btr değil BT Rehber öğretmenliği

Kodla Büyü
bencede normal söylenmeli....
geçende öğrencinin biri teknoloji tasarım dersi için şimdi tascının dersi var diyordu......

saçma isimler çıkarmamak lazım :)

bizim okulda hocalar bana rehberlikçi demeye başladılar bile :D

Arkadaşlar bazen diyorumda acaba gereğinden fazla mı abartıyoruz bu BT Rehberliğini. İşin aslına bakacak olursak geçici bir işmiş gibi duruyor BT rehberliği. Geçici olmasa niye 6 aylık görevlendirme yapılıyor mantıklı düşünelim. Fatih projesinin bizsiz başlayamıyacağı kesin bunu yetkililerde biliyordu biz de biliyorduk. Niye bu projede biz yoktuk. Evet şimdi bizde varız ama geçici süreliğine. Şöyle düşünelim. Diyelim ki kadro verildi ve görev tanımlamamız bir teknik elemana benzer bir iş. O zaman ne halt yiyeceğiz. Ortada ders filanda kalmayacak çünkü BT Sınıflarının güncellenmeyeceğini söyledi Eğitek yetkilileri forumda paylaşılmıştı bunun videosu. Yani özetim özeti işimiz bundan sonra daha da zor diye düşünüyorum. 657 de kaldırılacakmış.Bir gün işten çıkarıldınız yazısını elimize almayız umarım.

kelimeler önemli.. mesela BÖTE mezunları aslında eğitim teknoloğudur ama önüne bilgisayar konduğu için bilgisayr öğretmeni oldular, sonra formatörlük çıktı, şimdide bt rehber öğretmenliği.. bir türlü rayına oturamadı..

Basit bir mesele değil. Hassasiyetinizi tebrik ediyor ve destekliyorum..

easytr' Alıntı:
açılan başlıklara bakıyorum çoğu btr yazıyor.btr kavramını her yerde kullanmaya alışmayalım bence, bunun adı bt rehber öğretmenliğidir. özellikle rehber ifadesi çok önemli. çünkü norm olayında tıpkı rehber öğretmenler gibi dersten bağımsız normumuzun belirlenmesi lazım. zaten bundan sonraki en önemli talebimiz bu olmalı. bundan dolayı bt rehber öğretmenliği kavramını ön plana çıkarmalıyız ki zihinlerde bizimde rehber öğretmen gibi olmamız gerektiği izlenimi oluşsun. örneğin formatör ifadesi bilişim öğretmenlerini tam olarak çağrıştırmıyordu. ama bilişim teknolojileri rehber öğretmeni daha çok bizim branşa atıfta bulunuyor. inşallah ileride bt branşı dışında hiçbir görevlendirmede almazlar bt rehberliğine.
..
hocam iyi hoş söylüyorsunda devlet sni BT Rehber öğretmeni olarak görevlendirmiyor. BT Rehberi olarak görevlendiriyor...

kesinlikle katılıyorum nasıl başlarsa öyle gider "rehber öğretmenliği" kısmı vurgulanmalı

BiTeR diyen de duydum. rehberliğin vurgulanması konusunda haklısınız. bundan sonra teleffuzum bu şekilde olacak. Zaten Bilgisayar dersi/öğretmeni diyenlere de sinir oluyorum.

BTR yazısının görünce askerlik anılarım canlanıyor... jandarmanın devriye görevlerinde kullandığı çok eski bir zırklı araç. adı BTR.... çok arıza verdiği için bazı zeki askerler aracın arkasına ÇİLEKEŞ BTR'ci yazıyorlardı... çile çekmemek için BTR demeyelim :)...

Forum yöneticileri sabit bir başlık yapsa, herkes bu uyarıyı görse keşke. Foruma bakıyorum da herkes btr diye başlık açmış.

Btr aynı formatör gibi ama Bt rehberliği daha anlamlı ve güzel.

Birde norm verseler var ya, bilişimcileri mumla ararlar artık. Yıllardır hep duyarız rehber öğretmen açığını hâla kapanmadı, bize norm verilse süper olur, tayindede müthiş sürkülasyon olur.

yalnız kadro meselesinde benim biraz şüphem var sonuçta buda görevlendirme atama değil ki o yüzden bu norm fazlası olma durumları devam edecek gibi ...

yeni modelimiz btr sonra btrd e son olarakta btrdk olur kısaca biz bu bölümü ve bu kadar adamı nasıl bitirdik.

Bu başlığı gördükçe bu aklıma geliyor. :D

btr8.jpg

easytr' Alıntı:
açılan başlıklara bakıyorum çoğu btr yazıyor.btr kavramını her yerde kullanmaya alışmayalım bence, bunun adı bt rehber öğretmenliğidir. özellikle rehber ifadesi çok önemli. çünkü norm olayında tıpkı rehber öğretmenler gibi dersten bağımsız normumuzun belirlenmesi lazım. zaten bundan sonraki en önemli talebimiz bu olmalı. bundan dolayı bt rehber öğretmenliği kavramını ön plana çıkarmalıyız ki zihinlerde bizimde rehber öğretmen gibi olmamız gerektiği izlenimi oluşsun. örneğin formatör ifadesi bilişim öğretmenlerini tam olarak çağrıştırmıyordu. ama bilişim teknolojileri rehber öğretmeni daha çok bizim branşa atıfta bulunuyor. inşallah ileride bt branşı dışında hiçbir görevlendirmede almazlar bt rehberliğine.

ilkogretim-bilisim-teknolojileri-zumre-raporlari-f164/2012-2013-okul-zumresi-ve-sorunlar-t98114.html

ben de aynı şeyi düşünüyorum hocam.. ilk olarak kendi zümreme ekledim. sonra ilçe zümresine ekleticem. zümreden bişey çıkmaz demeyin... toplantıda bişey konuşulunca o ötekine söylüyo, öteki berikine... Hani biz öğretmenler bazen öğrencilerimize söyleriz ya bişeyi ilk duyduğunuzda öğrenemeyebilirsiniz, kulak dolgunluğu olsun bi aşinalık olsun, bilinçaltı denen bişey var. Bizler de öyle yapmalıyız.
Ne yazık ki bazı insanlar (bazı yöneticiler) bazı şeyleri 40 kere duyduktan sonra anlıyorlar.
Bu hale gelene kadar neler yaşadık, önce feryat ettik, her gördüğümüz yetkiliye sıkıntılarımızı belirttik, tartıştık didiştik, belki ses getirmediğini zannettiğimiz eylemler yaptık... ben hepsinin işe yaradığını düşünüyorum. Abbas Güçlü gibi bazı gazeteciler bize destek verdi saolsunlar... tam anlamıyla çözülebilmesi için de çözüm önerilerini yine her yerde dile getirmek gerektiğini düşünüyorum...

"Okul veya kurumlarda açılan bilgi teknolojisi sınıflarında görev alacak öğretmenlerin norm kadroları Bakanlıkça belirlenecektir” maddesi gereğince Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği görevi görevlendirme şeklinde değil, rehber öğretmenlerde olduğu gibi kadro verilerek yapılırsa ve branşı Bilişim teknolojileri öğretmeni olanlar kadroya alınıp, diğer branştan Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olanlar o okula bir Bilişimci atanana kadar görevlendirme ile çalışırsa branşımızdaki norm sorunu ve okullardaki sıkıntılar aşılabilir böylelikle atanamayan öğretmenlere de atanma yolu açılır.

Geri