bugun ne pisirelim?

Kodla Büyü
lahana sarması,biber ve patlıcan dolma,cacık yada ayran,turşu:)bakıcım yapmış yemeğe çağırıyor:)

kendi yemeğini hergün kendi yapmak zorunda olan şanssızlardan olarak(bakıcım evinde bakıyor, annelerim kilometrelerce uzakta) mercimek çorba, yumurtalı soğanlı patates kavurma, bu günlük bu kadar yeter

inşallah hocam, görevlendirme çıkmamış bana bu hafta tekrar yollayacaklarmış. neyse dolu dolu ve çok güzel bir tatilin ardından açılışı yapalım
akşama tarhana çorbası, izmir köfte, barbunya, pilav ve kayısı hoşafı var.

Yoğurt çorbası, karnibahar yemeği dün
Etli nohut ve bulgur pilavı, kremali mantar çorbası bugun

şeffaf' Alıntı:
kendi yemeğini hergün kendi yapmak zorunda olan şanssızlardan olarak(bakıcım evinde bakıyor, annelerim kilometrelerce uzakta) mercimek çorba, yumurtalı soğanlı patates kavurma, bu günlük bu kadar yeter

hocam neden sanssızlık olrak görüyorsun ben de aynı durumdayım ama bir sürü yemek öğrendim deneme yanılma yoluyla . Evlendiğim zamanla şimdiki zamana bakıyorum epey bir yol kat etmişim :) mutlaka işimize yarayacaktır merak etmeyin. SU an eşim tatillerde gittiğimiz zaman annesinin yemeklerinibile begenmiyor artık bunda br sey eksik diyor sürekli yerken ben,im yemeklerime o kadar alıstı ve sevdi malum erkeklerin kalbine giden yol tamamen olmasa da bir kısmı mideden geçiyor :) :D

kızlar bugün ben patatesli gözleme, soğanlı-kıymalı gözleme yapıcam
yanına yaran turşu :)
dünden biraz da zeytinyağlı prasam var.
çok seviom kendi yaptığım hamurları yahuuu

hayat86' Alıntı:
şeffaf' Alıntı:

hocam neden sanssızlık olrak görüyorsun ben de aynı durumdayım ama bir sürü yemek öğrendim deneme yanılma yoluyla . Evlendiğim zamanla şimdiki zamana bakıyorum epey bir yol kat etmişim :) mutlaka işimize yarayacaktır merak etmeyin. SU an eşim tatillerde gittiğimiz zaman annesinin yemeklerinibile begenmiyor artık bunda br sey eksik diyor sürekli yerken ben,im yemeklerime o kadar alıstı ve sevdi malum erkeklerin kalbine giden yol tamamen olmasa da bir kısmı mideden geçiyor :) :D
o konuda haklısın hocam. ben lise ve üniversiteyi dışarda okudum ve 14-15 yaşımdan beri yemek yapıyorum. evlendim iki şehir değiştirdim hep memleketten uzak, mutfağı da çok severim o da ayrı konu.. ama işte bazen bıkkınlık geliyor. biraz da onu yazdığım sırada annemi özlemişim demekki :wink:

kıymalı ıspanaklı çiğ börek salata ayran dünün menüsü
bu akşam da yumurtalı köfte(urfa usulü çiğ köftenin yumurtalısı) bol yeşillik ve ayran inşallah...

şeffaf' Alıntı:
bu akşam da yumurtalı köfte(urfa usulü çiğ köftenin yumurtalısı) bol yeşillik ve ayran inşallah...
hocam yumurtalı köftenin tarifini alabilir mim bayılırımmmm

hocam bulgur, yumurta, un güzelce yoğur.
küçük küçük sık haşla.
üzerine tereyağı kızart dök naneli olsa daha lezzetli olur tereyağı
üzerine sarımsaklı yoğurttt

glimmer' Alıntı:
şeffaf' Alıntı:
hocam yumurtalı köftenin tarifini alabilir mim bayılırımmmm
malzemeler:
iki diş sarımsak (çok küçük doğra)
küçük bir kuru soğan (incecik doğra)
3 çay bardağı ince bulgur
2 tepeleme domates salçası
2 tatlı kaşığı yenibahar
1 tatlı kaşığı kimyon
3 yemek kaşığı isot
tuz
iki yumurta
3/4 çay bardağı sıvıyağ
iki adet yeşil soğan
yarım demet kadar maydanos(10-15 dal)
bir kase ılık su
yarım limon

YAPILIŞI
çiğ köftelik çelik leğen veya yoğurma işlmeini rahat yapabileceğimiz bir tepsinin bir kenarına bulguru koyuyoruz; diğer kenarında salça, baharatlar kuru soğan ve sarımsak isot ve tuzu 1-2 avuç suyla ve yarım limon suyuyla 1-2 dk elimizle yoğuruyoruz. sonra bulgurla karıştırıp 10 dk kadar hiç su vermeden çiğ köfte gibi yoğuruyoruz.bulgurlar yumuşayıp tane tane ayrılmaya başlınca birer ikişer avuç sulayıp 3-5 dakikalık yoğurma işlemini birkaç defa tekrarlıyoruz ( 3-5 dk yoğur 1-2 avuç su ver). yaklaşık yarım saatte yemeye hazır hale geliyor. yoğurma işlemi bittikten sonra tavada ısınmış sıvı yağa yumurtaları kırıp tavadayken karıştırıyoruz(akı beyazı karışacak şekilde) biraz tuz ekleyip köfteye sıcakken ekliyoruz ılımasını bekleyip yeşil soğan ve maydanosu ekleyip tek elimizle 1-2 dk yoğuruyoruz. Marul ve ayranla servis edip afiyetle yiyoruz yerken üzerine nar ekşisi de ekleyin inanılmaz yakışıyor...

bgn ilçe zümresi var kızlar ondan kolaya kaçıcaman...
ıspanak çorbası
dün gece onda hamurişi yapmıştım börek o var
bi de yanına balık kızartırım o kadar :)

dün kıymalı makarna ve salata vardı
bugün kahcaltılık bişiler hazırlıyacağım yemek yapasım yok... :(

Geri