de aynı işi görür.
=KÜÇÜK(BENZERSİZ(D5;G5;J5;M5;S5;V5);2) Excel sürümünüz destekliyorsa bu formül de kullanışlı.

Son düzenleme:
=KÜÇÜK((D5;G5;J5;M5;S5;V5);EĞERSAY(5:5;MİN(5:5))+1)
=KÜÇÜK((D5;G5;J5;M5;S5;V5);2) Tekrar eden veriler yoksa bu formül de aynı işi görür.
=KÜÇÜK(BENZERSİZ(D5;G5;J5;M5;S5;V5);2) Excel sürümünüz destekliyorsa bu formül de kullanışlı.
Çok teşekkürler Hocam, formül çalıştı.

Hocam bir sorum daha var. Acaba en büyük değer den sonra o değerin ait olduğu kişinin ismini nasıl yazdırabiliriz? Resmini atıyorum.

Ekli dosyalar

• EN BÜYÜK.jpg
    EN BÜYÜK.jpg
    88.8 KB · Görüntüleme: 27
İndis Kaçıncı formülleri ile ve yardımcı satır ile düşeyara kullanarak yapılabilir.
İndis ve Kaçıncı formülleri ile söyle; Kaçıncı formülü ile söz konusu verinin kaçıncı sütunda bunduğunu tespit edip, İndis formülü ile o veriye bağlı olan isim getirilir.
=İNDİS(1:1;KAÇINCI(MAK(D2;G2;J2;M2);2:2;0)-1)

Yardımcı satır olayını izah etmeye çalışayım:
1- Listenin alt kısmında boş bir satıra isimleri formül ile alırız. (D16 hücresine =B1 , G16 hücresine =F1 , J16 hücresine =I1 , M16 hücresine =L1)
2- Bu formül ile en büyük veri ismini bulabilirsiniz. =YATAYARA(MAK(D2;G2;J2;M2);C2:M16;15;0)
3- İsterseniz 16. satırı gizleyebilirsiniz.

Her iki yöntemi de uygulamış olduğum Excel dosyasını paylaşayım.

Ekli dosyalar

• İndis.rar
    14 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Geri