Ev sahibi kiracı iletisimi

Kodla Büyü
Merb herkese…
tahliye taahhutnamemiz vardı onunla dava actık.
Avukat tuttuk avukatımız ışgılendı surecle..
O da avukat tuttu davayı kazanıcam kesın bosuna uggrasıyorsunuz tarzı mesajlar veriyordu.. kirası bır ay onceye dek yeni kıraya gore 10 da bir oranındaydı.. bır ay once sene doldu ve kafasına gore yuzde 25 arttırmıstı. Simdı de davayı kaybedınce ıkı katına arttırdı parayı oyle teklıfle gelıyor..

Benı rahatsız eden konu haberlerde ya da sosyal medyada sureklı evsahıbı kotu haksız tarzı haberler mesajlar ve bu sogrultuda olusturulan algı… bız magdur olduk bız ezıldık bız tehdıt edıldık … kıracımız ıse hep ust perdeden konusan cıkaramazsın evı satamazsın satarsan tapu parası vermek zorundasın vs gıbı konusan oldu

Hocam bizim de kiracı ile durumumuz aynı. Biz taşrada sürünürken beyefendi batıda bir şehir merkezinde 195 metrekare, çift banyolu koca eve 1950 tl veriyordu. Pandemi döneminde biz de kıyamadık. Hep çok nazik davrandık, çok gerekmedikçe rahatsız etmedik. Hatta hep yasal oran altında zam yaptık. Adam bir gün bizi arayıp evi bana satar mısınız diye sordu yine uyanmadık:) Neyse şartlar bizim için iyice ağırlaşınca ve çocuklarında masrafları artınca, aileden destek vs de olmayınca hatta kirada oturan annemi de ev sahibi çıkartmak isteyince kiracıyla konuştuk. O da eşimin bir konuşması var sanki biz kiracıyız:) Daha önce fazla bir konuşmamız olmazdı. Kirayı geciktirdiği bile oluyordu. Biz arayıp durumu düzgünce izah ettik ama adam birden seviyesizleşti. Söylemediği kalmadı. 5. yılımızın dolması sebebiyle, fazla da muhatap olmak istemediğimizden önce ihtar sonra arabulucuya gittik. Şimdi kira tespit davası açtık. Evimizin bulunduğu semtte en ucuz kira 16-18 bin, hatta arabulucu 24 bine vermiş arada ağzından kaçırdı:) Bu belgeleri de ekledim ve güzel bir dava dilekçesi yazdım.
Bizim kiracı şu an 4000tl ödüyor. Dava açma fikri aslında kiracımız, yasal haklarım var vs diye iyice çirkinleşince aklımıza geldi. İyi ki çirkefleşmiş belki de daha hayırlı oldu. Bakalım dava nasıl sonuçlanacak.

Biz avukat tutmadık bu arada. Karşı taraf tutmuş. Ortada karşı tarafa açılmış bir dava yok aslında, kira tespiti istiyoruz sadece. Dava sürecinden bahsederseniz sevinirim.
Merb herkese…
tahliye taahhutnamemiz vardı onunla dava actık.
Avukat tuttuk avukatımız ışgılendı surecle..
O da avukat tuttu davayı kazanıcam kesın bosuna uggrasıyorsunuz tarzı mesajlar veriyordu.. kirası bır ay onceye dek yeni kıraya gore 10 da bir oranındaydı.. bır ay once sene doldu ve kafasına gore yuzde 25 arttırmıstı. Simdı de davayı kaybedınce ıkı katına arttırdı parayı oyle teklıfle gelıyor..

Benı rahatsız eden konu haberlerde ya da sosyal medyada sureklı evsahıbı kotu haksız tarzı haberler mesajlar ve bu sogrultuda olusturulan algı… bız magdur olduk bız ezıldık bız tehdıt edıldık … kıracımız ıse hep ust perdeden konusan cıkaramazsın evı satamazsın satarsan tapu parası vermek zorundasın vs gıbı konusan oldu

evi yüksek fiyattan sahibindene koyun çıkmanı istiyorum deyin yada akrabam gelecek deyin sözleşme tarihine yakın kiraları elden alın kira gelirse sözleşme yenilenmiş olur

Hocam bizim de kiracı ile durumumuz aynı. Biz taşrada sürünürken beyefendi batıda bir şehir merkezinde 195 metrekare, çift banyolu koca eve 1950 tl veriyordu. Pandemi döneminde biz de kıyamadık. Hep çok nazik davrandık, çok gerekmedikçe rahatsız etmedik. Hatta hep yasal oran altında zam yaptık. Adam bir gün bizi arayıp evi bana satar mısınız diye sordu yine uyanmadık:) Neyse şartlar bizim için iyice ağırlaşınca ve çocuklarında masrafları artınca, aileden destek vs de olmayınca hatta kirada oturan annemi de ev sahibi çıkartmak isteyince kiracıyla konuştuk. O da eşimin bir konuşması var sanki biz kiracıyız:) Daha önce fazla bir konuşmamız olmazdı. Kirayı geciktirdiği bile oluyordu. Biz arayıp durumu düzgünce izah ettik ama adam birden seviyesizleşti. Söylemediği kalmadı. 5. yılımızın dolması sebebiyle, fazla da muhatap olmak istemediğimizden önce ihtar sonra arabulucuya gittik. Şimdi kira tespit davası açtık. Evimizin bulunduğu semtte en ucuz kira 16-18 bin, hatta arabulucu 24 bine vermiş arada ağzından kaçırdı:) Bu belgeleri de ekledim ve güzel bir dava dilekçesi yazdım.
Bizim kiracı şu an 4000tl ödüyor. Dava açma fikri aslında kiracımız, yasal haklarım var vs diye iyice çirkinleşince aklımıza geldi. İyi ki çirkefleşmiş belki de daha hayırlı oldu. Bakalım dava nasıl
Eğer tüm usul hükümlerine uydu iseniz ,bilirkişiye gidecek oradan gelen bedel üzerinde bir hakkaniyet indirimi uygulanacak. davanız ,bu şekilde kabul olacaktır.karşı taraf avukat ile temsil edildiğinden bedeller arasındaki fark size karşı vekalet ücreti olarak yansır.Hakkınızda hayırlısı.

Arkadaslar bız davayı kazandık bu arada.. tahlıye davasını.. bızım gıbı ev sahibi olup magdur olanlar ıcın umut olması adına yazıyorum… ayrıca bizim o cabalarımıza umursamaz olan kıracımız su an bızımle ıletısıme gecmek orta yolu bulmak ıcın ugrasıyor dvayı keybetmesı gerekıyormus bunun ıcın
İhtarname ve mahkeme süreci kaç ay sürdü hocam, kiracı istinafa gitmedi mi?

Hocam gecen yıl aralık ya da ocak ayında ıhtar cektık ıhtar dan sonra baktık cıddıye almıyor bır tanıdıgımız vasıtasıyla avukat tuttuk avukatımız alanda bılgılı cıktı bıze yolu anlattı hemen mahkeme surecıne gırdık sansımıza ekım basına gun verdı mahkeme .. neden sanaımıza dıyorum bızden sonrakılerde 1 1’5 sene sonraya vermıs… surec lehımıze sonuclandı .. ıtıraz suresınjn bıtmesıne bır hafta kaldı.. ıtırazeder mı bilmiyoruz … avukatımız dıyor kı ederse de kesın kaybeder kaybedecegı bır dava ya para verıp avukat tutarmı… ıtıraz ederse de maks sure altı ay olur dıyor…

Geri