Code org scratch engelli

Kodla Büyü
sonun hala devam ediyor acaba 2. dönem kaldırırlar mı konuları nasıl anlatacağız

Scratch ile çok benzeşiyor,
2. dönem buna başlarsak ilerleyen dönemlerde sorun yaşarmıyız,
kullanan arkadaşların önerisi nedir?
Hocam pictoblox ile çok fazla konuda çalışma imkanı var. Geri dönüp bakmak inanın bence yersiz. Kötü ev sahibi ve kiracı misali; kısıtlandıkça çocuklarımızın ufkunu açacak uygulamalara yöneleceğiz, bu kaçınılmaz.

herkese merhaba. tüm bilgisayarlarımda scratch 2.0 kurulu. ancak dün formatladığım bir makineye ne yaptıysam scratch 2.0 kuramadım. sürekli kurulum dosyası eksik hatası alıyorum. aynı dosya ile yaklaşık 20 bilgisayara programı kurdum. fikri olan var mı? diye sormuştum çözümü buldum yazayım faydası olan birileri olur belki adobeair 50.1.1.2 sürümünü kurunca sorun çözüldü

Son düzenleme:
Scratch hangi gerekçeyle engelleniyor? EBA'da hazırlanmış onca güzel içerikler varken bir de. Bununla ilgili bir resmi yazı geldi mi okullara? Kar amacı gütmeyen dünya çapında yaygın olan eğitsel bir ağı engellemek öğrencilerin öğrenme hakkına gasp etmektir. Yazık.. Orada öğrenciler dünyadaki tüm öğrencilerin çalışmalarına bakıp kendilerini geliştirme imkanı buluyordu. Şimdi bu çocuklar nereden nasıl öğrenecek? Sırf cinsiyet seçeneklerinden rahatsız olup engellemek gerçekten akıl almaz. Sanki bu çocuklar başka şeyleri hiç görmüyor duymuyormuş gibi. TV dizileri, sosyal medya, iletişim uygulamaları.. çocuklar bunlara her gün maruz kalırken sırf cinsiyet seçeneklerinden rahatsız olduk diye engellemek hangi akla hizmet?

Benim aklıma gelen booking gibi bir şey. Biri bir sayfa yapmıştır ama kimse daha iyisi varken tercih etmiyordur.
Yerli blok tabanlı programlama öğreten bir sayfa var mı?

Twitter'da takip ediyorum.kanadadan Avrupa ülkelerine hocalar öğrencilerine code.org daki kursları yaptiriyor.Ben gidip döngüden bahsediyorum fakat çocuklar somut örnekler olmadan döngüyü kavrayamiyor.code org daki angry bird yeter.Dongu,fonksiyon,koşullar vs 5 lere MEB in müfredatından anlatmak deveye
Hendek artırmak gibi.bence code.org JavaScript ile yapıldığı için direk engelleme yoluna gidiyorlar.teknolojiden bu kadar korkan bir kurum yok.anlamadigim şey üst düzey yöneticilerin çocukları son teknolojiyi ahmak gibi kullanırken sorunu teknolojide görüyorlar.cok eski bir film olan köy filmi vardı.bir aile şehirde katledilince köyün büyükleri, gençlerin, cocuklarin şehre gitmemesi için korkuyu kullanırlar.yaratiklar olduğuna inandirilir.boylece ormanı gecemeyecekler.neyse biri hastalanıyor ve ilaç lazım oluyor.ilac da ormanın ilerisinde var.köyun ileri geleni sadece görme engelli bir kız var sadece onun geçebileceğini söylüyor yoksa yaratıklar izin vermiyormuş.neyse kız ormanı geçiyor karşıda polisler onu görünce kayıp bir köy olduğu öğreniliyor.kisaca korkut yönet.teknoloji,deprem,sel veya başka bir şey kötü olduğundan değil.insanlari eğitmek zor geliyor bahaneye siginiliyor.korku öğesi ile de insanı kontrol ediyorlar.

code.org bende açılıyor... scratch açılmıyor sizde code.org da mı açılmıyor

Bu arada kodlabuyu yaptırıyordum ben ordada sıkıntı yok.

ben de kodlabüyü üstünden gideceğim bu sene, sınıf oluşturdum öğrenci tanımladım hoşuma gitti şimdilik. ücretsiz hocam öğretmen hesabı açıyorsunuz

Scratch i kapattılar bütün kurulu düzenimizi bozdular. Sanal sınıflar, öğrenci etkileşimleri, oluşturulan dosyaların saklanması, kaldığı yerden devam edebilme öğrenci için süreklilik sağlıyordu. Offf off yazık gerçekten bütün bunları sağlayan bir alternatif yokmuş bunu gördüm. Umarım bu karardan vazgeçerler bizi buradan takip eden yetkililerin olduğunu umuyorum.

Scratch i kapattılar bütün kurulu düzenimizi bozdular. Sanal sınıflar, öğrenci etkileşimleri, oluşturulan dosyaların saklanması, kaldığı yerden devam edebilme öğrenci için süreklilik sağlıyordu. Offf off yazık gerçekten bütün bunları sağlayan bir alternatif yokmuş bunu gördüm. Umarım bu karardan vazgeçerler bizi buradan takip eden yetkililerin olduğunu umuyorum.
evet bugün 3. hafta ders anlatımlarını yaptım,
offline scratch ile verim inanılmaz düşüyor,
en iyi seçme sınıflarda bile evde scratch kurulumu yapıp devam eden sayısı 5 öğrenciyi geçmedi,

bugün çok başarılı bir öğrencimin scratch neden web de engelli sorularını artık geçiştiremedim,
açıklamamamdan sonra tepkisi çok netti "böyle saçma bir şey olur mu? Eve gidip hemen kayıt olmayı deneyip bakacağım."
zorla aklına sokmak bu demek olsa gerek.

Son düzenleme:
Bu sene Teknofest projesi için de kullandığımız, Scratch içerik üreticileri tarafından ekstra özellikler de eklenen Turbowarp alternatif olabilir. Gelişmiş ve eklentiler bölümünden ekstra özelliklere bakabilirsiniz. Biz projemiz için çözünürlüğü arttırma(720p) ve paket editörüyle html'ye dönüştürmeyi kullandık. Yalnız sitede depolama olanağı yok, dosyaya kaydetmek gerekiyor. Scratch engeli kalkarsa oradaki projeler de açılabiliyor.

Bu da turbowarp'da yaptığımız simülasyon projemiz: https://sites.google.com/view/kurtulus-takimi/simulasyon

Birşeyi engelliyorsan alternatifini sunabilmek gerekli. Eba üzerinden dosya kaydetmeli ve paylaşmalaı bir tane scratch klonu yapsalar hepimiz kullanırız.

EBA'daki içerikler de kaldırılmış.

Son düzenleme:
Geri