Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Eğiticiler Fatih Kurslarını Okula Dönüp Verin Parasını Alın

Konu, 'Fatih Projesi | Görev, Teknik Sorunlar ve Çözümler' kısmında viper33 tarafından paylaşıldı.


 1. viper33

  viper33 Site Gezgini

  Kayıt:
  10 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  69
  Beğeni:
  0
  Eğitici bilişim teknolojileri öğretmenleri biliyorsunuz ki fatih projesi kurslarını bedava veriyorlar-verecekler ama eğiticiler yetmediği için görevlendirilen diğer öğretmenler ve fatih projesi kursunu alan öğretmenler ( idareci bile olabilir ) bu kursu verip parasını alacaklar. Sizlerde kadronuzun bulunduğu okula dönüp hem kurs ücretlerini alabilirsiniz, ayrıca okuldan soğumamış olursunuz hemde milli eğitim müdürlüklerindeki angaryalardan kurtulmuş olursunuz. Sadece kendi fikrimi beyan ettim farklı düşünenler olacaktır. Onlara da saygımız sonsuz.
   
 2. realxtraz

  realxtraz Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  129
  Beğeni:
  1
  kesinlikle bende öyle düşünüyorum hocam. kurs murs hiçbir şeyde istemiyorum.
   
 3. ddavut

  ddavut Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  0
  Okuluna dönen eğiticilere kurs vermeyeceklermiş!!!!!!! Çünkü :idea: : o zaman para vermek zorundalarmış..... :alkis: Şimdi ise buna karşılık önlem için il koordinatörlerini arayıp ayrılanların yerine ve ek olarak bilişim öğretmeni (buraya dikkat :idea: ) ama formatör olan öğretmen seçin demişler. Neden acaba diye sorulduğunda cevap otomatik olara çıkıyor arkadaşlar: bu kurslara para vermemek temel amaç. Eğiticilerin kurs parasının kesilme nedeni olan yazıyı hatırlarsak.... formatör ibaresini hatırlarız. Burdan formatör arkadaşlara bir tavsiye fatih eğitimi alırsanız bu kursları parasız ve gece saatlerine kadar vermek zorunda kalacaksınız. Eğiticiler zaten bu yüzden bırakmaya başlamadılarmı??????????
   
 4. alpaygunes

  alpaygunes Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.782
  Beğeni:
  256
  Yeni üye olmuşsun iki mesajın var ikiside kötü niyetli ve şer fışkırıyor. Suyu bulandırmayı çok seviyorsun yada henüz çok acemisin.
  Devletin dili yazıdır lafa kimse bakmaz. Yönetmelikle konuş.

  Okul formatörlerinin görevlendirme yazısında fatih kursu vermek veya hizmet içi kurs vermek gibi bir ibare varmı ?
  EBİTEFÖ lerin var. O nedenle onlar kurs veridiklerinde mesai saatleri içinde ekders alamazlar. mesai saatleri dışında ala biliyorlar. Fakat okul formatörü olan BT öğretmeni veya formatörlük yapmayan BT Öğretmeni kurs verdiği zaman ekdersini alır. Görevlendirme yazınızda şu tarih itibariyle kursl ilgili bir madde yok. bundan sonrada olamaz.
  Ha olaki aklı evvel kişiler sizleri zorlarsa mahkeme ile söke söke alırsınız. kimse kimseye zorla kurs verdiremez. EBİTEFÖ ler görevlendirmeyi kabul ettip okuldak ayrıldıkların için sorun yaşıyorlar.

  Okullardaki ingilizce öğretmenleri halk eğitim yada hizmet içi birimi trafından açılan kurslardan ekder alamıyormu?
  Buna benzer başka durumlarda var. mesala elinde satranç eğitmenliği belgesi olan ebru sanatı , hat sanatı gibi vb konularda hizmet içi kurs veren öğretmenler ekders alamıyorlarmı ? Fatih kursuda bu hesap sizin asıl göreviniz değil. kursu veriri ekdersinide alırsınız.
   
 5. ddavut

  ddavut Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  0
  Bem yegitekin dediklerini ilettim. Müşteşar mesai saatleri içinde olacak dedi fatih kurslarını peki yazı varmı. İl koordinatlerinize sorun demişmi dememişmi. Bilişim öğretmeni niye istememişlerde özellikle formatör olsun demişler. Yazı işini sorarsan personelin yazısı kanuni mi idi... Ama uygulandı memurlar.nette bile yayınlandı. Su zaten bulanmış bunu göremeyecek kadar ne diyeyim size....
   
 6. alpaygunes

  alpaygunes Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.782
  Beğeni:
  256
  Arkdaşım demekle olmaz , cumhur başkanı dese ne yazar , yazı olacak.
  geçen hafta yazı geldi linkini bulursam yapıştıracam. Artık kesinlikle mesai saatleri haricinde kurs açmayın diye.

  http://hedb.meb.gov.tr/net/_Duyuru_dosy ... alilik.pdf
  5. madde yazıyor.


  Kayseriye gelen yazı farklımıki?
  bilişim öğretmeni olacak
  eml lerde çalışanlar olmayacak ,(iş yoğunluğu riski varmış)
  başka bıranşlardan olmayacak

  gelen yazıda aynen bu saydıklarım vardı.
   
 7. yuca

  yuca Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2009
  Mesajlar:
  918
  Beğeni:
  0
  neden öğretmene verilen para bu kadar zorlarına gidiyor anlamış değilim valla
   
 8. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.235
  Beğeni:
  1
  sayın @ddavut mesajlaştığınız kişinin il koordinatörüne sormasına gerek yok kendisi bir ilimizin koordinatörü zaten ve toplantıyı ön sırada takip eden çalışkan ve tecrübeli bir arkadaşımız, ben şunu merak ettim siz o toplantıdamıydınız yoksa aldığınız duyumu mu burada aktarıyorsunuz onu bir deyin bakalım.

  Bu arada müsteşarın dediği mesai saatleri için yazı var şu anda öğretmen yetiştirmenin sitesinde resmi yazı var orada yazıyor, personelin yazısına gelince hangisi bilmiyorum ama yazı ise kanunidir eğer kendisinden üstün bir yazıya ters ise o zaman başvurursunuz idari mahkemeye kanuni olarak durdurursunuz yürütmeyi.

  @yuca o apayrı bir olay aslında.
   
 9. ddavut

  ddavut Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  0
  Çok güzelll. Şimdi soru mesai satleri içinde kurs açıllmayacak yazısını kim imzalamış yoksadece yazımı???? Çünkü valilik bu kurs devam ederken öğrencilere izin vermeliki kurs açılabilsin. Ben müşteşarın böyle biz yazı imzaladığını sanmıyor ve imzalayabileceğini de sanmıyorum. Böyle bir imza sayısı falan yoksa demektirki bu kuslar mesai saati içinde başlayıp mesai saati dışına taşacakdır. O zaman her bilişinci bu kursları verir ve ücretini de alır demektir.
   
 10. alpaygunes

  alpaygunes Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.782
  Beğeni:
  256
  Hocam beni utandırdın şimdi. çalışkan falan yazmışsın. şımartmasın son beni :D
  İltifat kabul ediyorum. İl fırsatta kahve ısmarlayacam.

  Biz bilişm gönüllüleri maddi açıdan hatta manevi açıdan fedakarlık yapıp daha bakanın bile bilgisayarı yokken paraya acımadık pc aldık , mesai arkadaşlarımız ev araba derdinde iken biz aylık 28 000 000 TL + 9-10 miyonda telefon parası (sene 98 benim maaşım 127 000 000) sonraları ayda 19 000 000 tl ye internet aldık. aylık 2.5 tl chip byte adlık. öğretmenelrin çoğu kahvede okey oynarken biz vaktimizi öğrenmek için kendimizi geliştirmek için harcadık. Son MEB bizleri ödüllendirdi.

  Çok ağırlarına gidiyor bizlere verdikleri para. Hiç anlam veremiyorum.
   
 11. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.235
  Beğeni:
  1
  http://hedb.meb.gov.tr/net/_Duyuru_dosyalar/fatih/valilik.pdf Al değerli meslektaşım bu yok dediğin yazı altında müsteşarın imzası yok bakan adına genel müdür imzası var artık kusura bakmazsın umarım.

  Hayır bu işin böyle olması taraftarı değilim ama bildik bilmedik sözlerinizle ortalığı karıştırmayın bilgi paylaşmak sorumluluk ister okuyun iki satır birde sizlerle uğraşmayalım iyi kötü 4 yıllık üniversite bitirmiş adamsınız sonuçta.
   
 12. ddavut

  ddavut Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  0
  5. Proje kapsamında uygulanacak her iki eğitim faaliyetinin de; okulun ve öğretmenlerin ders programları da dikkate alınarak, günlük 5 saati geçmeyecek şekilde ve mesai saatleri içerisinde yapılması, eğitim-öğretimin aksatılmaması için gerekli tedbirlerin alınması, bunu dedin dimi....eğitim-öğretimin aksatılmaması için gerekli tedbirlerin alınması sizce bu tedbir ne oluyor. Mesai saatinde başla arkası önemli değil. Çünkü başka tedbir olamaz. Sanırım il önce liselerde başladı yine sanırım ortalama en erken 15:00 ila 15:30 civarı dersleri biter. Üstüne koy 5 saat o kadarını da toplarsınız dimi. Burda sadece mesai satleri içinde başlar ve biter dese idi kabul seni alkışlardım. Ama malesef...
   
 13. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.235
  Beğeni:
  1
  Bugün 19 Mayıs Cumartesi tatil günü saat 08:20'den 14:30'a kadar sürede toplam 2 saat 15 dakika telefonla fatih projesindeki akıllı tahtaların nakliyesi için telefon ile müdürlerimizle görüştüm. EEE nolucak hiçbirşey çünkü İStanbuldaki ekip arkadaşlarımda her türlü fedakarlığı yapıyor gidip bunları anlatıp hakkımızı isteyeceğiz ama o arada çıkıyor biri ortaya bildik bilmedik atıyor kuyuya taşı hadi birde enerjimizi bu taşı çıkarmak için harcıyoruz buna kızıyorum ben.

  Bu forumda belki 20 belki 50 kere yazdım çok kişi ile bu konu için didiştim. Bilgi vermek ciddi iştir öyle duydum olacakmışla bence böyle olacakla olmaz.
   
 14. titan1905

  titan1905 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  397
  Beğeni:
  6
  arkadaşlar bir kaç gün önce ilden eğitici aradı ve fatih projesi kursuna başvurun bittikten sonra ilçeye eğitimci olarak görevlendirileceksiniz dedi.. demekki formatörleride kurs vermek için düşünüyorlar. mesai saatleri içerisinde bizi zoraki kurs vermek için görevlendirmesinler..
   
 15. ist_koord

  ist_koord Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.235
  Beğeni:
  1
  Bak hocam bu yazı benim doğru bulduğum bir yazı değil bu işe çözüm bulmak benim işimde değil ama illa bulmam lazımsa

  15:30da biten ders kaçta başlar 09:00 da bir okulda kaç öğretmen var 40 buda bir ay (20+20) kurs verilecek demek
  okul müdürü olarak bir yazı yayınlarsın önümüzdeki bir ay okulumuzda eğitim öğretim 08:00 da başlayacaktır diye
  Okul ders planı
  08:00- 08:40
  08:50-09:30
  09:40-10:20
  10:30-11:10
  11:20-12:00
  12:10-12:50

  Kurs planı
  13:00-13:40
  13:50-15:20
  15:30-17:00

  bu arada 2. ve 4. teneffüslerden seçtiğin birinide 15 dk. yapabilirsin hocam.

  Tekrar söylüyorum ben bu mesai içi işinin yanlış olduğunu düşünüyorum
   
 16. ddavut

  ddavut Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  0
  Mesai satti saati sadece formatörlere ve öğretmenlerin dava açarak kurs ücreti almamları için getirilmiş bir oyun. Eğitimi öğretimi aksatmamak esastır burda. Çözüm olabilir. Ama yazılara bakarsanız bir arka kapı daima vardır. Bu brokrasinin bir gereği. Sadece formatör olan arkadaşlar mesai saatleri içinde 18 saat ücret almıyormu? Mesai saatleri içinde başlar kurs yani gerekçede bu . Zaten sadece bilişim öğretmeni olanları kaç saat dersi var. Bunlada bu kursa alınabilirdi. amaç üzüm yemekse. Bırakan eğiticilere, mecburen ücret vermek zorunda olacakları için kurs verilmeyecek. Ayrıca ücretin dayandığı yönetmelik yılda 90 saati geçmemk üzere der... Bunlar hep sıkıntı.
   
 17. alpaygunes

  alpaygunes Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.782
  Beğeni:
  256
  Şuanki okul formatörlüğü görevlendirme yazısında kurs vermekle ilgili bir durum yok.
  Fakat ilerde bakanlık tarafından önce kursa alınıp sonra da görevlendirmek istenirseniz zaten kimse size sormayacaktır. resen kursa alınırsınız .
  Şuan için kimse herhangi bir yazıya dayanarak size zorla ücretsiz kurs verdiremez.
   
 18. ddavut

  ddavut Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  0
  Yeniden gelelim sizin yazınıza:
  3. “FATĠH Projesi Hazırlayıcı Eğitimi Kursu”na alınacak öğretmenlerin tesbiti il millî eğitim müdürlükleri hizmetiçi eğitim şubelerince, Eğitimde FATĠH Projesi’nden sorumlu şube müdürü ve Bilişim Teknolojisi Ġl Koordinatörü işbirliğinde yapılması ve planlanması,

  der. Burda eğitimi verecek eğitmene soralım der mi. Yoksa plala ve uygulattır mı der. Ayrıca eğitmen dedim ve bu liste : http://fatihprojesi.meb.gov.tr/icerikek ... 114753.pdf burda sürekli güncelleniyor değilmi. Bu eğitmenlerin görevide Fatih Eğitimi vermek değilmi. Bu görevi ise o zaman neden para alsınlar değimi....
   
 19. ddavut

  ddavut Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  0
  BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ FORMATÖR ÖĞRETMENLERİNİN GÖREVLERİ VE ÇALIŞMA ESASLARI

  M.E.B. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 04/04/2007 tarih ve 12089 sayılı yazısı,
  ...
  Formatör Öğretmenin Görevleri :
  ...
  c) Görevli olduğu okulda öğretmenlere Bilgisayar Destekli eğitim konusunda kısa süreli kurs veya seminer düzenlemek,
  ...
  Ayrıca bu öretmenlere maaş karşılığı kadar ders de veriliyor.
   
 20. titan1905

  titan1905 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  1 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  397
  Beğeni:
  6
  yok hocam zorla değil zaten gitmek istermisiniz diye sordular ellerinde kontenjan varmış 4-5 kişilik.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal