Dolar (Anket)

Kodla Büyü
Seçimden sonra 2.75 e düstü simdi 2.84,5 olmuş düşme derken neyi kastettiniz hocam :))

çok fazla düşmese bile bu fiyattan bile alınır.

faiz indirin delirtmeyin beni deyince tekrar çıkar ayrıca yellen faiz için yellendiğinde tekrar çıkar

Yellen ablaya bağlı 2 senedir yok sabırlı olacaz, yok sabırlı olmayacağız, yok veriler önemli şu önemli bu önemli diye diye faiz arttırma sürecini uzattıkça uzattı piyasa da fiyatlayacağı kadar fiyatladı eur/usd paritesini en son göreceğimiz yeri 1,08 olarak düşünüyorum.YTD

eğer reform paketleri olursa demokrasi adına dolar da düşer ekonomi de gelişir. aksi takdirde çok fazla bir değişiklik olmaz. Sonuçta son 4 yıldaki artışı gözönünde bulundurulduğunda tek başına olmak yetmiyor. FED in açıklaması artışı daha da artıracaktır. İlk faiz artırma Aralıkta olabilir dendi 2,86 ya yükseldi arttığında ne olur bilemem. Ama sonuçta gerilim biterse ekonomik anlamda güzel şeyler olur diye düşünüyorum. Bakalım hayırlısı artık. Bazıları 2,50 ye bile düşecek diyorlar arkadaşlardan ben de mümkün değil diyorum.

Dolar bütün para birimleri karşısında değer kazanıyor. Fakat ülkemizdeki siyasi belirsizlik ve iç karışıklıklardan dolayı bizdeki değeri diğer para birimlerine gore daha çok artıyor.
Ayrıca, ülkemizde 2000 yılındaki krizden sonra uygulanan kemal dervis in ekonomi politikalarının bir sonucu olarak dolar fiyatı kaçınılmaz olarak patlayacak. 3,5 - 4 TL de freni tutar mi bilemem. Ama bi ekonomik kriz er ya da geç kapimizi çalacak.

2002 yılından beri sure gelen; üretmeden tüketmenin, tasarruf etmeden banka kredileri ile (el parası ile) lüks yasamanin, imalat yerine ithalat yapmanın faturasını milletçe odeyecegimiz ve daha öncekilere hiç benzemeyen ve hemen toparlanamayacagimiz bir buhrana doğru süratle kosuyoruz.

2002 den sonraki yöneticilerimiz maalesef çoğu devlet ve özel sektör kuruluşlarını bi kaç yıllık kârlarina satti, haziri sattı ama ne borclarimizi kapattı ne de yeni istihdam alanları yarattı.

Elbette Ekonomist değilim ama gündemi uzun yıllardır takip eden biri olarak böyle bi özet yapabilirim. Her şeyin güllük gulistanlik olduğunu hâlâ yazanlar var ama ben kendimi bildim bileli hesabimi kötü senaryonun gerçekleşebileceği ihtimaline göre hazırladım.

ABD nin faiz artırımı ile ülkemizdeki dolar fiyatı daha da artacak. Ulkemizdeki Siyasi istikrar ile alakasi yok. Olsaydı 2000 de 1.60tl olan dolar 3.10 TL ye ulaşmazdi.

teksen' Alıntı:
ABD nin faiz artırımı ile ülkemizdeki dolar fiyatı daha da artacak. Ulkemizdeki Siyasi istikrar ile alakasi yok. Olsaydı 2000 de 1.60tl olan dolar 3.10 TL ye ulaşmazdi.

Sezer ile Ecevit kitapçık fırlatma oynarlar, 1 ayda dolar 2.5 katına çıkar bunda bir şey yok, 13 senede dolar 2.80 lere gelir... 2008 krizini atlamalım.

Turkiye den başka yerde bulamazsın böyle tipleri. Numunelik bunlar, guzel tarafı kıyamete kadar nesli tükenmez bunların.

hocam fed'in faiz artırımına bağlı aralıkta az da olsa bir miktar fed faiz artıracak bu tapi dünyada doların değer kazanmasına vesile olacak ama muhtemel analizler içerisinde söyleyim fed göstermelik bir faiz artırımı yapacak piyasa belirsizlik herzaman dövizi ateşler bunu dememin sebebi 2 yıldır fed faiz artıracak fed faiz artıracak denilip duruyor kendisi de artırdım artıracam artırdım artıracam diye diye artık istemesende olsa aralıkta faiz artırır göstermelik çok ufak bir faiz artırşının dışında gerçek anlamda artırımı yaparsa dolar kesinlikle artacaktır.
Ama bu faiz artırımı bak artırırım demiştim artırdım diye ufak kalırsa piyasada bu belirsizlik gittiğinden hem de beklenilen kayda değer faiz artışı yapılmadığından dolar değer kaybeder.

Dün aralıkta artıracağını söylemesi bugün 2,87 ye kadar çıkardı insanımız sandı ki tek başına ikdidar olunca hemen 2,5 olacak olsa bile zaman alacak orta vade kısa vade değil

http://snag.gy/mEf89.jpg

grafik günlük dolar tl grafiği aslında çok kritik yerdeyiz bu değerlerinin altında kalabilse 2,75 ler ilk hedef olacaktır

kurtay' Alıntı:
teksen' Alıntı:

Sezer ile Ecevit kitapçık fırlatma oynarlar, 1 ayda dolar 2.5 katına çıkar bunda bir şey yok, 13 senede dolar 2.80 lere gelir... 2008 krizini atlamalım.

Turkiye den başka yerde bulamazsın böyle tipleri. Numunelik bunlar, guzel tarafı kıyamete kadar nesli tükenmez bunların.

hocam bizim ülke bu sebeple gelişmiyor. öğrenciler bile sınıfta kötüyü örnek alıyor dersleri süperken kötü oluyor. onlar zamanında batırdı diye şimdide kötü işler yapma hakkına sahip değil. iktidarı eleştirmediğimiz için daha iyi yerlere gidemedik. eleştirme her zaman önemlidir. bizim milletimiz affedersiniz çolamayla iğneyle dürterek çalışan insan topluluğu malesef.

kurtay' Alıntı:
teksen' Alıntı:

Hoştt! Hadi oradan!

Az önce kapımı 2 Suriyeli çocuk çaldı. 10-11 yaslarinda. Teker teker bütün zilleri çaldılar. Yazık, ülkemize de bu çocuklara da! Bu cocuklari evinden, yurdundan edenleri, edilmesine vesile olan is birlikcileri tel'in ediyorum.

Suriyeliler icin 8 milyar dolara yakın bi harcama yaptığımızı hükümet yetkilileri açıkladılar.

“Adamın birisinin, arabasının lastiği tam tımarhanenin önünde patlar. Adam arabayı kenara zor yanaştırır. Sonraki işlem malum… Kriko, stepne, bijon anahtarı ve tekeri söker ama söktüğü 4 adet bijon, yuvarlanıp yağmur mazgalına düşer. Mazgal açılır gibi değil, bijonlar görünmüyor bile. Adam bir sağına bakar, bir soluna bakar, çaresiz kaldırıma çöker.

Olayı en başından beri tımarhanenin demir parmaklıklarının ardından izleyen bir deli, seslenir:
– Ula salak! Sen ne yapıyorsun orda öyle?
– Sorma birader, lastik patladı ve değiştirirken bijonları mazgala düşürdüm.
– Düşündüğün şeye bak! Diğer lastiklerden birer tane bijon çıkar. Hepsi 3 bijonlu olsun. Seni, lastikçiye kadar idare eder.
Adam hemen denileni yapar ve akıl hastanesindeki deliye seslenir:
– Senin ne işin var tımarhanede?
– Biz burada delilikten yatıyoruz kardeşim, salaklıktan değil!

teksen' Alıntı:
“Adamın birisinin, arabasının lastiği tam tımarhanenin önünde patlar. Adam arabayı kenara zor yanaştırır. Sonraki işlem malum… Kriko, stepne, bijon anahtarı ve tekeri söker ama söktüğü 4 adet bijon, yuvarlanıp yağmur mazgalına düşer. Mazgal açılır gibi değil, bijonlar görünmüyor bile. Adam bir sağına bakar, bir soluna bakar, çaresiz kaldırıma çöker.

Olayı en başından beri tımarhanenin demir parmaklıklarının ardından izleyen bir deli, seslenir:
– Ula salak! Sen ne yapıyorsun orda öyle?
– Sorma birader, lastik patladı ve değiştirirken bijonları mazgala düşürdüm.
– Düşündüğün şeye bak! Diğer lastiklerden birer tane bijon çıkar. Hepsi 3 bijonlu olsun. Seni, lastikçiye kadar idare eder.
Adam hemen denileni yapar ve akıl hastanesindeki deliye seslenir:
– Senin ne işin var tımarhanede?
– Biz burada delilikten yatıyoruz kardeşim, salaklıktan değil!
:+1:

Geri