DOĞUM İZNİ ALTI AY OLSUN (lütfen destek verin)

Kodla Büyü
6 ay bedava maaş biraz saçma bir istek, sonuçta doğum kişinin özel hayatıyla ilgili bir kararı ve devlet buna rağmen mağdur etmiyor, doğumdan önce sonra 16 hafta ücretli izin veriyor, artı sonrasında çocuğunun başından ayrılmamak isteyene de ücretsiz izne ayrılma hakkı veriyor, ayrıca sanırım yanılmıyorsam günde 1,5 saat süt izni veriyor Bunun neresi az. Oldu olacak çocuk okula başlayana kadar aylıklı izin isteyin. Doğum için daha fazla aylıklı izin isteği yersiz olsa da zorunlu olarak kısa dönem askerlik yapan öğretmenlere zorla işten ayırıldıkları için askerlikleri boyunca maaşları ödenmesi gerekir, asıl bunun için uğraşmak gerekir.

ABD merkezli Ekonomik ve Politik Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre İsveç, doğum izni ve kadın erkek eşitliği konusunda en başarılı ülke. İsveç, çalışan kadınlara doğum sonrası verilen ücretli izin konusunda ise zirveyi Almanya ile paylaşıyor. Almanya ve İsveç kadınlara 47 hafta izin verirken kadınlar, Norveç'te 44, Yunanistan'da 34, Finlandiya'da 32, Kanada'da ise 29 hafta ücretli olarak izin kullanabiliyor.

askere giden memura maaş+askari ücret yatsın. askere giden her vatandaşa askari ücret ödensin.askerlik için bedelli sürekli olsun ve yaş sınırı hiç olmasın. bir kez bedelli oluyor yaşı tutmuyor vatandaşın.. eee.. doğum yapan her kadına çalışsın çalışmasın vatandaş olsun yeter en az bir askari ücreti 1 yıl boyu vermeli devlet. memursada çalışacaksa maaş+askari ücret verecek çalışmayacaksa sadece askari ücretle izne ayrılacak..

Bu konuda kesinlikle NEFBOTE haklı, sabaha kadar tartışın yine haklı;
çocuğunu düşünen parasına kıyar, parasını düşünen çocuğuna, 2+2=4

ANCAK

Bu konuya da kesinlikle destek veriyorum ve kesinlikle 6 AY değil 1 YIL olmalı; NİYE Mİ?

bir müddet sonra bizlere performans sistemleri geleceğini ve buna bağlı olarak da okullarla sözleşme imzalayarak çalışacağımızı düşünüyorum.
ÖRNEK: Aile hekimliği ve yeni çıkan yasayla bundan sonra devlet hastaneleri...

Şimdi bu sisteme göre empati yapıyorum;
Okulla sözleşmeyi, bayan hocamız imzaladı diyelim, sonra da en doğal hakkıdır bir anne adayı oldu diyelim

Doğum izni 4 ay olsun, 4 ay sonra 1 yıllığına ücretsiz izin alsa geri döndüğünde o okuldaki kadrosu bence boş kalmayacaktır ve hocaız işe geri dönene kadar 1500 okul gezecektir.

ücretsiz izi almadan 4 ay sonra işe başlarsa ise çocuğu mundar olacaktır..

NERDEN Mİ BİLİYORUM ? Eşim aile hekimliğinde hemşire, yeni çıkan bir yönetmeliğe göre artık kadrolu veya sözleşmeli olmayan kpss şartı aranmadan, sadece hemşirelik yapabilir diploması olan her kişi aile hekimlikleri ile sözleşme imzalayabilir.

Şimdi bu sistem bizim başımıza gelirse sizce DOĞUM İZNİ KAÇ AY OLMALI ?

şahsen ben doğum izni 6 ay olsa bile bir senede ücretsiz almayı düşünürüm. çocuk annesinin yanında ne kadar büyürse o kârdır.

Re: DOĞUM İZNİ ALTI AY OLSUN

monerello' Alıntı:
nefbote' Alıntı:
hocam benin bildiğim doğum izni olarak toplam 8 hfta önce, 8 hafta sonra olmak üzere toplam 16 haftalık bir izin var. Çoğu bayan arkadaşımız doğumdan önce rapor alıp doğuma kadar raporla okula gelmiyorlar zaten. 16 haftalık izin hakkınıda sonra kullanıyor. bu sürelerde yetmezse isteğe bağlı ücretsiz izne ayrılabilirsiniz.
sizden başkada bilen yoktu zaten biz burda mücadele veriyoruz neyin ne olduğunuda iyi biliyoruz ucu size dokunmayınca önemi yok zaten hiçbirşeyin el kadar çocuğu ele emanet etmeyi nerden bileceksiniz ki?
:+1:
Çocuğu olmayan zaten anlayamaz hocam. ya ne kadar şaşırdım yorumları okuyunca. benim ablam fransa da üçüncü çocuğunu doğurduğu için devlet ona üç sene izin verdi. maaş yok ama çocuk parası diye bi para ödüyorlar. paraya ihtiyacı olan biri (ki çocuk doğduktan sonra masraflar ikiye katlanıyo) nasıl ayrılsın ücretsiz izne? şaştım kaldım tepkilere 6 ay izin istemek çok mu acaba? el kadar bebek nasıl emanet edilsin başkasına? gelişmiş ülkelerde devlet her türlü imkanı sağlarken bizim ülkemizde bu tür düşüncelere bile "beleş maaş" gözüyle bakılıyor. benden size tam destek hocam.

tam destek. keşke daha uzun süreli izne imkan sağlayan ve daha sağlam altyapılı yeni bir sistem olsa da ne anne ne de vatandaş mağdur olmasa.

monerello' Alıntı:
nefbote' Alıntı:
hocam benin bildiğim doğum izni olarak toplam 8 hfta önce, 8 hafta sonra olmak üzere toplam 16 haftalık bir izin var. Çoğu bayan arkadaşımız doğumdan önce rapor alıp doğuma kadar raporla okula gelmiyorlar zaten. 16 haftalık izin hakkınıda sonra kullanıyor. bu sürelerde yetmezse isteğe bağlı ücretsiz izne ayrılabilirsiniz.
sizden başkada bilen yoktu zaten biz burda mücadele veriyoruz neyin ne olduğunuda iyi biliyoruz ucu size dokunmayınca önemi yok zaten hiçbirşeyin el kadar çocuğu ele emanet etmeyi nerden bileceksiniz ki?

tak diye cevap!! ayrıca o bilen bankacıları (ÖZEL SEKTÖR!!) dahi 8 ay ücretli izin yapabildiğini biliyor mu??

başına gelmeyen anlamaz zaten.ücretsiz ayrılın gitsin demek kolay.sonuçta belirli bir yaşam standardı var ve bir anda bunu yarıya indirmek kolay değil. kaldıki avrupada neler yapılıyor bunun için.bizde doğumdan sonra maksimum 13 hafta oluyor.13 hafta nedir ki.olmazsa ücretsiz izne ayrılın diyenlere lafım, inşallah sizde benzer bir durumda kalırsınız.ev için kredi çekmişsinizdir, eşiniz doğum yapar, ücretli izin biter mecburen 4 aylık çocuğu bırakıp okula gider.siz de birşey yapamazsınız.o zaman bencilliği bırakıp olaya sadece insani olarak bakabilirsiniz...

hakand77' Alıntı:
başına gelmeyen anlamaz zaten.ücretsiz ayrılın gitsin demek kolay.sonuçta belirli bir yaşam standardı var ve bir anda bunu yarıya indirmek kolay değil. kaldıki avrupada neler yapılıyor bunun için.bizde doğumdan sonra maksimum 13 hafta oluyor.13 hafta nedir ki.olmazsa ücretsiz izne ayrılın diyenlere lafım, inşallah sizde benzer bir durumda kalırsınız.ev için kredi çekmişsinizdir, eşiniz doğum yapar, ücretli izin biter mecburen 4 aylık çocuğu bırakıp okula gider.siz de birşey yapamazsınız.o zaman bencilliği bırakıp olaya sadece insani olarak bakabilirsiniz...

Bence de 6 ay olmalı hatta daha fazla. Sağda solda adamı, dayısı olanlar gidip uydurmadan bir heyet raporu alıp, maaş almaya devam ederek, evde oturuyorlar zaten. O haram para nasıl boğazlarından geçiyor o ayrı. E alamayanlar? Ayrıca insanlar iki maaşla bile zor geçinirken ücretsiz izin almak lüks bu ülkede. Hayal yani.
Almanyada ingilterede doğum yapan kadının tüm masraflarını ülke ödüyor. Üzerine izin, hatta babaya da izin. Maaş bağlanıyor anneye.

nefbote' Alıntı:
hocam yaklaşımızı anlayamadım... sizin dediğiniz gibi bile olsa çocuk 3,5 aylıkken göreve başlamak gerekiyor, üstelik formatörsen mesai belli 2 yaşına kadar anne sütü alması gereken çocuğumuza 6 ay olana kadar bile kendimiz bakamıyoruz. ülkemiz şartlarında üzretsiz izinde gerçekten harika bir fikir! ücretsiz izin 2 yıl kullanalım tabi...

hakand77' Alıntı:

tam destek ben de evşadımı 3,5 aylıkken bıraktım.orda basına gelmeden mabal okumak kolay. tam destek....

Ben sizleri anlamıyorum. Sizler çocuğum daha yetişsin derdinde misiniz paranın derdinde misiniz anlamış değilim.Birde bana beddua edenler var nasıl eğitimciler var karşımda anlamakta zorluk çekiyorum benimde bir ailem var bende sizin yaşadıklarınızı yaşıyorum.

Ben kendi görüşlerimi yazdım sizlerde kendilerinkini yazdınız ama ben sizin görüşlerinizi beddua edercesine ileri götürmedim götürmem de zaten benim görüşlerimi benimsemiyor olabilirsiniz ama lütfen sınırları da aşmayalım.

paramıda düşünürüm evladımıda kime ne şuan komisyonda inşallah geçecek doğumdan sonra 6 ay anne sütü diyen devlet en az 6 ay iznide vermeli

Arkadaş bir istekte bulunmuş, desteklemiyorsan destekleme. Sanki yetkiliymiş gibi bazıları olmaz, istemezük, çocuğunu seven ücretsiz ayrılsın diye akıl vermişler bide Allah sizi makan mevki sahibi yapmasın...

ABD merkezli Ekonomik ve Politik Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre İsveç, doğum izni ve kadın erkek eşitliği konusunda en başarılı ülke. İsveç, çalışan kadınlara doğum sonrası verilen ücretli izin konusunda ise zirveyi Almanya ile paylaşıyor. Almanya ve İsveç kadınlara 47 hafta izin verirken kadınlar, Norveç'te 44, Yunanistan'da 34, Finlandiya'da 32, Kanada'da ise 29 hafta ücretli olarak izin kullanabiliyor.
yazmış arkadaş madem hedef AB, madem işlerine gelen şeylerde (emeklilik yaşı, çalışma saatleri vs vs) onlara uymak lazım hadi uyun, izinde de uyun maaşda da uyun, refahda da uyun, her eve üç çocuk lafının arkasında durun...

ben beddua etmedim.sadece olayın başka türlü anlaşılmayacağını düşünüyorum.zaten bunları yaşayan birisi olsanız kesinlikle fikriniz bu olmaz olamaz.herkese her hak verilirken bizim hala yok öğretmenler şöyle bu hakkı kötü kullanıyor, böyle yanlış yapıyor dememiz kadar saçma birşey olamaz.ben bunu yakinen yaşamış birisi olarak duygularımı ifade ettim...

elbetteki para derdinde olacak herkes sayın hocam. insanlar para kazanmadan nasıl geçinsin? ben bir sene ücretsiz izne ayrılsaydım o bir sene içerisinde ödeyemediğimiz kredi yüzünden haciz gelirdi, elde avuçta ne varsa giderdi, artık bir evimiz olmayacağı için de eşimin maaşıyla kira + mutfak masrafını karşılardık sadece. düşüncelerinizi dile getirirken biraz empati yapmanızı tavsiye ederim zira insanlara "çocuğunuz yerine parayı tercih ediyorsunuz" demek biraz ağır oluyor.

Bende yeni doğum yapmış bir anneyim arkadaşlar;
Bu işler gerçekten çok can sıkıcı. Özellikle anneler için.
Çocuğunuz özel bakıma ihtiyaç duyarken siz bu tür konularla canınızı sıkıyorsunuz.
Ben de ücretsiz izin aldım yani başka çarem yotu ama tabi bütçeniz etkileniyor.
Hem çocuk masrafı hem de tek maaş çok zor oluyor gerçekten hala toparlamaya çalışıyoruz.
Yani yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal hesabı.
Çocuğunu hiç bir anne bırakmak istemez orası kesin.
Ama para olmayınca da huzur olmuyor çocuğun ihtiyaçları sizin giderleriniz derken bunalım oluyor.
sonuçta her iki şekilde de zarar görüyoruz.
Ben 6 ay fikrini sonuna kadar destekliyorum. Zaten dört ay veriliyor 2 ay daha fazladan maaş verseler bişey kaybetmezler diye düşünüyorum.
Bir daha çocuk sahibi olmayı düşünmüyorum çünkü ikizlerim var ama inşallah bundan sonra doğum yapacak arkadaşlar için bu işler daha kolay olur.

glimmer' Alıntı:
tam destek ben de evşadımı 3,5 aylıkken bıraktım.orda basına gelmeden mabal okumak kolay. tam destek....

aynen katılıyorum. bende 4 aylıkken bıraktım. kesinlikle 6 ay ve hatta daha fazla olmalı.

Arkadaşlar onaylamayan destek vermez niye bu kadar garipsiyorlar ki bu durumu. Ben de çocuğumu 4 aylıkken bıraktım. Bu isteği doğum yapmayan ya da eşi doğum yapmamış olanın anlayacağını hiç zannetmiyorum zaten.

Geri