bu çarşamba tbmm gelecek arkadaşlar aranıyor.

Kodla Büyü

lnra

Site Gezgini
Mesajlar
44
çarşamba günü tbmm gidiyorum milli eğitim komisyonu üyeleri görüşeceğiz .bilişim teknolojileri öğretmeniyim.sıkıntılarımızı anlatacak kendine güvenen 2 arkadaş arıyorum .not:ben kocaeliden geleceğim.aynı zaman da eş durumu ile ilgili sıkıntım var. hem eş durumu sıkıntımı ifade edeceğim hemde bilişm teknolojileri dersi ilgili sıkıntılarımı ifade edeceğim .bu konuda elinde sıkıntılarımı antabilecek bir belge varsa bunu ilgili kişilere ulaştırabilirim.şuan 3 miletvekili ile görüşeceğiz.salı akşamı kimlerle görüşebileceğimiz kesinleşecek.
 

Tenten

Süper Üye
Süper Üye
Mesajlar
1,549
lnra' Alıntı:
evet arkadaşlar iletmek isteğiniz sorunlar varsa ekleyebilirsiniz.
hocam dernekle iletişime geçin.
hepimizin gündemi çok yoğun. özelikle bugünlerde öğretmenlerin. :)
 

lnra

Site Gezgini
Mesajlar
44
arkadaşlar 7 ay okuldan uzaktım .ücretsiz izindeydim .işe başlayalı 20 gün oldu. konuya hakim olmayabilirim.
 

lnra

Site Gezgini
Mesajlar
44
arkadaşlar lisede çalışıyorum. bildiklerim ifade edeyim
yanlışım varsa siz düzeltebilirsiniz .
1.liselerde 9 da ders yok 10 .11 .sınıflarda 1 saat 12.sınıfta 2 saat şeçmeli ,notla değerlendirilmeli
2.ilköğretim 6.7.8 sınıflarda seçmeli 1 saat notla değerlendirmesiz.
3.formatörlük için belli bir iş tanımı net değil .
4.fatih projesiyle ilgili hiç bir şey bilmiyorum.seneye bu konuda görevlendirilme olabilir deniliyor.
5.norm kadro fazlasıyız çoğumuz.
6.mesai saatlerimiz çok fazla .rehber öğretmen ler gibi düzenlenmesini istiyoruz.
 

lnra

Site Gezgini
Mesajlar
44
mamostecelal hocam yayınladığınız metni paylaşırsanız memnun olurum
bu arada derneğin sitesi çalışmıyor .
 

brahif_06

Aktif Üye
Mesajlar
161
Bilişim Öğretmenleri İstifa Ediyor!

Bizler ÖĞRETMEN olmayı istedik ve üniversitede de ÖĞRETMEN olarak yetiştirildik ancak; MEB bizim derslerimizi kaldırarak ve ZORUNLU Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmeni yaparak bizleri TEKNİK SERVİS ELEMANI na dönüştürdü ve şu anki uygulamaları ile bunun kalıcı olacağını gösteriyor.

Dersimiz 2006 yılından önce müfredata zorunlu ve 2 saatlik olarak girmiştir; 2006 yılında dersin zorunluluğu kaldırılmış seçmeli hale getirilmiş ve ilköğretim II.kademede ders saati 1 olarak belirlenmiştir.2010 yılında 4. ve 5. Sınıflarda ders tamamen kaldırılmıştır;I.kademedeki derslerin kaldırılması ile birlikte bilişim teknolojileri dersi ve öğretmenlerinin sorunları had safhaya çıkmıştır.

Bakanlık bilişim teknolojileri öğretmenlerinin sorunları için başvuru yazılarına sürekli çalışma yapılıyor diye cevap vermektedir bu 2 yılı aşkındır her sorulan soruya verilen aynı cevaptır. Bilim ve teknoloji de çağ atlayan ülkelerde bu alan el üstünde ve rehber olarak görüldüğü halde ülkemiz yetkilileri ne hikmete binaen bilişim teknolojileri dersi ve öğretmenleri sorunlarını önemsiz görmekte veçözüm üretme noktasında yavaş davranmaktadır.Bilişim teknolojileri dersi için uygulanan müfredat bu alanda üniversitelerde eğitim görmüş öğretmenler için zaten yetersizdir; öğretmenler milli eğitim bakanlığında yanlış bir statüde çalıştırıldığı ve bilgi birikim ve deneyimlerinin köreldiğini düşünmektedir. Bununla birlikte son yapılan uygulamalar bilişim teknolojileri öğretmenlerini umutsuz ve mutsuz etmiştir .

Bilişim teknolojileri öğretmenleri her okulda norm kadro fazlası durumundadır; birinci kademe derslerinin kaldırılması ile birlikte bu öğretmenlerin nerdeyse mevcut uygulamalar neticesinde norm kadro fazlası olacağını bilen bakanlık yetkilileri çözüm üretme noktasında neyi niçin bekliyor acaba; çeşitli projeler geliştiren hatta sistemi yeniden yapılandıran bakanlık bilişim teknolojileri alanının çözümüiçin neden yavaş davranmaktadır bir çok öğretmen arkadaşımız çeşitli sorunlar ile karşılaşıyor ve psikolojik olarak ta iyi durumda bulunmuyor.Sayın bakanımız Kanal 24 televizyonunda yaptığı şu açıklamalar ile Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine verdikleri önemi göstermiştir. Dinçer: “Fatih projesi gibi bir projeyi uygulamayı hedeflerken bilgisayarla ilgili dersleri kenara atarak aslında bir çelişki içinde olduğunu varsaydılar, halbuki orada meb yaptığının iyi anlaşılması gerekir. Yapılan şey şu : bilgisayar derslerini kaldırdık seçmeli hale getirdik çünkü normalde çocuklarımız bilgisayarı öğrenmiş olarak geliyor okullara zaten ve uzun dönem bilgisayar da okuma-yazmayı öğrenmeleri için eğitim vermeye ihtiyaç kalmadı.

Bakın size şunu söyleyim biz çocuklarımıza 6 şubat pazartesi günü açılıştan 2 saat önce tabletleri dağıttık 2 saat önce açılış olacağı zaman çocukların tamamı tableti çözmüştü. Onlara özel bir eğitim vermeye hiç ihtiyaç kalmadı. Evet çözmüşlerdi.Onun için bilgisayar okuma-yazmayı öğrenmek için bir ders koymuyoruz ve bu tip bir ders hocasına da ihtiyacımız yok ama biz onun yerine bilgisayarda tasarım yapmayı,yenilik yapmayı, yeni bir şey üretmeyi öngören dersler zaten o derslerimiz var; ayrıca akıllı tahtalar ve tablet bilgisayarlar bizim sadece bilgisayar öğretmenlerimiz için değil kimya anlatacak öğretmenlerimiz için coğrafya,tarihi anlatacak matematik anlatacak öğretmenlerimiz içinde bilinmesi gereken bir zorunluluk ortaya çıkaran bir durum.Tableti kimya hocasıda tahtayı kullanarak anlatacak bu açıdan bakıldığında biz dünyaya uyum sağlayan bir gelişme ortaya koyuyoruz ama öğretmenlerimiz bile bunu fark etmemişse orda üzücü bir durum var demektir.Onlara buradan tavsiyem şu: lütfen siz bilgisayar okuma-yazma yerine bilgisayar üzerinden tasarım yapmayı üreten bir niteliği sizde kazanmaya çalışın.” Yukarıdaki açıklamalar kanal 24 televizyonunda 11 şubatta yapılmıştır. YOUTUBE de “kanal 24 bakan dinçer bilişim teknolojileri” yazılırsa ulaşılabilinir.Bilişim teknolojileri öğretmenleri için bulunan geçici çözüm şu anda uygulanan zorunlu formatörlük uygulamasıdır; Derslerin kaldırılması ile tüm öğretmenler norm kadro, ek ders vb. sorunlar ile zorunlu hale getirilen bu görevi kabul etmek durumundadır. Bilişim teknolojileri öğretmenleri eskiden beri bu uygulamaya soğuk bakmışlardır zaten dersler kaldırılıp norm kadro sorunu çıkmadan önce öğretmenler mecbur kalmadıkça ne olduğu belirsiz,lastikli, açık bir görev tanımı olmayan bir genelge ile çalışmak istememektedir.Bakanlığın bizim sorunlarımızı düşünmemesi; görmezden gelmesi; önemsememesi;ciddiye almaması; dikkate almaması ve çözmemesi nedeniyle FORMATÖR ÖĞRETMENLİK GÖREVİNDEN İSTİFA ETMEYE KARAR VERDİM VE BUNDAN BÖYLE BU VE BUNA BENZER GÖREVLERİ KABUL ETMEMEYE KARAR VERDİM...daha önce yapılan başvuru ve konuşmalarda sürekli "çalışmalar devam ediyor" cevapları verdiler... şimdi yeni kanun ile eğitim sistemi degiştirilmekte ve anlaşıldığı kadarıyla biz yine formatör öğretmen olarak kalacağız... madem bakanlık bizi önemsemiyor; öğretmenlik onurumuzu formatör lük adı altında yıprattı ve degersizleştirdi; ben de istifa ederek ne pahasına olursa olsun öğretmen olarak işime devam edeceğimi göstermeliyim... haftada 3 saat de olsa dersimize girecek ve öğretmenlik yapacağım...Benim isteğim “tamirci”,”boş”,”gereksiz” “öğretmen değilsiniz” vb. sözleri duymadan ÜNİVERSİTELERDE ALDIĞIMIZ ALAN VE MESLEK DERSLERİNİ UYGULAYABİLECEĞİMİZ ONURLU VE SAYGIN BİR ÖĞRETMENLİK YAPMAKTIR.
ASAL DAYANAKLARIMIZ:Anayasanın:I. Kişinin dokunulmazlığı, maddî ve manevî varlığı bölümünde Madde 17: Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleyetâbi tutulamaz.657 nin: BİRLEŞEMİYECEK GÖREVLER:Madde 90 -Devlet memurlarına, vekalet görevi, ikinci görev veya ders görevlerinden ancak birisi verilebilir. Öğretmenlerin idari görevi bu hükmün dışındadır. Bir memurun üstünde birden çok ücretli vekalet görevi veya ikinci görev bulunamaz.İlköğretim Kurumları Yönetmeliği: Ek Görev VerilmesiMadde 68 — Öğretmenler, eğitim- öğretim ve yönetim görevlerinden başka bir görev alamazlar, ancak kendi okulundan başka bir okulda mülkî amirin onayıyla ek ders görev alabilirler.BT ÖĞRETMENLERİ
 

xsentius

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
293
Şu ankaralı bilişimcilerden bi hayır görsek keşke hiçmi dertleri yok bu adamların.
 

bilgisayarbilisim60

Aktif Üye
Mesajlar
106
lnra' Alıntı:
arkadaşlar 7 ay okuldan uzaktım .ücretsiz izindeydim .işe başlayalı 20 gün oldu. konuya hakim olmayabilirim.


günaydın hocam... aramıza hos geldın ozaman... eş durumu sıkıntını aktaracaksan kendın gıt aktar, bılısım öğretmenlerının sorunlarını da araya sıkıstırma bosuna..
 

bbbbb

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
524
bu kadar duyarsız bir bir branş arkadaşları olamaz ya...cidden ankaradakiler nerede??? kaç tane öğretmen bu foruma hiç mi girmiyor?? FORMATÖRLÜK DERDİNİN BİTMESİNİ VE DERSLERİN GERİ GELMESİNİ İSTİYORUMMMM...... katılan arkadaşlara teşekkür ediyorum....
 

lnra

Site Gezgini
Mesajlar
44
zaten biraz önce milli eğitim komisyonu milletvekilinin danışmanıyla konuştum.sorunlarımızı biliyorlarmış.bakan öyle istiyormuş dedi.haydi geçmiş olsun.bu kafayla anca bu kadar olur.
 

edaysu

Aktif Üye
Mesajlar
222
bu hükümetteki ben istedim oldu ne zaman sona erecek çok merak ediyorum adamlar kendi çalıyor kendi oynuyor diyicemde bunlar kendileri çalıyor bizide parmaklarına dolamış canları istediği gibi oynatıyorlar :verymad: :verymad: :verymad: :verymad:
 

marbled

Aktif Üye
Mesajlar
247
Hocam daha önce hatırlarsanız ben de böyle bir çağrıda bulunmuştum. Bir iki kişi dışında ilgilenen olmamıştı. Ben istanbuldan katılmıştım, pgm ile görüşmüştük biz de. Dernekle iletişime geçmiştim. Bence tanıdığınız çevrenizden kişilerle iletişime geçin. Orada ne konuşacağınızı iyice konuşun aranızda. Ben başkasına güvenerek yola cıkılmayacagını, pgm ile görüşmeye gideceğim zaman anladım. Problemi olan birsürü kişi, herşey bundan daha önemliymis gibi göstererek gelmiyor. Sıralasam benim de birsürü sorunum vardı ancak gittim. ( Ufak bir çocugum, uzaklık, izin meselesi) Bunlar gelmemek için mana değil. Sonuc olarak bir gün.... Burcu hanım sagolsun bana kendimi yalnız hissettirmedi ve sahip çıktı. Bir de dernek adıyla biryerlere girmek daha kolay ve daha anlamlı oldu.
 

marbled

Aktif Üye
Mesajlar
247
Inra hocam size de görüşmelerinizde başarılar diliyorum. Tek kalsanız bile inancınızı kaybetmeyin, bir tek benimle olmaz demeyin. Gittiğimiz tüm kurumlarda çok iyi karşılandık. Hatta Personel Genel Müdür Yardımcısı Sayın Bekir ERDOĞAN öğretmenlerin bu tür konuları sorgulamasının gerektiğini ve bundan memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Biz desSorunlarımızı dile getirdik. Bir anda çözüm ve net cevap alma beklentisi içinde olmadık hiçbir zaman. Bu tür girişimlerin eylemlerden çok daha etkili olduğunu düşünüyorum.
 

brahif_06

Aktif Üye
Mesajlar
161
lnra' Alıntı:
zaten biraz önce milli eğitim komisyonu milletvekilinin danışmanıyla konuştum.sorunlarımızı biliyorlarmış.bakan öyle istiyormuş dedi.haydi geçmiş olsun.bu kafayla anca bu kadar olur.
arkadaşlar bu zihniyete karşı görevlerimizden istifa ederek tepki vermeliyiz....
 

btedernegi

Üye
Mesajlar
81
lnra' Alıntı:
http://www.bte.org.tr/durum_raporu.html

Durum raporu için teşekkürler ;bunda bir iki değişiklik yaparak milli eğitim komisyonundaki vekillere iletmeye çalışacağım.


Hocam Merhaba;

Konu çok hassas ve girişimlerimizden netice alabileceğimize kanaat ettiğimiz bu günlerde konunun başka taraflara çekileceği siyaset malzemesi haline getirileceği kaygısı içerisindeyiz. TBMM'de 30'dan fazla vekille bir araya gelmiş, çok sayıda yazılı-sözlü soru önergesi vermelerini sağlamış bir Dernek olarak deneyimlerimizi dikkate alırsanız rapor yerine bir sayfalık bir notla daha fazla ilgileneceklerdir. Bu notta konunun öğretmen ataması değil bir eğitim meselesi durumu olduğu ve 13000 kadrolu öğretmenden ve atama bekleyen binlerce öğrenciden çok tüm okuyan öğrencileri ve ailelerinin ilgilendirdiği noktalarının vurgulanması onlar açısından dikkate değer bulunacaktır.
 

invem

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Mesajlar
466
hocam haydi güzel haberlerini bekleyelim mi. benim formatörlükte ilk senem. İnşaallah bu son olacak. bir daha asla formatörlük istemem. Zorla hiç birşey yapamazlar.
 

barthez

Süper Üye
Süper Üye
Mesajlar
1,104
Hocam yakın illerden arkadaş olmazsa gönüllü gelebilirim Hatay'dan. Bilgi verirseniz bana bende kendimi ona göre ayarlarım.
 
Üst