BT rehberlik 6-7 maddeler örneklerle...

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
merhaba arkadaslar
demin acılan konulara bakabildigim kadarıyla yazı hakkında genel değerlendirme yapılmıs.
benim dikkat cekmek istediğim nokta iyilikten-kötülükten cok yazıyı anlama
daha dogrusu bizim için en önemli noktayı anlama

madde 7. BT Rehberliği görevi valilik onayı ile yapılacak ve görev öğretmenin haftalık ders çizelgesinde "BT Rehberliği" adı ile gösterilecektir.

madde 8. BT Rehberliği görevi eğitim öğretimin yapıldığı saatlerde yapılacak,
her bir devre için (Sabah-Öğle) ayrı öğretmen görevlendirilebilecektir.
Normal eğitim yapan okullarda 1 (bir),
ikili eğitim yapan okullarda en fazla 2 (iki) öğretmen görevlendirilecektir.
2 (iki) öğretmen görevlendirilen okullarda, haftalık ders çizelgesinde aynı ders saatinde birden fazla öğretmene BT Rehberliği görevi verilmeyecek şekilde ders dağıtım çizelgeleri hazırlanacaktır.

Şimdi örneklere başlayalım... örnek demeyelim mutlaka örneğin gerçek hali vardır suan okullarda...

1- lise öğretmeniyim labım var 20-30 arası dersim var. formatörlük mormatörlük istemiyorum dedim. veya 30 saatim var. istemiyorum dedim. ne olacak?

2- ilkokuldayım... ikili öğretim yapıyor. Dersim yok. labım var. BT rehberlik istiyorum. Bu durumda benim giriş-çıkış ne olacak? toto loto gibi sabah 6 -ogle 6 olan saatler arasından ders mi secilecek... bu durumda istenirse yine sabah 7 den aksam 5 e kadar tutulabilecegim.

3- ilkokuldayım. labım var. dersim yok. bt rehberlik istiyorum. lisede Fatih var. lab yok. ders yok. bu durumda bazı illerde olan sorumluluk alanı okul (2.okul) olayı mı yasanır nasıl olur...

4- ortaokuldayım. 25 saat dersim var. lab yok. bt rehberlik istemiyorum.

örnekler aklıma geldikçe güncellerim...
ama simdilik bu 4 örnek üzerinden ASARIM-KESERİM EDEBIYATI YAPMADAN YAZIYA BAGLI OLARAK açıklama yaparsak...

tesekkurler

ortaokuldayım labım war dersım 6 saat bt rehberlık ıstıyorum ne olacak

şimdi asıl soru ve herkesin merakla beklediği acaba şu:
ikili öğretimde tek öğretmensem delik deşik bir programla eskisi gibi 8-5 tutulabilir miyim?
ikili öğretimde özellikle öğlenci bölümde derslerin uzamasıyla birlikte yine delik deşik bir programa tabi tutulur muyum?

arkadaşlar geçen hafta ankara da fatih kursundaydım. orada bahsettiler ilk olarak bt rehber öğrt ve "haftalık ders çizelgesinde "BT Rehberliği" adı ile gösterilecektir." sayesinde eskisi gibi sabah 8 akşam 5 çalışmayacağınızı, ikili öğretim yapan okullarda sabahdan veya öğleden sonra okulda görev yapacağınızı belirttikler. bu yedinci madde çok iyi anlaşılmalı ona göre idare veya benzeri yerler bilgilendirilmeli..

misskinn' Alıntı:
arkadaşlar geçen hafta ankara da fatih kursundaydım. orada bahsettiler ilk olarak bt rehber öğrt ve "haftalık ders çizelgesinde "BT Rehberliği" adı ile gösterilecektir." sayesinde eskisi gibi sabah 8 akşam 5 çalışmayacağınızı, ikili öğretim yapan okullarda sabahdan veya öğleden sonra okulda görev yapacağınızı belirttikler. bu yedinci madde çok iyi anlaşılmalı ona göre idare veya benzeri yerler bilgilendirilmeli..
idareyı ustten bılgılendırsınler adamlar bızı tınlamaz

şimdiden bimere yazıp "7. madde 30 saate gireceğiz anlamına geliyor mu" diye sorup olumlu cevabı da çıktı alıp idareye göstermek gerek. İnanmazlar ki bize...

1. BT öğretmeni görev istemezse zorla görev verilemez yerine diğer şartlardan bir öğretmen görev alır (madde 3 .......karşılanamaması.... )

2. 30 ders saati tamamlama olacak idarenizin size vereceği 30 ders saatlik çalışma programına göre (tıpkı rehber öğretmenler gibi- bizde ders+bt rehber öğrt)

rehber öğretmenlerin mesaisi 9:00-15:00 değildir ki bu duruma göre yorumlanmıştır. Tek rehber öğretmen 9:00-15:00 çalışır, 2 rehber öğretmen sabahçı, öğlenci olur

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
Resmî Gazete : 17.4.2001/24376
Tebliğler Dergisi : MAYIS 2001/2524
Ek ve Değişiklikler:
1) 14.3.2009/27169 RG ( NİSAN 2009/2619 TD )
Çalışma Saatleri ve İzinler
Madde 54 - Rehberlik ve araştırma merkezlerinde görevli uzmanlar ve psikolojik danışmanların çalışma saatleri ve izinleri ile ilgili konular, 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 99, 102, 103, 104 üncü maddeleri esaslarına göre düzenlenir.

Rehberlik ve psikolojik danışma servislerinde görevli psikolojik danışmanların çalışma süreleri haftalık 30 iş saatidir. Günlük çalışma saatleri eğitim-öğretim kurumunun özellik ve ihtiyaçlarına göre okul müdürlüğünce düzenlenir. Bu elemanlar izin ve tatillerini diğer öğretmenler gibi kullanırlar.

Bizim görevlendirmeler de bunun gibi olmuş 30 saate tamamlama.Ama norm hala ciddi bir sorun!!! (Sorun yaşarsanız yukarıdaki yazıyı gösterin okullarınıza)

3. 2. okul görevlendirme 2008 yılındaki yazıda vardı bunda Yok!!!
18/12/2008-22168 madde:
9. Durumları itibariyle bünyesinde bilişim teknoljisi sınıfları kurulamayan ancak bilişim
tcknoloj isi araçlarına ve intemet elişimine sahip okullara da çevre okullarda göre" yapan bilişim
teknolojisi formatör öğretmenlerin rehberlik etmesi ve desteklenmesi sağlanacak gerektiğinde bu
konuda görevlendirme yapılabilecektir .
4. Yapmazsınız

Ancak FATİH proje okullarındaki görevlendirme tamamlanmadan diğer okullara görev buna göre verilemez!!!

arkadaşlar ben ortaokuldayım 6 saat dersim var. ders sabah 8:30 da başlıyor 14:30 da bitiyor.ama cuma günü hariç diğer günler 5.sınıflar saat 16:00 a kadar seçmeli derslere giriyor.ben saat 16:00 a kadar beklemek zorunda mıyım?

kardelen-16' Alıntı:
arkadaşlar ben ortaokuldayım 6 saat dersim var. ders sabah 8:30 da başlıyor 14:30 da bitiyor.ama cuma günü hariç diğer günler 5.sınıflar saat 16:00 a kadar seçmeli derslere giriyor.ben saat 16:00 a kadar beklemek zorunda mıyım?
5. sınıflarda seninde seçmeli dersin varsa o derse girmek için elbette bekleyeceksiniz, ama yok benim o saatlerde dersim yok diyorsanız idare size verdiği 30 saatik programda hangi saatleri yazmışsa o saatlerde okulda olacaksınız, onun dışında sen sağ ben selamet.

mem ler tarafından salakça yorumlanmaya başlamış bile yazı. öernek şanlıurfa.

yazının dediği: BT Rehberliği görevi eğitim öğretimin yapıldığı saatlerde yapılacak.

idarecilerin ve hayata olumsuz bakanların anladığı: BT Rehberliği görevi eğitim öğretimin yapıldığı saatler BOYUNCA yapılacak

çalışma saatleri konusunda tekli eğitim yapanlarda bi sıkıntı yok gibi görünüyor. ama benim anladığım kesinlikle 8-14:40 değil. ders ne zaman biterse bazen 16:20 bazen 15:30 bazen 14:40. ama ikili öğretim yapan okullarda sıkıntı var gibi. bu maddelerin hiç biri ikililer için açıklayıcı bilgi vermiyor.

bunun yapmış olduğumuz formatörlük görevlendirmesinden daha kötü olduğunu söyleyebilirim...başvuru şartları aynı çalışma mesaiside aynı 8-5 çalışma saatleri eğitimin devam ettiği saatler diyor açıkça 2 öğretmen durumunda 1i derse girerken diğeride görevlendirilecek..bizi aynı zamanda bu onayı kabul etmemizle 2. bir okullarda görevlendirebilecekler...

urfa'nın yazısında ben bi yorum göremedim, nasıl salakça yorumlamış onu anlamadım? ben mi yanlış yazıya bakıyorum

herohamster' Alıntı:
bunun yapmış olduğumuz formatörlük görevlendirmesinden daha kötü olduğunu söyleyebilirim...başvuru şartları aynı çalışma mesaiside aynı 8-5 çalışma saatleri eğitimin devam ettiği saatler diyor açıkça 2 öğretmen durumunda 1i derse girerken diğeride görevlendirilecek..bizi aynı zamanda bu onayı kabul etmemizle 2. bir okullarda görevlendirebilecekler...
hocam siz bizimle aynı yazıyı okuduğunuza emin misiniz?

yazısı deil hocam arayarak soranlara tüm gün okulda kalınacak denmiş.

ben kalırım benim için problem değil, sanki evde bekleyen mi var. Versin 15 saatin üstündeki kaldığım her saate ek dersimi 7*24 kalırım, üstüne bide erken okula gelenlere gün ağarmadan sabah namazı kıldırırım.

Yav arkadaşlar Tunay Bey demişti, siz rehber öğretmen gibi çalışmak isitoyrsunuz bizde onu yapacağız. Yapmışlar işte gidin rehber öğretmenle konuşun çalışma saatlerini daha iyi anlarsınız. Toplam 30 iş saati okulda bulunacaksınız, gerisi hikaye ister sabah tamamlayın ister öğleden sonra. 5.sınıflarda veya liselerde ders saati artmış olabilir siz TOPLAM 30 İŞ SAATİ okulda durursunuz( Ek ders yönetmeliği değişmezse tabi).

KöfteHoRr' Alıntı:
ben kalırım benim için problem değil, sanki evde bekleyen mi var. Versin 15 saatin üstündeki kaldığım her saate ek dersimi 7*24 kalırım, üstüne bide erken okula gelenlere gün ağarmadan sabah namazı kıldırırım.
:puhaha: :puhaha:

sisss' Alıntı:
Yav arkadaşlar Tunay Bey demişti, siz rehber öğretmen gibi çalışmak isitoyrsunuz bizde onu yapacağız. Yapmışlar işte gidin rehber öğretmenle konuşun çalışma saatlerini daha iyi anlarsınız. Toplam 30 iş saati okulda bulunacaksınız, gerisi hikaye ister sabah tamamlayın ister öğleden sonra. 5.sınıflarda veya liselerde ders saati artmış olabilir siz TOPLAM 30 İŞ SAATİ okulda durursunuz( Ek ders yönetmeliği değişmezse tabi).
yav arkadaşım nereden çıkardınız rehber öğretmen gibi çalışma saatleriniz oldğunu... ve de 30 saat olduğunu eğitim öğretim saati diyor yani ilk ders+ son derse kadar okuldasınız tabiki ikili eğitimde de ya sabahçı yada öğlencisiniz... bunu anlamak ve yorumlamak niye bu kadar zor anlamış değişim. her öğretmen illaki 30 saatten fazla derse giremez diye yazımı var yönetmelikte yeni sisteme göre 35 te giren var 37 de sizlerde yani bt rehber olaanlar için söylüyorum eğitim kaçta başlarsa gelir kaçta biterse gider... amma saçmalıuıyorsunuz 30 saat diyerek yazının hiçbir yerinde saat belirtilememiştir.... bir kez daha okuyunuz lütfen szilerde bu genelgeyi böyle yorumlarsanız başkalarına ne anlatırsınız yapmayın Allah aşkına.... :eek: :verymad:

esilasoul' Alıntı:
sisss' Alıntı:
yav arkadaşım nereden çıkardınız rehber öğretmen gibi çalışma saatleriniz oldğunu... ve de 30 saat olduğunu eğitim öğretim saati diyor yani ilk ders+ son derse kadar okuldasınız tabiki ikili eğitimde de ya sabahçı yada öğlencisiniz... bunu anlamak ve yorumlamak niye bu kadar zor anlamış değişim. her öğretmen illaki 30 saatten fazla derse giremez diye yazımı var yönetmelikte yeni sisteme göre 35 te giren var 37 de sizlerde yani bt rehber olaanlar için söylüyorum eğitim kaçta başlarsa gelir kaçta biterse gider... amma saçmalıuıyorsunuz 30 saat diyerek yazının hiçbir yerinde saat belirtilememiştir.... bir kez daha okuyunuz lütfen szilerde bu genelgeyi böyle yorumlarsanız başkalarına ne anlatırsınız yapmayın Allah aşkına.... :eek: :verymad:
hocam 35 ya da 37 saat derse giren öğretmenin programında o 37 saat tek tek yazıyor ve o öğretmende onun ek dersini alıyor. Senin içinse yazı demiş ki 16. maddeye göre (yani 18 saat) ek ders ücreti alır. Ek dersini almadığın bişey nasıl senin programına yazılabilir?

esilasoul' Alıntı:
sisss' Alıntı:
Saçmalayan biri varsa o da sensin arkadaşım 35 saat derse giren kimse yok bizim okulda giriyorsa kendi isteğiyle fahri olarak giriyordur. Giriyorsa 30dan sonrasının ek dersini alamaz(meslek vs. liseler hariç)

VE bu görev eğitim öğretim saatleri boyunca yapılır demiyor eğitim öğretimin yapıldığı saatlerde olur diyor. Bu maddeyle okullarda hayat bulsun gibi saçmalıklardan koruyor ve seminer ve yaz dönemlerinden.

VE bu görev eğitim öğretim saatleri boyunca yapılır demiyor eğitim öğretimin yapıldığı saatlerde olur diyor. Bu maddeyle okullarda hayat bulsun gibi saçmalıklardan koruyor ve seminer ve yaz dönemlerinden.
:+1:

Öff çok sıktı b kkonu artık ısrarla 8-5 mesaisi istiyorsnuz. ikili öğretim de ya sabahcı ya ögleci normal öğretim de tam gün.. Bu kadar basit. Bir oklda sabahcı öğleci olucak diğer okulda bir öğretmen iki öğretmenin yapacağı işi yapacak. O maddeden sonra kimse benim ders saatimi sabah 8 den aksama 5 e kadar dağıtamaz.. Kabul etmem..

Örnek : Kendi okulumda 5.sınıflar sadece pazartesi günü öğleden sonra.. Bu demek olyo ki pazartesi öğleyiciyim diğer günler sabahcıyım...

sisss' Alıntı:
esilasoul' Alıntı:
sisss' Alıntı:
Saçmalayan biri varsa o da sensin arkadaşım 35 saat derse giren kimse yok bizim okulda giriyorsa kendi isteğiyle fahri olarak giriyordur. Giriyorsa 30dan sonrasının ek dersini alamaz(meslek vs. liseler hariç)

Bu arkadaş terk-i branş ederek Teknoloji Tasarıma geçmiş. Zaten çalışma saatleriniz diyor. Kendisiyle bir ilgisi yok.

esilasoul şartlarından dem vurduğumuz formatörlük artık bitti. Artık isteyene bt rehber öğretmenliği var. Kalan sağlar bizimdir. Gidenlere uğurlar olsun.

Arkadaşlar dün akşam MEBBİT de bu konu konuşuldu.Eğitici formatör arkadaşlar okulda formatör gibi kalınmayacağını, öğretmene rehberlik yapılacağı için okul çıkışında saat 5 i beklemeye gerek olmadığını, ikil eğitim yapan okulllarda iki öğretmen görevlendirilmesi yapılacağını belirttiler.Ücret konusu ile şöyle; ücret yönetmeliğine göre 18 saat ücret alınacak karşılığında minumun maaş karşılığı derse girilecek.Okulunuzda bilgisayar öğretmeni iseniz ve 6 saat dersiniz varsa o 6 saat maaş karşılığı gireceksiniz kalan zamanlarda okulda öğretmen arkadaşlara rehberlik yapacaksınız. 30 saat derse girip de BT rehber öğretmen olarak çalışsanız dahi alınacak ücret 18 saat.Maaş karşılığı girilecek dersler branşınıza , okulunuza göre değişiyor.Liseler farklı ,meslek liseleri farklı gibi..

Geri