bt rehber öğretmenin haftada görev saati 30 saat mi?

Kodla Büyü
İstanbul için günde 6 saat (6 ders saatimi yoksa normal saat mi onu çözemedim :) )kalır diye bir ibare vardı diye hatırlıyorum. :roll:

eses' Alıntı:
http://usak.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2013_01/08103032_bilisim.pdf

bakanlığın tereddüt edilen hususlar maddesi 7. maddeyi herkes okusun.Ben de isterim öyle 30 saat olmasını.Ama bakanlık kural koymuş.Herkes yorum yapıyor burda.

Allah aşkına hocam ne yazıyor 7. maddede ? Hangi kuralmış o ? 7. maddenin başında "Görev öğretmenin haftalık ders programında BT Rehberliği adı ile gösterilecektir" yazıyor !

Burdanda zaten normal bi öğretmen olduğun ortaya çıkıyor işte ! Bir öğretmen kaç saat derse girebilir ? Ek ders yönetmeliğinde 30 saatten fazla ders alamaz diyor. Alırsada ücretini alamaz yazıyor.

Ya şu "Eğitim öğretimin devam ettiği saatler de çalışır" diyor bundan ne anlıyosunuz ? Yani dersler 15:30 da bitiyosa Rehber öğretmen bunun dışında çalışmaz demek oluyor ! Sürekli çalışır anlamını yüklemeyin !

Ayrıca o 30 saat girenler ceza alır felan yazanlarada yeter diyorum bu çekingenlik bu korku; ben 11 yıllık öğretmenim 30 saat okulda bulunuyorum anadolu lisesindeyim isteyen müfettişte gelsin bana desinki sen 40 saat okulda bulunacaksın... Her türlü kapışmaya hazırım en üst mahkemeye kadar giderim 8)

arkadaşlar sizin bu dediğiniz gibiyse benim 70 saat çalışmam lazım. okul sabah 7.30 başlıyor liseye btr olarak gidiyorum lise 5 te bitiyor. bu ne demek günde 14 saatten fazla ders saati demek. haftada 70 saat yapar. mantıklı mı sizce?

gezegen10' Alıntı:
arkadaşlar sizin bu dediğiniz gibiyse benim 70 saat çalışmam lazım. okul sabah 7.30 başlıyor liseye btr olarak gidiyorum lise 5 te bitiyor. bu ne demek günde 14 saatten fazla ders saati demek. haftada 70 saat yapar. mantıklı mı sizce?

hocam ikili devre okullarda tek devreye görevlendirme yapılıyor.

eses' Alıntı:
http://usak.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2013_01/08103032_bilisim.pdf

bakanlığın tereddüt edilen hususlar maddesi 7. maddeyi herkes okusun.Ben de isterim öyle 30 saat olmasını.Ama bakanlık kural koymuş.Herkes yorum yapıyor burda.
Tamam kardeş celallenme sen dur okul kapanasıya kadar hatta bazen egzersiz çalışmaları uzuyor o zamanda kal çünkü madde bunu emrediyor sana aman ha öğle arasıda çıkma oda yasak sana :)

Benim tereddüt edilen hususlardan anladığım 30 saatlik ders çizelgesine göre okul kapanasıya kadar dursak bile aralarda boş saatlerimiz olmasıdır he ben bu dönem formator değilim ama geçen yıl ona uygun çalıştım. Bazıları gece bile kalacak zaten dur deseler :)

DotCom' Alıntı:
gezegen10' Alıntı:

hocam ikili devre okullarda tek devreye görevlendirme yapılıyor.

hocam 2 öğretmeniz okulda diğer arkadaş okulumuzda kaldı ben liseye görevlendirildim. okulumuz orta okul

merak ettiğim bir şey var. benim 16 saat dersim var. kalan saatler bt rehberliği. ben şimdiye kadar 30 saatlik ders çizelgeme göre kalıyordum okulda.yani okulun günlük 6 ders saati bitene kadar. ama yeni sisteme göre 5 ve 6 ların 7. ve 8. saatlerde seçmeli dersleri oluyor 3 gün. ben seçmeli ders saatlerinde de okulda olmam gerekiyor mu?

gezegen10' Alıntı:
dursan kimse niye duruyon demez hocam..hatta btr olmasanda, hiçbi sorumluluğa girmeyen insanlar duracaksın tabi yav senin görevin derler..

ya neyini anlamıyorsunuz işte btr diye 30 saatle sevindirdiler. sonra tekrar formatör sistemi geri geldi tereddüt edilen hususlarda.

yani ne oldu; btr görünümlü formatörlük

açık açık 16.00'da ders bitiyorsa, 16.00'a kadar bekler diyor

hem ekdersin türleri de var. örneğin yüksek lisans yapanlara bir ara verilen ekderslerde fiili olarak girdiği derslerin ekdersi yüksekti. fiili girmediği ekdersler normal ödeniyordu. fiili olmayan ekdersinde saatle süresi yok. 18 saat fiili olmayan ekders için artık kaç saat belirlerse o kadar durulur. zorunluluk değil zaten görevlendirme bu. işine gelirse kabul ediyorsun. bizde tama kabul deyip, btr oluyoruz. dolayısıyla okul bitene kadar beklemeyi kabul ediyoruz.

yapılacak tek şey vardır. toplu olarak btr yi kabul etmeme ve elimizden geldiği kadar kişiyle sözleşip, btr yi kabul etmemek. ders zorunlu olduğu için, meb bayağı sıkışmıştı btr bulmakta. ama yine bayağı bir kitlemiz bu görevi kabul etti. tek çare tepki olarak kabul etmemek

muamma25' Alıntı:
..... yapılacak tek şey vardır. toplu olarak btr yi kabul etmeme ve elimizden geldiği kadar kişiyle sözleşip, btr yi kabul etmemek. ders zorunlu olduğu için, meb bayağı sıkışmıştı btr bulmakta. ama yine bayağı bir kitlemiz bu görevi kabul etti. tek çare tepki olarak kabul etmemek

Hocam bunun için sendika şart. Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Sendikası - BİTÖS 8)

Sendika karar alacak "derse girmiyoruz", ancak o şekilde olur. Yoksa kimse bireysel olarak böyle bir şey yapamaz.

umit' Alıntı:

benim 29 saat dersim var ve 4 güne toplanmış bu durumda bir gün 1 saat mi durucam okulda?

Hocam ben senin yerinde olsaydım 29 saat dersim varken BTR görevini kabul etmezdim.

okulum ikili öğretim yapan bi okul ama sabahcı yada öğlencı olma sansım yok 18 saat dersim var bunun 8 saati 5. sınıflara sabahcılar, 10 saatide 6. sınıflara onlarda öğlenciler. Sabahki derslerimi son saatlere, öğleden sonrakı derslerımıde ilk saatlere verdiler. 9 dan 3'e kadardı çalışma saatim yani buda her gun 7 ders saatınden fazla okulda bulunuyorum demek. bende öğlen arası yada erken cıkmayı teklıf ettım idareye en son 2bucukta cıkmamı kararlaştırdık bu şekılde ıyı oldu bebeğim var benım ıcın yarım saat bile çok önemli :wink:

peki seçmeli ders saatlerinde okulda olmamız gerekiyor mu? bununla ilgili bir bilgisi olan var mı?

DotCom' Alıntı:
Btr kurumdaki ders saatlerinde yapılır
İlk okulda 30
Orta okulda 35
Liselerde 40 saat gorev yapılır.

Tereddüt edilen hususlarda belirtilmiştir.

Kürüm saatine göre farklı olması haksızlık maalesef
Resmi yazıdan benim de anladıgım aynen bu..

sıkıldığım zamanlar bu sitede yönetmenlik tartışmalarını okumaya bayılıyorum yorumlar görünce neşem yerine geliyo :) :puhaha:

29 saat üstüne bir de BTR! Helal olsun hocama. :alkis:
Soruya gelirsek; ben okul müdürü olsam o beşinci gün de okulda tutarım BTR'yi ya da sen BTR olma derim.

vedat' Alıntı:
sıkıldığım zamanlar bu sitede yönetmenlik tartışmalarını okumaya bayılıyorum yorumlar görünce neşem yerine geliyo :) :puhaha:
Harbiden güzel oluyor. :puhaha:

sedatsakarya' Alıntı:
umit' Alıntı:

benim 29 saat dersim var ve 4 güne toplanmış bu durumda bir gün 1 saat mi durucam okulda?

Hocam ben senin yerinde olsaydım 29 saat dersim varken BTR görevini kabul etmezdim.

Eğer sadece 29 saat derse girse, 16 saat ek ders alır. Ve muhtemelen de tüm BT işleri ellerinden öper. Böyle yaparak sadece 1 saat fazladan duracak okulda ama hem 18 saat ek ders alır, hem nöbet, kulüp sınıf derdi olmaz.

harbiden çok komik yorumlar var ve bizim bilişimciler ezilmeye mahküm. Tum gün eğitim yapan bir lisede gidin btr yapın 8-16 çalışın. Ben 30 saat çalışırım gerisi beni bağlamaz ve hatta bir günümde boş...

29 saate hatta daha az saate BTR si kabul olmayan arkadaşlar vardı. Eğitim-Öğretim süresince okulda durmanız gerekiyor öğretmenim. İkili ise ya sabahçı ya öğlenci. Tam gün ise okul saati boyunca oradasınız. Kolay gelsin.

şu mebde bizden başka böyle tartışan varmıdır acaba. biz kendi kendimizi eziyoruz diğer insanlar tabi ezer. mebte kim görevini tam yapıyor ki 17ye kadar durmaya çalışıyorsunuz anlamadım. sitenizi güncel tutun labınıza sahip çıkın idarecilerin pcler aktif olsun yeter bu kadar kendinizi paralamaya değer mi ? 2 gün anadolu lisesinde görevliyim personel listesinde adım bile yok önce herkes işini yapsın sonra bizim kaça kadar durcağımıza karışınlar

angel_33' Alıntı:
Hocam 8.maddede öngörğlen ders dağıtım çizelgesinden yola çıkılarak ve tüm öğretmenlere meslek liseleri hariç 30 saatin üzerinde ders verilemeyeceğine göre tüm kurumlarda 30 saattir ve bu 30 saattee eğitim öğretimin yapıldğı saatler içerisinde yapılacaktırdan kasıt 3 ten 5 e kadar bekletmeyin gibisindendir.Lütfen ayrı kafalardan ses çıkmasın..
hocam haftalık ders programı yapılmayacağı bakanlık tereddüt edilen hususlarda açıkça belirtilmiştir.Açıkça eğitim öğretimin bittiği saatte çıkar yazıyor.keşke siz haklı olsanız demekten de aklıma başka bi şey gelmiyor.

Peki öğretmen 15 saati dolduramıyorsa?
BT öğretmeninin 4 saat dersi var, geri kalanı BT Rehberliği ile doldurulmuş,
Bu durumda öğretmenin kalan 11 saatini başka okuldan tamamlaması gerekir mi?

mustafa_ogr' Alıntı:
sedatsakarya' Alıntı:
umit' Alıntı:

Eğer sadece 29 saat derse girse, 16 saat ek ders alır. Ve muhtemelen de tüm BT işleri ellerinden öper. Böyle yaparak sadece 1 saat fazladan duracak okulda ama hem 18 saat ek ders alır, hem nöbet, kulüp sınıf derdi olmaz.

Boş boş konuşma Allahını seversen al benimde 28 saat dersim var. Hiçbir iş bana kalmıyor dersime girip çıkıyorum sadece. 1 kere bile tornavida almadım elime bu sene. Bilgisayarların imajı yüklü zaten o mu beni zorlayacak arayan yok soran yok. Nöbette vız gelir tırs gider sınıfta yok bitti gitti. Haftasonuda açmışım halk eğitim kursumu alacağım parayı fazlasıyla alıyorum zaten.

Değil 40 saat BTR liselerde -liselerde 5 gün * 8 sa ders = 40 sa okuldayız -500 TL için kölelik

kakababa' Alıntı:
mustafa_ogr' Alıntı:
sedatsakarya' Alıntı:
umit' Alıntı:

Boş boş konuşma Allahını seversen al benimde 28 saat dersim var. Hiçbir iş bana kalmıyor dersime girip çıkıyorum sadece. 1 kere bile tornavida almadım elime bu sene. Bilgisayarların imajı yüklü zaten o mu beni zorlayacak arayan yok soran yok. Nöbette vız gelir tırs gider sınıfta yok bitti gitti. Haftasonuda açmışım halk eğitim kursumu alacağım parayı fazlasıyla alıyorum zaten.

Her okulda işler sizinki gibi oturmuş olmuyor... Öte yandan diğer arkadaş sadece 1 saat fazladan durur (ki zaten muhtemelen arada boş saati vardır ve 30 saat duruyordur) ve ayda 2*4*9.3 = 73 lra fazladan kazanır. Bence mantıklı. Bir sınavda görev almak için haftasonunu heba etmekten iyidir. Nöbet, sınıf v.s. konuları da idareden idareye ve okulda okula çok fark eder. Bazen illet olabilir.

Son olarak: Terbiyenize hayran kaldım. İnsanların kişilikleri, ailesinin verdiği terbiyeyi gösterir.

Saygılar.

eecier' Alıntı:
Değil 40 saat BTR liselerde -liselerde 5 gün * 8 sa ders = 40 sa okuldayız -500 TL için kölelik

Hocam 18 * 4 = 72 * 9.3 =670 TL.

Ayrıca ilk birkaç hafta yorulup tüm bilgisayarların imajını aldıktan, işleri rayına oturttuktan sonra genelde fazla iş kalmıyor.

"eğitim öğretim saatleri arasında" demesindeki kasıt;
örneğin, pazartesi günü okulda ders 14:20 de bitiyorsa 14:20'den idarecilerin çıkış saatine kadar olan süreçte planlama yapamazsınız anlamındadır.
btr görevini üstlenirseniz haftanın 5 günü de okulda olacak şekilde planlama yapmanız gerekir.
30 saatten fazla görev yapmanız gönüllülükten (ya da idarecinin anlamsız zorlamasından, ders programınızın aleyhinize olmasından) başka birşey olamaz.

mustafa_ogr' Alıntı:
kakababa' Alıntı:
mustafa_ogr' Alıntı:
sedatsakarya' Alıntı:
umit' Alıntı:

Her okulda işler sizinki gibi oturmuş olmuyor... Öte yandan diğer arkadaş sadece 1 saat fazladan durur (ki zaten muhtemelen arada boş saati vardır ve 30 saat duruyordur) ve ayda 2*4*9.3 = 73 lra fazladan kazanır. Bence mantıklı. Bir sınavda görev almak için haftasonunu heba etmekten iyidir. Nöbet, sınıf v.s. konuları da idareden idareye ve okulda okula çok fark eder. Bazen illet olabilir.

Son olarak: Terbiyenize hayran kaldım. İnsanların kişilikleri, ailesinin verdiği terbiyeyi gösterir.

Saygılar.

Öncelikle özür dilerim hocam tekrar okuyunca dediğiniz gibi biraz sert olmuş üslup haklısınız. Aslında bahsettğim şey idareden çok bu işlerin kişiden kişiye bittiği konusundaydı. Kimi idareler ocam boş derse girermisin der öğretmen girer kimisi şunu yapacaksın der öğretmen yapar ama kimi öğretmene bunu diyemez. Hem yüzün yumuşak hemde hayır olmaz diyemiyorsan zaten ben idareci olsam bende her işimi sana yaptırırım. Önemli olan tavır alabilmektir gerektiğinde. Ben dersime girip çıkıyorum nöbetim var sınıfım yok klüp var. O kadar rahat bir dönem geçiriyorumki kafa olarak çok rahatladım. Dersi verenden allah razı olsun.Bu vakitten sonra değil BTR hiçbir görevlendirmeyi istemeyi düşünmüyorum :)

BT Rehberliği tereddüt edilen hususlar 7. madde:
BT Rehberliği görevi valilik onayı ile yapılacak ve görev öğretmenin haftalık ders çizelgesinde “BT Rehberliği” adı ile gösterilecektir.
-BT Rehberliği görevinin, öğretmenin haftalık ders çizelgesinde “BT Rehberliği” adı ile gösterilmesi; öğretmenin BT Rehberliği görevini ve varsa ders görevini yürüttüğü zamanın belirtilmesini amaçlamaktadır.
Örnek 1- Kadrosu normal eğitim yapan A ortaokulunda bulunan ve normal eğitim yapan B lisesine BT Rehberi olarak görevlendirilen BT öğretmenini ele alalım; İlgili öğretmenin A ortaokulundaki var olan ders görevini yerine getirdikten sonra B lisesinde hangi zamanlarda çalışacağını göstermek için “BT rehberlik görevi” haftalık ders çizelgesinde gösterilir. B lisesinde eğitimin saat 16:00’da bittiği varsayılırsa ilgili öğretmen her gün saat 16:00’a kadar B lisesinde BT Rehberliği görevini yapacaktır. İlgili öğretmenin Salı günü A ortaokulunda dersinin saat 15:00’da bitmesi durumunda B lisesine ulaşımı dikkate alınarak haftalık ders çizelgesinde bu saat boş bırakılabilecektir. Bu hesaplamada ders saati hesaplaması yapılmayacak olup, B lisesinde eğitim- öğretimin bittiği 16:00 saati
BT rehber öğretmeninin görevinin bittiği saat olacaktır.

Bu maddeye göre tüm günler okul giriş çıkış saatleri içerisinde btr olarak çalışacaksınız.

Geri