E-sınav uygulama izleme sorumlusu

Kodla Büyü
Yeni yapılan bir duyuru:

“e-Sınav salonlarında görevlendirilen personelin (e-Sınav Bina Yöneticisi, e-Sınav uygulama ve izleme sorumlusu, salon başkanı ve salon gözetmeni) giriş yaptığı e-Sınav uygulama ve izleme sorumlusu bilgisayarında bulunan “e-Sınav Uygulama Modülü”nde değişiklik yapılmıştır.

Yapılan değişiklikle sistem öncelikle görevli girişlerinin “Yüz Tanıma Sistemi” ile yapılmasını isteyecektir.

Bu nedenle MEBBİS – Kişisel Bilgiler Modülünde yer alan fotoğrafınızın güncellenmesi önem arz etmektedir.

Aksi takdirde yüz tanıma sistemi ile yapacağınız görevli giriş işlemlerinde sorun yaşayabilirsiniz.”

Resmi yazısı da dün yayınlamış

Ekli dosyalar

• 24BC84B8-A9A0-42C7-9773-5374754AD3D7.jpeg
    24BC84B8-A9A0-42C7-9773-5374754AD3D7.jpeg
    161.5 KB · Görüntüleme: 162
yakınlarda görev almadım, sadece yüz tanıma sistemi mi olacak? tanımazsa yine şifreyle giriş olacak mı?

Arkadaşlar 2020 de 5 yıl sınav görev yasağı aldım. İki kişinin sınav giriş belgesinde ilçe milli eğitim mühürü yokmuş, iki ay sonrasında tespit etmişler. Müfettiş ifademi almak için çağırdı, sehven olmuş, dikkatimizden kaçmış dedim ama cezayı kesmişler. O zamanlar pek üstelemedim, pandemi dönemiydi verilen cezaya razı oldum.
Yanlız bununla ilgili yönetmeliği okuduğumda "Adayların kimlik ve sınav giriş belgesi kontrollerini yapar." ifadesi salon başkanı ve gözetmen görevlerinde yazıyor. Uygulama izlemecinin görevlerinde böyle bir ifade yok. Üzerinden 3 yıl geçti, buna itiraz için bir dilekçe versem olumlu sonuç alırmıyım sizce.

Arkadaşlar 2020 de 5 yıl sınav görev yasağı aldım. İki kişinin sınav giriş belgesinde ilçe milli eğitim mühürü yokmuş, iki ay sonrasında tespit etmişler. Müfettiş ifademi almak için çağırdı, sehven olmuş, dikkatimizden kaçmış dedim ama cezayı kesmişler. O zamanlar pek üstelemedim, pandemi dönemiydi verilen cezaya razı oldum.
Yanlız bununla ilgili yönetmeliği okuduğumda "Adayların kimlik ve sınav giriş belgesi kontrollerini yapar." ifadesi salon başkanı ve gözetmen görevlerinde yazıyor. Uygulama izlemecinin görevlerinde böyle bir ifade yok. Üzerinden 3 yıl geçti, buna itiraz için bir dilekçe versem olumlu sonuç alırmıyım sizce.
verin bence, zaten bu sorumluluk uygulama izleyicide değil belki kontrolünü yapmanız gerektiğini düşünmüş olabilirler, böyle bir kontrol görevimiz varmı doğrusu bilmiyorum. zaten artık yeni kimliğe sahip adaylar için imza ve mühür şartı yok diye biliyorum

verin bence, zaten bu sorumluluk uygulama izleyicide değil belki kontrolünü yapmanız gerektiğini düşünmüş olabilirler, böyle bir kontrol görevimiz varmı doğrusu bilmiyorum. zaten artık yeni kimliğe sahip adaylar için imza ve mühür şartı yok diye biliyorum
hocam sözde son bir yazı çıkmış ben görmedim, salonda olanların sorumluluğunu herkes dağıtıyorlarmış. Bende 3 ay önce ceza yedim, bir senelik e-sınav cezası, başkan ve gözetmen direkt sınav cezası+direkt kınama cezası aldılar. Gözetmen adayı yanlış bilgisayara oturtmuş, başkasının sınavı başlatmış. belgeleri toplarken farkına vardım, iş işten geçti. Muhakikin dediği sorumluluk size ait değil, görüntülerde sizleri haklı çıkartıyor, lakin yazıya istinaden sizi de sorumlu tutuyorlar deyip, cezayı verdileri

hocam sözde son bir yazı çıkmış ben görmedim, salonda olanların sorumluluğunu herkes dağıtıyorlarmış. Bende 3 ay önce ceza yedim, bir senelik e-sınav cezası, başkan ve gözetmen direkt sınav cezası+direkt kınama cezası aldılar. Gözetmen adayı yanlış bilgisayara oturtmuş, başkasının sınavı başlatmış. belgeleri toplarken farkına vardım, iş işten geçti. Muhakikin dediği sorumluluk size ait değil, görüntülerde sizleri haklı çıkartıyor, lakin yazıya istinaden sizi de sorumlu tutuyorlar deyip, cezayı verdileri
geçmiş olsun. demek ki salonda herşeye hakim olup hatasız yürütmek gerekiyor işi.

geçmiş olsun. demek ki salonda herşeye hakim olup hatasız yürütmek gerekiyor işi.
haklısınız hocamda sınavla ilgili talimat verirken sonradan gelenlerin belgelerini mi kontrol edelim, adayları yerlerine mi oturtalım, sınavla ilgili açıklama mı yapalım. Birkaç elimiz yok, aynen bunu dedim, haklısınız ama yazı böyle dedileri

adayın yanlış bilgisayara oturduğunu siz yüz tanımadan fark edemediniz mi hocam?

2023 e sinav yönergesinde görevlilerin görev dağılımı ayrı ayrı ve açık bir şekilde yer alıyor.

Hocam yüz tanımada sorun çıkması gerekirdi, nasıl oldu merak ettim doğrusu.

2023 e sinav yönergesinde görevlilerin görev dağılımı ayrı ayrı ve açık bir şekilde yer albazen

2023 e sinav yönergesinde görevlilerin görev dağılımı ayrı ayrı ve açık bir şekilde yer alıyor.
hocam şöyle diyelim sınavın başlamasına dakikalar kala gelen adaylar problem. Bir kargaşa olmuştu, sınıfa bilgi verirken adaylar girmeye devam ediyorlar. Bu arada sonradan gelen adaylara kameralara bakmalarını izah ettim. Son kontrolleri sınavı başlattıktan sonra yaptım. Adayın dikkatsizliği, gözetmenin vurdum duymazlığından dolayı sınav başladıktan sonra belgeleri toplarken fark ettim. Yukarıdaki Konuşmalardan şunu anlıyorum herhalde görevli arkadaşlar sınav başlamadan önce mi yüz tanımayla ilgili kontrolleri yapıyorlar. Bugüne kadar 35'e yakın görev aldım kontrolleri sonra yaptım.

Son düzenleme:
MEBBİS'e "Yüz Tanıma Testi" ekranı eklenmiş
Biraz yavaş çalışıyor ama sonunda yüzü tanıyor
Benim için %60'ı geçti. Bu da yeterli zaten

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-03-15-13-43-26-845.jpeg
    Screenshot_2023-03-15-13-43-26-845.jpeg
    277.3 KB · Görüntüleme: 133
Hocam bu konuyla alakalı bir arkadaş bana özel mesaj atıp sormuştu. Bende aklıma gelenleri aşağıdaki gibi sıralamıştım sizinle de paylaşmış olayım..

Sınav saatinden yarım saat önce orada olmanız yeterli. Ama ilk gidişte bi 45dk önce falan gidin siz yinede. Sınav binasına geldikten sonra;
1. Eğer ki ilk oturum ise yönetici bilgisayarını ve diğer sınava girecek adayların bilgisayarlarını açıyorsunuz.
2. Yönetici bilgisayarının masa üstünde e-sınav bağlantı kısa yolunu açıp gelen ekrandan sınav kurallarını okudum uyarısının başındaki tiki tıklayıp sisteme giriş diyoruz ve mebbis kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapıyoruz. Diğer görevliler de(Salon Başkanı ve Gözetmen) aynı şekilde giriş yapıyorlar.
3. Giriş yaptıktan sonra yazıcıdan sınava gireceklerin imza listesi otomatik olarak çıkar. Aynı zamanda sisteme giriş yaptığınızda öğrenci bilgisayarlarının ekranına o bilgisayarda sınava girecek olana adaya ait fotoğraf ve kimlik bilgileri gelecektir. (Öğrenci bilgisi gelmeyen bilgisayar olursa o bilgisayarı yeniden başlatın büyük ihtimalle sorun çözülecektir.)
4. Sınavdan 15 dk önce salon başkanı bina dışında gerekli uyarıları yapar ve sınava girecekleri bilgilerini kontrol ederek içeri alır. Gözetmen ise salon girişinde elinde sınava gireceklerin listesiyle bekler ve gelen adayların kimlik bilgilerini bir kezde o kontrol ettikten sonra elindeki listeden o adayın hangi bilgisayarda sınava gireceğine bakar ve adayı yönlendirir.
5. Yüz tanıma sistemi çalıştığı için yerine oturan adaylardan kısa süreli olarak maskelerini indirmelerini ve ekrana bakmalarını istersiniz. Yüz tanımadan geçen (60 ve üzeri) adayları uyarıp tekrardan maskelerini takmalarını söylersiniz. Yüz tanımadan geçmeyen adaylar için ise aday fotoğrafının üzerine tıklayıp fotoğrafını kurs bilgilerinden getir seçeneği ile tekrardan tarama yaptırabilirsiniz. Bu şekilde yaptığımda genelde adaylar yüz tanımadan geçiyorlar. Bunlara rağmen yüz tanımadan geçmeyen aday olursa sınav giriş belgesi ve kimlik kartındaki fotoğrafla adayı karşılaştırırsınız. Eğer ki adayın kendisi olduğu yönünde bir kanaat oluşmuşsa sınav başladıktan sonra tutanağa; "..... kimlik numaralı aday yüz tanıma sisteminden geçememiş fakat yapılan kontrollerde adayın kendisi olduğu anlaşılmıştır." şeklinde not düşüp tutanağı kaydedersiniz. Yapılan kontrolde adayın kendisi olmadığı yönünde bir kanaat oluşursa joker aday tespit adımlarına geçersiniz.
6. Sınavın başlamasına 5 dk. kala Uygulama ve İzleme sorumlusu olarak siz sınavda adayların uyması gereken kuralları okursunuz.
7. Salon başkanı adayların sınav giriş belgelerini sınav başlamadan önce toplar.
8. Uygulama izleme sorumlusu olarak Sınav saati geldiğinde SINAVI BAŞLAT butonundan sınavı başlatırsınız. (Eğer ki sınav saatinden önce tüm adaylar salonda yerlerini almışsa sınav kurallarını okuyup sınav saatinden önce de sınavı başlatabilirsiniz.)(E-sınavın ilk uygulanmaya başladığı yıllarda kural bu şekildeydi fakat artık sınav saatinden önce sınavı kesinlikle başlatmıyoruz.)
9. İlk aday solandan çıkana kadar sınava gelen kişileri salona alabilirsiniz. Eğer ki adaylardan birisi çıkmışsa salona sonradan gelen aday alınmaz. İlk aday sınavdan çıktıktan sonra gelmeyen aday olmuşsa fotoğrafının üzerine tıklayıp aday sınava gelmedi kısmını işaretlemeniz gerekiyor.
10. Aday sınavını bitirdiğinde yazıcıdan otomatik olarak sorulara vermiş olduğu yanıtların çıktısı gelecektir. Adaya bu çıktıyı imzalatıp alıyorsunuz ayrıca sınavını bitiren adaya imza listesinden isminin karşına imza attırıyorsunuz.
11. Sınavda bir aksaklık yaşanırsa tutanağı SINAV İŞLEMLERİ butonuna tıklayarak yazabilirsiniz.
12. Tüm adaylar sınavı bitirdiğinde ya da süre tamamlandığında iki adet SINAV TUTANAĞI çıktısı yazıcıdan otomatik çıkacaktır. Bunları sizle birlikte, salon başkanı ve gözetmenin de imzalaması gerekiyor. (Çıkmazsa SINAV İŞLEMLERİ butonuna tıklayıp oradan manuel olarakta yazdırabilirsiniz.)
13. Aday yoklama imza listesi, Sınav giriş belgeleri, Adayın sınav bitiminde çıkan ve adaya imzalattığımız cevap kağıdını ve son olarak 2 adet TUTANAĞI size verilen zarfa koyup Bina Sorumlusuna teslim ediyorsunuz.
14. Eğer ki son oturumda görevli iseniz; Ana bilgisayarı ve öğrenci bilgisayarlarını kapatıyorsunuz.

Aklıma gelenler bunlar hocam.

Umarım faydalı olmuştur.
Hocam Allah razı olsun, çok iş gördü. Eğitimden sonra unutmuştum ne yapılacağını. Sınavda işimi kolayladı.

uygulama izleme sorumlusu eğitimleri ne sıklıkla oluyor. bende bu eğitimi almak istiyorum. ancak eğitimin artık verimediği söylendi.

Arkadaşlar, adayın giriş belgesinde hiç imza ve mühür yoksa esınava alınıyor mu?
Ayrıca adayın kulağında yada burnunda pirsing varsa ve çıkaramıyorsa esınava alınır mı?

Arkadaşlar, adayın giriş belgesinde hiç imza ve mühür yoksa esınava alınıyor mu?
Ayrıca adayın kulağında yada burnunda pirsing varsa ve çıkaramıyorsa esınava alınır mı?
Yeni kimlikle geliyorsa imza mühür şartı yok. Yeni çipli kimlikle gelmiyorsa; MTSK-> Çift mühür/kaşe + çift imza zorunluluğu var, Ustalık Kalfalık->Tek mühür/kaşe + imza zorunluluğu var, Amatör Telsizcilik-> Mühür/kaşe veya imza zorunluluğu yok.

Piercing varsa adaylar genelde çıkmıyor diyorlar ama polisler isterse müdahale edip çıkartmalarına yardımcı olabiliyorlar ve zorlansalar da çıkartabildiklerini gördüm. Normalde sınav kurallarına göre alınmaları yasaktır; her oturumdaki bina yöneticisinin, güvenlik görevlilerinin, salon görevlilerinin tutumu faklı oluyor.

adayın kimliği yeni kimlik kartı ise imza ve mühre gerek yok
pirsing yasak diye biliyorum. Bazıları rahatlıkla çıkarabiliyor. iş birazda kapıdaki polise ve uygulama izlemeciye de bağlı

eğer bütün adaylar gelmişse sınava 10dk kala başlayabilme olayı iptalmi oldu arkadaşlar(ve uygulama klavuzunda yazıyor mu?). ben başlatıyorum eğer bütün adaylar gelmişse!

eğer bütün adaylar gelmişse sınava 10dk kala başlayabilme olayı iptalmi oldu arkadaşlar(ve uygulama klavuzunda yazıyor mu?). ben başlatıyorum eğer bütün adaylar gelmişse!
Ben de başlattım bir keresinde başkan yardımcısının dırdırı yüzünden ama yeni kılavuzda sınavı vaktinde başlatın diyor.

Ben eğer bütün adaylar geldiyse 5 dk kala başlatıyorum

Mümkünse erken başlatmayın arkadaşlar, Bakanlık bu olaya çok sıcak bakmıyor. Hele ki nadiren de olsa protokol sınavında görevlendirilip alışkanlıktan dolayı erken başlatanlar oldu daha önce, sonuç olarak o kurumun sınav prosedürü farklı ve neye dayanarak erken başlattınız gibisinden durumlar oluşmuştu. Bazen bina sorumlusu da işimize karışmaya çalışıp erken başlatın diyebiliyor bu tür durumda bence onu dikkate almayın sonuçta teknik olarak sınavın başlatılması ve yürütülmesinden uygulama izleme görevlisi sorumludur.

Geri