BTR Normu

Kodla Büyü

compteach06

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar BTR Normu olarak MEBBİS'te görünmeye başlamış. Daha net bilgisi olanlar durumu izah edebilirler mi?
IMG_20210805_121305.png

Simdi benim gibi tahta olmayip sinifi olanlarin btr olmasi saglanacakmi kendi okulunda 10yildir cift okul gezmekten biktim

Bu maddeye dayanarak pilot okullarda btr normu verdiler. Önce 250 okulda uygulandı sonra yine bu maddeye dayandırılarak 1000 küsür atama yapıldı. Pilot uygulamalardan sonra faydalı bulunursa tüm okullara uygulanacak diye biliyorum. Tabi biz umut etmeyi bırakalı çok oldu. Yinede inşallah diyelim.

şimdi bu yazıdan şunu mu anlayacaz
bilişim sınıfı olan ama norm verilmemiş her okula bilişim normu açılsın
mı deniyor

İlkokullarda fatih projesi yok. Ortaokullarda bilişim normu var, küçük ortaokullarda bilişim normu olmayan okullarda ise zaten fatih projesi olan okul çok az. Burada olay liselerde devreye girer. Neredeyse tüm liselerde fatih projesi alt yapısı ve tahta var ama bilişim normu olan lise çok az. Bu okullara norm verilirse epey yer açılır. Ama bu bir kadro mu olacak, valilik onayı ile mi çalışacak, kadrosu olduğu için 12 ay çalışır gibime geliyor, sadece görevlendirmeler 6 aylık yapılır.

Geçen sene bulunla bulunduğum ilçe de bir okulda bilişim sınıfı ve fatih alt yapısı olan ama bilişim teknolojileri ögretmeni normu olmayan bir okula atama yapıldı. Geçen sene 240 gibi bir rakamdı bu okulların sayisi
Hatta okulun norm kodu farklı görünüyordu ilçe norm cizelgesinde.
İnşallah bu okulların sayıları artırılmıştır

BT normu, BTR değil.
Bizim branşa özel olarak 1. norm için gerekli şartları değiştirmişler.
Önceden en az ~10 saat ders varsa 1 norm hesaplanırken, şimdi "sınıfları bilişim teknolojisi araçları ile donatılmış.." olması 1. norm için yeterli görülebilecek. Eğer +10 varsa genelde norm oluyor.(bu sayı bölge normu vs den azıcık değişebilir)
btR dediğimiz çalışma biçimi görevlendirme olup, kadrosu yoktur.

Düzeltme: Değişiklik yok, Yönetmelikte olan bir maddeyi uygulamaya koymuşlar. Bu madde 17/10/2016 tarihinde eklenmişti. Uygulama şekli şartlı şurtlu olduğu içün...

BT normu, BTR değil.
Önceden en az ~10 saat ders varsa 1 norm hesaplanırken, şimdi "sınıfları bilişim teknolojisi araçları ile donatılmış.." olması 1. norm için yeterli görülebilecek. Eğer +10 varsa genelde norm oluyor.(bu sayı bölge normu vs den azıcık değişebilir)

arkadaşlar açıkladığım gibi 4 yıl uygulanacak bir pilot uygulama var, 2 senesi uygulandı, 2 sene daha uygulanacak eğer faydalı olduğu sonucuna varılırsa ülke geneline yayılacak. bt öğretmeni olmayan okullara norm veriliyor, zaten tüm okullarda fatih projesi uygulanıyor ne şartından bahsediyorsunuz anlamadım.

arkadaşlar açıkladığım gibi 4 yıl uygulanacak bir pilot uygulama var, 2 senesi uygulandı, 2 sene daha uygulanacak eğer faydalı olduğu sonucuna varılırsa ülke geneline yayılacak. bt öğretmeni olmayan okullara norm veriliyor, zaten tüm okullarda fatih projesi uygulanıyor ne şartından bahsediyorsunuz anlamadım.

Şart sadece fatih alt yapısı diye biliyorum. Buda zaten birçok ortaokul kapsar. O zaman belli bir liste daha yapılacak

BT normu, BTR değil.
en adam akıllı açıklama bu bence

Her yaz parça parça bu normu verecekler, bu şekilde açığı birden artırıp yüksek atama yapmadan eldeki norm fazlalarini eriterek dengeli bir dağılım yapacaklar galiba.

Bu ibareden bilişim dersi olmayıp akıllı tahtası olan okul türlerine btr normu verileceği anlamı mı çıkıyor , yoksa çok mu iyimser düşünüyoruz

Hocam bu yazı geçen sene bize de geldi 12 saat dersimiz vardı.. hatta yazıya istinaden norm da açıldı. atama geldi. ama sene sonunda norm fazlası oldu. bizde bir şey anlamadık

Geri