Ders konusunu kendim belirleyebilirmiyim

Kodla Büyü

haticeBöte

Aktif Üye
Hocalarım size çok önemli bir konuda danışmak istiyorum. Ben yiboya yeni atandım. Öğrencilerin çoğu bilgisayar kullanmasını bilmiyor. Öğretmenleri araştırma ödevleri verince tenefüslerde bilgisayar laboratuvarına gelip internetten araştırıyorlar. Fakat sadece ilk gördükleri sayfayı açıp deftere geçiriveriyorlar. Bu hafta ders yapmadım. Daha yıllık planımı da hazırlamadım. Önümüzdeki hafta googleda nasıl arama yapılır, nasıl worde geçirilir, çıktı alınır bunları öğretmek istiyorum. Ayrıca bilgisayarlarda her öğrenciye özel bir klasör açıp araştırdıkları ödevleri burada saklamalarını isteyeceğim. Çünkü 10 dklık tenefüste ödevlerini yetiştiremiyorlar, yatılı okul olduğu için tenefüsler haricinde interneti de bulamıyorlar, bir dahaki tenefüs kaldıkları yerden devam edebilsinler diye böyle bir fikir düşündüm. Bu fikrimin dezavantajı olabilir mi? Bide araştırma yapmayı öğretmem doğru mu, müfredatta olmayan, yıllık planda olmayan bir konuyu işlemem doğru mu, fikirleriniz benim için çok önemli. Şimdiden teşekkürler :) :)

ilk önce atanmanızın hayırlı olmasını dilerim. Geçen sene müfettiş geldiğinde bende aynı şeyleri söylemiştim. Müfettiş öğrenci seviyesine göre istediğinizi anlatın demişti. Doğudayken(Kars) fare ve klavye kullanmayı, ofis programlarını anlatırken tayinden sonra (izmir) photoshop, visual basic video hazırlama google servislerini kullanma gibi konulara değindim. Kısacası yerinizde olsam öğrencilerin bilgisayar seviyesine göre basamaklar seçip ona göre ders işlerim. (forumda öğrenci seviye basamakları diye aratırsanız çok döküman bulursunuz.) kolay gelsin...

Öncelikle hayırlı olsun hocam. Ders konusunu belirleme isteğinizde bir sakınca olduğunu düşünmüyorum. Van'ın ilçesinin köyünde görev yaparken, bilgisayarı açmayı, klavye ve mouse'un ne işe yaradığını, klavye tuşlarını vs anlatmıştım. Şu an Bursa'da görev yapıyorum ve yeri geldiğinde öğrencilere (özellikle 8. sınıflara) virüslerle mücadele ve format atma gibi konuları anlatıyorum (özellikle 2. dönem)

Bence çocuklara bilgisayarda araştırma yaptırtmayın(dersinizde bu konuları işlemek ve doğru araştırma yöntemlerini öğretmek elbette olumlu olur.), arama motorlarına bir şey yazıp çıkan sonucu kağıda geçirmek araştırma olmuyor maalesef.

Ve bu tarz ödevler çocukların gelişimine katkı sunmuyor aksine eleştiriden uzak, bilginin içeriğini sorgulamayan, fazla düşünmeyen ve hazıra konan bireyler olmalarına yol açıyor.

Siz iyi niyetle bt'yi onlara açıyor olabilirsiniz ve teneffüs bile yapmadan başlarında bile duruyor olabilirsiniz ama bu yine de bu gerçeği değiştirmez maalesef.

Son olarak, böyle yaparak bt sınıfını ödev araştırma yeri gibi görmelerine sebep olmanızın yanında dersinizde de bunu yapmalarının önünü açmış olursunuz.(Naçizane önerimdir. Bilmişlik olarak almayın lütfen.)

Not: MEB ödevler hakkında bir genelge yayınlamıştı. Ödevleri kesinlikle bilgisayarda bulup aynen yazıp vermemeleri gerektiğine dair. Ve bence isabetli bir genelgeydi.

Evet haklısınız hocam ama öğrencilerin araştırma yapabilecekleri başka hiçbir yer yok, okulda yatılılar ve öğretmenlerin çoğu bu ödevleri veriyor, sadece tenefüslerde araştırma yapmalarına izin veriyorum, izin vermesem ödevlerini yapamacaklar. Bende bt sınıfını ödev araştırma yeri olarak görmelerini istemiyorum. Bence bu ödevi veren öğretmenlerin bilinçli olması gerekiyor. Öğrenciler araştırdıkları konuyu gerçekten öğrenmişlermi sorgulamaları gerekiyor. Ben açmasam laboratuarı hiç öğrenemeyecekler :(

haticeBöte' Alıntı:
Evet haklısınız hocam ama öğrencilerin araştırma yapabilecekleri başka hiçbir yer yok, okulda yatılılar ve öğretmenlerin çoğu bu ödevleri veriyor, sadece tenefüslerde araştırma yapmalarına izin veriyorum, izin vermesem ödevlerini yapamacaklar. Bende bt sınıfını ödev araştırma yeri olarak görmelerini istemiyorum. Bence bu ödevi veren öğretmenlerin bilinçli olması gerekiyor. Öğrenciler araştırdıkları konuyu gerçekten öğrenmişlermi sorgulamaları gerekiyor. Ben açmasam laboratuarı hiç öğrenemeyecekler :(

Hocam 2 yıl yibo da görev yaptım.. Ders bitiminde hafta içi 4 gün 2 saat BT sınıfını açıyordum. Ben ookulda olmasam bile güvendiğim öğrencileri görevli yapıp anahtarı onlara teslim ediyordum ve sınıfları günlere ayırarak herbirine ayrı bir gün tahsis ettim ve ders bitiminde gelip ödevlerini araştırabiliyorlardı..

Ders konusunu kendiniz belirleyebilirsiniz. isterseniz istediğiniz basamağı, isterseniz de her basamaktan konuları seçip anlatabilirsiniz. fakat yıllık planı ona göre hazırlamanız lazım. bir de zümre de bu durumu açıklarsanız (çocukların ihtiyaçları doğrultusunda böyle yaptığınızı) ve karar alırsanız hiç bir sorun yaşamazsınız.

Geri