Excel Formül Yardımı (Veri Çağırma)

Kodla Büyü

MEFE07

Site Gezgini
Merhaba sayın hocalarım, excelde bir formüle ihtiyacım var ama bir türlü üstesinden gelemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Örneğin;

A1 hücresine Ahmet yazdığımda B1 hücresine "x" sayısı C1 hücresine "y" sayısı gelsin bunlar geldikten sonra D1 hücresine manuel olarak gireceğim katsayı ile x ve y çarpılarak son değerleri görünsün.

Örneğin;

A1 = Mehmet yazdım B1=20 C1=30 olarak görüntülendi D1= 0,30 yazdığımda B1=6 C1=9 olsun .

böyle bir formülün oluşturulması mümkünse yardımlarınızı bekliyorum. Çok teşekkür ederim.

B1=B1*D1 şeklinde döngüye girdiği için doğrudan yazılamaz hocam. 20 ve 30 değerlerini E1 ve F1 hücrelerine çekin hocam. B1'e EĞER(D1="" ; E1; E1*D1)
C1'e EĞER(D1="" ; F1; F1*D1) yazarsanız olur sanırım.

Merhaba sayın hocalarım, excelde bir formüle ihtiyacım var ama bir türlü üstesinden gelemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Örneğin;

A1 hücresine Ahmet yazdığımda B1 hücresine "x" sayısı C1 hücresine "y" sayısı gelsin bunlar geldikten sonra D1 hücresine manuel olarak gireceğim katsayı ile x ve y çarpılarak son değerleri görünsün.

Örneğin;

A1 = Mehmet yazdım B1=20 C1=30 olarak görüntülendi D1= 0,30 yazdığımda B1=6 C1=9 olsun .

böyle bir formülün oluşturulması mümkünse yardımlarınızı bekliyorum. Çok teşekkür ederim.
Bu sayılar yazdığınız bilgiye göre mi çağırılacak? Yani sabit mi? Eğer öyle ise düşeyara işinizi görür veri getirirken ancak bir hücreye iki farklı formül yazılması çok mantıklı gelmiyor bana. Yani hem veri çekecek sonra da yazılan değere göre aynı hücre hesap yapacak.

Formülle yapılır ama çok karmaşık olacağını düşünüyorum.

Yapayım bi' aklımdakini dedim sanırım oldu. Şu şekilde olacak;
1. Excel'de sayfa1'e aşağıdaki gibi bir tablo oluşturun. Hangi metinle hangi sayılar gelecekse;
upload_2021-12-26_13-1-57.png

2. Sayfa ikiye geçin ve B1 hücresine şu formülü yazın;
=EĞER(D1="";DÜŞEYARA($A$1;Sayfa1!$A$1:$C$2;2;DOĞRU);DÜŞEYARA($A$1;Sayfa1!$A$1:$C$2;2;DOĞRU)*D1)
3. C1 hücresine şu formülü yazın;
=EĞER(D1="";DÜŞEYARA($A$1;Sayfa1!$A$1:$C$2;3;DOĞRU);DÜŞEYARA($A$1;Sayfa1!$A$1:$C$2;3;DOĞRU)*D1)
A1 hücresine metni yazınca B1 ve C1 değerleri gelecektir. Sonra eğer D1 hücresinde bir değer yoksa yani boşsa düşeyara sayfa1 de bulunan tablodaki değerleri getirecek. Eğer bir sayı yazdıysanız yine oradaki değerleri getirecek ama sonrasında D1 hücresindeki değer ile çarpacak.
D1 boş iken şu şekilde;
upload_2021-12-26_13-2-19.png

D1'e değer yazınca;
upload_2021-12-26_13-2-42.png

Sayfa1!$A$1:$C$2 kısmından tabloyu büyütebilirsiniz.

Son düzenleme:
Geri