excel (yandaki hücrenin değerini bulmak)

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Selam arkadaşlar
Şekildeki sarı renge boyanmış hücrenin yanındaki hücrenin değerini almasını istiyorum
Daha sonra buradaki formülü yukarı ve aşağı çekerek aynen işlemesini istiyorum. formülü yukarıdan aşağıya çektiğimde f5 hücresi 101 değerini alırken ; f12 hücresi ise 102 değerini alması lazım.
Bunu nasıl yaparım

Not: =$G$4 yapmak işimi görmüyor.

yandaki hücre.png

Her bir bilgi 8 satırdan mı oluşuyor. Yani 101 8 satır, 102 8 satır şeklinde mi olacak? Yoksa satır sayıları değişken mi?

dolaylı.png
Örnek çalışmayı inceleyiniz. Sarı renkli hücredeki formülü turuncu renkli hücrelere kopyalayıp yapıştırın.
SATIR(), TAMSAYI() ve DOLAYLI() fonksiyonları kullanılmıştır.

Ekli dosyalar

• Dolaylı.zip
    7.6 KB · Görüntüleme: 14
Ekli dosyayı görüntüle 64255 Örnek çalışmayı inceleyiniz. Sarı renkli hücredeki formülü turuncu renkli hücrelere kopyalayıp yapıştırın.
SATIR(), TAMSAYI() ve DOLAYLI() fonksiyonları kullanılmıştır.
dolaylı komutu ile de kullanılabilir di evet hocam ama. bir türlü bu şekilde kullanılacağı aklıma gelmemişti. Buradan çözüme gidilebilir tabiki. Ama daha basit bir çözümü vardır diye ümit ediyordum.
Mesela kaydır kamutu gibi bir komut ile olur diye düşünmüştüm ama bir türlü beceremedim.

KAYDIR fonksiyonu birleşik hücre olunca istenen sonucu vermiyor. Yapamadım, onun yerine şu şekilde gene DOLAYLI fonksiyonu kullanarak farklı bir şekilde çözebilirsin.
Örnek2.png

Bu örnekte Alan1, Alan2, Alan3 diye "Ad Tanımlaması" yapılması gerekmekte.

Geri