DİNÇER : Öğretmenler İşe Geç Geliyor...

Kodla Büyü
ya bu bakanı yakalama çok zor tv tv gezip bizi bir güzel boyuyor maşallah
yine bir fıkra geldi aklıma

fıkrayı sizde bilirsiniz

Temel'in babasi vefat eder... Cenazeye gelen bir aile dostu Temel'e sorar: Nasil oldu?
Cevap: 30.kattan asagiya düstü...
Adam: Vah vah desene çok feci ölmüs...
Temel: Yok yok öyle ölmedi... Tam yere düsecekken manavin tentesine çarpip tekrar yükseldi...
Adam: Vah Vaah! Daha siddetli çakildi o zaman.
Temel: Yok! Karsidaki kasabin tenteden zipladi bu sefer karsi binanin çatisina...
Adam: Demek çatiya çarpip öldü.
Temel: Yok ya! Çatidan yuvarlanip elektrik tellerine gitti..
Adam: Deme ya! Çarpildi o zaman...
Temel: Yok canim teller yaylandi babami 200 metre yukari firlatti.
Adam: 200 metreden yere çakildi öyle mi? Yazik...
Temel: Yok ya yine en bastaki bakkalin tenteye...
Adam: Orda mi öldü?
Temel: Yooo... Ordanda yine kasaba...
En sonunda bunalan adam Temel'e bagirarak sordu: Ulan nasil öldü bu adam?
Temel: "Baktik durmuyor.. Vurduk oni !"

Bakan gitse yerine gelen çok mu iyi olacak bence değişen bir şey olmaycak hükümet vizyonunu ortaya koymuş kim gelirse gelsin. bakanın kaldığı yerden devam ettirecek. zamanında hüseyin çelik benden sonra kim gelirse gelsin biz bu işi otomatiğe bağladık demişti.

benim vijdanım rahat. öğretmenlik mesleğine başlayalı 3 yılı geçti bir kere bile geç kalmışlığım yoktur. bakanın dediği gibi geç gelenler var ama genelleme yaparak çok ayıp etmiş. herkes vaktinde görevine başlıyor da bi öğretmen mi geç geliyor. resmi dairelere gidin bakın kaç memur vaktinde işinin başında? yarım saat geç gelir, öğlen erken çıkar geç gelir yine akşam çıkarken erken çıkar. öğretmenler bu kadar ortada olmamalı. bakan çok büyük hata yapıyor öğretmeni bu kadar hedef gösterirken...

bakan bu konuda çok haklı. birde geçengün habertürkte konuşmuştu öğretmenler atandıktan sonra hemen memleketine gitmenin yollarını arıyor hiç öğrencileri düşünmüyolar demişti bu konudada hak veriyorum

ulubey38' Alıntı:
bakan bu konuda çok haklı. birde geçengün habertürkte konuşmuştu öğretmenler atandıktan sonra hemen memleketine gitmenin yollarını arıyor hiç öğrencileri düşünmüyolar demişti bu konudada hak veriyorum

Memleketine gitmek istemesinin nesi garip. Bir öğretmen arkadaşım urfanın bir köyünde tahtadan yarısı lojman yarısı okul olan bir binada öğretmenlik yaptı. Kışın binanın açık yerlerini ilçeye gelip cebinden aldığı büyük naylonlarla kapattıki donmasın. Elinle iteklediğinde oynayabilen bir binaydı bu. Yazın ise arkadaş uyurken çatıdan odanı ortasına yılan düşmüş hemen köyüleri çağırmış ceptelefonu ile çekmişti kimse inanmaz diye. Ailesi batıda yaşıyordu bu arkadaşın. Şimdi düşünün bu kişi batıda ailesinin yanında aynı maaşla daha rahat edecekken neden ailesinin yanına gitmek istemesin. Bundan daha insani bir şey varmı. Orada o şartlarda yaptığı görevin değeri yöneticilerimiz tarafından veriliyormu. Yıkık dökük bir okulda neden görev yapmak istesin böyle bir durumda olan kişi. Yapacağı fedakarlıkların değeri biliniyormu, hayır.

ulubey38' Alıntı:
maaş düşük olduğundan en az gideri memlekette yapacağı için olmasın?

karinca_52' Alıntı:
hiç hastaneye ve camiye gittimi acaba ?
hocam ağzına sağlık,
bir doktora muayene olduğum zaman ve tekrardan çağrıldığımda çok tedirgin oluyorum,
nedeni şudur ki,
hastaneye gittiğimde doktorun o gün çalışmadığına defalarca şahit oldum,
insanlar uzak uzak ilçelerden geliyor neymiş efendim doktor bey bugün çalışmıyor,
peki bunlar hiç gündeme geliyor mu,
gelmiyor, gelmesinide istemem ve bu işler yavaş yavaş düzeliyor,

bizim sayın bakanımız raporlara çok meraklı, başka rapor mu kalmadı Allah aşkına,
söylemiş olduğu durum gerçektir ama her geçen gün azalan bir gerçek,
her sözünde, duruşunda öğretmeni aşağılamaya gayret gösteren bir insan,
Türk eğitim sisteminin problemi öğretmen başka hiçbir unsur yok sanki,
kendileri pırlanta,
Allah hepimize sabır versin...

OECD verileri alt alta yazıp toplayalım, sadece aleyhteki gerçeklerden birini değil.

ömerim yine bol keseden konuşmuş. peki şu an hangi öğretmen çocuğu için süt iznini kullanabiliyor. benim hemsire arkadaşım çocuğu yeni olduğu için 08:00-12:00 çalışıyor. ayrıca süt izni altında 8 gün toplu izin verildi. Bunlardan haberi yok heralde bakanın veya varda içindeki öğretme olan nefreti buna engel oluyor.

öğretmen derse geç giriyorsa burda sorumlu idaredir. Bizde bi Allahın kulu geç girmiyor. ya müdür ya müdür yardımcısı öğretmen zili çalınca dalıyor içeri. Çok da güzel yapıyor. Ama şu da var bu bakan kesinlikle çocukluğunda bişey yaşamış öğretmenleriyle ben artık eminim.

Ya bunun etrafındakilerin hiçbiri mi demiyor, sen bunları şunları diyorsun da asıl mesleye gel artık. Yok öğretmen geç geliyormuş, yok okul haftasonu açık olacakmış, yok öğretmen maaşı şöyle... Elektrik girmeyen, su gitmeyen okullar var, birleştirilmiş sınıflar varlığını hala koruyor, okulların önemli bir kısmı fiziksel olarak ahırı andırıyor, 50 kişilik sınıflar ziyadesiyle mevcut, bulunduğu yerde okul olmayıp karda kışta karşı köyün okuluna giden çocuklar var. İki kelimenden biri Fatih olsun, hani ne oldu? 2.dönem eşzamanlı olarak gelecekti, neymiş efendim pilot uygulama devam ediyormuş. Sıkmayın canınızı millet nasıl olsa uyumaya devam ediyor.
Ama hep diyorum, müstehaktır efendim. Kraldan çok kralcılar var oldukça...

inanakyol' Alıntı:
OECD ortalamaları ciddiye alınıyorsa eğer neden Türkiyedeki öğretmen maaşlarının OECD ortalamasındanda düşük olduğundan bahsedilmiyor ve bundan rahatsızlık duyulmuyor.

:++:

bakanın bahsettiği istatistikte öğretmenlerin yazın kullandıkları 2 ay tatilde var. onuda hesaba katıyor.

600.000 kişilik öğretmen kadrosuna sahip, 10 küsür milyon öğrenciye vs. hizmet veren bakanlık, personelinin durumunu oecd raporlarından okuyor. Raporu kim yazmış, neye göre yazmış, bunlar yok. yazık.

öğretmen olup da buraya evet herkes geç geliyor ; ben bakana katılıyorum diyen arkadaşları hayretler içerisinde okudum.elbet geç kaldığımız günler olmuştur hepimiz insanız .hastalığı var,kazası var köylerde çalışırken ulaşım problemi var. bunların dışında hiçbir öğretmenin keyfinden geç okula gittiğini sanmıyorum.kaldı ki bakınız maliye,vergi dairesi.milli eğitim müdürlükleri gibi masa başı çalışan memurlara .hangileri tam 8de işinin başında oluyor ki.mesai saatleri içerisinde gittiğim halde defalarca bir imza için beklediğimi hatırlarım ben bu devlet dairelerinde.ayrıca daha öğle yemeği saati gelmeden çıkıp gidenleri de saymıorum.ha derseniz ki hocam doğru bir davranış mı yapıyorlar.onlar geç gidiyor diye biz de mi geç gidelim derseniz.hayır bunu savunmuyorum.ancak hiç birisinin sorumlu bakanı çıkıp da bunu eleştirmiyor. sadece öğretmenler eleştiriliyorsa ben buna dur derim arkadaş. :x kendinize gelin arkadaşlar.henüz biz kendi içimizde bir birlik olamıyorsak ayıbımızı kapatamıyorsak bizi herkes ezer.ezilmeye de müstehakız böyle diyorsanız.

Öğretmenlere öyle birşey yapacakları ki bu sözlerle öğretmenleri kötü göstererek onun kılıfını hazırlıyor...
Ama Milli Eğitim Bakanı hiç bahsetmiyor ki sağdan soldan başkalarının kitaplarından çalıntı yaparak kitap yazdığım için beni üniversiteden attılar diye...

schumix' Alıntı:
Belki bu söylenen doğrudur ama;
OECD raporuna göre de gün bazında en fazla çalışan öğretmenler Türkiye de. Peki neden o zaman öğretmenler 3 ay tatil yapıyor deniyor...
OECD raporuna göre ülke ortalamasına bakıldığında en düşük maaş alan grup Türkiye de.

OECD raporunu tek tarafından değil 2 tarafından okumak lazım. Objektif okumak lazım. Önce kendi üstümüze düşeni yapıp sonra karşı taraftan beklemek lazım. Önce bakanlık olarak o rapora göre öğretmenlere hangi haklar verilebilir , ne tür haksızlıklar yapılıyor onları bi düzeltelim sonra öğretmenlerden bir şeyler isteyelim...

Hocam bu raporu nereden bulup okuruz. Kendim okumak isterim ben de.

http://egitim.milliyet.com.tr/bir-bakis ... efault.htm

Burada özeti var ama aslını bulabilsek.

Dikkat çeken bir ayrıntı da şu, diğer ülkelerde kıdem arttıkça maaş hatırı sayılır şekilde -artmış demek istemiyorum- RESMEN KATLANIRKEN, Türkiye'de kıdemli öğretmenin maaşında yeni başlayan bir öğretmene kıyasla dikkate değer bir fark oluşmuyor.

geç gelen öğretmeni vardı da bişi yapmayan müdür varsa ona hesap sorulsun, alışkanlık haline gelmiş geç kalmak, işten kaytarmak için rapor almak gibi durumların hesabı sorulur, farazi laflar bunlar. 15 günlük bir tatildeyiz itinayla burnumuzdan getiriliyor, çok üzülüyorum.
oecd falan da tanımam ben kendimi bilirim,1 dakika bile geç kalmışlığım yok, 10.yılımdayım. Çocuğum hasta olduğunda bile izin yazarım ek dersim kesilsin diye, beni hiç kimse ne velinin ne öğrencinin gözünde düşüremez. lütfen sayın bakanım azıcık saygınlığımızı koruyun....

biz sizi meslise gönderiyoruz. kaçınız oturumlara katılıyorsunuz? bırak geç kalmayı meclisin kapısından geçmiyorsunuz çoğu zaman.

keşke herkes önce kendine bakabilecek kadar erdemli olsa..

BTFormator' Alıntı:
Öğretmenlere öyle birşey yapacakları ki bu sözlerle öğretmenleri kötü göstererek onun kılıfını hazırlıyor...
Ama Milli Eğitim Bakanı hiç bahsetmiyor ki sağdan soldan başkalarının kitaplarından çalıntı yaparak kitap yazdığım için beni üniversiteden attılar diye...

:+1: :+1:

şu söylediği ile bize her şeyin müstahak olduğunu göstermeye çalışıyor. bunu zamanında doktorlara, eczacılara, tekel işcilerine, basına, hakimlere,savcılara vb yaptılar hatta eğitim müfettişlerine yaptılar müdürlere yapacaklar bizde buradan çoğunu alkışladık.... çok iyi kamuoyu oluşturuyorlar çünkü... bize yapılan her şeyden zevk alın çünkü yenilmez olduklarını biliyorlar.

Maaşlar bir yana verdikleri angarya işlerden bu işlerin eğitim öğretimi nasıl etkilediğinden bahsetmezler. çocuk soru sorarsa tenefüste çöz der. yönlendirme klüp çoğu sırf kağıtta kalan bir sürü iş yaptırır öğretmeni öğretme işinden uzaklaştırdıklarını fark bile etmezler.

demiri demirle dövdüler; biri sıcak biri soğuktu,
insani insanla kırdılar; biri aç biri toktu.

pir sultan abdal

sehzade84' Alıntı:
benim vijdanım rahat. öğretmenlik mesleğine başlayalı 3 yılı geçti bir kere bile geç kalmışlığım yoktur. bakanın dediği gibi geç gelenler var ama genelleme yaparak çok ayıp etmiş. herkes vaktinde görevine başlıyor da bi öğretmen mi geç geliyor. resmi dairelere gidin bakın kaç memur vaktinde işinin başında? yarım saat geç gelir, öğlen erken çıkar geç gelir yine akşam çıkarken erken çıkar. öğretmenler bu kadar ortada olmamalı. bakan çok büyük hata yapıyor öğretmeni bu kadar hedef gösterirken...
:+1: evt resmi dairelerde çalışanlar hiç vaktinde yerlerinde olmuyor...16.30 da ilçe milli eğitime gidiyorum in cin top oynuyorrr....bir Allah 'ın kulu yokkk...derse geç giden öğretmenler var ama az sayıda. o geç giden öğretmenlerin de vicdanı nasıl rahat ediyor anlamış değilim...

mfk' Alıntı:
öğretmen derse geç giriyorsa burda sorumlu idaredir. Bizde bi Allahın kulu geç girmiyor. ya müdür ya müdür yardımcısı öğretmen zili çalınca dalıyor içeri. Çok da güzel yapıyor. Ama şu da var bu bakan kesinlikle çocukluğunda bişey yaşamış öğretmenleriyle ben artık eminim.
:+1:

müdürler okula 1-2 saat geç geliyor...kimse onlara birşey demiyor..

ilknurboteci' Alıntı:
sehzade84' Alıntı:
:+1: evt resmi dairelerde çalışanlar hiç vaktinde yerlerinde olmuyor...16.30 da ilçe milli eğitime gidiyorum in cin top oynuyorrr....bir Allah 'ın kulu yokkk...derse geç giden öğretmenler var ama az sayıda. o geç giden öğretmenlerin de vicdanı nasıl rahat ediyor anlamış değilim...
Geçenlerde mal müdürlüğüne bir işim düştü. Altı üstü 2-3 evrak kontrol edip sisteme girecekler. 3 tane bayan memur var. Saat 16:00. Mesai 17:30 da bitiyor. Mesaiye 1,5 saat var anlayacağınız. Bana şunu dediler. Bugün çok yoğunduk çok yorulduk mesaiyi bitirdik. Oraya at yarın bigün bakarız:)
Bizim müdür de hiç uymaz. Okulda olduğu zamanlarda genelde masa tenisi felan oynar. Mili Eğitime giderim dediğiniz gibi kimseyi bulamazsınız 4 den sonra. Hatta 4 de giderseniz saat bakarlar sana da demediklerin ibırakmazlar neden bu saate geliyon diye. Sanki mesai gerçekten bitmiş, bizde akşam 6 da gitmişiz gibi yanlarına:)

açıkçası son zamanlardaki uygulamalar ve öğretmenlik mesleğinin yerle bir edilmesi benim vicdani olarak yapmam gerektiğini hissettiğim şeyleri yapmamama neden oluyor

bana verilen değer kadar işime değer veriyorum

çabalamak gelmiyor içimden

5 sene evvel bilgisayar, formatör, derss gibi görevlerimin haricinde kütüphane için kendimi yırtmış okuluma 2000 e yakın kitap ve bir kütüphane kazandırmıştım

bütün kütüphane işleriyle ilgilenmştim

üzerime vazife olmayan her işe "vicdanen yapmam doğru ve güzel olur " diyerek atladım

ama şimdi hayır

görevim neyse o

öğretmene gereken değer verilene kadar

eskiden 24 kasımda bişeyler söylenirdi şimdi o bile yok

Geri