BT Rehberlik Pazarlığımız Olumsuz Sonuçlandı

Kodla Büyü
Herkes arkadaşımıza gazı verip duruyor da ben bu arkadaşların cidden okullarındaki hallerini merak etmekteyim. Değerli hocalarım yangına körükle gitmeyin. Lütfen. Sulhta hayır vardır. Arada bir yerlerde müşterek hale gelmek lazım. Hakkınızı yedirmeyin tamam ama kibar olun. Yapıcı olun. Bence böylesi daha iyidir.

sanalomer' Alıntı:
Herkes arkadaşımıza gazı verip duruyor da ben bu arkadaşların cidden okullarındaki hallerini merak etmekteyim. Değerli hocalarım yangına körükle gitmeyin. Lütfen. Sulhta hayır vardır. Arada bir yerlerde müşterek hale gelmek lazım. Hakkınızı yedirmeyin tamam ama kibar olun. Yapıcı olun. Bence böylesi daha iyidir.

Hocam gaz alma ya da verme durumu yok zaten ne yapayım, gideyim mi edeyim mi diye de sormuyorum. Zaten olay konuşuldu ve bitti. Bundan sonra benim de yapacak birşeyim kalmadı.

Hocam madem müzakere yapıyorsunuz bazı yerlerden örnek alın mesela odanız için lcd tv filan istemekle başlayın :)

Hocam sen kibar bi dille isteğini söylemişsin, anladığım kadarıyla onların cevap dilide çok sert değil, ayrıca sizden istedikleri kanuna aykırı birşey değil; mesainizi gösteren yazı var(btr: eğitim öğretim süresince ifadesi yer alıyor). zaten işiniz olduğunda erken çıkabileceğinizi söylemişler, bence bu bile sizin için bir sinyal olmalıdır.
Daha ilk karşılaşmamızda, bana gelip saat 2 de çıkarım diyen birine karşı ilk hissedeceğim şey antipatidir.
Göreve başladıktan sonra senin btr görevini layıkıyla yerine getirdiğini görünce yumuşayacaklarını, mesai saatlerinin esneyeceğini tahmin ediyorum.
Pazarlık yapiyim derken çok zıtlaşarak kendinden soğutma. ikinci dönemde illa ki yeni ders programı yapılacaktır ve 14 saat dersi sabah,öğle ve öğleden sonra şeklinde 4 güne dağıtıp 5.güne de nöbet yazmak idarenin elinde.
ayrıca atandığın kurumda en az 2-3 yıl kalacaksın ve bu süreyi inatlaşma, asık suratlar, sıkıntı, stres içinde geçirmek, günde 30dk - 1 saat okulda fazla kalmaktan daha kötü bence.
Eğer BTR olursan da okulda yapacağın işlerde çok esneklikte tanıma, bi çok arkadaşın yaptığı hataya düşme. fotoğraf küçültme işini yap, bilgisayarda virüs varsa temizle, excelde formül yazamadıysa göster.......(mesleğimizle ilgili olan ve onların yapamayacağını bildiğin şeyleri yap) ama verilen her işi de yaparım deme! eğer her işi yaparsan devamsızlık girişini bile sana yaptırmak isterler, senin sınırını bilsinler.

bence pazarlık yapmasaydınız daha iyi olurmuş. bu zamana kadar ben de öyle yaptım tabi 8-5 ti çalışma saatleri.. 15 olsun diye pazarlık yapmıştım ve sonuçta ta formatör olmadım hiç. Formatör olan hoca rahat etti.. hiç yüklenmediler sadece bt sınıfında oturdu. gerçi öyle olsa bile 5 e kadar kalmamak için olmazdım. ama sizin 15.30 muş zaten. 1.5 saat için değmez. sanırım erkeksiniz, bayanlar kadar yorulmazsınız da.. olup ful ekders alın. başka okula gitseniz ordaki bozuk pc lerde sizi bulabilir eninde sonunda.
3.30 da çıkın. bt rehberiliğinde idarenin işlerine yardım eder diye bir ibare yok. idarenin işlerine de asla yardım etmeyin.
görevlerinizi yapın sadece..

ben bilirim o işin olunca erken çıkarsın diyen idarecileri, sonradan mırın kırın yapmaya başlarlar..

btcikız' Alıntı:
ben bilirim o işin olunca erken çıkarsın diyen idarecileri, sonradan mırın kırın yapmaya başlarlar..
"işin olunca erken çıkarsın" cümlesi zaten alttan alttan öğretmen adamın ne işi olur kafalarız bunu beşe kadarın bir başka söylenme şekli :D

omd' Alıntı:
btcikız' Alıntı:
"işin olunca erken çıkarsın" cümlesi zaten alttan alttan öğretmen adamın ne işi olur kafalarız bunu beşe kadarın bir başka söylenme şekli :D

İşin olunca çıkarsın sözü bana göre hocam çıkmadan gel izin iste benden habersiz bir yere kaybolma anlamına geliyor. ki bu deneyimi 3 yıl EBITEFO olarak çalışırken edindim.

nosTRa' Alıntı:
omd' Alıntı:
btcikız' Alıntı:

İşin olunca çıkarsın sözü bana göre hocam çıkmadan gel izin iste benden habersiz bir yere kaybolma anlamına geliyor. ki bu deneyimi 3 yıl EBITEFO olarak çalışırken edindim.

aynen çünkü bana da idare geçen yıl önce işin bitince çıkarsın dedi, sonra erken çıkıyorsun hocam dedi, sonra çıkmadan haber ver seni aramayalım hocam dedi, sonra vaktinde çık dedi, en son okulda yat diyeceklerdi herhalde :verymad: o yüzden BTR yok sorun yok bu yıl.

zilal' Alıntı:
bence pazarlık yapmasaydınız daha iyi olurmuş. bu zamana kadar ben de öyle yaptım tabi 8-5 ti çalışma saatleri.. 15 olsun diye pazarlık yapmıştım ve sonuçta ta formatör olmadım hiç. Formatör olan hoca rahat etti.. hiç yüklenmediler sadece bt sınıfında oturdu. gerçi öyle olsa bile 5 e kadar kalmamak için olmazdım. ama sizin 15.30 muş zaten. 1.5 saat için değmez. sanırım erkeksiniz, bayanlar kadar yorulmazsınız da.. olup ful ekders alın. başka okula gitseniz ordaki bozuk pc lerde sizi bulabilir eninde sonunda.
3.30 da çıkın. bt rehberiliğinde idarenin işlerine yardım eder diye bir ibare yok. idarenin işlerine de asla yardım etmeyin.
görevlerinizi yapın sadece..
ben de arkadaşıma katılıyorum arada çok fark yok 1.5 saat için bence değmez yine siz bilirsiniz tabi

nryozer' Alıntı:
hocam bence biraz erken davranmışsınız, idarecilerin btr yi nasıl gördükleri malum, başladıktan sonra tanışır kaynasır bir orta yol bulurdunuz :)
Katılıyorum bende. 30 saatten fazla zaten kimse tutamaz sizi orada.

ben tam olarak anlamadım hocam ya gelen yazı belli zaten 30 saatten fazla derste tutamazlar sizi hakları yok ki.beni milli eğitimden başka bi okula fatih projesi için görevlendirmek istediler onda bile milli eğitimdekiler okuldaki dersine girersin 30 saati doldurmak için kalan zamanda da sizi görevlendiririz dediler.hakkınız yedirmeyin hocam ne kadar kendinizi yıpratsanızda görmezler olan size olur.

akdenizkanki' Alıntı:
Hocam, belki okul idaresine btr olursan çıkış saatleri için olan tavrına birşey diyemem. Ama bize yardım edeceksin ozaman tavırlarına kendi adıma çok sinir oldum. Ne demek ya hangi branş yardım ediyormus bizim dışımızdan. Demekki zamanında bizim branşların yardım severliği ile başlayan işler zamanla bizim görevimizmiş gibi bize döndü. Böyle seymi olur. Bence yavaş yavaş okul idaresinden arkdaşlar ellerini çekseler iyi olur. :verymad:
Aynen hocam size katılıyorum ve ben bu sene özellikle BTR olmadım; çünkü geçen sene formatör olduğumda okul idaresi bana 15 SAAT DERS VERDİ VE YETMEZMİŞ gibi hepsini ilk ders saatinde başlattı ve akşam 4 ten önce çıkarmadı. Bu sene ben de görev istemedim, sadece dersime girip çıkıyorum ve idarenin hiçbir işine karışmıyorum kafam rahat :D

Bencede iyi yapmışsınız. Görevlendirdiğim lisede benzer durum yaşadım orta yol bulduk. Ancak şöylede bi durum var; başta çok kuralcı bunlarla işim var dediğim idareciler hiçte öyle çıkmadı. Yani siz onları onlar sizi tanıdıktan sonra, öğretmenler odasına kadar gelip çıkmam gereken saatten 1 saat önce isterseniz çıkabilirsiniz hocam beklemeyin diyen yine onlardı.

bence yanlış yapmışsın. çalışmaya başladıktan bir süre sonra herşey rayına otururdu ya da papaz olunurdu. daha kimse kimseyi tanımadan böyle bir pazarlık yanlış olmuş. kendini karşı tarafın yerine koy. birisi gelip "şu şartlarda çalışırım yoksa bişeye karışmam" diyor. ne demelerini bekliyordun ki? "buyur gel paşam, nasıl istersen öyle yapalım" demelerini bekliyormuş gibi davranmışsın. önce göreve başlayıp duruma göre davransan daha iyi olurdu.

wertyu6' Alıntı:
kötü bir ders programı ile 2.dönem kabus gibi geçebilir sizin için.
hiç bişey olmaz hocam, siz de onlara 2. dönemi kabus gibi geçirebilirsiniz, mecbur işleri düşer. Tavrınıza devam edin, zaten bu idearecilerle arkadaş olup her işi yapanlar, adamları alıştırıyor, unutmayın İDARECİDEN DOST OLMAZ.

bence bi buçuk saat için değmezdi ilk başta bu tavır kötü olmuş bi ortası bulunurdu sonuçta sen işini yaptıktan sonra zaten onlar diretmezdi illa 3 buçuk diye düşünüyorum belki de kötü idareyle çalışmadığım içindir böyle düşünmem...

hocam neden 15:30 a kadar değil 14 e kadar durmak istiyorsunuz okulda?özel bir durum mu var?

mutlu112' Alıntı:
hocam pazarlıgını 30 saat üzerinden yap. nasıl desem 8 de gelir 2 de giderim yerine pazartesi tam gün salı yarım çarsamba öğleden sonra gel :)
o şekilde pazarlık yap 30 saat üzerinden taviz verme hocam sonra önüne gecemiyorsun
katılıyorum hocam, bu konuda ağız birliği yapmalıyız. Okula geldikten 6 ders saati sonra çıkmak hakkımız. 5 günde 6 şar saatten 30 saat yapar. Zaten bir öğretmen okulda 30 saatten fazla çalıştırılamaz yada ek ücret ödenir. Hakkımızı savunalım :+1:

Hocam 15.30 da bitiyor dediğinize göre o okul tek öğretimdir ve muhtemelen dersleri 9 da başlıyordur diye düşünüyorum. O zaman çalışma saatinizde 9 15.30 arası olmalı sizde 8 14 istiyorsunuz arasında saat bakımından pek birşey yok. Anlaşmazlık olacak birşey değil yani. Bence illa 14 de çıkmanız gerekiyorsa bunu belirtin çalışma saati aynı oluyor dersiniz

El-Aziz' Alıntı:
nryozer' Alıntı:
hocam bence biraz erken davranmışsınız, idarecilerin btr yi nasıl gördükleri malum, başladıktan sonra tanışır kaynasır bir orta yol bulurdunuz :)

sayın hocam tereddüte düşülen hususlar yazısında okul kaçta biterse o zaman çıkarsınız diyor. yanlış yönlendirme yapmayalım

ysartemur' Alıntı:
El-Aziz' Alıntı:
nryozer' Alıntı:

sayın hocam tereddüte düşülen hususlar yazısında okul kaçta biterse o zaman çıkarsınız diyor. yanlış yönlendirme yapmayalım

Bendeki görevlendirme esaslarında ne bir şekilde eğitim öğretimin olduğu saatler şeklinde belirtilmiş.

tuncay2744' Alıntı:
mutlu112' Alıntı:
hocam pazarlıgını 30 saat üzerinden yap. nasıl desem 8 de gelir 2 de giderim yerine pazartesi tam gün salı yarım çarsamba öğleden sonra gel :)
o şekilde pazarlık yap 30 saat üzerinden taviz verme hocam sonra önüne gecemiyorsun
katılıyorum hocam, bu konuda ağız birliği yapmalıyız. Okula geldikten 6 ders saati sonra çıkmak hakkımız. 5 günde 6 şar saatten 30 saat yapar. Zaten bir öğretmen okulda 30 saatten fazla çalıştırılamaz yada ek ücret ödenir. Hakkımızı savunalım :+1:
btr çalışma saatleri ile ilgili yazı.30 saat diye birşey yok http://eogrenim.meb.gov.tr/SitePages/Giriş Sayfası.aspx

arkadaşlar son zamanlarda gelen yazılara dikkat ettinizmi?Herhangi bir iş için gelen yazılarda(web sitesi yazısında olduğu gibi) varsa Bt rehberi yoksa Bilgisayar öğretmeni yapar diyor.Yani artık resmi yazılarla zorunlu hale getiriliyoruz.Birde 14 saatlik derse her türlü program yapılabilir.Bence yangına körükle gitmeyin, herkes asıp kesiyor ama yapcak bişe yok..

30 saat demiyor ama, bizim dışımızda 30 saatten fazla çalışan her öğretmene bunun karşılığı kuruşu kuruşuna ödeniyor. Bize neden böyle. Bence ders programına yazmaları kesinkile istenmeli. Tabi kötü niyetle hazırlanmış bir ders programıyla 30 ders saati gösterilip, daha fazla okulda kalmamız istenebilir. Bu durumda boşluklarda gelen taleplere boş saatim bakamam deme durumumuz var. Ders programında 30 gösterip de daha fazla kalmamız isteniyorsa dilekçe ile bu durumda eksik ekders aldığımız savunulabilir.

27/12/2012 tarih ve 89692170/903.99/248065 sayılı Bilişim Teknolojileri Rehberliği Görevi (Tereddüt edilen hususlar) konulu açıklamada okula göre çalışma saatleri söz konusu olan bir durum meydana geldi. "Eğitim- öğretimin bittiği saat BT rehber öğretmeninin görevinin bittiği saat olacaktır." maddesi ile aynı görevi icra eden bir A ortaokulunda görevli öğretmen arkadaş okulun çıkış saati 14:40 olduğu için görev süreside 14:40'da bitmekte, bir B lisesinde çalışan öğretmenin okul çıkış saati 16:10 olduğu için görev süresi 16:10'da bitmekte, bir C okulunda ise ikili öğretim yapıldığı için bu öğretmen arkadaş okul 12:40'da bittiği için görev süresi 12:40 olarak çalışmaktadır. bu farklı çalışma saatlerini doğuran açıklamada herkes için genel, eşit, okuldan okula farklılık göstermeyen bir madde olması " Toplam ders saati sayısı bir branş öğretmeninin azami girebileceği ders sayısını (30 saat) geçmeyecek şeklinde bir ibare eklenerek ders saati bazında ya da Rehber Öğretmenlerde olduğu gibi çalışma saati 09:00-15:00‘dır gibi bir madde eklenerek bu söz konusu eşitsizliğe yol açan durumun herkes için eşit bir şeklinde çözüm getirilmesi gerekli. Bu konuda gereken çalışmanın yapılıp en azından II.dönem bu sıkıntının ortadan kaldırılması lazım yoksa herkes idarelerle yine muhatap olacak. bunun için Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne mail atsak çözüm olur umuduyla...

Geri