Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Cemil Meriç [Alıntılar]

Konu, 'Her Telden' kısmında s_kajmeran tarafından paylaşıldı.


 1. s_kajmeran

  s_kajmeran Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.836
  Beğeni:
  130
  Bu bölümü Türki'nin en değerli aydını, sosyologu olduğuna inandığım Cemil Meriç'ten alıntılar yapmak ve belki bilmeyenlerin fikirlerinden yararlanmasına olanak sağlamak için açıyorum... Türkiye Cumhuriyetinde ne zaman Cemil Meriç üniversite düzeyinde okutulur o gün kurtuluş ışığımızın yandığı gündür...

  Hayatı Eserleri:
  Yazar ve mütercim. 12 Aralık 1916'da Hatay Reyhanlı'da doğdu. Ailesi Balkan Savaşı sırasında Yunanistan'dan göçmüştü. Fransız idaresindeki Hatay'da Fransız eğitim sistemi uygulayan Antakya Sultanisi'nde okudu. Bir süre ilkokul öğretmenliği ve nahiye müdürlüğü, Tercüme kaleminde reis muavinliği yaptı.

  1940'da İstanbul Üniversitesi'ne girip Fransız Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. 1941'den başlayarak İnsan, Yücel, Gün, Ayin Bibliyografyası dergilerinde yazmaya başladı. 1942 ve 45 yılları arasında Elazığ lisesinde, 1952 ve 54 yılları arasında ise İstanbul`da Fransızca öğretmeni olarak çalıştı. Daha sonra İstanbul üniversitesi Edebiyat fakültesinde yabancı diller okutmanlığı görevinde bulundu, Sosyoloji bölümünde dersler verdi. Mükemmel düzeyde Fransızca okuyup yazan Meriç, İngilizceyi anlıyor, Arapçayı, kendi ifadesiyle, 'söküyor'du.

  1955'de gözlerindeki miyobunun artması sonucu görmez oldu, ama olağan üstü çalışma ve üretme temposu düşmedi. Talebelerinin yardımıyla çalışmalarını ölümüne kadar sürdürdü. 1974 yılında İstanbul üniversitesinden emekli oldu ve yıllarının birikimini ardarda kitaplaştırmaya girişti. 1984'te, önce beyin kanaması, ardından felç geçirdi, 13 Haziran 1987'de vefat etti.

  Cemil Meriç`in ilk yazısı Hatay`da Yeni Gün Gazetesi`nde çıktı (1928). Sonra Yirminci Asır, Yeni İnsan, Türk Edebiyatı, Yeni Devir, Pınar, Doğuş ve Edebiyat dergilerinde yazılar yazdı. Hisar dergisinde 'Fildisi Kuleden' başlığıyla sürekli denemeler yazdı. Meriç, gençlik yıllarında Fransızcadan tercümeye başladı. Hanore de Balzac ve Victor Hugo`dan yaptığı tercümelerle kuvvetli bir mütercim olduğunu gösterdi. Bati medeniyetinin temelini araştırdı. Dil meseleleri üzerinde önemle durdu. Dilin, bir milletin özü olduğunu savundu ve sansüre, anarşik edebiyata şiddetle çattı.

  -----

  "Düşünce adamı bir zümrenin emir kulu değildir. Hiçbir merkezden talimat almaz. Bir partiye bağlı olmayabilir. Ama tarihe angajedir. Yani vatandaş olarak vazifeleri vardır: belli savaşları kabul etmesi, belli tehlikeleri göze alması lazımdır. Bir devrin şuuru olmak zorundadır o. Başlıca vazifesi: bütün hakikatleri yoklamak, bütün yalanların maskesini yırtmak, kalabalığa doğruyu göstermek. Bazen yangın kulesindeki nöbetçi olacaktır, bazen engine açılan geminin kılavuzu. Sokakta insanlar boğazlanırken, düşüncenin asaletine sığınarak elini kolunu bağlamak, düşünceye ihanettir."
  Cemil Meriç

  "Pamuk ipliğinden biraz daha sağlam tek bağ: düşünce birliği.oda rüzgarın her an tehdit ettiği bir kandil. Düşünce birliği, düşünen insanlar arasında olur."
  Cemil Meriç

  Ne garip bir oyuncak şu insan.yürür,konuşur ve acı çeker .70 kilodur.kendisine ve çevresine ait hiçbirşey bilmez.bir nevi ıstırap makinası.iplerini başkaları çeker.hantal ve şapşal bir robot.neye sevinir bilinmez.sınırsız olan yalnız hayalleri ve acı kabiliyeti.etten bir kafes,ve aciz içinde çırpınan bir ruh.vücut araba,akıl arabacı.ama gözleri bağlı arbacının.arabaya hükmeden atlar
  Cemil Meriç


  Eserleri

  İlk telif eseri Balzac üzerine küçük bir incelemeydi. Hint Edebiyâtı(daha sonra "Bir Dünyanın Eşiğinde" başlığıyla iki kez daha basıldı), Saint Simon- Ilk Sosyolog, Ilk Sosyalist-, Bir Dünyânın Eşiğinde, Bu Ülke, Mağaradakiler, Bir Fâciânın Hikâyesi, Işık Doğudan Gelir ve Kültürden İrfana başlıca eserleridir. Bu Ülke (1974, 5 baskı), Umrandan Uygarlığa (1974, 2 baskı), Mağaradakiler (1978, 2 baskı), Kırk Ambar (1980), Bir Facianın Hikâyesi (1981), Işık Doğudan Gelir (1984), Kültürden İrfana (1985). Balzac'tan yaptığı çevirilerin ilki 1943´te yayımlandı. Fransız edebiyatından yaptığı çevirilerin yanı sıra, Uriel Heyd'in Ziya Gökalp, Türk Milliyetçiliğinin Temelleri (1980), Thornton Wilder'in Köprüden Düsenler (1981) ve Maxime Rodinson'un Bati'yi Büyüleyen İslâm (1983) adlı eserlerini de Türkçe'ye kazandırdı. İletisim Yayınları Cemil Meriç'in 'Bütün Eserleri'ni toplu halde basarken, daha önce yayımlanmamış üç kitabını daha yayımlandı: Jurnal 1 (1992), Jurnal 2 (1993), Sosyoloji Notları ve Konferanslar (1993). 'Bütün Eserleri' dizisinden 'gözden geçirilmiş yeni baskı'sı yapılan kitaplar ise şunlardır: Bu Ülke (1983), Bir Dünyanın Eşiğinde (1994), Saint-Simon, İlk Sosyolog İlk Sosyalist (1995), Ümrandan Uygarlığa (1996), Mağaradakiler (1997), Kırk Ambar - Cilt 1 - Rümuz-ül Edeb (1998).

  Aldığı ödüller: Umrandan Uygarlığa (1974), Kırk Ambar (1983) isimli eserleriyle iki defâ Türkiye Millî Kültür Vakfı ödülünü kazandı. Kırk Ambar adlı eseriyle "Türkiye Millî Kültür Vakfı" ödülü, Ankara Yazarlar Birliği Derneği'nin"Yılın Yazarı", Kayseri Sanatçılar Derneği'nce, "İnceleme", Kültürden İrfana adlı eseriyle, Türkiye Yazarlar Birliği "Yılın Fikir Eserleri" ödüllerini aldı...

  Basılmayan Eserleri

  Bir Facianın Hikayesi
  Altın Gözlü Kız, (Çev.) İST. 1943. Kenan Mat. 184 s.
  Balzac, Honore de. Otuzundaki Kadın, Çev.
  Balzac, Honore de. Onüçlerin Romanı, Çev.
  Balzac, Honore de. Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti. Çev.
  Hugo, Victor. (1802-1885), Hernani, Çev.
  Vilder, Thornton (Niven, 1897-1973), Köprüden Düşenler, Çev.
  Rodinson, Maxime, Batıyı Büyüleyen İslam, Çev.
  Sosyalizm ve Sosyoloji Tarihinde Pierre Joseph Proudhon (1809-1865)
  Dillerin Yapısı ve Gelişmesi, (Hazırlayanlar, Cemil Meriç- Berke Vardar)
   
  aydin67 bunu beğendi.
 2. s_kajmeran

  s_kajmeran Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.836
  Beğeni:
  130

  Ekli Dosyalar:

 3. html99

  html99 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Eylül 2007
  Mesajlar:
  998
  Beğeni:
  192
  Muhteşem birisidir Cemil Meriç. Ben de bu bölümde alınıtlarla katılmak isterim :
  "Vatanı yaşanmaz bulan vatanını yaşanmazlaştırandır."
   
 4. netame

  netame Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.793
  Beğeni:
  125
  Takipteyiz hocam :+1:
   
 5. s_kajmeran

  s_kajmeran Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.836
  Beğeni:
  130
  @unknownrealmman hocam herkesin tanıması gerektiğine inanıyorum... Katkınızdan dolayı teşekkürler...

  //Not: O'nun kelimelerini alıntı içine alalım yorumlarımızın arasında kaynamasın...

  Devam edelim:

   
 6. adn

  adn Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Nisan 2007
  Mesajlar:
  240
  Beğeni:
  11
  Cemil Meriç okumak istediğim yazarlar arasında.Hangi kitabıyla başlamamı tavsiye edersiniz
   
 7. SoNMeZ

  SoNMeZ Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  424
  Beğeni:
  29
  tanımakta ve sahip çıkmakta geciktiğimiz bir değer Cemil Meriç. başlık için teşekkürler
   
 8. krizantem27

  krizantem27 Site Gezgini

  Kayıt:
  22 Mart 2007
  Mesajlar:
  63
  Beğeni:
  0
  Yığın düşünmez maruz kalır ve Kamus Namustur sözlerini çok beğenirim.Ayrıca kızı Ümit Meriç'in kitaplarından da istifade etmenin faydalı olacağı kanısındayım.
   
 9. SoNMeZ

  SoNMeZ Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  424
  Beğeni:
  29
  “İnanıp inanmadığımı bilemiyorum. Müslümanım, Müslüman bir çevrede doğdum. Ancak ne kadar inanıp inanmadığımın cevabını mahşer günü bileceğim.”


  “Bir çağın vicdanı olmak isterdim, bir çağın, daha doğrusu bir ülkenin, idrakimize vurulan zincirleri kırmak, yalanları yok etmek, Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmak isterdim. Muhteşem bir maziyi, daha muhteşem bir istikbale bağlayacak köprü olmak isterdim, kelimeden, sevgiden bir köprü. Sanat düşüncenin, düşünce mukaddeslerin emrinde olmalı. Hakikat, mukaddeslerin mukaddesi… Hakikat ve sevgi."
   
 10. SoNMeZ

  SoNMeZ Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  424
  Beğeni:
  29
  ilk okuduğum kitabından en etkilendiğim kısım:

  "Kıt’aları ipek bir kumas gibi keser biçerdik. Kelleler damlardı kılıcımızdan. Bir biz vardık cihanda, bir de küffar...

  Zafer sabahlarını kovalayan bozgun akşamları. İhtiyar dev, mazideki ihtişamından utanır oldu. Sonra utanç, unutkanlığa bıraktı yerini, "Ben Avrupalıyım" demeğe başladı, "Asya bir cüzzamlılar diyarıdır."

  Avrupalı dostları, acıyarak baktılar ihtiyara, ve kulağına: "Hayır delikanlı", diye fısıldadılar, "sen bir az–gelişmişsin."

  Ve Hıristiyan Batı’nın göğsümüze iliştirdiği bu idam yaftasını, bir "nişân-i zîşân" gibi gururla benimsedi aydınlarımız."
   
 11. serkan_ist

  serkan_ist Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2009
  Mesajlar:
  122
  Beğeni:
  43
  Her aydınlığı yangın sanıp söndürmeye koşan zavallı memleketim... Karanlığa o kadar alışmışsın ki yıldızlar bile rahatsız ediyor seni.. Memleketim... En seçkin evlatlarının beynini ve kalbini itlere peşkeş çeken memleketim...
   
 12. mutluaya

  mutluaya Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2007
  Mesajlar:
  392
  Beğeni:
  0
  off off of süper olmuş hocam bu başlık. hangisinden başlayayım diyen adn isimli arkadaşım vardı. umrandan uygarlığa ile başla. bencede bir üstad ve en beğendiğim aydın ve düşünürler arasındadır. bende eklemeler yapacağım.
  hatta Necip Fazıl KISAKÜREK
  Attila İLHAN
  Erol GÜNGÖR
  İskender PALA gibi aydınlarımıza da sayfa açalım. sadece vefat edenler değil yaşayanlarında değerini bilelim. herkese saygılar
   
 13. sdh

  sdh Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2009
  Mesajlar:
  348
  Beğeni:
  0
  ben de C. Meriç'i okumak istiyordum nerden başlasam diyordum.Çok iyi geldi bana. Emeği geçenlere teşekkürler...
   
 14. ogretmen_pc

  ogretmen_pc Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  6 Şubat 2012
  Mesajlar:
  601
  Beğeni:
  35
  çok güzel olmuş hocam ben de takip ediyorum :alkis:
   
 15. mtufan

  mtufan Site Gezgini

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  85
  Beğeni:
  0
  dünyayı ölüler yönetir.(bu sözünü gürbüz azak kitap yaptı)
   
 16. s_kajmeran

  s_kajmeran Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.836
  Beğeni:
  130
  ""Konya yolculuklarımda ilk defa olarak başkası ile temas ettim. Başkası, yani, kendi insanim. Kaderin karşıma çıkardığı genç üniversiteli "sen bizden değilsin" dedi. "Sen bizden değilsin"! Evet, ben onlardan değilim. Ama onlar kimdi? Uçurumun kenarında uyanıyordum. Demek boşuna çile çekmiş, boşuna yorulmuştum. Bu hüküm hakikatin ta kendisi idi. Tanzimattan bu yana Türk aydınının alın yazısı iki kelimede düğümleniyordu: aldanmak ve aldatmak. Senaryoyu başkaları hazırlamıştı. Biz sadece birer oyuncuyduk. Nesiller bir ütopyanın kurbanı olmuşlardı. Ama bu ütopya sonuna kadar yaşanmadıkça, gerçeği görebilir miydik? Kalabalık, kayaya yapışan bir midye şuursuzluğu ile geleneklerine sarılmış, cebin ve uyuşuk. Arada bir uyanır gibi oluyor. Sonra tekrar dalıyor derin uykusuna. Avrupa'yı tanımamak, gaflet. Avrupa'yı tanıyan, ülkesinden kopuyor. Bu lanet çemberinden nasıl kurtulacağız? Gerçeği görmek hatayı sonuna kadar yaşamakla mümkün. Yığın Avrupalılaşırken, aydınlar Türkleşmeli. Ve çalışmağa başladım. Spinoza kırk dört yaşında ölmüş. Nietzsche kırk dört yaşında delirmiş. Ben yolumu kırk dört yaşından sonra buldum. "

  Cemil Meriç
   
 17. s_kajmeran

  s_kajmeran Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.836
  Beğeni:
  130
  ‎"Bir ırmağa benziyor zaman. Hayretten dona kalmış. Perdede hep aynı gölgeler. Karagöz'ün repertuvarı tarihinkinden daha zengin. Juvenal'i öfke şairleştirmiş, öfke yani isyan. Şark'ta fert değil, sokak isyan eder. Sorumsuz ve şuursuz bir bir ayaklanış. Hikmet, hamakatle vuslatı hayatın tabii cilvesi saymaktan ibaret.

  Batılı için tekamül bir başkalaşma, bir kişileşme. Sürünün tarihi yok. Ama tarihin yaratıcısı o. Sürünün önüne geçmek, sürüden ayrılmak mı? Aradaki mesafe uzayınca, evet!

  Coşmak lazım, diyor Saint-Simon, yaşamak lazım. Hem zirvelerde, hem uçurumlarda yaşamak. Dizginleri gerilen at şahlanır, ama kanatlanmaz.

  Tecrübe, harem ağalarının silahı. Büyüklerin bu koltuk değneğine ihtiyacı var mı? İsa tecrübesiz. Saint-Just tecrübesiz olduğu için ulu. Tecrübe, bayalığa alışmak ve bayağılaşmak.

  İnsanları eskisi kadar sevmemek. İnsanları ve eşyayı. Galiba ölmek de bu."

  .......................................................................................

  "Akıl susmuş ve mefhumlar cehennem! Bir raks içinde tepinip duruyor. Sloganlar yönetiyor insanları. İdeolojiler yol gösteren birer harita değil, idrâke giydirilen deli gömlekleri. Aydın dilini yutmuş; namlular konuşuyor. Bir kıyametin arifesinde miyiz acaba? Dünyayı Şeytan mı yönetiyor? Düzeni büyücüler mi bozdu? Bu kördüğümü çözecek İskender nerede? "

  .......................................................................................

  "Karanlık kinlerin birbirine saldırttığı çılgın sürülerin savaş çığlığıdır slogan. İlkelin, budalanın, papağanın ideolojisidir. Düşünce ile çığlık bağdaşmaz. Şuurun sesi çığlık değildir. Yabani bağırır, medenî insan konuşur.."
   
 18. lion26

  lion26 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.179
  Beğeni:
  52
  harika fikirler.teşekkürler.
   
 19. s_kajmeran

  s_kajmeran Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.836
  Beğeni:
  130
  "Tabular tabular.. Her adımda şuura dur emrini veren bir jandarma neferi. Her kapının arkasında, elinde bıçak, bekleyen bir harem ağası. Düşünme! Düşüneni iftiranın ve sefaletin lağımında boğduktan sonra ellerimizi yıkayıp, "efendim bizde filozof yetişmiyor" diye ah-u vahlar.."

  .....................................................................................

  ‎"Târihlerinden kopan bîr avuç şaşkının omuzladığı bir teslimiyet bayrağı. Bir iflâsın ifadesidir Avrupalılaşma, bir inkâr çılgınlığı, bir intihar kararıdır.."
   
 20. s_kajmeran

  s_kajmeran Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  24 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.836
  Beğeni:
  130
  "Yolumuzu kesen hep aynı safsata... Başkaları neden yapmıyor... Halbuki başkalarına göre de başkası sensin..."

  .....................................................................................

  "Nereye gidersen git, bulacağın aydınlık, zihninin aydınlığı kadar olacaktır. "

  .....................................................................................

  "Kimi başında taçla doğar, kimi elinde kılıçla.. Ben kalemle doğmuşum. İnsanlar kıyıcıydılar, kitaplara kaçtım.."
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal