Dizel Araçta Neler Yapmalı Neler Yapmamalı?

Kodla Büyü

Fender

Süper Üye
Süper Üye
İlk defa dizel araç kullanmaya başladım.Bu araçlar hakkında fazla bilgim yok.Bu başlık altında paylaşımlar yapılırsa benim gibi birçok arkadaş da bilgi sahibi olur.Soru ve çözümlerinizi bekliyorum.Teşekkürler.
İlk sorun benden :
Dizel Aracımın aküsü bitmeye yakındı.Çoğu zaman 2-3 marş denemesinde çalışıyordu.Bugün yarın derken aküyü değişmeyi ihmal ettim.Bir sabah hiç çalışmaz oldu.Uzun denemeler sonucunda yine çalışmadı.Aküyü de bitirdim.Yetkili oto elektrikçisi tarafından Akü takviyesi yapıldığı halde araç çalışmadı.
Servis Arıza raporunda : Benim bu yanlış denemelerim sonucunda araçtaki mazotun hava yaptığı.Aracın boğulduğu söylendi.
Çekici , servise giriş ücreti fazladan ödemelerim oldu.

dizel araçta yapmaman gereken bir şeyle başlamışsın dizel kullanmaya hava yaptırmayacaksın yakıt göstergesi sinyal vermeden doldurman gerekir yoksa pompa için sıkıntı yaratabilir. aracı devirli kullanacaksın yani araç çok bağırmıyacak hiç boğulmayacak buna dikkat. birde en önemlisi kış mevsiminde olmamızdan dolayı sabahları aracını çaıştırınca en az 5 dk hiç gaza basmadan bekle bu aracın turboluysa turboyu korur bunun haricinde eskiden olsa mazota dikkat et derdim ancak artık çoğu yer temiz euro dizel satıyor

ares0106' Alıntı:
dizel araçta yapmaman gereken bir şeyle başlamışsın dizel kullanmaya hava yaptırmayacaksın yakıt göstergesi sinyal vermeden doldurman gerekir yoksa pompa için sıkıntı yaratabilir. aracı devirli kullanacaksın yani araç çok bağırmıyacak hiç boğulmayacak buna dikkat. birde en önemlisi kış mevsiminde olmamızdan dolayı sabahları aracını çaıştırınca en az 5 dk hiç gaza basmadan bekle bu aracın turboluysa turboyu korur bunun haricinde eskiden olsa mazota dikkat et derdim ancak artık çoğu yer temiz euro dizel satıyor
5 dakika bekleme olayını anlayamadım hocam, sebebini biraz açar mısınız? Saygılar.

hocam turbolu dizel araçlarda motor yağının turboyu yağlaması gerekir araca binip hiç beklemede gaza yüklenilirse turbo tam olarak yağlanmadığı için zarar görme ihtimali artar. dizellerde en fazla masraf açabilecek kısım mazot pompası ve turbo onun için bu ikisine biraz hassasiyet göstermek gerekiyor

evet hocam 5dk çok büyük bir zaman o kadar kimse beklemez hatta dizel araç kullananların çalıştırmada ışıkların bile sönmesini beklemediklerine şahit oldum.
ben benzinli kullanıyorum gerçi ama ben 15 sn bekliyorum

servisin dedğine göre 5 dakika deği 1 dak yeterli olur
ama onemli mootorun yaglanması için bide cok uzun yol yaptıkdan sora kapatırkende 1 dak bekle

Çalıştırdıktan sonra bekleme olayını ilk şart. vurdurma olayı yapılmaz yeni dizellerde, hava filtresi bilindiğinin aksine en fazla 5000 km de bir değişmelidir. Eskiden kalma bir alışkanlıktır 2 yağ değişiminde 1 filtreleri değiştiriyor insanlarımız. Tozlu yollarda çok gidiyorsanız 5000 km bile fazladır.
Sürekli düşük yada yüksek devir de kullanmamalısınız.

Dizel araçlarda 1.3 , 1.4 gibi düşük motorların performansı nasıl acaba?
Kısa mesafede kullanımın motora bir zararı varmıdır?Kışın buna bağlı olarak egzost sistemi fazla aşınacak,terleme olacak su boru içinde kalacak deniyor.Doğruluk payı ne kadar?

hocam, hayırlı olsun aracınız,
öncelikle;
1. dizel araçlar sıkıştırarak patlama yaptığı için, araç ne kadar ısınmışsa o kadar verimli çalışıyor. Malum sıcaklıkla hava genleşmesi daha kolay olur ve daha fazla performans verir. Ancak optimum bir sıcaklık vardır.
2. ilk marşta gaza basmadan (yani motoru soğukken sıkıştırmadan) 1 dakika kadar beklemek gerekir. böylece araç hem yağlama yapar hem de pistonlar yeterince yağladığı ve ısındığı için verimli yanma-patlama sağlanır
3. yola sürünce, 4-5 km kadar araca 2500-2700 devir fazlası yaptırılmazsa iyi olur (ısınıncaya kadar zorlama yapılmaz)
4. Araç tam ısındığında motor devri 1.4 DCI motorlar için 2000-3000 devir aralığında yeterli güç-yakıt ekonomisini sağlar.
5. Araç vitesteyken eğer gaza basmıyorsanız (buna motor freni denir) araç hiç yakıt yakmaz. Tekerlekler motoru döndürdüğü için yakıt ekonomisi sağlanır. Boşa almak yerine motor freni yaptırılırsa daha iyidir yani.
6. Motor stop edilmeden önce yine 1 dakika kadar beklenirse turbo kendini soğutmak için yeterli süreyi sağlar.
7. Eğer klima varsa, klimayı yaz-kış ayda 1-2 kez 10 dakika süreyle çalıştırırsanız klima gazı yeterli devirdayimi yapar. Özellikle yokuş aşağı uzun süre gidilecekse örneğin kışın, klimaya gerek yoksa bile açarsanız, hem yakıta da fazla etkisi olmaz.
8. Her depoda 2-3 kez aracı 4000-4500 devir arası zorlarsanız enjektörlerde kurum atma için faydalı olduğu söyleniyor. Ben pek yapmıyorum. Malum son kazık zamlardan sonra ayağı gaza gitmiyor memur insanın.
9. Bazı arkadaşlar her 10bin km'de Wurtz falan gibi enjektör temizleyiciler kullanılıyorlar.. Ben sıfır aldığım için henüz kullanmadım.

hocam aklıma gelenler bunlar.. umarım yardımcı olabilmişimdir. Tekrar hayırlı olsun..

hocam performas açısından üst seviye dizeller haricindeki araçları(audi vs) benzinli ile kıyas edemeyiz ilk 1.3 1.4 araçlar ilk kalkışlarda biraz zorluk çekiyor ancak hızlanınca sorun olmuyor

bozkuhal' Alıntı:
öncelikle;
1. dizel araçlar sıkıştırarak patlama yaptığı için, araç ne kadar ısınmışsa o kadar verimli çalışıyor. Malum sıcaklıkla hava genleşmesi daha kolay olur ve daha fazla performans verir. Ancak optimum bir sıcaklık vardır.
2. ilk marşta gaza basmadan (yani motoru soğukken sıkıştırmadan) 1 dakika kadar beklemek gerekir. böylece araç hem yağlama yapar hem de pistonlar yeterince yağladığı ve ısındığı için verimli yanma-patlama sağlanır
3. yola sürünce, 4-5 km kadar araca 2500-2700 devir fazlası yaptırılmazsa iyi olur (ısınıncaya kadar zorlama yapılmaz)
4. Araç tam ısındığında motor devri 1.4 DCI motorlar için 2000-3000 devir aralığında yeterli güç-yakıt ekonomisini sağlar.
5. Araç vitesteyken eğer gaza basmıyorsanız (buna motor freni denir) araç hiç yakıt yakmaz. Tekerlekler motoru döndürdüğü için yakıt ekonomisi sağlanır. Boşa almak yerine motor freni yaptırılırsa daha iyidir yani.
6. Motor stop edilmeden önce yine 1 dakika kadar beklenirse turbo kendini soğutmak için yeterli süreyi sağlar.
7. Eğer klima varsa, klimayı yaz-kış ayda 1-2 kez 10 dakika süreyle çalıştırırsanız klima gazı yeterli devirdayimi yapar. Özellikle yokuş aşağı uzun süre gidilecekse örneğin kışın, klimaya gerek yoksa bile açarsanız, hem yakıta da fazla etkisi olmaz.
8. Her depoda 2-3 kez aracı 4000-4500 devir arası zorlarsanız enjektörlerde kurum atma için faydalı olduğu söyleniyor. Ben pek yapmıyorum. Malum son kazık zamlardan sonra ayağı gaza gitmiyor memur insanın.
9. Bazı arkadaşlar her 10bin km'de Wurtz falan gibi enjektör temizleyiciler kullanılıyorlar.. Ben sıfır aldığım için henüz kullanmadım.

hocam aklıma gelenler bunlar.. umarım yardımcı olabilmişimdir. Tekrar hayırlı olsun..

Öncelikle size ve diğer bilgi veren arkadaşlara teşekkürler. Bayağı zahmetli işmiş bu dizel aracı kullanmak. Ben buradan bunu çıkardım :)

bozkuhal' Alıntı:
öncelikle;

:+1: :+1: :+1: :+1: :++:

Bende peugeout 307 HDI var. Şehirler arası yakışı çok iyi. Şehiriçi fazla ama.

Motorun ısınması çok önemli. Yolda 1-5 dk lık duruşlarda acil değilse tabi motoru kapatma.
Kışın okulum 3km. dolmuş yok okula gidene kadar motor ısınmıyor bile (Bence kışın özellikle aracı çalıştırdıktan sonra 4-5 dk bekleyin.)
Ve kesinlikle aracı devrinde kullanın.

Araçta HDI motor var.
Her defasında mazot havamı yapar?
Depo her zaman dolu.Aracın turbo zarar görmemesi için 1 dakika açılışta 1 dakika kapanışta arabayı rölantide bekletiyorum.Yine de mazot hava yapıyor.Teknik servisi ile görüştüm tek çözümleri var bize getir.
Anlamadım bu dizeli.

bozkuhal' Alıntı:
öncelikle;

hocam harika bilgiler vermişsin çok teşekkür ederiz.Ben sıfır ford fusion 1.4 tdci aldım.dizelde yeniyim ve verdiğin bilgiler gerçekten çok yararlı olacak bizlere.tekrar teşekkür ederim

bunu ben de ilk defa duydum..
teşekkürler bilgiler için..

hocam bende dizelaraç almayı düşünüyorum da harcı borcunu gecermi diye tereddütteyim. benzinli araca binemiyoruz malum benzin fiyatları. ama dizellerinde bakımları benzinliye oranla cok masraflı oluyor diyorlar. mantıklı olaen nedir?

valla benim aracımın servisteki bakımları o kadar pahalı değil..
dizel accent era'm var 2008 model..
ford'un benzinlisinin bakımları daha pahalı..
gayet memnunum ben..

Dizel motorlar benzinlilere göre daha yavaş ısınmaktadır. Kalkışta soğuk motor, konforu bozacak şekilde sarsıntılı olur. Eğer yeni nesil donanımlı dizel aracınız varsa, aracınızın marş basmaması durumunda halk arasında ’aracın vurdurulması’ olarak bilinen işlemin kesinlikle uygulanmaması gerekir. Nedeni ise yeni nesil dizel sistemlerinde, araç çalışmaz konumda iken yağ basıncının olmaması sebebiyle dizel pompasının bu vurdurma işlemi esnasında aşırı yüke maruz kalıp ciddi zarar görmesidir.

Abartılacak kadar zorluğu olduğunu sanmıyorum, aracım 140 bin km'de, bakımlarını zamanında yaptırdım, kontağı açtığımda beklemiyorum bile ki zaten yeni dizel araçlarda beklemeye gerek yok. Bugüne kadar hiç beklemedim, bir sıkıntı da görmedim.

1. ilk kontak açıldığında karşıdaki yağ ışığının sönmesini bekleyin
2. Belli başlı benzin istasyonları dışında araca dizel yakıt almayın
3. Araçta her zaman çeyrek depo benzin olsun, lamba kesinlikle yanmasın ( Eğerki mazotta pislik varsa bu enjektörleri tıkar, lamba yandığında yakıt az olduğundan bir çalkantıda yine aynı hesap olur. Yokuş yukarı yada aşağı)
4. Dizel aracı ilk kalkışta fazla zorlamayın. Ancak 2. vitesten sonra istediğinizin hızla gidebilirsiniz.(mümkün mertebe yavaş gidin, otobanda bile son hızınız 140 üstü olmasın)
5.Aracı düşük devirde kullanın.

Bu gibi önlemleri alırsanız araçta bir sorun olacağını sanmıyorum. Zira dizel araçların bakımı çok masraflı...

1-Uzun süre yüksek devirde dizel araç kullanılmaz, bu motoru aşındırır pompayı zorlar
2-Dizel araç boşta kullanılması sakıncalıdır,. Çünkü boşta iken motor bir miktar soğur ve piston yağması azalır birden 5. viteste 3000 devre getirince araç 700 devirden 3000 devre aradaki yağlamayı hemen yapamaz ve bu uzun vadede piston segman ve gömleğe zarar verebilir.
3-Dizel araçlara alınan mazota çok dikkar edilmeli özellikle turbolu dizel araçlarda bu konu çok daha hassastır…
4-Mutlaka Turbo devrede olacak devirde aracınızı kullanın.Devirsiz Kullanmak Turboya cidd zararlar verebilir.

http://www.sinavevi.net/dizel-arac-nasil-kullanilmali/

Dizel motor kullanım tekniği

Dizel satışlarının artması ve dizel motorlu araçların trafiğe çıkmasıyla birlikte bazı uyum sorunları da yaşanmaya başlandı. Sürücülerin bir bölümü (taksiler dahil) dizel motoru benzinli motor gibi kullanıyor, üst vitese geçmeden önce 4000-4500 devir/dakika’ya kadar çıkıyor. Halbuki, dizel motorların verimliliği (çoğunlukla) 3500 d/d’den sonra hızla düşmeye başlıyor. Hem daha iyi hızlanma hem de daha düşük yakıt tüketimi için üst vitese geçip, torkun en yüksek olduğu 2000 ile 3500 arasındaki devirlerden yararlanmak gerekiyor. Ekonomik kullanmak istiyorsanız, tercihen 2000 ile 3000 d/d arasında kalınmalı. Yani, 3500 d/d’deyken hızlanmak istiyorsanız yapmanız gereken en doğru şey önce üst vitese geçip ondan sonra gaza basmak olacaktır. Dizel motorların özellikleri genel olarak benzese de, tork eğrileri (hangi devirde ne kadar tork sunduklarını gösteren grafik) ve vites oranları farklılıklar gösteriyor. Bu nedenle, araçla ilgili biraz bilgi edinmek aracı daha verimli kullanmak açısından yararlı olur. Doğrudan direksiyona oturan biri de motorun hangi devirden itibaren iyi tepki göstermeye başladığını ve bu yüksek çekiş gücünün hangi devirlere kadar devam ettiğini zaman içinde anlayabilir ve alışabilir. Motorun özelliklerine uygun bir şekilde kullanılmasıyla hem daha iyi performans elde ediliyor hem de yakıt tüketimi düşüyor

Arabanın marşına basıp tam gaz giderseniz ikide bir motoru stop edip çalıştırırsanız ani kalkış ani duruş yaparsanız o motor 100 binde biter.
Dizel motorlar benzinli motorlardan daha uzun ömürlüdür çünkü daha güçlü olduklarından pistonları krankı şanzımanı yani yüke binen bütün parçaları daha sağlamdır.Ama şimdi şirket arabası gibi kullanırsanız ne benzinli ne dizel motor dediğim gibi dayanmaz .

Dizellerle ilgili bilgiler, yargılar 50 sene önceki dizel ve dizel motorlara dayanıyor. O yüzden dizellerle ilgili çok eski alışkanlıklar hala sürdürülüyor.

En iyi bilgiyi aracınızın kullanım kılavuzundan alırsınız. İlk sahibiyseniz ne ala kılavuzu açıp okursunuz, ikinci sahibiyseniz umun ki ilk sahibi gereksiz görüp atmış olmasın.

Fender' Alıntı:
Araçta HDI motor var.
Her defasında mazot havamı yapar?
Depo her zaman dolu.Aracın turbo zarar görmemesi için 1 dakika açılışta 1 dakika kapanışta arabayı rölantide bekletiyorum.Yine de mazot hava yapıyor.Teknik servisi ile görüştüm tek çözümleri var bize getir.
Anlamadım bu dizeli.

hocam yeni nesil dizellerde kaputu açtığınızda "kia cerato 1.5 crdi" için söylüyorum üst tarafta hava alma pompası var.. başıma 7 yılda bir defa geldi bu pompayı kullanarak sorunu çözdüm. yakıtı güvenilir yerden alınız ve ışık yanmadan yakıt alınız. ayrıca 50 binden sonra carbon clean yaptırabilirsiniz..
ben yaptırdım memnunum..
bütün dostlara kazasız belasız sürüşler...

Geri