Dosyalar exe yapan virüsden nasıl kurtulabilirim??

Kodla Büyü

klebsiella

Süper Üye
Süper Üye
Merhaba sayın hocalar,
bu virüsden nasıl kurtulabiliriz acaba exe yaptıgı kalmadıgı gibi kısayol da oluşturuyor..
format attıgım halde yine geldi, şu an da flash belleğimde ki tüm dosyalarımı kaybettim :(
Okulun bir çok bilgisayarında da bu sorun yaşanıyor.
Ayrıca bu USB vacinne kullanıyordum o da işe yaramamış oluyor bu durumda yardımcı olursanız sevinirim

hocam aynı sey benim de basıma gelmişti. arkadasım sakın bisey yapma silmeye calısma hemen bi bilgisayarcıya ver dedi, bi öğretmen arkadasımın eşi sağolsun hemen halletti tüm dosyalarımı geri kazandım. dediği suydu; virüs dosyaları silmiyor, kısayol olusturup boyutlarını kucultuyor ama bu sadce kandırmaca dedi. virüsten nasıl kurtuldugunu sordugumdaysa haklı olarak soylemedi, cunku bu işten para kazanıyor :)

hocam öncelikle combofix adlı programla bir taratın daha sonra avira yada kis2010 veya 2011 kurup taratın sorununuz %90 çözülecektir.
kolay gelsin.

benimde başıma geldi. ben şöyle hallettim. flashdaki klasörleri exe yapıyor dogru ama asıl klasörleri değil.yani asıl klasörleri gizli dosya yapıyorr.sakın biçimlendirme o zaman klasörler silinir ok.

bitter' Alıntı:
virüsten nasıl kurtuldugunu sordugumdaysa haklı olarak soylemedi, cunku bu işten para kazanıyor :)

vaybe millet çatır çatır para kazanıyo biz angarya işlerle uğraşıp duruyoruz

ilk olarak antivirin free versiyonu size yeterli olacaktır. bu tip virusu silip yok ediyor. antivir virusleri sildikten sonra dosyalarınız gözükmecek hatta hiçbirşey göremeyeceksiniz. korkmayın bu sadece virusun dosyaların exelerini oluşturduğu parçacıkları sildi. dosyalarınızı virus gizlediği için onları görünür yapmanız gerekiyor.

onun için freecommander programını kullanabilirsiniz.
http://www.freecommander.com/fc_downl_en.htm bu adresten indirebilirsiniz ücretsiz bir yazılımdır.

Uploaded with
ilk olarak resimdeki gibi istediğiniz diski seçin. program size gizlenmiş dosyalarını sönük olarak gösterecektir. sönük dosyaları seçin.
[url=http://img217.imageshack.us/i/65433632.jpg/]

Uploaded with
sonra resimdeki gibi özniteliklere girin ve onları görünür yapın. işlem bu kadardır.
kolay gelsin.

arkadaşlar bilgisayarıma KİS yükledim kasper. Ve resmen dosyamı sildi tüm belgelerim gitti yani ..
@hacamat çok teşekkürler bu gizli olma işinide biliyorum bu 2 olay sürekli başıma geliyor bunuda okuldaki bilgisayar deneyim madem çok teşekkürler

klebsiella' Alıntı:
arkadaşlar bilgisayarıma KİS yükledim kasper. Ve resmen dosyamı sildi tüm belgelerim gitti yani ..
@hacamat çok teşekkürler bu gizli olma işinide biliyorum bu 2 olay sürekli başıma geliyor bunuda okuldaki bilgisayar deneyim madem çok teşekkürler
hocam kis le silinen veirleri karantinaya aatmış olablir orayı bir kontrol eedin isterseniz..

hacamat' Alıntı:
ilk olarak antivirin free versiyonu size yeterli olacaktır. bu tip virusu silip yok ediyor. antivir virusleri sildikten sonra dosyalarınız gözükmecek hatta hiçbirşey göremeyeceksiniz. korkmayın bu sadece virusun dosyaların exelerini oluşturduğu parçacıkları sildi. dosyalarınızı virus gizlediği için onları görünür yapmanız gerekiyor.

onun için freecommander programını kullanabilirsiniz.
http://www.freecommander.com/fc_downl_en.htm bu adresten indirebilirsiniz ücretsiz bir yazılımdır.

Uploaded with
ilk olarak resimdeki gibi istediğiniz diski seçin. program size gizlenmiş dosyalarını sönük olarak gösterecektir. sönük dosyaları seçin.
[url=http://img217.imageshack.us/i/65433632.jpg/]

Uploaded with
sonra resimdeki gibi özniteliklere girin ve onları görünür yapın. işlem bu kadardır.
kolay gelsin.

hocam çok teşekkür ederim
bunun sayesinde gizli dosyalarımı gördüm çok şükür :mrgreen:

dorian arkadaşımızın dediği gibi attrib yeter de artar

diyelim usb belleğinizin sürücü harfi f: olsun

1. Adım: başlat > çalıştıra gidip cmd komutu ile dos ekranına girelim burada f: yazıp usb belleğe girelim
2. Adım: burada attrib -h -s -r -a /S /D komutunu çalıştırın bu komut belirtilen virüs tarafından gizlenen tüm dosya ve klasörleri görünür hale getirecektir.
3. Adım: başlat çalıştırdan f: yazarak bellek içeriğini windows explorer ile açın
4. Adım: Bellekte virüsler temizlenmemişse klasörlerinizden ikişer tane görünür olacaktır biri gerçek klasör diğeri ise exe dosyası olan virüs
5. Adım: virüsleri klasörlerden ayırt etmek için "bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" seçeneğini pasif hale getirin (klasör seçenekleri) ve exe uzantılı dosyaları silin

Bu virüs sizin var olan klasörlerinizi SİLMEZ, SADECE GİZLER, BU NEDENLE KLASÖRLERİM GİTTİ DİYEREK BELLEĞİNİZE FORMAT FELEN ATMAYIN SAKIN!!! ;)

kolay gelsin herkese...

tufa' Alıntı:
dorian arkadaşımızın dediği gibi attrib yeter de artar

diyelim usb belleğinizin sürücü harfi f: olsun

1. Adım: başlat > çalıştıra gidip cmd komutu ile dos ekranına girelim burada f: yazıp usb belleğe girelim
2. Adım: burada attrib -h -s -r -a /S /D komutunu çalıştırın bu komut belirtilen virüs tarafından gizlenen tüm dosya ve klasörleri görünür hale getirecektir.
3. Adım: başlat çalıştırdan f: yazarak bellek içeriğini windows explorer ile açın
4. Adım: Bellekte virüsler temizlenmemişse klasörlerinizden ikişer tane görünür olacaktır biri gerçek klasör diğeri ise exe dosyası olan virüs
5. Adım: virüsleri klasörlerden ayırt etmek için "bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" seçeneğini pasif hale getirin (klasör seçenekleri) ve exe uzantılı dosyaları silin

Bu virüs sizin var olan klasörlerinizi SİLMEZ, SADECE GİZLER, BU NEDENLE KLASÖRLERİM GİTTİ DİYEREK BELLEĞİNİZE FORMAT FELEN ATMAYIN SAKIN!!! ;)

kolay gelsin herkese...

:alkis: :alkis: Teşekkür ve tebrik ederim arkadaşım...

Hocam Eset antivirus güncel hali virusleri temizliyor. ve dosyalrınızın bulunduğu klasorler de gizil olduğndan görünmüyor. klasor seceneklerinden görünür hale getirerek kullanabilrsiniz.

Aynı virüs belleğime bulaşmıştı Nod32 ile tarattım virüslerle birlikte klasörlerimi de silmişti.

Daha sonra Recovery My Files ile dosyaları geri getirip Avastın free sürümü ile temizlemiştim.
Aviranın free sürümü de temizleyebiliyor.

Arkadaşların yazdığı attrib komutunu da uyguladıktan sonra win7 yüklü pc de virüslü dosyaları tek tek elle de silebilirsiniz. Virüs olanlar 100 KB, 500 KB gibi hepsi aynı boyutlu dosyalardan oluşuyor.

bitter' Alıntı:
hocam aynı sey benim de basıma gelmişti. arkadasım sakın bisey yapma silmeye calısma hemen bi bilgisayarcıya ver dedi,
hocamgüncel bir antivirüs programını bilgisayarına kur ve tarat.
Kimseye de paranı kaptırma! :puhaha:

"genel virüs çözümleri" diye bir program var.
ben bu tür virüsleri onula hallediyorum ve hiç sıkıntı da çekmiyorum.

hocam pardus da acın flashınızı orda zaten hangisi gercek dosyanız hangisi exe hepsi gorunuyo bakın begenin silin :D

ya bende de bela bir virüs var, klasörleri exe yapıyor hepsinin boyutu 1,44mb . bu programla virüsleri elle siliyorum ama ben C"dekini silerken D'ye kopyalıyor. onu temizlerken C'ye kopyalıyor :?

bitter' Alıntı:
hocam aynı sey benim de basıma gelmişti. arkadasım sakın bisey yapma silmeye calısma hemen bi bilgisayarcıya ver dedi, bi öğretmen arkadasımın eşi sağolsun hemen halletti tüm dosyalarımı geri kazandım. dediği suydu; virüs dosyaları silmiyor, kısayol olusturup boyutlarını kucultuyor ama bu sadce kandırmaca dedi. virüsten nasıl kurtuldugunu sordugumdaysa haklı olarak soylemedi, cunku bu işten para kazanıyor :)

hayranım böylelerine, ben bir türlü yapamadım yıllardır.

Sabah başıma geldi. vista veya win7 li makinaya takın belleği. Tara düzelt seçeneği çıkacaktır. Bozuk olanları düzelt deyince düzeltiyor arkadaşlar. Sonra bir virüs taraması ve gizli dosyaya dönüşen varsa da ilacı forumda var.

..LysimakhoS..' Alıntı:
bitter' Alıntı:

hayranım böylelerine, ben bir türlü yapamadım yıllardır.

Benim de 4 yıl oldu :)

28b6ry9r.exe virusun adı burdaki program da buluyor ama sildiğim anda başka bir yere kopyalıyor. virus programları bi işe yaramıyor. tavsiyesi olan var mı?

Dediğiniz virüs New Folder virüsüdür. Bu virüs flashdiskteki tüm klasörleri exe yapar, asıl dosyanızıda gizli yapar. Sakın flashdiskinizi biçimlendirmeyin, öncelikle gizli dosyalar görünmüyorsa, bilgisayarda başlat->ara->tüm dosya ve klasörlerden->gelişmiş seçeneğinden gizli dosyalarıda ara seçilir. Flashdiskte *.* komutu ile tüm dosyalar gizlide olsa görünür. Gizli olan dosyaları sağ tıklayıp özelliklerden görünür yapıp, virüs programı ile (ESET Nod32 olabilir) exe dosyalarını temizleyebilirsiniz.

malesefe gizli dosyalar görünüyor ama gizlilik seceneğini seçtirmiyor o nedenle usb deki gizli dosyalarınızı açıp içindekileri kes yapıştırla masa üstünde bir klasöre alın sonra usb nizi biçimlendirin bence virüs dosyayı silmeyede izin vermiyor bazen ... panda usb aşılama ile yayılmasını engelleyebiliyorsunuz... virüs usb ye giriyor fakat başka bilgisayara geçmesine izin vermiyor... usb disk secrutery ile de var olan virüsleri silebilirsiniz ... ben kaspersky kullanıyorm antivir olarak dediğim gizli dosyalarımın içerisinide kes yapıştırla kurtarıp biçimlendiriyorum...
birde şunu tavsiye edebilirim .İncelememde virüs usb de ana bölümdeki klasörleri giziliyor yani klasörün içindeki klsaörleri gizlemiyor o nedenle usb de sadece bir klasör oluştunu ve tüm dosyaları o klasörün içine atın... virüs ana klasörü gizilese bile adres cubuğunda o klasörü çağırın ( g:\wezyr )gibi... o dosyaların içinde aynı isimde ikinci bir ana dosya adaı varsa onu silin o virüslü dosyadır diğerlerini kes yapıştırla istediğiniz yere taşıyıp formatlaya bilirisiniz... iyi çalışmalar selametle...

emut antivirüs siliyo bunları, gizli dosyalarıda görünür yapıyo. dün okuldaki bir hocada falshdisk ini getirmiş. ben önce bu siteden indirdiğim virüs temizle adlı programla tarattım.sonra gizli klasörlerin içinden başka klasöre kopyaladım. fotoğraf ve belgelerin hepsini kurtardım böylelikle. ama bir kaç program silinmiş. bunları tekrar indirirsiniz artık dedim :D

Geri