BTR Kadrosu mu ? Bilişim Dersi mi ?

Kodla Büyü

BTR Kadrosu mu ? Bilişim Dersi mi ?

• BTR Kadrosu

Oy: 81 57.0%
  • Bilişim Dersi (Robotik, Yapay Zeka, Dijital Sanatlar)

Oy: 61 43.0%

• Kullanılan toplam oy
    142

otherm

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sevgili Zümrelerim 2002 de BÖTE ye girdiğimde bölüm hocamız bize sizler öğretmen değil , Öğretim Teknoloğu olacaksınız demişti. Yani sizler diğer öğretmenlere derslerine teknolojiyi entegre edecek elemanlarsınız demişti. O zamanlar idrak edememiştim. Dedikleri çıktı bizi ders olarak umursayan yok, sadece ana branşlara (sınava yönelik) teknolojiyi entegre edeceğiz. O zaman dersi tamamen kaldırsalarda her okula 1 veya ikili öğretimse 2 BTR kadrosu verseler de bizde işimizi bilsek. En azından derse girmeden Eğitim Teknolokluğumuzu yaparız. Görevimiz de belli olur. (En azından Norm sorunumuz olmaz) Emin olun tek kurtuluşumuz bu. Beni zamanla anlayacaksınız. Ders ders diye tutturan arkadaşlar emin olun sizden daha çok istiyorum dersin olmasını ama gel gör ki bunca yıllık tecrübeme dayanarak bizi hep gözardı edeceklerini düşünüyor ve Rehberlikçiler gibi en azından görevimizi biliriz diye düşünüyorum. Sizlerin de değerli fikirlerinizi almak için bu anketi açtım. Emin olun bizi bizden başka düşünen yok. Lütfen sizde buraya fikirlerinizi beyan edin. Belki bir duyan olur :(

Bence her ikisi de su anki mevcut durum iyi okul içinde teknik destek için de btr olmak gerekiyor memnun olmadığım tek şey idarenin kendi evrak işlerini bize paslaması

Teknoloji ile çocuklar erken yaşta tanıştıklarından dersimizin özel okullardaki gibi ilkokul kademesinde ve var olduğu gibi ortaokul 5. 6. sınıflarda işlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir ara okullara BTR kadrusu verilecek dediler, müjde dediler, olmadı. BTR yi bir gün iptal ederlerse, derste yok yarı emekli gibi bi şey oluruz bir çoğumuz.

eğitim fakültesi mezunu olaraktan öğretmenlik seçiyorum. DERS diyorum. ucube BTR beter olsun yada inşaat ustalığıda olur yapar BTR mezunları... :)

17 yıllık tecrübeme dayanarak öğretmenlik yani bilişim dersleri diyorum. evet bize de hem öğretmen olarak hem Eğitim teknoloğu olarak yetişeceksiniz demişlerdi. btr den beklentiler teknisyenlik yada tamircilik ben bunu kabul etmek istemiyorum.

Formatörlük ve BTR icat edilmeseydi, branşımız çok daha iyi yerlerde olurdu. Bugün sorun olarak yaşadıklarımızın hiçbiri yaşanmazdı. En büyük zararı ve enerji israfını BTR ve türevleri verdi.
Okulunuzdaki memuru ve yaptığı işleri düşünün, kadro verilmiş olsaydı o işleri siz yapacaktınız. Size yaklaşım da memura yaklaşım gibi olacaktı.

her ikisi de olsun ama ders olması için bilgisayar laboratuvarı ihtimalini düşünüyorum derse verilen önemi düşünüyorum bu özelliklerin 15 senedir işkence haline geldiğini düşününce ders diyesim gelmiyor. resmen rezillik.

Herkesin fikrine saygı duymak ile beraber benim fikrim şu şekildedir.
Rüya görmeyelim, Türkiye’de kaç okulda BTR ihtiyacı var, kaç bilişimci var. Devlet durduk yere kadro vermez. İl Memlerde çalışan onca (Arge,mebbis, il BTR gibi) görevlendirme var devlet kadro veriyor mu ?
Mevcut durumdan kimse memnun değil kabul ediyorum. Ama çözüm rüya görmek değil. Olan dersimize sahip çıkmak.

Geçen gün Bakan Bey İlokul resim müzik beden eğitimi derslerine branş öğretmenlerinin girmesini isterim dedi. Ancak bu durumda norm artacağı için bu değişikliğin şuan mümkün olmadığını belirtti. Norm arttırıcı uygulamalar yapmak ekonomik olarak zor olduğundan yapılması imkansız bence. Bu nedenle btr normu gibi bir uygulama bence ütopya bu koşullarda

Hele ki "Kamuda Tasarruf Dönemi"
Ömer Dinçer zamanında geçici görevlendirmelerin hepsini iptal etmişler, 1 dönem formatörlük görevlendirmesi yapmamışlardı.

dersi kaldıralım diye tepinen arkadaşlar ..kendi çocuğunuz var ya da yok bilemem..bu çocuklar temel donanım ve yazılım eğitimini nereden alacak söylermisiniz??? niye öğretmen oldunuz arkadaşlar siz madem derse girmeye bu kadar eriniyosunuz ?? hayret ediyorum gerçekten yaa. bu ülkenin geleceğini düşünmüyormusunuz hiç zerre kadar? madem öğretmenlik bu kadar zûl geliyorduda niye mühendislik seçmediniz? Hem işim kolay olsun hem çok para kazanayım mantığı bence bu teknisyenliğe can atan arkadaşlar. akşama kadar oturmak daha kolay çoluk çocukla uğraşmaktan. Herkes kusura bakabilir bu konuda iyi niyet aramıyorum. BTR kadrosunda bende hem fikirim ama ders kaldırtmak nedir yaaa?? :mad: bu konuda düşünen herkeside aynı kefeye koyuyorum

arkadaşlar niye tamirci olmaya bu kadar heveslisiniz ya? okullarda tamirden başka bir şey yapılmıyor. inanamıyorum ben kendime yakıştıramıyorum 16 yıllık öğretmenim.
bence BTR isteyenler tamirci olmasınlar inşaat ustası olsunlar daha iyi BTR li öğretmenlikten. BTR =AMELELİK
NOT: 17 yıllık öğretmen.

Son düzenleme:
Bugun bir sendikadan temsilci geldi,.herseyi övdü yok şöyle böyle biz yaptık diye,dedim bizle ilgili nasıl çalışmalar yapıyorsunuz dedim.Ses yok,onlar bile ümit kesmiş bizden,bilgisayar kullanmayı oyun oynamaktan ibaret sanan bir zihniyetten birşey çıkmaz.

BTR'yi destekliyorum. BTR arkadaşlar, imaj atmak dışında nasıl bir tamirat işi ile uğraşıyor acaba? Donanımsal sorunlara teknik servis bakıyor. Okul rehber öğretmenleri gibi görev tanımlarımızı bilirsek tamirci değil, öğretmen oluruz.

20 sene oldu, değişen hiçbir şey olmadı. Hiçbir şey de olmayacak.
Tercihim hep dersten yanaydı.
Bu 20 sene Btr kadro olmayacağının garantisi.
Her işe koşan branşımızdan da vazgeçmiyorlar. Ben vazgeçtim, umurumda değil. :)
Not :13 senedir btr olmuyorum, 15 saatten fazla dersim olduğu sürece olmayacağım.

arkadaşlar her zaman dersten yanayım bizler öğretmen olarak atandık ben şahsen ucube bir görev olarak görüyorum btryi, ne milletin ooo boşsun otur demesini ne tam ek ders alıyoruz diye bozulan makineleri yapmamız beklentisini doğru bulmuyorum, lakin ders işlemek de iyice eziyete döndü ,sınıfımda 20 senelik kasalar var sistem kurulmuyor, bir çok programda sorunlar yaşıyorum, dersin ortasında gidip sorun çıkaran şeyle uğraşmak,3 kişi bir pcye oturtmak,sene sonu gelmiş daha uykudaki pc'yi kapalı sanan çocuklar gerçekten çok yoruldum ve kendimi branşımdan dolayı değersiz hissediyorum, btr olup emir eri gibi anlamsız işlere de koşturmak istemiyorum gerçekten çocuklar bilgisayar okuryazarı olsun temel düzeyde şeyleri bari kapsınlar istiyorum ama her anlamda yorucu ve bezdirici bir branşımız var.

"ders" demeyen öğretmenlik yapmasın. bilişim dersi önemini yitiriyormuş. toplu bir şekilde hiç kabahatimiz yok çünkü. biz çok mükemmeliz, hakkımızı çok iyi arıyoruz ve alıyoruz, sendikaları/dernekleri harekete geçiriyoruz da ders kalksın btr kadrosu olsun demeye geldik.

bilişimciler olarak bu yavaşlık ve örgütsüzlükle önce dersi sonra btr'yi kaybeder.

pdr'cilerin bu konuda örnek olması lazım ama tırnakları olamayız. geçmiş olsun.

"tam ek ders alıyoruz diye bozulan makineleri yapmamız beklentisini doğru bulmuyorum"
hocam diğer branşlardan btr olanlardan bozulan bir şeyi onarmalarını beklediklerini daha hiç görmedim, zaten bir elin parmaklarını geçmez türkiye geneli sertifikalı olupta btr olanlardan arıza onarabilen.
ayrıca onarmak tamir etmek değil btr nin işi rehberlik etmek yönlendirmek bilgi vermek ara eleman gibi yani.

hocam diğer branşlardan btr olanlardan bozulan bir şeyi onarmalarını beklediklerini daha hiç görmedim, zaten bir elin parmaklarını geçmez türkiye geneli sertifikalı olupta btr olanlardan arıza onarabilen.
ayrıca onarmak tamir etmek değil btr nin işi rehberlik etmek yönlendirmek bilgi vermek ara eleman gibi yani.
hocam rehberlik dediğiniz şey çok havada kalıyor mesela bilişim öğretmeni web yayın komisyonunda da üye ve rehberlik eder yazıyor ama neye rehberlik ? idarenin beklentisi siteyi her şeyiyle göğüslememiz oluyor, ben daha editör olarak türkçe öğretmeninin metin hazırlayıp verdiğini görmedim kaç okulda çalıştım, yani ben sadece rehberim ama yapmam demek olmuyor siz de biliyorsunuz idarenin tutumunu vs. btr değilsen bir noktaya kadar yapmazsın ama btr demek joker eleman demek benim gördüğüm kadarıyla, sonuç olarak asıl mesleğimiz öğretmenlik bunu unutmamak gerekir diye düşünüyorum.

hocam rehberlik dediğiniz şey çok havada kalıyor mesela bilişim öğretmeni web yayın komisyonunda da üye ve rehberlik eder yazıyor ama neye rehberlik ? idarenin beklentisi siteyi her şeyiyle göğüslememiz oluyor, ben daha editör olarak türkçe öğretmeninin metin hazırlayıp verdiğini görmedim kaç okulda çalıştım, yani ben sadece rehberim ama yapmam demek olmuyor siz de biliyorsunuz idarenin tutumunu vs. btr değilsen bir noktaya kadar yapmazsın ama btr demek joker eleman demek benim gördüğüm kadarıyla, sonuç olarak asıl mesleğimiz öğretmenlik bunu unutmamak gerekir diye düşünüyorum.
anlattığınız şekilde bir okulda kısa bir süre çalıştım idaresi biraz kıldı öğretmenleride iteklemesen web sayfasıyla asla ilgilenmezdiler ama her şeyinde sayfaya atılması taraftarıydılar idareden izin aldım seminer tarzında web paneli topluca hepsine anlattım herkese hesap açıp yetki verdim herkes kendi etkinliğini bundan böyle bu şekilde yükleyip yayınlayabilir sorumluluk yükleyene aittir zaten kendi mebbis hesaplarınızdan gireceksiniz dedim o konu kapandı.

Bence isteğe bağlı bir çözüm bulunmalı. Bu dersin bir geleceği yok anlaşılıyor. O yüzden ders isteyene branş değişikliği hakkı verilmeli ve geçilecek branş yine isteğe tabi olmalı. Btr isteyenler içinse okullarda btr normu açılmalı,o arkadaşlar da bu şekilde değerlendirilmeli. Şahsi görüşüm eskiden dersten yanaydım ama şimdi ne olacağımı bileyim yeterki ,farketmez görüşündeyim. Fakat yine tecrübeli arkadaşlar bilirler ki devlet ne dersten vazgeçer ne btr den. Biz yine iki arada bir derede devam…

Mevcut durumda birden fazla okula hem btr hem de ders görevi için gitmek zorunda kalıyoruz. Üstüne bir de tören, proje vb okul dışı görevlendirme yapılıyor. En iyi çözüm btr normu ile sadece kendi okulumuzun sorumluluğunu alıp angarya işlerden ve emrivaki görevlendirmelerden kurtulmak olacaktır.

16 saat derse giriyorum, bir saniyesini geri alamadığımız bir dünyada iki gün dolu dolu kendime ayırabildiğim zamanım var. Tamam üniversite okumuşuz nitelikli elemanız diyoruz fakat her birey özeldir, özel sektörde bu şartlarda birine part-time gözüyle bakıyorlar ve 5-10 bin lira parayı zorla verirlerken ben öğretmen maaşı alıyorum. Derse girmeye burun kıvıran birinin 8-5 mesai yapmasının çok zor olduğunu düşünüyorum. Örnek görev tanımı olarak müdür yardımcısının görevlerine bakın en sonunda şu yazar: "Müdürün vereceği diğer görevler". Bizim uydurduğumuz BTR Normu diye bir şey gelirse en sonu böyle olacaktır.

16 saat derse giriyorum, bir saniyesini geri alamadığımız bir dünyada iki gün dolu dolu kendime ayırabildiğim zamanım var. Tamam üniversite okumuşuz nitelikli elemanız diyoruz fakat her birey özeldir, özel sektörde bu şartlarda birine part-time gözüyle bakıyorlar ve 5-10 bin lira parayı zorla verirlerken ben öğretmen maaşı alıyorum. Derse girmeye burun kıvıran birinin 8-5 mesai yapmasının çok zor olduğunu düşünüyorum. Örnek görev tanımı olarak müdür yardımcısının görevlerine bakın en sonunda şu yazar: "Müdürün vereceği diğer görevler". Bizim uydurduğumuz BTR Normu diye bir şey gelirse en sonu böyle olacaktır.
Sadece müdür yardımcısının değil hocam öğretmenin görevlerinin sonunda da aynı cümle var. Müdürün verdiği diğer görevleri yapar. O yüzden BTR kadrosunda yazsa da değişen bir şey yok.

Geri