bt dersinden dolayı çıldıranlar....

Kodla Büyü
açıkcası ben derzte çocukları hiçbir etkinlik yapmadan serbest bırakmıyorum vicdanım rahatsız oluyor. etkinlik yaptırana kadar da tabiri caizse anam ağlıyor. 40 takla atıyorum dersi anlatabilmek için. 40 dakikada ne yapabilirsem artık. 4 ve 5 sınıflarda zorla girdiğim seçmeli dersdede artık labaratuarda değil sınıfta ders yapıyorum.

refleto' Alıntı:
Sen önce eğitim fakültesi mezunu olmayanları okullara sok...
sonra şu düzgün değil bu düzgün değil...
Zaten eğitim sistemin iyi olsa adam gibi herkes mesleğini yapar.
Bu mesleğin bu kadar düşkün olması öğretmenlerin değil... Milletin eğitime verdiği önemin sonucu... Öğretmenlik nasılsa herkes yapar...
Kendi mesleğini icra edemeyen HERKES buraya...
:+1:
veterinerler, mühendisler, fenedebiyat mezunları vs vs..
kendi yapması gereken işi becemeyen "eh ben başka bi halt beceremiyorum bari öğretmen oliim deyip" meb inde müthiş politikası sayesinde öğretmen müdür müfettiş oluyorlar sonrada gelip bize öğretmenliği öğretmeye çalışıyorlar

Evet arkadaşlar. BT dersi için malesef dışarıdan bakan birisi dersin kolay olduğunu düşünür. Eğer öğrencileri bırakıp hadi oyun oyna hadi serbestsiniz derseniz ders kolay. Fakat BT dersini adam gibi işlemek gerçekten oldukça güç. Hele de bu sarmal yapıda hazırlanmış saçma ve alakasız müfredatla. Benim bulunduğum okulda sınıflar 40'ar kişi. 20 bilgisayar var. Allah'a çok şükür formatör olduğum için 6 sınıfa derse giriyorum. Eğer ders saati fazla olsa ilköğretim okullarında 5 sene akıl sağlığını kaybetmeden çalışacak BT öğretmeni olacağını zannetmem. Bence kadrolu formatör öğretmenlik olayı devam ettirilecekse/uygulanacaksa kesinlikle ve kesinlikle ders saati maksimum 6 olmalı, ayrıca eski standartlar devam ettirilmeli. Misal nöbet hizmetlerinin olmaması ve idare angaryalarının verilmemesi vs. gibi. Çünkü kendi okulumda 6 saatlik dersim olmasına rağmen diğer öğretmenlerin işleri, laboratuarın kullanıma açılması, rehberlikler, vitamin, dyned, arıza, format, tamir, vs. vs. işlerden gerçekten 10 saat dersim olsa şaftım kayar, birçok işi sallamak zorunda kalırım. Örneğim müdürüm formatörlükten çok memnun. Geçen sene okulumun BT işleri için harcadığı para yaklaşık 5.000TL. Ben buraya bu sene atandım ve toplam harcama sadece 250TL. Müdür geçmiş senelerde bilgisayarcılara verdikleri paralara yanıyor. Umarım bizden sorumlu olanlar sistemde bir iyileştirme yapacağız diye daha berbat etmezler.

valla arkadaşlar 5 senedir formatörüm ve şunu iyice anladımki bu iş yapılmaz....ne deseniz haklısınız sorarsanız söyliyeyim neden yapıyorum ben sınıf öğretmeni olarak soruşturma ile evimden uzak bir yere atandım aynı ilçede bir başka okulda ulaşımımın kolay olduğu bir yerde görevliyim sınıf öğretmeni olarak yakına en az 3 sene gelemeyeceğimden ötürü formatörlük yaparak geliyorum ama bu iş için kadro verilmezse bu iş hiç bir şekilde yapılmaz biliyorsunuzki bilgisayar kullanmayı bilmeyen öğretmen yada idareci olsun ne yaptığınızı anlamaz boşuna uğraşmayın anlatmaya ilçe milli eğitimde görevli ilçe formatörüydüm şimdi evime yakın diye okuldayım geldiğimde 8 pc çalışıyor diğerleri perişandı şimdi 23 ü de standart halde dyned ler dahi sorunsuz çalışıyor amma hala başkalarının gözünde yatan adamız valla ne diyeyim Allah hayırlısını versin boşuna uğraşmayın.. bu arada en komik anımı anlatayım öğretmenler yalakalık olsu diye toplantıda öğretmenler odasında pc miz çalışmıyor dedi bende sadece fişe takın dedim bilgileri maalesef bu...

hhtc' Alıntı:
EE dersleri geri istiyoruz diyen arkadaşlara selamlar.
a.selam

diğer mesajlarda da ders istemediğinizi yazdınız.Bunu biliyor sanırım artık birçok kişi..Bu tarz başlıklarda da görüyorum hep aynı ifadeleri kullanıyorsunuz yanlış anlamayın sizi takip etmiyorum ama gözüme çarpıyor..

Peki neden öğretmen oldunuz?
Bu kadar istemiyorsunuz ders anlatmayı neden görevi bırakmıyorsunuz?
Dersiniz varsa bu şekilde düşünüp öğrencilerinize faydalı olduğunuza inanıyormusunuz?
Derslerimizi geri alırsak ne yapmayı düşünüyorsuz?

Tartışmak için değil sadece merak ettiğim soruyorm cevaplarsanız sevinirim.Teşekkür Ederim

eemree' Alıntı:
hhtc' Alıntı:
a.selam

diğer mesajlarda da ders istemediğinizi yazdınız.Bunu biliyor sanırım artık birçok kişi..Bu tarz başlıklarda da görüyorum hep aynı ifadeleri kullanıyorsunuz yanlış anlamayın sizi takip etmiyorum ama gözüme çarpıyor..

Dersiniz varsa bu şekilde düşünüp öğrencilerinize faydalı olduğunuza inanıyormusunuz?

Tartışmak için değil sadece merak ettiğim soruyorm cevaplarsanız sevinirim.Teşekkür Ederim

kusura bakma arkadaşa sorduğun sorulara ben cevap vereyim..Öğretmen olmam tamamen Türkiye gerçeği..2 puanla eczacılık fakültesini kaçırdım..neden mi görevi bırakmıyorum..çünkü 5 yıl emek verdim üniversitede.. evet senden çok faydalı olduğum kesin çünkü vay dersim verilecek vay verilmeyecek diye de düşünmüyorum..dersleri alamazsak sen ne yapmayı düşünüyorsun??? :verymad:

eses' Alıntı:
eemree' Alıntı:
hhtc' Alıntı:
a.selam

kusura bakma arkadaşa sorduğun sorulara ben cevap vereyim..Öğretmen olmam tamamen Türkiye gerçeği..2 puanla eczacılık fakültesini kaçırdım..neden mi görevi bırakmıyorum..çünkü 5 yıl emek verdim üniversitede.. evet senden çok faydalı olduğum kesin çünkü vay dersim verilecek vay verilmeyecek diye de düşünmüyorum..dersleri alamazsak sen ne yapmayı düşünüyorsun??? :verymad:

1) soruyu size sormadım
2) yakın puanları aldık malum aynı şartlar herkes için geçerli.Ama bir öğretmen asli görevi ders anlatmak eğitmek isteyen bir kişi bunu istemiyorsa bu görevi neden sürdürür hala merak ediyorum.
3)"Kabul siz çok daha faydalısınız". Okuduğunuzu iyi anlayın ben faydalı değilsiniz demedim kimseye dememde, bana düşmez.Faydalı olduğunuza inanıyormusuz dedim "İlgili kişi" inanıyorsa tamamdır benim için herkesin kendi vicdanı.Kimse yi yargılacayak pozisyonda değiliz.Ben lisedeyim dersim zaten fazla fazla var tayin istememem için okulum 30 saat ders bile açıcak bu seneden seçiliyor dersler.Ben ilköğretimdeki arkadaşlarımı da düşünüyorum geleceğimizi düşünüyorum.Şimdi genciz ama 40-45 li yaşlarda ne yapıcaz. Elimizde tornavida sınıf sınıf tamirimi yapıcaz.Sürüden ayrılanı kurt kapar malumunuz.
4) derslere alamazsak nemi yapıcam sizin gibi düşünenler yüzünden en başta BT tamirci öğretmeni veya öğrenci gözünde abi amca vs. gibi sıfatlarla anılmamaya çalışıcam.Sonrası umarım sizin isteğiniz gibi gelişir.
5) soruları sorduğum hocam cevaplar mı bilmiyorum.Çıldıranlar için sabır diliyorum ama şartlar iyileştirilirse herkesin ders isteyeceğini düşünüyorum.
cevap yazarmısınız bilmiyorum ama tartışmaya hiç niyetim yok ilk mesajda dediğim gibi.Ben cumartesi inandığım şeyleri savunmak için ankara dayım ve bu eylemin ses getireceğinden eminim.Sağlıcakla Kalın...

eses' Alıntı:
eemree' Alıntı:
hhtc' Alıntı:
a.selam

Kendinize SİZ diye hitap eden herkese SEN diye mi cevap verirsiniz? Eğer öğleyse hemen bir İLETİŞİM dersi alın! Siz de kusura bakmayın ama tanımadığınız bir insana SEN diye hitap etmek ve bunun yanında hiç haddiniz olmadığı halde performansını eleştirmek büyük kabalık...Farklı görüşler paylaşılmalıdır, tartışmak güzeldir ama TARTIŞMAK KAVGA ETMEK DEMEK DEĞİLDİR...

arkadaşlar suyu çıktı iyice bu dersin ben bıktım açıkçası böyle geçmez 20-25 yıl valla okadar çalışırsn bide sen napıon soruları sorulur ne güzel notun yok sen napıonki derste soruları sıkıldım artık sırf bu yüzden müdür yrd.sınavına hazırlanıcam bıktım valla bi etiketimiz olsun bu ne ya

ben sana iletişim dersi vereyim buyur gel.. kızlar siz der erkekler sen der bizim buralarda...herkesin görüşü farklı herkes kendini düşünüyor bir orta yol bulalım diyen bilgisayar öğretmeni de yok ne yazık ki...ben de lisede öğretmenim ayrıca..biliyorum önümüzdeki senenin planı bizde de yapıldı..benim de 5 saat dersim var...bilgiçlik havalarını da bırakın artık isterseniz!

eses' Alıntı:
ben sana iletişim dersi vereyim buyur gel.. kızlar siz der erkekler sen der bizim buralarda...herkesin görüşü farklı herkes kendini düşünüyor bir orta yol bulalım diyen bilgisayar öğretmeni de yok ne yazık ki...ben de lisede öğretmenim ayrıca..biliyorum önümüzdeki senenin planı bizde de yapıldı..benim de 5 saat dersim var...bilgiçlik havalarını da bırakın artık isterseniz!
:puhaha: :puhaha: :puhaha: :puhaha:
dersinizi büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum.AAA siz ders vermeyi istemiyordunuz pardon!!!
bu arada kimin ne yazdığınıda okumuyorsunuz. bi yazıları kim ne yazmış diye bakın isterseniz

eemree' Alıntı:
hhtc' Alıntı:
a.selam

Sayın arkadaşım o kadar takip etmişsin beni ama anlatmaya çalıştıklarımı ya ben anlatamadım ya siz anlayamadınız.
Öncelikle ben bir öğretmenim ders anlatmak insanlara bişeyler öğretmek banada zevk veriyor. Ama bizim dersimizin içeriği ve özelliği gereğiyle işlenmesi çeşitli şartlara bağlı bi kere ortalama BT lerde 15 bilgisayar var ve sınıflar en az 35 er kişi bu dersin işlenmesinde büyük sorun. İkincisi bilgisayar 2000 li yılların başında olduğu gibi popüler ve ilgi çekici değil artık çok sıradan birşey olarak görülüyor çünkü az çok herkes kullanmasını biliyor (şimdi siz diyeceksinizki msn , facebook , oyunları kullanmak bilgisayar kullanmak değil ama çocuklar yada kim olursa olsun bilgisayar onun zevk aldığı şeylerdir)Önümüzdeki yıllardada artık herkesin elinde bir laptop sokaklarda wifi hatlar ve inanın cep telefonundan daha yoğun kullanacak artık insanlar lütfen kendimizi abartmayalım biz kendimizi çok önemsemeyelim kabul edelim demode yada başka bi ifadeyle artık çok cazip değiliz. Bu yüzden ben geleceğimizi ve ilerisini düşünrek BT rehber öğretmenliğinin kesin ve tek çözüm olduğunu savunuyorum ve bakıyorum benim bu görüşüme yaklaşan arkadaşlar her geçen gün artmakta

Tam olarak bilgisayar dersine karşı değiliz esasında ama müfredat içerik ve yeni bir konsept gerekiyor.
mesela bilgisayar dersi yerine powerpoint ,word, excel,photoshop gibi ders adları olabilir , ders ize zorunlu olmalı

Valla bende artık zevk almıyorum bu dersten.Bir an önce kurtulmuya çalışıyorum.Önümdeki en büyük fırsatta müdür yardımcılığı sınavı görünüyor.İnşallah girip güzel bir puanla kazanırım.Hayırlısı artık...

Bence şöyle yapılmalı iki gruba ayıracan, bt dersini isteyenler birde istemeyenler (diyelimki bt dersi kalktı).
Dersini isteyenlerin branşını değiştirecen yapıcan sınıf öğretmeni giricek haftada 30 saat derse hatta yetmiyorsa hafta sonuda okuma yazma kursunda görevlendirecen emekli olana kadar derse sokacan hatta yetmezse mezara kadar :)
Dersini istemeyenlerde 9-15 mesai nöbet yok canları ne istiyorsa onu yapacaklar bu kadar basit....
9 nisanda tüm bt öğretmenleri adına eylem yapılacağına oluşturacağınız çoğunluk adına eylemi yapın biz şu kadar kişiyiz sadece bize ders verilsin hatta pankart açın geri kalanlar da yani dersi istemeyenlerde kendileri ayrıca eylem yapsın .....

Burada da eylem. neyse konuşmama kararı aldım..

Bu günden bir alıntı;
ben: "Hocam flash diskinize virüs bulaşmış, ondan açılmıyor."
o : "Kapağını kaybedince bulaştı sanırım, öyle açıkta olunca..."
Ben : :?
iyi geceler.

formaktör' Alıntı:
Bence şöyle yapılmalı iki gruba ayıracan, bt dersini isteyenler birde istemeyenler (diyelimki bt dersi kalktı).
Dersini isteyenlerin branşını değiştirecen yapıcan sınıf öğretmeni giricek haftada 30 saat derse hatta yetmiyorsa hafta sonuda okuma yazma kursunda görevlendirecen emekli olana kadar derse sokacan hatta yetmezse mezara kadar :)
Dersini istemeyenlerde 9-15 mesai nöbet yok canları ne istiyorsa onu yapacaklar bu kadar basit....
9 nisanda tüm bt öğretmenleri adına eylem yapılacağına oluşturacağınız çoğunluk adına eylemi yapın biz şu kadar kişiyiz sadece bize ders verilsin hatta pankart açın geri kalanlar da yani dersi istemeyenlerde kendileri ayrıca eylem yapsın .....

güzel fantazi...

formaktör' Alıntı:

bugüne kadar hiç bu konularda yorum yapmadım. hiç tartışmalara giremedim. fikrimi beyan etmedim. yalnız arkadaşın yorumuna itafen diyelimki dersler geri geldi ders istemeyenleri kapı önüne koyarlarsa... :)

seygazi' Alıntı:
Bugün hizmetli elinde kasayla geldi hacam bu formatlanacak!! üstelik ben formatörde değilim. ama ne fark eder gene herşey seni bulur. switch kısa devre yaptırmış modem yanmış müdürde bir karış surat sanki sorumlusu benim iyiki bu site varda yalnız olmadığımızı anlıyoruz
arkadaşım yapma senin görevin değil ki o, formatör olsan da değil, sen bt sınıfının işleyişinden sorumlusun sadece, lütfen ezik olmayın böyle yaa lütfenn!

EN İYİSİ BT REHBER ÖĞRETMENLİĞİ KABUL EDELİM ARTIK LÜTFEN...ŞARTLAR BELLİ OLSUN ARTIK.

dersi isteyenlerdendimm...düzenleme ve yeni bir müfredat olmadıkça çekilir hali kalmadı..Çocuklar hiç birşey beğenmiyor,ilgilerini çekmiyor,bilgisayarlarımızda çook eski..acayip sıkıldım

İlköğretimde görev yapmak gerçekten çok zor.Allah kolaylık versin hocam.Ama bu sorun bir türlü çözülmeyecek.Hep aynı sorunları yaşayacağız gibi duruyor.Formatörlük adı altında teknik eleman,öğretmen,temizlik işçisi,dadılık,... artık aklınıza ne geliyorsa yapıyoruz.Diğer öğretmenler tenefüslerinde oturup çayını içerken bizler öğrencilerin arkada bıraktıkları pislikleri ve dağınıklıkları toplamak zorunda kalıyoruz.Neden arkadan gelecek sınıf sorunsuz kullansın diye.Gerçekten bilgisayar öğretmenliği yapmak zor olmaktan çıkıp imkansız ve çekilmez hale dönüştü.

ikisine de uyarım ama, bu çağda öğrenciler çok saygısız, yasalar kurallar öğretmenin elini kolunu bağlamış durumda.. Önemli olan dersin zorunlu olması, eğer ders geri verilir (4,5 lerde) ya da ders saati artarsa hiçbir şey değişmez.. Belki norm fazlası olmayız ama birşeyler öğretmen için çok yıpranırız. O neden Bt Rehber Öğrt. daha mantıklı geliyor bana.. :roll:

Ayrıca çıldırdığım bir nokta daha vardı. Haftada toplam 9 saat dersim olduğu için Fen ve Teknoloji öğretmeni kalan tüm zamanlarda Bt sınıfı kullanıyordu bir ara. Öğleden sonraları ise etüt yapmak isteyen, egzersiz için yeri olmayanlar yani herkes BT sınıfındaydı. Doğru düzgün lab ın yüzünü bile göremez hale gelmiştim. Ders için geldiğimde pc ler düzensiz, çekirdekler yerde,sandalyeler kırılmış, fareler klavyeler parçalanmış oluyordu. Temizlik yaptırmak zaten zor iyice deliriyordum. Öğretmenlerle defalarca konuşmama rağmen hiçbir özen göstermediler. Neyseki müdürle konuştum, kontrolü geri aldım.. Acaba sizlerde BT sınıfını kullananlardan dolayı sıkıntı yaşadınız mı?

sedo' Alıntı:
Ayrıca çıldırdığım bir nokta daha vardı. Haftada toplam 9 saat dersim olduğu için Fen ve Teknoloji öğretmeni kalan tüm zamanlarda Bt sınıfı kullanıyordu bir ara. Öğleden sonraları ise etüt yapmak isteyen, egzersiz için yeri olmayanlar yani herkes BT sınıfındaydı. Doğru düzgün lab ın yüzünü bile göremez hale gelmiştim. Ders için geldiğimde pc ler düzensiz, çekirdekler yerde,sandalyeler kırılmış, fareler klavyeler parçalanmış oluyordu. Temizlik yaptırmak zaten zor iyice deliriyordum. Öğretmenlerle defalarca konuşmama rağmen hiçbir özen göstermediler. Neyseki müdürle konuştum, kontrolü geri aldım.. Acaba sizlerde BT sınıfını kullananlardan dolayı sıkıntı yaşadınız mı?
Sınıf öğretmenleri öğrencileri "saldım çayıra Mevlam kayıra" yapmak için bt sınıfını kullanıyorlardı. Ortalık ta aynen bahsettiğin gibi bırakılıyordu. İdareci birine anahtarı ödünç vermiş. Onlar da sağolsunlar çoğaltmışlar kendi aralarında. Ben de müdüre gittim. BT sınıfının durumunu gösterdim. Müdür kiliti değiştirelim bir daha sınıfçılar senden ve benden izin almadan yapacakları işi söylemeden giremesinler dedi. Olay çözüldü.

arkadaşlar abartıyoruz biraz

ilk yaızlan yazıları okudum ve oturup aylayasım geld.

yapmayın bu kadar. kendimize bir bakalım. meb bizsiz yapabilirmi.

fatih projeesi veya bt sınıflarına dünya paralar harcanıyor. biz olmaz isek bu paralar boşa gidecek.

çok zayıf hissediyoruz kendimizi. ama aslında güç bizde.

bu foruma girdiğimde gerçekten moralim bozuluyor. hep olumsuzluklar. şikayet.

zech' Alıntı:
sedo' Alıntı:
Sınıf öğretmenleri öğrencileri "saldım çayıra Mevlam kayıra" yapmak için bt sınıfını kullanıyorlardı. Ortalık ta aynen bahsettiğin gibi bırakılıyordu. İdareci birine anahtarı ödünç vermiş. Onlar da sağolsunlar çoğaltmışlar kendi aralarında. Ben de müdüre gittim. BT sınıfının durumunu gösterdim. Müdür kiliti değiştirelim bir daha sınıfçılar senden ve benden izin almadan yapacakları işi söylemeden giremesinler dedi. Olay çözüldü.

arkadaşım benim mekanım lab. zaten.

kim gelirse gelsim (duned dersi bile olsa) ben labdan çıkmam.

çıkmıyorum yani. sabah girerim akşam çıkarım. benim sorumluluk alanım orası.

ve gelen herkes benim gözetimim altında gelir o söylediğin olumsuzlukların hiç biri yaşanmaz.

Geri