bt rehber öğretmenin haftada görev saati 30 saat mi?

Kodla Büyü
BTR ders çizelgesinde gösteriliyor ve bir öğretmen 30 saat derse girebilir. 50 ders saati kalırsan okulda, ona göre ekders verilir mi hayır. 30 saat diye düşünün, ders çizelgesinden bahsettiğine göre budur.
Sonradan çıkan yazıda da aksi yönde bir şey bulamadım ben.

Peki hocam 40 saat programda nasıl görünecek..? O zaman TEF ler gidi 40 saat üzerinden ekders mi alacağı..?? HAYIIIRRR..
O yüzden ne 1. yazının nede 2. yazının bir hükmü olmaz.. İsteselerde istemeselerde o 30 saattir ve bağlayıcılığıda bu şekildedir..
Yoruma gelince; Eğitim öğretim saatleri içerisinde dediği kısım bizim görevlendirilebileceğimiz saatlerdir.. Yani öğrenci yokken bizde olamayız..
Şöyle anlatayım: okul saat 14.00 bitiyorsa bizim programımıza 15.30 BT Rehberlik koyamazlar onun içinde öğrencilerin okulda olması gerekiyor.. Yorum bence budur ve sizde böyle inansanız daha faydalı olur.. 8)

SİRE' Alıntı:
BTR ders çizelgesinde gösteriliyor ve bir öğretmen 30 saat derse girebilir. 50 ders saati kalırsan okulda, ona göre ekders verilir mi hayır. 30 saat diye düşünün, ders çizelgesinden bahsettiğine göre budur.
"B lisesinde eğitimin saat 16:00'da bittiği varsayılırsa ilgili öğretmen her gün saat 16:00'a kadar B lisesinde BT Rehberliği görevi yapacaktır. ................. Bu hesaplamada ders saati hesaplaması yapılmayacak olup, B lisesinde eğitim-öğretimin bittiği 16:00 saati BT Rehber Öğretmeninin görevinin bittiği saat olacaktır."
Siz hala ders saati hesaplaması yapıyorsunuz hocam ya

Hükmü olmayan yazılarla görev yapıyoruz desenize:) Hocam yazı açık ve net.. Şu gerçek ki yazı aleyhimize 2. kez yorumlandı. Ama yorumlayan bir şekilde bakanlık kurumu ve bağlayıcı.. madde açıklamalarını açıkça okursanız anlarsınız.. Biz ne dersek diyelim bu yazılar geçerli, görevlendirmemiz bu yazılarla yapılıyor.. niyetim bunu ispatlamak değil.. emin olun açıkça 30 saat olmasını ben de elbet isterim:) KöfteHoRr hocamız güzelce açıklamış bazı noktaları.. konuyla ilgili benden bu kadar.. hepinize kolaylar gelsin.

Bu 2. yazıyı yazan kişiler seminerde bize eğitim öğretim saati okulda olacaksınız diyor.yazıyı yazan 30 saat diye bir şey yok diyorsa yorumlanacak bir şey yok.1. yazı malesef bizim istediğimiz gibiydi ama 2. yazıyla bu ortadan kaldırdılar.30 saat diyen arkadaşlar nöbet tutmanız gerekir ki tenefüsde dahi görevde olduğumuzdan bize nöbet yazmıyorlar.

Valla isteyen büyük harfle yazsın isteyen küçük kimin ne dediğine bakmayın bu idarenizin niyetine göre değişiyor. Ben geçen yıl 2 dönemde 30 saatlik bir ders çizelgesine göre çalıştım. Bu yıl 28 saat ders ve klüp aldım başvuru yapmadım ama yapsam yine 30 saate göre çalışırdım kraldan çok kralcı olmanın lüzumu yok.

KöfteHoRr' Alıntı:
SİRE' Alıntı:
"B lisesinde eğitimin saat 16:00'da bittiği varsayılırsa ilgili öğretmen her gün saat 16:00'a kadar B lisesinde BT Rehberliği görevi yapacaktır. ................. Bu hesaplamada ders saati hesaplaması yapılmayacak olup, B lisesinde eğitim-öğretimin bittiği 16:00 saati BT Rehber Öğretmeninin görevinin bittiği saat olacaktır."
Yazıda tartışmaya açık noktalar var, siz öyle yorumluyorsanız öyle kalın. Ya da belki de müdür yardımcısısınız.

SİRE' Alıntı:
KöfteHoRr' Alıntı:
SİRE' Alıntı:
Yazıda tartışmaya açık noktalar var, siz öyle yorumluyorsanız öyle kalın. Ya da belki de müdür yardımcısısınız.
Hayır hocam, BT Öğretmenlerini köle gibi çalıştırmayı kendisine görev edinmiş bir müdürüm, ki bu maddeyi de açıklamaya ben eklettirdim zaten.

Uzatacak bişey kalmadı demek ki...

arkadaşları tebrik etmek lazım.20-25 saat derse girip bir de sabahtan akşama kadar bekliyorlar.müdür yardımcıları 6 saat derse giriyorlar.burda bir yanlışlık var.bu adaletsizlik mutlaka düzeltilmeli yazık.bt öğretmeni ne zaman ağırlık kazanacak.

ercinc98' Alıntı:
30 saat olayı rehber öğretmenlerde.

Benim okulumda BTR'yim. 18 saat dersim ve kulüp var,
dersler saat 16:10'da bitiyor, 16:10'a kadar okuldayım.
sadece Çarşamba günü 15:40'da. Bugün ise 15:40'a kadar okuldayım.

BT Rehberliği görevi 8. madde de eğitim öğretimin yapıldığı saatlerde diyor.

Eğer BTR iseniz; Kesinlikle okulunuzda eğitim öğretim saatlerinde bulunmak zorundasınız.

http://mugla.meb.gov.tr/meb_iys_dosyala ... 2013_2.rar

kulüp niye aldınız ki?

angel_33' Alıntı:
Hocam 8.maddede öngörğlen ders dağıtım çizelgesinden yola çıkılarak ve tüm öğretmenlere meslek liseleri hariç 30 saatin üzerinde ders verilemeyeceğine göre tüm kurumlarda 30 saattir ve bu 30 saattee eğitim öğretimin yapıldğı saatler içerisinde yapılacaktırdan kasıt 3 ten 5 e kadar bekletmeyin gibisindendir.Lütfen ayrı kafalardan ses çıkmasın..

egitimci.' Alıntı:
ecevahir' Alıntı:
DotCom' Alıntı:
Btr kurumdaki ders saatlerinde yapılır
İlk okulda 30
Orta okulda 35
Liselerde 40 saat gorev yapılır.

Tereddüt edilen hususlarda belirtilmiştir.

Kürüm saatine göre farklı olması haksızlık maalesef

Hangi yazı bu bir örneği veya tarihi sayısını verebilir misiniz? Ben hiç bu yazıyı görmedim. İdareciler bana göstermemiş olabilir.

bende tam bunu soracaktım bende böyle bir yazı gördüğümü hatırlamıyorum

ercin98 hocamızdan bir alıntı ve küçük bir ekleme ile cevap vereyim :

ercinc98' Alıntı:
30 saat olayı rehber öğretmenlerde.

BT Rehberliği görevi 8. madde de eğitim öğretimin yapıldığı saatlerde der.

Eğer BTR isek; Kesinlikle okulumuzda eğitim öğretim saatlerinde bulunuyoruz.

http://mugla.meb.gov.tr/meb_iys_dosyala ... 2013_2.rar

Misal :
Lisede 40 saat ders var , 8 saat dersimiz olsun. Kalan 32 saatte BTR görevimizi yürütürüz.

Sizin hesabınıza göre 22 saat BTR yapmamız gerekiyor. Kalan 10 saatlik ders süresince herhangi bir BT rehberlik ihtiyacı doğsa ne yaparız?

çizelgede yer alan BTR görevi ile fiili dersi bire bir eş tutmayalım ek ders ödemesi açısından.

Neticede bir görevlendirme söz konusu ve bilindiği üzere görevlendirmelerde 18 saat ücret ödenir.

Ders programı ve çizelge yapılması isteğinin amacı şu; eğer bir okulda derse giriyor başka okulda da BTR iseniz BTR olarak gittiğiniz okula girdiğiniz derslerin saatlerini vererek, acaba bugün hangi zaman dilimlerinde BTR görevi olan okulda olacak konusunu netleştirmek için.(Fatih Projesi eğitiminde geçen yıl bunu hazırlayanlardan birisi olan sayın Erdoğan Petük'ün yaptığı açıklamadır ve sayın Necdet Sarı'da bu şekilde olduğunu ifade etmiştir. BTR genelgesini yazanlar böyle diyorsa acaba 30 saat demek hala yanlış anlaşılma olayıdır.)
Bende 30 saat olsun isterim çünkü okulumda 40 saat ders var her gün saat 2 olmadan ayrılmak ama işin gerçek yüzü öyle değil.

yazıyı sizin değil idarenin nasıl yorumlayacağı daha önemli aslında :) , Ama yazıda eğitim öğretim saatleri diye geçiyor ,30 saat diye bir ibare hiç biyerde görmedim ben :| . 5. okulum idarecilerimin hiç biri ile görevlendirmelerimde saat hesabına girmedim, tabi işim olduğunda fazlasınıda kaldım , ama 3 de çık 5 de çık muhabbeti geçmedi.

bence tereddüt oluşturan tereddüt edilen hususlar şu şekilde oluşturulmalı.
bt rehber öğretmen 30 saat saatten fazla ders görevi verilemez.
bt rehber öğretmen kadrosunun bulunduğu okulda ve bt rehberlik yaptığı okuldan başka hiç bir yerde ders görevi verilemez.

Valilik dediğimiz kurum, yönetmelikleri baz alarak; yönetmelik ve yönergelerin Amaç, Kapsam ve Dayanak'ına ters düşmediği sürece gerekli düzenlemeleri yapıp, yazılar vasıtası ile uygulamaya koyabilir.

Buna göre BTR Görevi hakkında illerde farklılık olabilir.

Her ilde de BTR için formatörlükte olduğu gibi Valilik onayı alınmakta, ve valilik bu onayları alırken il MEM'den yazıyı değiştirmemekte, YANİ adınızın geçtiği görevlendirme yazısında geçenleri aynen uygulamak zorundayız.

Bazı illerde Valilik Olur'unda en fazla 30 saat demişse o zaman 30 saat okulda kalır.
Eğer Valilik olurunda süre belirtilmemişse o zaman YEĞİTEK'ten gelen yazı hükümleri aynen uygulanır.
(BT Rehberliği görevi; eğitim öğretimin yapıldığı saatlerde yapılır. )

arkadaşlar kendine göre yorum yapıyor.tabi önce ders dağıtım çizelgesi uygulanacak bu da en fazla 30 saat olabilir.eğer eğitim öğretim saati 30 saatten az olursa o zaman ders dağıtım çizelgesi uygulanmaz.eğitim öğretim saatlerine bakılır.siz sabah 7 de ders le başlayıp 20- 25 saat derse girip akşam 5 e kadar bekliyorsanız o sizin okulda kalma isteğinizden kaynaklanıyor olabilir.

ah bi delikanlı müdür de çıkıp al sana eğitim öğretim saatlerinde duracağın ders programı deyip 35-40 saat ders gösterse hemen çakarım dillekçeyi veririm mahkemeye alırım 18 den fazla olan ekdersimi.. arkadaşım uyanık olun madem 30 saat değildi ne diye yönetmelik değişti adı btr oldu ne farkı vardı diğerinden..

Bu okul çıkışına kadar duran arkadaşlar allah bilir öğle arasıda duruyordur :roll:

Vali'nin görevleri; (bir önceki yazıma istinaden) kendimce yorum yaparken kanunlara ve yönetmeliklere bakarım.
:?
Arkadaşlara anlatamıyorum nedense;

İL İDARESİ KANUNU
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/7236_5442.html
Madde 9
C ve Ç bendi.
Dikkat edilirse memur görevlendirmeyle ilgili kısımlardan birisi;
F bendi
"Bu suretle verilen işlerin yapılması mecburidir."
Madde 13'de dikkat çekici.

Kaymakamlıklarla ilgili
Madde 31; C) bendi;
"Kanun, tüzük, yönetmelik ve Hükümet kararları ve bunlara dayanılarak valiler tarafından verilecek talimat ve emirler ilçe idare, şube başkanlarına kaymakamlar yolu ile tebliğ olunur;"

NOT: bu mesajı bir öncekiyle beraber okuyunuz.

Benimde bir sorum olacak;
ortaokulda sabahçıyım, liseye btr çıkınca öğleden sonra liseye mi gidecem.. yoksa boş günüm var 2 gün..o zamanlar mı gideceğim?

İşte halimiz bu dostlar. Yıllarca bizi zorla 8-5 çalıştıranlar bizi bu hale getirdi ! Kendi kendimize bile hayır bize iyi şartlar sunamazlar diyerek birbirimize düşüyoruz !

Arkadaşlar bu konu geçen yıl çözüldü bitti artık neden kelimeleri tek tek inceleyip yok öyle yok böyle diyosunuz anlam veremiyorum. Daha geçen hafta katıldığım bi seminerde bakanlık yetkilisiyle birebir konuştuk ve bilişim tek. öğretmenlerinin kıymetini biliyoruz artık dedi. Ve bu 30 saat konusunu dahi konuştuk bu kesindir yani. Her yazıda açık açık yazmaları gerekmiyor. Bir sürü yönetmelik var açın okuyun. Şu aptal müdürlerede aynen bunları söyleyin !

30+1 saat bile çalışamazsınız ek ders yönetmeliğine göre ! Yani çalışırsanız ücretini alamazsınız bu kadar.

Bakın eskiden bi memur bi mdr yard. gibi düşünülüyordu 8-5 ders bazında değildi ! Şimdi ise haftalık ders programınız var elinizde ders dışındakilerde BT Rehberliği yazıyor yani artık öğretmensiniz UNUTMAYIN !

Yaw ünvanınız ne ??? BT REHBER ÖĞRETMENİ

Açın ek ders yönetmeliğini okuyun Allah aşkına saçma sapan şeyler yazıpta milletin kafasını karıştırmayın !

kakababa' Alıntı:
Bu okul çıkışına kadar duran arkadaşlar allah bilir öğle arasıda duruyordur :roll:

Harika yazmışsın hocam ama ne yazıkki bu hocalarımı bu piskolojiye sokanlar utanmalı bence ! Yıllarca 8-5, yok onu tamir et yok bunun sistemi yenile akşam 6-7 de çıkan bilgisayarcı diye adlandırılandırılanlar, şimdide yok canım 40 saat ders varsa kalmalısınız diyecek tabi.

:+1:

Bu seneye kadar meslek lisesinde görev yapan bir teknik öğretmendim ve haftada 38 saat dersim vardı (koordinatörlük hariç). Ama inanın bu kadar çileden çıkmıyordum. Şimdi bt rehber öğretmeniyiz güya 8-5 okulda olmamız gerekiyormuş diyor müdür yrd. Hadi bakalım tutsun beni okulda, benden bekleneni layığı ile yaparım ama kimse bana 14 saat dersi iki günde verip, diğer üç gün okulu kapat git diyemez. Aldığım ek dersin hakkını sonuna kadar veriyorum, vicdanım da çok rahat.

angel_33' Alıntı:
30 saat diye birşey tabiki var.. arkadaşlar diyor ki yazıda ders programında geri kalan zamanları btr olarak görev yapar,bir öğretmene okul nasıl eğitim yaparsa yapsın 30 saatten fazla ders programında ders verilemeyeceğine göre bu maddede bizim 30 saat lik program dahilinde çalışmamızı öngörüyor.(8.madde) ders dağıtım çizelgesinden bahsediyor..Allah aşkına okulda durmaya ne kadar meraklısınız..Yazıları doğru yorumlamadığımız sürece 5 e kadar bile kalmaya mecbur kalırız arkadaşlar..

:+1: hocama aynen katılıyorum bize 30 ders saatinin ücreti ödeniyor.

sabahcı öğlecı ıkı devre var okulumda. müdür ara devre olarak calısmamı ıstıyo yanı sabah 3 öğlen 3 saat gunde 6 saat. ara devre olabılrmı yoksa tek sabhcı tek öğlecimi olur.

aysmn' Alıntı:
angel_33' Alıntı:
30 saat diye birşey tabiki var.. arkadaşlar diyor ki yazıda ders programında geri kalan zamanları btr olarak görev yapar,bir öğretmene okul nasıl eğitim yaparsa yapsın 30 saatten fazla ders programında ders verilemeyeceğine göre bu maddede bizim 30 saat lik program dahilinde çalışmamızı öngörüyor.(8.madde) ders dağıtım çizelgesinden bahsediyor..Allah aşkına okulda durmaya ne kadar meraklısınız..Yazıları doğru yorumlamadığımız sürece 5 e kadar bile kalmaya mecbur kalırız arkadaşlar..

:+1: hocama aynen katılıyorum bize 30 ders saatinin ücreti ödeniyor.
Sayın hocam tereddüt edilen hususlarda bu konuya açıklık getirilmiş. Eğitim öğretimin devam ettiği saatler yazıyor. İlla 30 saat duracam deseniz dahi maddeye göre idare okulda tutabilir

angel_33' Alıntı:
hocam ders programı ifadesini bana bi gösterin.Egitim öğretimin bittiği saate kadar diye biliyorum.Bu da ilkokullarda 30 ortaokullarda 35 liselerde 40 saattir.

Hocalarım bu konu ne de çok tartışılıyor böyle:) yalnız dikkat edin valilik 30 saat demediyse ve bu konuda olası bir teftiş vs durumunda 2. yazı dikkate alınacağından başı yanar o arkadaşın.. Kimseye de çizelge falan anlatamaz, çünkü açıkça çizelgenin resmi bir amacı olmadığı belirtilmiş 2. yazıda. Yine de idareden çizelge istemekte fayda var, kendimizi sağlama almak adına. Ki onlar da 30 saatlik bi çizelge verirler, sorumluluk kendilerine kalır.. Herkese kolaylar gelsin:)

Geri